• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • W kwietniu łatwo dostrzec Saturna i rój Lirydów

  01.04.2011. 00:11
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W kwietniu wystąpią dobre warunki do obserwacji Saturna. Swoją aktywnością popisze się także ciekawy rój Lirydów. Po równonocy wiosennej dnia przybywa coraz szybciej. 1 kwietnia w Warszawie Słońce wzejdzie o godzinie 6:12, a zajdzie o 19:09. Pod sam koniec miesiąca, wschód naszej dziennej gwiazdy możemy obserwować o 5:08, a zachód o 19:59. W kwietniu Słońce wstępuje w znak Byka.

  Kolejność faz Księżyca jest w kwietniu następująca: nów - 3 IV o godz. 16:32, pierwsza kwadra - 11 IV o godz. 14:20, pełnia - 18 IV o godz. 4:44 i ostatnia kwadra 25 IV o godz. 4:47. Najbliżej Ziemi nasz naturalny satelita znajdzie się 17 kwietnia o godzinie 8:01, a najdalej - 2 kwietnia o godzinie 11:01 i 29 kwietnia o godzinie 20:03.

  Pierwsza dni kwietnia to czas, w którym można jeszcze dojrzeć Merkurego. Wieczorem, godzinę po zachodzie Słońca, widać go około 7 stopni nad zachodnim horyzontem.

  Wenus, Mars, Jowisz, Uran i Neptun znajdują się na sferze niebieskiej na tyle blisko Słońca, że ich obserwacje w kwietniu nie są możliwe.

  Przez całą noc możemy podziwiać Saturna, którego odnajdziemy w konstelacji Panny. Świeci on z jasnością porównywalną do najjaśniejszych gwiazd na niebie. W związku z tym, że przebywa w okolicach opozycji średnica jego tarczy sięga aż 19 sekund łuku.

  Dysponując sporym teleskopem amatorskim, nad ranem, możemy pokusić się o obserwacje planety karłowatej - Plutona. Warunki do jego obserwacji nie są jednak łatwe, bo wznosi się on około 15 stopni nad horyzontem.

  W kwietniu w okolicach opozycji nie przebywa żadna jasna planetoida.

  W dniach 16-25 kwietnia możemy zaobserwować meteory z roju Lirydów, które utworzone zostały przez kometę C/1861 G1 Thatcher. Radiant roju, czyli miejsce z którego zdają się wybiegać meteory, leży na granicy konstelacji Lutni oraz Herkulesa i wznosi się wysoko nad horyzont dopiero w drugiej połowie nocy. Moment tegorocznego maksimum przypada w nocy z 22 na 23 kwietnia. Możemy go oczekiwać w dość szerokim zakresie od godziny 17:30 do 4:30 naszego czasu. Niestety w obserwacjach będzie przeszkadzał Księżyc, którego pełnia wypada 18 kwietnia. AOL

  PAP - Nauka w Polsce

  tot/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  mi Virginidy (MVI) – coroczny rój meteorów aktywny od 1 kwietnia do 12 maja. Jego radiant znajduje się w gwiazdozbiorze Panny. Maksimum roju przypada na 29 kwietnia, jego aktywność jest określana jako niska, a obfitość roju wynosi 2 meteory/h. Prędkość w atmosferze meteorów tego roju to 30 km/s.

  alfa Bootydy (ABO) – coroczny rój meteorów aktywny od 14 kwietnia do 12 maja. Jego radiant znajduje się w gwiazdozbiorze Wolarza (w maksimum aktywności roju położony jest niedaleko na wschód od gwiazdy Arktur). Maksimum roju przypada na 28 kwietnia, jego aktywność jest określana jako niska, a obfitość roju wynosi 2 meteory/h. Prędkość w atmosferze meteorów alfa Bootyd to 20 km/s.

  Lirydy (LYR) – rój meteorów. Jego radiant znajduje się w okolicach Wegi w gwiazdozbiorze Lutni. Maksimum roju przypada na 22 kwietnia, około 15 meteorów na godzinę. Ich prędkość wynosi 48 km/s. Związany jest z Kometą Thatchera (C/1861 G1). W 1982 roku zaobserwowano 90 meteorów na godzinę, choć czasami ZHR może nawet wzrosnąć do 100.

  pi Puppidy (π Puppidy, PPU) – rój meteorów aktywny od 15 do 28 kwietnia. Jego radiant znajduje się w gwiazdozbiorze Rufy. Maksimum roju przypada na 23 kwietnia, jego aktywność jest określana jako nieregularna, a obfitość roju jest zmienna. Aktywność roju zmienia się w okresie każdych 5 lat. Prędkość meteorów z roju wynosi 18 km/s. Powstanie pi Puppidy jest związane z kometą 26P/Grigg-Skjellerup.

  omega Kaprikornidy (WCA) – coroczny rój meteorów aktywny od 19 kwietnia do 15 maja. Jego radiant znajduje się w gwiazdozbiorze Koziorożca. Maksimum roju przypada na 2 maja, jego aktywność jest określana jako niska, a obfitość roju wynosi 2 meteory/h. Prędkość w atmosferze meteorów tego roju to 50 km/s.

  beta Coronae Austrinidy (CAU) – coroczny rój meteorów aktywny od 23 kwietnia do 30 maja. Jego radiant znajduje się w gwiazdozbiorze Korony Południowej. Maksimum roju przypada na 18 maja, jego aktywność jest określana jako niska, a obfitość roju wynosi 3 meteory/h. Prędkość w atmosferze meteorów tego roju jest średnia (45 km/s).

  tau Herkulidy (τ Herkulidy) – rój meteorów związany z kometą 73P/Schwassmann-Wachmann, który możemy obserwować od 19 maja do 19 czerwca. Maksimum roju przypada na 3 czerwca a jego radiant znajduje się w gwiazdozbiorze Herkulesa. Jest to rój stosunkowo wolny, gdyż prędkość meteorów z roju wynosi 15 km/s. W 1930 roku roku zdarzył się wzrost aktywności tego roju, wtedy jego obfitość sięgała 60 meteorów w ciągu godziny.

  Dodano: 01.04.2011. 00:11  


  Najnowsze