• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • W Koninie przypomniano postać konstruktora pojazdu kosmicznego

  29.05.2011. 14:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Pojazd księżycowy zatrzymał się w sobotę na starówce w Koninie (Wielkopolska). Wszystko za sprawą konstruktora pojazdu LRV (Lunar Roving Vehicle) Mieczysława Bekkera, który wychował się w tym mieście.  Wybitnego polskiego inżyniera i naukowca, którego 106. rocznica urodzin minęła w tym tygodniu, przypomnieli w ten sposób członkowie miejscowej Akcji Konin. Zbudowali pojazd "księżycowy", który postawili obok budynku, gdzie młody Bekker ukończył na początku lat 20. ubiegłego wieku gimnazjum humanistyczne.

  "Na podstawie planów LRV zbudowaliśmy nasz własny pojazd, który jest wariacją na temat oryginalnego" - powiedział szef Akcji Konin, Bartosz Jędrzejczak. Srebrny pojazd ma koła, anteny satelitarne, dwa fotele i inne urządzenia.

  "Warto jest przypominać mieszkańcom ważne, wybitne postaci, wywodzące się z ich miasta. Taką osobą jest Bekker, którego pojazd uczestniczył w trzech ostatnich misjach Apollo i służył kosmonautom do jeżdżenia po księżycu" - poinformował PAP Jędrzejczak.

  Pierwszą częścią sobotniego happeningu była inscenizacja lądowania na księżycu. Dwóch chłopców, ubranych w kombinezony kosmiczne, wbiło na środku Rynku flagi Polski i Konina, "jako że Amerykanie nie zrobili tego na księżycu".

  Ostatnim punktem programu sobotniej imprezy było przekazanie przez członków Akcji Konin szczytu od sztandaru klubu sportowego z 1936 r. w pobliskich Gosławicach, gdzie mieszkała rodzina Mieczysława. Podczas okupacji sztandar został ukryty, ale grot odnalazł dopiero teraz jeden z członków Akcji. W sobotę wrócił on do mieszkańców Gosławic.

  Według Jędrzejczaka, w Gosławicach nadal mieszkają ludzie, którzy dobrze pamiętają młodego Bekkera i jego ojca, który był kierownikiem biura miejscowej Cukrowni.

  Bekker mieszkał w Gosławicach od ósmego roku życia. W 1924 r. zdał maturę w Koninie. W 1942 r. dostał się do Kanady, a 12 lat później przeniósł się do USA.

  Jak podał propagator historii Konina Tomasz Andrzej Nowak, Bekker odwiedził to miasto w 1971 r., a podczas kolejnej wizyty w 1979 r. otrzymał tytuł Honorowego Obywatela. Do końca życia wspominał swoich konińskich kolegów i czas nauki w tym mieście.

  W USA Bekker pracował w Wojskowym Laboratorium Pojazdów Terenowych i prowadził wykłady na politechnice, wkrótce został profesorem Uniwersytetu w Michigan, następnie został dyrektorem Instytutu Badań koncernu samochodowego General Motors w Santa Barbara.

  Po ogłoszeniu przez NASA w 1961 roku konkursu na pojazd zdolny do poruszania się po Księżycu w ramach programu Apollo Space Program, zespół instruktorów pod kierownictwem Mieczysława Bekkera rozpoczął prace objęte tym programem. Efektem tych prac było skonstruowanie pojazdu księżycowego LRV, a wykonanego przez koncern General Motors. Profesor Bekker był autorem całości rozwiązań technicznych, które zapewniały poruszanie się LRV po gruncie księżycowym.

  Prof. Bekker pozostawił po sobie liczne prace naukowe, m.in. Theory of Land Locomotion, w której przedstawił nowoczesną teorię ruchu pojazdów terenowych.

  Zmarł w 1989 r. w Kalifornii. Miał 84 lata. ZAK

  PAP - Nauka w Polsce

  tot/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Lunar Roving Vehicle (LRV) – pojazd kołowy używany przez astronautów programu Apollo do przemieszczania się po powierzchni Księżyca. Służył do transportu narzędzi, sprzętu naukowego i łącznościowego oraz próbek gruntu księżycowego. Używany był podczas 3 ostatnich księżycowych lotów programu Apollo (Apollo 15, 16 i 17). Jedna z kamer LRV nakręciła moment odlotu załogi misji Apollo 17 z powierzchni Księżyca. Apollo 15 – misja załogowa programu kosmicznego Apollo; czwarta misja, podczas której astronauci wylądowali 30 lipca 1971 r. na powierzchni Księżyca. W czasie wyprawy zebrano 77 kg próbek gruntu księżycowego. Astronauci podczas wyjść na powierzchnię Księżyca przebywali poza lądownikiem LM ponad 18 godzin. Scott i Irwin poruszając się po Księżycu po raz pierwszy użyli specjalnie skonstruowanego dla potrzeb misji Apollo pojazdu LRV. Przebyli odległość ponad 27,9 km. Podczas misji umieścili również miniaturową rzeźbę pt. Poległy astronauta na powierzchni Księżyca. Teorie spiskowe o lądowaniu Apollo na Księżycu – wiele teorii spiskowych na temat lądowania amerykańskich wypraw programu Apollo na Księżycu w latach 19691972. Zwolennicy tego poglądu uważają, że amerykańscy astronauci nie wylądowali na Księżycu, a agencja kosmiczna NASA sfałszowała zdjęcia, filmy, próbki skał księżycowych i inne dowody tego wydarzenia.

  Program Apollo – seria amerykańskich lotów kosmicznych przygotowywanych od roku 1961 zrealizowanych w latach 1966-1972. Celem programu było lądowanie człowieka na Księżycu, a następnie jego bezpieczny powrót na Ziemię. Zadanie zostało zrealizowane w 1969 roku, w czasie misji Apollo 11. Program był kontynuowany do roku 1972 w celu przeprowadzenia dokładniejszej naukowej eksploracji Księżyca. Całkowity koszt programu wyniósł 25,4 miliarda dolarów. Ilość pozyskanego i dostarczonego na Ziemię materiału to 381,7 kg. Gosławice – osiedle Konina położone w północnej części miasta, około 10 km. na północ od centrum Konina. Położona nad brzegiem Jeziora Gosławskiego.

  Altair (wcześniej znany pod nazwą Lunar Surface Access Module - ang. Moduł Dostępu (do) Powierzchni Księżyca - oznaczany także skrótem LSAM) był projektowanym w ramach Programu Constellation amerykańskim lądownikiem księżycowym, który miał pozwolić na ponowne lądowanie ludzi na Księżycu około roku 2020. W 2010 roku program Constellation został anulowany. Kamień księżycowy 70017 – próbka skał zebrana na Księżycu przez załogę misji Apollo 17 w pobliżu miejsca lądowania na terenie doliny Taurus-Littrow.

  Bezpośrednie wyniesienie – proponowany sposób realizacji lotu kosmicznego na Księżyc. W Stanach Zjednoczonych misja taka miałaby wykorzystywać wielkie rakiety Nova lub Saturn C-8, których moc pozwoliłaby na wystrzelenie pojazdu bezpośrednio na Księżyc, gdzie pojazd wylądowałby na rufie, po czym wystartował w drogę powrotną na Ziemię. Innymi opcjami, które NASA rozważała dla misji księżycowej, były: spotkanie na orbicie Księżyca i spotkanie na orbicie Ziemi. Wybrany został wariant spotkania na orbicie Księżyca, jako najbardziej realny. Zagłówek – element wyposażenia pojazdów silnikowych głównie pojazdów samochodowych. Umieszczony nad oparciem fotela element, mający na celu przytrzymywanie głowy osoby siedzącej w fotelu. W transporcie zadaniem zagłówków jest niedopuszczenie do nagłego przemieszczenia głowy ku tyłowi pojazdu, które mogłoby prowadzić do urazów kręgosłupa. Drugim zadaniem zagłówka jest podniesienie komfortu podróżowania poprzez umożliwienie wygodnego oparcia głowy.

  Apollo 10 – czwarta załogowa misja amerykańskiego programu Apollo, druga misja tego programu na orbitę okołoksiężycową. Był to ostatni lot doświadczalny stanowiący próbę generalną przed zaplanowanym lądowaniem człowieka na Księżycu. Po raz pierwszy w misji na orbitę okołoksiężycową wykorzystano moduł księżycowy LM (Lunar Module), poprzednio testowano go jedynie na orbicie okołoziemskiej. W czasie powrotu statku Apollo 10 na Ziemię osiągnięto największą prędkość z jaką kiedykolwiek poruszał się człowiek – 39 879 km/h.

  Zamek w Gosławicach – zamek położony nad Jeziorem Gosławskim, zbudowany w latach 1418-1426 z inicjatywy biskupa Andrzeja Łaskarza. Z badań archeologicznych wynika, że został zniszczony w okresie Potopu Szwedzkiego. W 1838 roku rozpoczęto budowę spichlerza usytuowanego pomiędzy kościołem a zamkiem. Zamek został częściowo przerobiony na browar. W latach międzywojennych w stanie ruiny. Wyremontowany w latach 1978-1986. Od 30 listopada 1986 udostępniony zwiedzającym. Obecnie główna siedziba Muzeum Okręgowego w Koninie.

  Korolev – duży krater uderzeniowy na Księżycu, o gładkich ścianach. Znajduje się na niewidocznej z Ziemi stronie Księżyca. Nazwa krateru pochodzi od Siergieja Korolowa, radzieckiego mechanika oraz konstruktora rakiet i statków kosmicznych. Razem z kraterami Hertzsprung i Apollo tworzy grupę trzech wielkich kraterów pierścieniowych znajdujących się na niewidocznej stronie Księżyca. Karta pojazdu - dokument wystawiany na konkretny pojazd, zawierający wszystkie niezbędne dane o pojeździe, jak i o właścicielu (zarówno o bieżącym, jak i o poprzednich). Jest to urzędowy dokument w którym odnotowywane są także wszelkie zmiany w pojeździe - przystosowanie auta do zasilania LPG, zmiany dow. rejestracyjnego, parametrów technicznych pojazdu, dorobienia wtórników tablic rejestracyjnych itp... Została wprowadzona 1 lipca 1999 roku na podstawie ustawy Prawo o ruchu drogowym. Każdy pojazd mechaniczny zarejestrowany w Polsce po 1999 roku powinien posiadać kartę pojazdu (dla pojazdów zarejestrowanych przed 1999 rokiem nie jest wystawiana z wyjątkiem aut importowanych zza granicy). Karta wydawana jest w formie książeczki o wymiarach podobnych do wymiarów paszportu i w okładce o kolorze burgundzkiego wina.

  Gosławice Wąskotorowe – zlikwidowany wąskotorowy przystanek kolejowy w Gosławicach (dzielnica Konina) na wąskotorowej linii kolejowej Anastazewo – Konin Wąskotorowy, w powiecie konińskim, w województwie wielkopolskim, w Polsce. Pierwsi ludzie na księżycu (ang. The First Men in The Moon) – powieść science-fiction napisana przez Herberta George Wellsa i opublikowana w 1901. Autor przedstawia w niej wyprawę na Księżyc dokonaną przez dwóch ludzi, którzy odkrywają tam wysoko rozwiniętą cywilizację owadopodobnych stworzeń. Podróży swej dokonują dzięki pojazdowi zbudowanemu z materiału, który jest odporny na działanie siły grawitacji. Wnętrze księżyca, jak się okazało, jest praktycznie zbudowane ze złota, jednak planowana wymiana handlowa z jego mieszkańcami nie dochodzi do skutku, gdyż ludzie swym okrucieństwem i głupotą wzbudzają odrazę wśród mieszkańców Księżyca.

  Pojazd zabytkowy – wedle ustawy „Prawo o ruchu drogowym” jest to pojazd, który na podstawie specjalnych przepisów został wpisany do rejestru zabytków ruchomych lub znajduje się w wojewódzkiej ewidencji zabytków, a także pojazd wpisany do inwentarza muzealiów, zgodnie z odrębnymi przepisami.

  Dodano: 29.05.2011. 14:04  


  Najnowsze