• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Unijne dofinansowanie dla Centrum Badań Kosmicznych PAN

  25.07.2011. 00:11
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Ponad 841 tys. zł unijnego dofinansowania otrzyma Centrum Badań Kosmicznych PAN (CBK PAN) w Warszawie na rozbudowę zaplecza teledetekcyjnego, które usprawni obserwację Ziemi z satelitów. Umowę z CBK PAN podpisał w piątek wicemarszałek województwa mazowieckiego, Marcin Kierwiński.

  Projekt "Rozbudowa zaplecza teledetekcyjnego Centrum Badań Kosmicznych PAN" uzyskał dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2007-2013.

  Projekt zakłada rozbudowę laboratorium technik satelitarnych i pozyskanie sprzętu, dzięki któremu będzie można szybko przetwarzać informacje z satelitów. Poza tym prowadzone będą prace nad produkcją specjalistycznych kamer służących do robienia zdjęć satelitarnych. CBK PAN chce również przeprowadzić prace nad wykorzystaniem zdjęć satelitarnych na potrzeby społeczeństwa.

  Jak zaznaczył Marcin Kierwiński, techniki teledetekcyjne mogą być przydatne władzom województwa mazowieckiego - informacje uzyskane ze zdjęć satelitarnych mogą służyć np. do planowania przestrzennego, obserwowania zmian na powierzchni Ziemi czy do opanowania sytuacji kryzysowych, np. w czasie powodzi.

  W rozmowie z PAP dyrektor Centrum Badań Kosmicznych PAN dr hab. Marek Banaszkiewicz wyjaśnił, że w ramach projektu jego placówka chce stworzyć centrum informacji kryzysowej, które w będzie w stanie szybko dostarczyć odpowiednim podmiotom przetworzone informacje satelitarne. Dzięki nim poszkodowani i ratownicy, np. w czasie powodzi, będą mogli sprawnie działać.

  Banaszkiewicz dodał, że promieniowanie radarowe z satelitów przechodzi nawet przez chmury, a na powstałych zdjęciach widać, które obszary zostały zalane. "To bardzo pomaga straży pożarnej. Jeden rzut oka wystarczy, żeby wiedzieć, gdzie można nieść pomoc czy którędy nie da się przejechać" - zaznaczył.

  Unijne dofinansowanie umożliwi też CBK PAN rozwój prac nad detekcją zmian na powierzchni Ziemi. Dzięki robionym w pewnych odstępach czasu zdjęciom satelitarnym, naukowcy uzyskają informacje m.in. o rozrastaniu się miast, zmianach w poszyciu terenu czy rozmiarach zbiorników wodnych. Rejestracja tych zmian może być znacznie ułatwiona dzięki algorytmom, które porównują zdjęcia z różnych okresów i automatycznie wskazują naukowcom zarejestrowane zmiany.

  W ramach projektu polscy naukowcy chcą też konstruować wyspecjalizowane kamery, które można by było instalować na satelitach i dzięki nim uzyskiwać zdjęcia o wysokiej rozdzielczości. Banaszkiewicz wyjaśnił, że techniki teledetekcyjne umożliwiają obserwację powierzchni Ziemi nawet z dokładnością do 1 metra.

  Naukowiec dodał, że chociaż w programach typu Google Earth Ziemia widoczna jest już całkiem dokładnie, to dzięki algorytmom, które przygotowują badacze, ze zdjęć satelitarnych będzie można uzyskać znacząco więcej informacji. Bo - jak powiedział dyrektor CBK PAN - oprócz pozyskiwania danych, trzeba jeszcze je umieć zinterpretować. Trudnością może się okazać np. łączenie zdjęć optycznych z radarowymi, czy fotografii o różnej rozdzielczości.

  CBK PAN już wcześniej prowadziło badania teledetekcyjne. Uczestniczy np. w projekcie unijnym, w którym opracowywane są metody klasyfikacji różnych form pokryć powierzchni terenu na podstawie zdjęć satelitarnych.

  Według Banaszkiewicza, projekt powinien się zakończyć w ciągu 2 lat.

  PAP - Nauka w Polsce

  lt/ agt/


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Google Moon – usługa oferowana przez Google umożliwiająca oglądanie zdjęć satelitarnych Księżyca. Została uruchomiona 20 lipca 2005 roku z okazji 36 rocznicy sukcesu misji Apollo 11 (pierwsze lądowanie człowieka na Księżycu). Na zdjęciach satelitarnych udostępnionych w ramach Google Moon pokazane są miejsca lądowania misji Programu Apollo. Po zbliżeniu prezentowane są dodatkowe informacje o konkretnej misji. Corona 64 - amerykański satelita rozpoznawczy. Był drugim statkiem krótkiej serii Keyhole-6 LANYARD tajnego programu CORONA (oficjalnie statek służył rozwijaniu technik satelitarnych). Jego zadaniami było wykonanie wywiadowczych zdjęć Ziemi z lepszą niż dotychczas rozdzielczością. Satelita pracował poprawnie, jednak nie był wyposażony w film do rejestracji zdjęć. Dyskusja Wikipedii:Wiki Lubi Zabytki/małopolskie/powiat wielicki/gmina Kłaj: Witam. Mam problem ze wstawieniem zdjęcia do wpisu o Pałacu Żeleńskich. Moja żona już wcześniej wstawiła zdjęcie, które jednak również nie pojawiło się przy wpisie. Jak mogę usunąć obrazki, które już wcześniej były zamieszczone na wiki?

  CORINE land cover - jeden z działów tematycznych systemu CORINE obejmujący gromadzenie informacji dotyczących form pokrycia terenu. Głównym źródłem informacji są zdjęcia satelitarne, pochodzące z satelity Landsat 7 dokonującego zdjęć z rozdzielczością 30 metrów a później IRS oraz Spot 4. Zdjęcia interpretowane są za pomocą zdjęć lotniczych oraz mapy topograficznej. WorldView-1 – jeden z dwóch satelitów konstelacji WorldView, należącej do firmy DigitalGlobe, realizującej kontrakt amerykańskiej Narodowej Agencji Wywiadu Geoprzestrzennego (NGA), pod nazwą NextView. Pierwszy komercyjny satelita potrafiący wykonywać zdjęcia powierzchni Ziemi z rozdzielczością 50 cm. Został wystrzelony 18 września 2007, a jego misja ma trwać ok. 7 lat. Zdjęcia realizowane są poprzez teleskop (WorldView-60) o śr. 61 cm.

  Google Art Project – przedsięwzięcie internetowe, dzięki któremu użytkownicy mogą uzyskać dostęp do zrobionych w wysokiej rozdzielczości zdjęć dzieł sztuki znajdujących się w zbiorach partnerskich muzeów – uczestników inicjatywy. Satelita rozpoznawczy – sztuczny satelita, którego zadaniem jest obserwowanie obiektów na Ziemi oraz przechwytywanie sygnałów z Ziemi, w celach wojskowych lub wywiadowczych. Często obserwacja ta polega na wykonywaniu fotografii o dużej rozdzielczości (do poniżej 1 m), która pozwala na przykład śledzić przemieszczenia wojsk przeciwnika lub uzyskiwać informacje o potencjalnych celach na jego terytorium. Są też satelity zdolne zdobywać informacje przez chmury lub w nocy, wykonując zdjęcia w podczerwieni lub używając radaru.

  WorldView – seria satelitów potrafiących wykonywać zdjęcia satelitarne powierzchni Ziemi o wysokiej rozdzielczości. Właścicielem ich jest firma DigitalGlobe. Do tej pory wystrzelono dwa satelity, trzeci znajdzie się na orbicie w 2014 roku. Teledetekcja (ang. remote sensing) to rodzaj badań wykonywanych z pewnej odległości (zdalnie) przy wykorzystaniu specjalistycznych sensorów (czujników). Badania teledetekcyjne można wykonywać z samolotów, przestrzeni kosmicznej lub z powierzchni ziemi. Metody teledetekcyjne dzielą się na aktywne i pasywne. W aktywnej teledetekcji sygnał jest wysłany z instrumentu, a po odbiciu od obiektu, odbierany i analizowany. Przykładami aktywnej teledetekcji jest aktywny radar, w którym wysyłane są mikrofale, lidar – w tym przypadku wysyłane jest światło, czy sodar lub sonar – wtedy wysyłane są fale akustyczne. Pasywnymi metodami teledetekcji są metody oparte na analizie sygnałów emitowanych przez obserwowany obiekt. Zdjęcie fotograficzne jest przykładem teledetekcji pasywnej. Terminu teledetekcja używa się zwykle przy pomiarach wykonywanych z pokładu satelitów czy też samolotów, ale dotyczy on także wszelkich innych pomiarów wykonywanych zdalnie. Techniki teledetekcyjne używają tzw. metod odwrotnych do oceny interesujących własności. Dla przykładu, ocena ilości deszczu z chmur może być dokonana na podstawie intensywności sygnału z radaru meteorologicznego. Dziedzina ta rozwija się bardzo intensywnie głównie na potrzeby robotyki (orientacja przestrzenna), bezpieczeństwa (obserwacja poprzez nieprzeźroczyste przeszkody np. ściany - (ang. through-the-wall detection)) i zdalna identyfikacja osób, przemysłu samochodowego (wykrywanie zagrożeń na drodze) (ang. automotive radar), logistyki (zdalna identyfikacja towarów), monitoringu środowiska naturalnego, medycynie i wielu innych dziedzin.

  PROSZĘ O USUNIĘCIE TEJ GRAFIKI Z TEGO MIEJSCA I NIE UMIESZCZANIE (CHOĆ TO NARUSZA LICENCJĘ) ŻADNEGO ZDJĘCIA MOJEGO AUTORSTWA W PROPOZYCJACH. SZCZERZE MÓWIĄC POMYSŁ JEST TAKI SOBIE, A WIDZĘ, ŻE ŻADNE ZDJĘCIE (PRZYNAJMNIEJ WEDŁUG NIEKTÓRYCH, I TU AKURAT NIE MÓWIĘ O TEJ FOTCE, BO FAKTYCZNIE JEST TAKA SOBIE) DO WIKIPEDII SIĘ NIE NADAJE. A tak na nawiasem mówiąc, to front (niewidoczny na tym zdjęciu) jest od północy i nigdy nie jest poprawnie oświetlony. Poza tym wyobraziłem sobie ptaka w opise Bena pokazującego sylwetkę i na jednym zdjęciu ukazująca wszystkie detale barwne każdej powierzchni ciała... to chyba KUBIZM. Inicjatywa miała zwiększyć ilość grafiki na Wikipedii, ale chyba zmniejszy. Odechciwa mi się robić zdjęcia jak to wszystko czytam to mi (i pewnie nie tylko) się odechciewa robić cokolwiek. Owszem zdjęcie powinno być reprezentatywne, ale do każdego zdjęcia (nawet tych co zdobywają nagrody typu World Press Photo) można się doczepić, a coś takiego jak "koń ideowy" będący reprezentacją wszystkich koni świata nie istnieje.Radomil 16:36, 2 lip 2004 (CEST)

  Super rozdzielczość (ang. superresolution, super-resolution) - technologia polegająca na zwiększeniu rozdzielczości obrazu z wykorzystaniem różnych technik m.in. składanie obrazów o większej rozdzielczości z obrazów o niższej rozdzielczości np. z paru zdjęć o wielkości 2 Mpx uzyskanie zdjęcia o rozdzielczości 4 Mpx.

  Purikura (jap. プリクラ purikura) – niewielkiego rozmiaru zdjęcia w formie nalepek, szczególnie popularne w Japonii. Zdjęcia te robione są w przystosowanym do tego automacie (o tej samej nazwie). Jeszcze przed wydrukowaniem zdjęcia, można je samodzielnie ozdobić. Nazwa pochodzi od od japońskiego słowa purikura, które jest skrótem od purinto kurabu (プリント倶楽部, z ang. print club). Dyskusja Wikipedii:Grafika na medal - propozycje/Archiwum - Dyskutowanie Zdjęć i Warsztat Graficzny: W związku z ostatnim zamieszaniem PGnM, chciałbym zaproponować stworzenie strony, służącej merytorycznej dyskusji nad pracami fotograficznymi umieszczanymi w Wiki. Dzięki stronie będzie można przedyskutować walory i wady konkretnych zdjęć, które niekoniecznie powinny od razu wylądować w propozycjach medalowych. Możliwe, że zawiązałaby się grupa wikipedystów, która dodatkowo dokonywałaby obróbki niektórych z nich (coś podobnego chyba funkcjonuje na francuskiej Wiki). Część fotografii można by następnie poddać głosowaniu na stronie PGnM. Wielu chętnie przedyskutuje niektóre ze swoich fotek, dowie się co zrobili źle i co należy poprawić. Dzięki takiej stronie o wiele więcej fotografii będzie miało szansę na konstruktywną krytykę. JOJO 11:48, 30 sty 2006 (CET)

  Dodano: 25.07.2011. 00:11  


  Najnowsze