• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • W Gniewkowie otwarto obserwatorium astronomiczne

  01.06.2011. 16:47
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Premier Donald Tusk otworzył w Dzień Dziecka przyszkolne obserwatorium astronomiczne w Gniewkowie. Jak mówił, ma nadzieję, że przez teleskopy i lunety uczniowie zobaczą także własną lepszą przyszłość; złożył też życzenia wszystkim dzieciom w kraju. 


  "Bardzo się cieszę, że ta wielka przygoda, która was czeka, to będzie też wielka i fajna nauka. Będę trzymał za was kciuki. Mam nadzieję, że zobaczycie przez te teleskopy, lunety i w tych komputerach także własną lepszą przyszłość" - powiedział premier, który uczestniczył w uroczystym otwarciu przyszkolnego obserwatorium astronomicznego w Gniewkowie w woj. kujawsko-pomorskim.

  "Najważniejsze - to chciałbym powiedzieć wszystkim dzieciom dzisiaj w Polsce - żeby każdy dzień w waszym życiu był jak wielka przygoda, żeby każdego dnia każde z was czuło, że coś fajnego, nowego odkryje. Może nie zawsze to będzie planeta, ale coś ciekawego, mądrego, dobrego" - mówił szef rządu.

  Wszystkim dzieciom - "oprócz tego, co tak ważne w życiu: ciepła w domu, miłości, przyjaciół w szkole, dobrych nauczycieli" - życzył, aby odkrywały coś nowego "każdego dnia - przez teleskop, ale też przez serce i umysł".

  Według Centrum Informacyjnego Rządu do września w województwie kujawsko-pomorskim otwartych zostanie jeszcze 13 podobnych obiektów. Astrobazy powstają w 14 miejscowościach: Brodnicy, Dobrzynie n. Wisłą, Gniewkowie, Golubie-Dobrzyniu, Gostycynie, Inowrocławiu, Jabłonowie Pomorskim, Kruszwicy, Radziejowie, Rypinie, Świeciu, Unisławiu, Złejwsi Wielkiej oraz Żninie.

  Każda astrobaza wyposażona zostanie w teleskop oraz stanowiska komputerowe. Pod kopułą teleskopu jednocześnie przebywać będzie mogło do 12 osób. Wszystkie szkolne obserwatoria zostaną połączone w jedną sieć teleskopów, dzięki czemu uczniowie będą mogli na bieżąco wymieniać się informacjami z prowadzonych obserwacji.

  Idea budowy szkolnych obserwatoriów astronomicznych, w których uczniowie mogliby obserwować niebo, narodziła się w 2008 roku. Budowa rozpoczęła się w drugiej połowie 2010 roku.

  Koszt budowy obserwatoriów wyniósł 4,1 mln zł. Środki na budowę pochodzą z funduszy samorządowych oraz dofinansowania z Unii Europejskiej.

  Tusk uczestniczył też w Gniewkowie w festynie z okazji Dnia Dziecka.

  PAP - Nauka w Polsce

  ann/ mrr/ son/ jra/ krf/


  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)
  Lista obserwatoriów astronomicznych: Lista zawiera grupy wybranych obserwatoriów astronomicznych, które można sortować według nazwy, roku założenia, położenia geograficznego oraz międzynarodowego kodu obserwatorium. Wykorzystano w tym celu dane m.in. z Wikipedii angielskojęzycznej. Główny podział obserwatoriów astronomicznych specyfikują następujące kategorie: kosmiczne, atmosferyczne, naziemne i podziemne. Ponadto wiele nowoczesnych teleskopów to urządzenia bardzo precyzyjne, a co za tym idzie zdolne do selektywnych obserwacji. Dlatego można też mówić o obserwatoriach nastawionych na zbieranie danych astronomicznych pochodzących z różnych części widma elektromagnetycznego (np. obserwacje w ultrafiolecie, radiowe, rentgenowskie, w obszarze promieni gamma itp.). Obserwacje kosmiczne, dokonywane przez teleskopy poza atmosferą Ziemi, cechują się niespotykaną dotąd dokładnością. Postęp nowej generacji tzw. optyki adaptatywnej pozwala także teleskopom naziemnym znacznie poszerzyć swoją precyzję. Kościół Świętego Mikołaja i Świętej Konstancji w Gniewkowie − rzymskokatolicki kościół parafialny w Gniewkowie, w powiecie inowrocławskim, w województwie kujawsko-pomorskim. Mieści się przy ulicy Kościelnej. Należy do dekanatu gniewkowskiego. Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gniewkowie – jeden z dwóch rzymskokatolickich kościołów parafialnych w Gniewkowie, w powiecie inowrocławskim, w województwie kujawsko-pomorskim. Należy do dekanatu gniewkowskiego. Mieści się przy ulicy Sobieskiego.

  Obserwatorium Gemini (ang. Gemini Observatory) – obserwatorium astronomiczne składające się z dwóch 8,1-metrowych teleskopów optycznych, znajdujących się w dwóch różnych miejscach Ziemi. Bliźniacze teleskopy zostały skonstruowane i są użytkowane przez konsorcjum, w którego skład wchodzą Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Kanada, Chile, Brazylia, Argentyna oraz Australia. Konsorcjum jest nadzorowane przez Uniwersyteckie Stowarzyszenie Badań Astronomicznych (Association of Universities for Research in Astronomy – AURA), zaś centrala obserwatorium znajduje się w Hilo na Hawajach. Radioteleskop – teleskop do obserwacji odległych obiektów astronomicznych z wykorzystaniem fal radiowych. W odróżnieniu od teleskopu optycznego, który pozwala na badanie wyłącznie światła docierającego do Ziemi, radioteleskop umożliwia odbiór szerszego zakresu sygnałów. Wiele obiektów astronomicznych przesłania pył, który jednak nie pochłania fal radiowych. Jednocześnie radioteleskopy mogą być łączone w większe układy, dzięki czemu ich czułość i rozdzielczość kątowa wzrasta.

  Teleskop Subaru (jap. すばる望遠鏡) – japoński teleskop pracujący w zakresie światła widzialnego i podczerwieni z tzw. optyką aktywną. Znajduje się w obserwatorium Mauna Kea na Hawajach na wysokości 4139 m n.p.m. nieopodal Teleskopów Kecka. Posiada zwierciadło monolityczne o łącznej średnicy 8,3 metra (z czego do obserwacji używane jest 8,2 m), które powstało przez zgrzanie 55 w większości sześciokątnych segmentów. Wyposażono go w 261 siłowników, które kompensują ewentualne odkształcenia zwierciadła. Teleskopy Kecka – dwa wielkie teleskopy (Keck I i Keck II) pracujące w zakresie światła widzialnego i podczerwieni z tzw. optyką aktywną. Znajdują się w obserwatorium Mauna Kea na Hawajach na wysokości 4145 m n.p.m. Są oddalone od siebie o 85 metrów. Posiadają segmentowe zwierciadła o średnicy 10 metrów złożone z 36 ściśle przylegających sześciokątnych segmentów o grubości 8 cm. Teleskopy połączone razem tworzą interferometr Kecka, będący największym teleskopem na świecie.

  All Sky Automated Survey (ASAS) – polski projekt automatycznych teleskopów stale monitorujących około 20 milionów gwiazd na całym niebie, jaśniejszych od 14 wielkości gwiazdowej. Zlokalizowany w Obserwatorium Las Campanas w Chile, ASAS jest obsługiwany przez Internet z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego przez Grzegorza Pojmańskiego. Teleskop Schmidta (zwany również kamerą Schmidta) – typ astronomicznego teleskopu optycznego zaprojektowany i skonstruowany po raz pierwszy w 1930 roku przez estońskiego optyka Bernharda Schmidta pracującego w obserwatorium Hamburg-Bergedorf w Bergedorfie.

  2010 EL139 – planetoida należąca do grupy obiektów transneptunowych. Planetoida ta została odkryta w marcu 2010 roku w programie OGLE-IV przez zespół astronomów Uniwersytetu Warszawskiego pod kierownictwem prof. Andrzeja Udalskiego przy użyciu kamery obrazującej niebo zainstalowanej przy 1,3 m teleskopie warszawskim w Obserwatorium Las Campanas. Nazwa planetoidy jest oznaczeniem tymczasowym, nie posiada też jeszcze oficjalnej numeracji.

  2010 EK139 – planetoida należąca do obiektów dysku rozproszonego. Planetoida ta została odkryta w marcu 2010 roku w programie OGLE-IV przez zespół astronomów Uniwersytetu Warszawskiego pod kierownictwem prof. Andrzeja Udalskiego przy użyciu kamery obrazującej niebo zainstalowanej przy 1,3 m teleskopie warszawskim w Obserwatorium Las Campanas. Nazwa planetoidy jest oznaczeniem tymczasowym, nie posiada też jeszcze oficjalnej numeracji.

  Astro-Physics, Inc. – jedna z największych na świecie firm produkujących teleskopy oraz montaże paralaktyczne i inne akcesoria – głównie do produkowanych przez siebie apochromatycznych teleskopów soczewkowych. Powstała w 1975 r. firma koncentruje się na wytwarzaniu sprzętu do obserwacji i fotografii. Produkowane tu teleskopy mają aperturę z zakresu od 90 mm do 250 mm. 2010 FX86 – planetoida należąca do grupy obiektów transneptunowych typu cubewano. Planetoida ta została odkryta w marcu 2010 roku w programie OGLE-IV przez zespół astronomów Uniwersytetu Warszawskiego pod kierownictwem prof. Andrzeja Udalskiego przy użyciu kamery obrazującej niebo zainstalowanej przy 1,3 m teleskopie warszawskim w Obserwatorium Las Campanas. Nazwa planetoidy jest oznaczeniem tymczasowym, nie posiada też jeszcze oficjalnej numeracji.

  2010 HE79 – planetoida, obiektów transneptunowych należący do grupy centaurów. Planetoida ta została odkryta w maju 2010 roku w programie OGLE-IV przez zespół astronomów Uniwersytetu Warszawskiego pod kierownictwem prof. Andrzeja Udalskiego przy użyciu kamery obrazującej niebo zainstalowanej przy 1,3 m teleskopie warszawskim w Obserwatorium Las Campanas. Nazwa planetoidy jest oznaczeniem tymczasowym, nie posiada też jeszcze oficjalnej numeracji. The Optical Gravitational Lensing Experiment (OGLE), Eksperyment Soczewkowania Grawitacyjnego – projekt naukowy mający na celu wykrywanie i obserwację zjawisk mikrosoczewkowania grawitacyjnego prowadzony za pomocą polskiego teleskopu w Las Campanas Observatory w Chile przez naukowców z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego pod kierunkiem prof. Andrzeja Udalskiego. Eksperyment prowadzony jest od kwietnia 1992 roku.

  Zakłady Specjalne – gra liczbowa prowadzona przez Totalizator Sportowy. Losowania tej gry odbywają się okazjonalnie np. z okazji Nowego Roku, Dnia Dziecka, Świąt itp. Losuje się 5 z 45 liczb. W grze tej nie ma kumulacji, gdy nie ma wygranej 1. stopnia to wygrana ta jest dzielona na inne stopnie wygranej. Dochód z tej gry jest zazwyczaj przeznaczany na cele charytatywne. 13 sierpnia 2008 odbyło się ostatnie dotychczasowe losowanie gry. Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gniewkowie jest jedną z 11 parafii leżącej w granicach dekanatu gniewkowskiego. Parafia została erygowana 1 lipca 1969 z parafii św. Mikołaja i św. Konstancji w Gniewkowie. Kościół parafialny poewangelicki został zbudowany w stylu neogotyckim w latach 1894-1905.

  Ogromnie Wielki Teleskop Europejski (European Extremely Large optical/near-infrared Telescope - E-ELT) – projekt największego na świecie teleskopu optycznego opracowany przez Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO).

  Dodano: 01.06.2011. 16:47  


  Najnowsze