• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • W marcu warto obserwować jasne planety

  01.03.2012. 00:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Marzec to doskonały czas do podziwiania jasnych planet - w tym Marsa będącego w opozycji. Wiosna rozpocznie się 20 marca o godzinie 6:15, kiedy to Słońce znajdzie się w punkcie równonocy wiosennej i wstąpi w znak Barana.  25 marca zmienimy czas z zimowego na letni. W nocy z 24 na 25 marca nasze zegarki przestawimy z godziny 2 od razu na godzinę 3.

  W marcu dni robią się coraz dłuższe. Na początku miesiąca, w Warszawie, Słońce wschodzi o godzinie 6:21, a zachodzi o 17:16. Ostatniego dnia marca nasza dzienna gwiazda pojawia się na horyzoncie o godzinie 6:12 (już po zmianie czasu na letni), a znika za nim o 19:09.

  Kolejność faz Księżyca w marcu jest następująca: pierwsza kwadra - 1 III o godzinie 2:22, pełnia - 8 III o godzinie 10:40, ostatnia kwadra - 15 III o godzinie 2:25, nów - 22 III o godzinie 15:37 oraz ponownie pierwsza kwadra - 30 III o godzinie 21:41. Najbliżej Ziemi nasz naturalny satelita znajdzie się 10 marca o godzinie 11:08, a najdalej 26 marca o godzinie 8:12.

  Pierwsza połowa marca to bardzo dobry okres do obserwacji Merkurego. Najlepsze warunki wystąpią w okolicach 7 marca, kiedy to wieczorem, godzinę po zachodzie Słońca, planeta będzie świecić na wysokości niespełna 10 stopni nad zachodnim horyzontem.

  Marzec to także doskonały czas do podziwiania jasnej Wenus. Widać ją wieczorem - godzinę po zachodzie Słońca świeci około 30 stopni nad zachodnim horyzontem. Tuż obok niej znajdziemy troszkę słabszego Jowisza. Obie planety będą najbliżej siebie 13 marca o godzinie 23:26, kiedy na sferze niebieskiej będzie je dzielił dystans tylko 3 stopni.

  Dnia 3 marca o godzinie 21:10 w opozycji będzie Mars. Nic więc dziwnego, że najbliższy miesiąc świetnie nadaje się do obserwacji Czerwonej Planety. Widać ją przez całą noc w konstelacji Lwa. Dysponując teleskopem o średnicy obiektywu 10-30 cm możemy podziwiać szczegóły na tarczy planety w tym sławne czapy polarne.

  W drugiej połowie nocy możemy obserwować Saturna. Planeta świeci w konstelacji Panny i ma jasność 0.4 wielkości gwiazdowych, a więc jest niewiele słabsza od najjaśniejszych gwiazd na niebie.

  Uran i Neptun znajdują się na sferze niebieskiej blisko Słońca i ich obserwacje w marcu są bardzo trudne albo wręcz niemożliwe.

  Dysponując teleskopem o średnicy zwierciadła 20-30 cm możemy pokusić się o odnalezienie Plutona. Świeci on nad ranem w konstelacji Strzelca. Warunki do obserwacji będą jednak bardzo trudne, bo planeta karłowata świeci nisko nad horyzontem.

  W marcu nie mamy szansy na ujrzenie żadnego dużego roju meteorów.

  Zauważalną aktywność na poziomie 2-4 meteorów na godzinę daje jednak kompleks radiantów w gwiazdozbiorze Panny związany z Antyhelionem - dużym źródłem meteorów sporadycznych.

  Na marcowym niebie wciąż możemy dojrzeć kometę C/2009 P1 (Garradd).

  Jest ona w Polsce obecnie obiektem okołobiegunowym, a więc widocznym przez całą noc. Na początku marca świeci ona na granicy konstelacji Smoka i Małej Niedźwiedzicy, a pod koniec miesiąca przejdzie do Wielkiej Niedźwiedzicy. Blask komety wynosi około 7 wielkości gwiazdowych - jest więc dostępna obserwacjom przez lornetkę.

  PAP - Nauka w Polsce

  aol/ tot/  bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Śliwowica − polska komedia obyczajowa z 2013 roku bazująca na wątkach z serialu Pierwsza miłość. Premiera komedii odbyła się na kanale ATM Rozrywka w Boże Narodzenie, 25 grudnia o godzinie 12:00, zaś powtórka nastąpiła jeszcze tego samego dnia o godzinie 19:00 oraz 26 grudnia o godzinie 18:00, a także 28 grudnia o godzinie 16:00. Trzęsienie ziemi w prowincji Junnan w 2011 roku – trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,4 stopnia w skali Richtera, które nawiedziło pogranicze chińsko-birmańskie 10 marca 2011 r. o godzinie 11:28:17 czasu miejscowego, to jest o godzinie 04:58:17 UTC. Przebojowe dzieci – program rozrywkowy emitowany przez telewizję Polsat od 9 marca 2008 w niedzielę o godzinie 16.45. Program prowadzą Edyta Herbuś i Maciej Rock, a producentem jest Profilm Agencja Filmowa (twórca znanego formatu "Od przedszkola do Opola") będąca częścią ATM Grupy. Za scenariusz i reżyserię pierwszych pięciu nagranych odcinków (3 wyemitowanych) odpowiedzialny był Michał Juszczakiewicz. W późniejszych zastąpił go Leszek Kumański. Pierwszą emisję program miał w niedzielę 9 marca 2008 o 16:30, jednak ze względu na słabą oglądalność został przeniesiony na ranne godziny. Powrócił na antenę 30 marca o godzinie 9:30.

  Wodowskaz jest to urządzenie służące do pomiarów stanów wody. Najczęściej wykorzystywany typ wodowskazu to wodowskaz łatowy. Minusem wodowskazów jest konieczna obecność obserwatora do wykonania odczytu stanu. Ogranicza to obserwacje do określonych terminów jako tzw. obserwacje zwyczajne wykonywane 1 raz na dobę o godzinie 6:00 UTC (czas uniwersalny koordynowany, to jest o 7:00 czasu urzędowego (lokalnego) zimowego lub o 8:00 czasu urzędowego (lokalnego) letniego, a wyjątkowo (przy dużych dobowych wahaniach stanu wody) 3 razy na dobę: w czasie zimowym o godzinie 7, 13 i 19 lub czasie letnim o godzinie 8, 14 i 20. W sytuacjach nadzwyczajnych jakimi są wezbrania i powodzie odczyt wykonuje się nawet co godzinę. Stan wody na wodowskazie odczytywany w centymetrach jest odniesiony do umownego zera wodowskazu, dowiązanego do sieci niwelacji państwowej. W Polsce nie odzwierciedla rzeczywistej warstwy wody w rzece. Historia Ziemi – okres ok 4,5 miliarda lat (4 467 000 000 lat) (32,5% wieku wszechświata), od uformowania się planety z mgławicy słonecznej do czasów współczesnych. Niniejszy artykuł przedstawia zarys jej historii i podsumowuje wiodące teorie naukowe. Aby ułatwić umiejscowienie opisywanych zdarzeń na osi czasu, w artykule posłużono się analogią, odwzorowując dzieje naszej planety na 24-godzinną dobę. Godzinie 00:00 w tym modelu odpowiada moment powstania Ziemi 4,467 miliarda lat temu, natomiast godzinie 24:00 odpowiadają czasy nam współczesne. Oznacza to, że każdej sekundzie umownego „życia” Ziemi w naszym modelu odpowiadają 53 000 lat czasu rzeczywistego. Wielki Wybuch, podczas którego powstał Wszechświat, nastąpił około 13,82 miliardów lat temu (dane z misji Planck z lutego 2013), co oznacza, że nastąpił około trzech „dni” temu, czyli dwa „dni” przed rozpoczęciem historii Ziemi.

  Rozejm w Compiègne − kończący I wojnę światową układ rozejmowy pomiędzy Ententą i Cesarstwem Niemieckim, uzgodniony w poniedziałek 11 listopada 1918 roku o godzinie 5:12 i podpisany o 5:20 rano w wagonie kolejowym w lesie pod Compiègne. Zgodnie z propozycją marszałka Focha obie strony przyjęły jako godzinę złożenia podpisów 5:00. Rozejm wszedł w życie tego samego dnia o godzinie 11:00 czasu paryskiego, to jest po 6 godzinach od zakomunikowanej godziny podpisania. Ursydy (URS) – rój meteorów związany z kometą 8P/Tuttle, który możemy obserwować od 17 do 26 grudnia. Maksimum roju przypada na 22-23 grudnia. Obfitość roju wynosi ok. 10 zjawisk na godzinę a jego radiant znajduje się w Małej Niedźwiedzicy w pobliżu gwiazdy β UMi. Prędkość meteorów z roju wynosi 34 km/s. Dwukrotnie, w 1945 i 1986 roku, odnotowano wysoką aktywności tego roju, wówczas jego obfitość sięgała 100 meteorów w ciągu godziny.

  delta Pavonidy (δ Pavonidy, DPA) – rój meteorów aktywny od 11 marca do 16 kwietnia. Jego radiant znajduje się w gwiazdozbiorze Pawia. Maksimum roju przypada na 30 marca, jego aktywność jest niska, a obfitość roju wynosi 5 meteorów/h. Prędkość meteorów roju wynosi 58 km/s. Delta Pavonidy są rojem związanym najprawdopodobniej z kometą C/1907 G1 (Grigg-Mellish). Odkrycie roju delta Pavonidów przypisuje się M. Buhagiarowi w Zachodniej Australii, który w latach 1969-1980 obserwował ten rój sześciokrotnie. Moment prawdy (ang. The Moment of Truth) – teleturniej, którego pierwsza edycja rozpoczęła się 5 marca 2009 roku, a druga 25 lutego 2010 roku w telewizji Polsat. Główną nagrodą w programie było 250 000 zł. Teleturniej był emitowany w czwartki o godzinie 21:00. Emisja drugiej edycji została przesunięta na godzinę 22:00. Odcinki wyemitowane w Polsacie można było następnie obejrzeć w internetowej platformie Ipla, dostęp do nich był darmowy. W jesiennej ramówce 2009 i 2010 roku program nie był emitowany. Polsat postanowił zakończyć produkcję tego programu.

  Uran − gazowy olbrzym, siódma w kolejności od Słońca planeta Układu Słonecznego. Jest także trzecią pod względem wielkości i czwartą pod względem masy planetą naszego systemu. Nazwa planety pochodzi od Uranosa, który był bogiem i uosobieniem nieba w mitologii greckiej (klasyczna greka: Οὐρανός), ojcem Kronosa (Saturna) i dziadkiem Zeusa (Jowisza). Choć jest widoczny gołym okiem, podobnie jak pięć innych planet, umknął uwadze starożytnych obserwatorów ze względu na niską jasność i powolny ruch po sferze niebieskiej. Sir William Herschel ogłosił odkrycie planety w dniu 13 marca 1781, po raz pierwszy w historii nowożytnej rozszerzając znane granice Układu Słonecznego. Uran to również pierwsza planeta odkryta przy pomocy teleskopu.

  Ostatnia kwadra (również: trzecia kwadra) – w astronomii, jedna z faz Księżyca, w której Ziemia, Księżyc i Słońce tworzą ze sobą kąt prosty. W tym momencie, dla obserwatorów na Ziemi widoczna jest tylko zachodnia część tarczy Księżyca. Podczas kwadr Słońce oświetla powierzchnię Księżyca pod małym kątem i jego formy morfologiczne są wówczas bardzo dobrze widoczne. Najlepsze warunki do obserwacji tych struktur są przy granicy między oświetloną i nieoświetloną częścią Księżyca (terminator). Faza ta ma miejsce 21 dnia czterotygodniowego cyklu. Cień, zasłaniający prawą połowę księżycowej tarczy, będzie się teraz przesuwał w lewo i po siedmiu dniach Księżyc znajdzie się w nowiu.

  Pierwsza kwadra – w astronomii, jedna z faz Księżyca, w której Ziemia, Księżyc i Słońce tworzą ze sobą kąt prosty. Księżyc w tym czasie zbliża się do pełni. W tym momencie, dla obserwatorów na Ziemi widoczna jest tylko wschodnia część tarczy Księżyca. Księżyc wschodzi w środku dnia i zachodzi w środku nocy, przez co można go bardzo wygodnie obserwować. W pobliżu granicy między oświetloną i nieoświetloną częścią Księżyca (terminator), panują najlepsze warunki do obserwacji struktur na jego powierzchni takich jak kratery, góry, doliny.

  Dodano: 01.03.2012. 00:04  


  Najnowsze