• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • W najbliższych dniach warto obserwować na niebie Wenus i Plejady

  30.03.2012. 07:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Na początku kwietnia jasna Wenus zagości w gromadzie otwartej o nazwie Plejady, co zapowiada atrakcje dla obserwatorów nieba - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

  Ostatnie dni to czas kiedy na wieczornym niebie Księżyc spotykał się z jasnymi planetami: Jowiszem i Wenus. Czas kosmicznych spotkań się jednak jeszcze nie skończył, bo kolejne, nie mniej ciekawe, właśnie przed nami.

  Jasna Wenus, będąca najjaśniejszą z planet i najjaśniejszym obiektem na niebie po Słońcu i Księżycu, powoli zbliża się na sferze niebieskiej do jednej z najładniejszych i najjaśniejszych gromad gwiazdowych czyli Plejad. Obecnie dzieli je dystans około 5 stopni. W dniach 2-4 kwietnia planeta Bogini Miłości "przedefiluje" jednak przez Plejady stanowiąc widok, który zdecydowanie warto zobaczyć.

  Najjaśniejsze gwiazdy z Plejad mają jasność niespełna 4 wielkości gwiazdowych, są więc widoczne gołym okiem nawet w niezbyt idealnych warunkach. Wenus jest tak jasna, że nie będziemy mieli problemów z jej dojrzeniem. Tak więc całe spotkanie można podziwiać okiem nieuzbrojonym. Najładniejszy widok zagwarantuje nam jednak użycie niewielkiej nawet lornetki. Dzięki niej zobaczymy sporo słabszych gwiazd należących do gromady Plejady (w sumie gromada ta liczy około 500 obiektów), a sama Wenus prezentować się będzie jeszcze efektowniej.

  Równie ciekawy może być widok przez niewielki teleskop lub lunetę. Używając powiększenia na poziomie 30-40 razy oraz stosując taki okular, który da nam pole widzenia 2-3 stopnie, zobaczymy Plejady w całej okazałości, a dodatkowo Wenus pokaże nam swoją fazę.

  Obecnie Słońce zachodzi około godz. 19 naszego czasu. Na obserwacje najlepiej wybrać się w godzinach 20-21, kiedy będzie już dostatecznie ciemno. Wenus i Plejady znajdziemy wtedy około 25 stopni nad zachodnim horyzontem.

  Biorąc pod uwagę kapryśną pogodę, z obserwacjami nie warto czekać do

  2-4 kwietnia. Dysponując lornetką o polu widzenia na poziomie 6-8 stopni, zobaczymy Wenus i Plejady na raz już w ciągu najbliższych nocy.

  PAP - Nauka w Polsce

  aol/ tot/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Wenus – druga pod względem odległości od Słońca planeta Układu Słonecznego. Jest trzecim pod względem jasności ciałem niebieskim widocznym na niebie, po Słońcu i Księżycu. Jej obserwowana wielkość gwiazdowa sięga –4,6 i jest wystarczająca, aby światło odbite od Wenus powodowało powstawanie cieni. W związku z tym, że Wenus jest bliżej Słońca niż Ziemia, zawsze jest ona widoczna w niewielkiej odległości od niego; jej maksymalna elongacja to 47,8°. Odległość Wenus od Ziemi waha się od 40 do 259 mln km. Zmierzch cywilny (także kalendarzowy) – faza zachodu Słońca, w której środek tarczy słonecznej znajdzie się nie więcej niż 6 stopni kątowych poniżej horyzontu (tarcza słoneczna oglądana z Ziemi ma średnicę ok. pół stopnia). W tym czasie pojawiają się na niebie (przy dobrej przejrzystości powietrza) najjaśniejsze gwiazdy i planety („Gwiazda Wieczorna”, „pierwsza gwiazdka” w Wigilię). Ze względu na rozproszenie światła w atmosferze jest jeszcze na ogół dostatecznie dużo światła słonecznego, że wystarcza to jeszcze do normalnej działalności na otwartej przestrzeni bez sztucznych źródeł światła. Corpman – krater na powierzchni Wenus o średnicy 46 km, położony na 0,3° szerokości północnej i 151,8° długości wschodniej.

  Bądarzewska – krater na powierzchni Wenus o średnicy 29,6 km, położony na 22,6° szerokości północnej i 137,2° długości wschodniej. Jadwiga – krater na powierzchni Wenus o średnicy 12,7 km, położony na 68,4° szerokości północnej i 91° długości wschodniej.

  Landowska – krater na powierzchni Wenus o średnicy 33 km, położony na 84,6° szerokości północnej i 74,3° długości wschodniej. Janina – krater na powierzchni Wenus o średnicy 9,3 km, położony na 2° szerokości północnej i 135,7° długości wschodniej.

  Zosia – krater na powierzchni Wenus o średnicy 10,5 km, położony na 18,9° szerokości północnej i 109,2° długości wschodniej. Nałkowska – krater na powierzchni Wenus o średnicy 22,2 km, położony na 28,1° szerokości północnej i 290° długości wschodniej.

  Oleśnicka – krater na powierzchni Wenus o średnicy 33 km, położony na 18,3° szerokości północnej i 210,9° długości wschodniej.

  Gwiazda Poranna (łac. Stella matutina, Lucifer) – nazwa planety Wenus, charakteryzującej się tym, że widać ją najdłużej nad ranem, przed wschodem słońca, kiedy już inne gwiazdy stają się niewidoczne z powodu światła słonecznego.

  Dodano: 30.03.2012. 07:04  


  Najnowsze