• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • W piątek rusza wielkie liczenie gwiazd na niebie

  29.10.2010. 00:47
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W piątek rusza ogólnoświatowy projekt badania zanieczyszczenia nieba sztucznym światłem - Great World Wide Star Count czyli Wielkie Ogólnoświatowe Liczenie Gwiazd. Udział w akcji mogą wziąć wszyscy chętni.

  The Great World Wide Star Count to projekt edukacyjny prowadzony przez konsorcjum kilkudziesięciu amerykańskich uniwersytetów (UCAR - University Corporation of Atmospheric Research) w ramach programu Windows to the Universe.

  Celem akcji jest zwrócenie uwagi na problem zanieczyszczenia nocnego nieba sztucznym światłem. Choć projekt jest adresowany szczególnie do uczniów i ich rodziców - uczy bowiem orientacji na niebie oraz ukazuje wpływ człowieka na środowisko - to może w nim wziąć udział każdy.

  Wystarczy w okresie od 29 października do 12 listopada wyjść w pogodny wieczór na dwór, znaleźć najciemniejsze miejsce w okolicy i policzyć, ile gwiazd widać w gwiazdozbiorze Łabędzia.

  Organizatorzy przygotowali materiały instruktażowe i mapki ułatwiające to zadanie. Ustaloną na ich podstawie "graniczną wielkość gwiazdową" należy następnie wysłać poprzez specjalną witrynę internetową. Spływające wyniki będą widoczne na mapie świata. Zebrane dane zostaną przeanalizowane przez naukowców, którzy opublikują potem końcowy raport.

  Instrukcja została przetłumaczona na język polski przez portal Astronomia.pl. Można ją pobrać z witryny internetowej projektu: http://www.windows2universe.org/citizen_science/starcount/GWWSC2010_ActivityGuide_POLISH.pdf

  Jesienne liczenie gwiazd po raz pierwszy odbyło się w 2007 r. W ubiegłym roku nadesłano ponad 1900 obserwacji z 47 krajów.

  PAP - Nauka w Polsce

  agt/bsz

  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)
  Katalog pozycyjny gwiazd – wykaz pewnej liczby gwiazd do określonej wielkości gwiazdowej wraz ze współrzędnymi równikowymi: rektascensji i deklinacji. Położenie wszystkich gwiazd są wspólne dla określonej epoki np. 1950, 2000. Katalogi gwiazd można podzielić na: przeglądy nieba i katalogi precyzyjne. W starożytności i średniowieczu współrzędne podawano w układach ekliptycznych. Pierwszy katalog gwiazd ze współrzędnymi równikowymi był wydany przez Jana Heweliusza. Współrzędne do katalogów gwiazd mogą być uzyskane obserwacyjnie za pomocą koła południkowego oraz metodami fotograficznymi (obliczając ze współrzędnych prostokątnych na zdjęciu współrzędne równikowe). World Wide Wait (Ogólnoświatowe Czekanie) – żargonowe określenie oczekiwania na wczytanie strony internetowej, powstałe we wczesnym okresie rozwoju WWW, gdy dominowały wolne modemy i słabe łącza, a serwery nie radziły sobie z przetwarzaniem wywołań. Star Academy - jest to reality show w Bułgarii. Polska wersja "Star Academy" nosi nazwę Fabryka Gwiazd. Stacją, która pokazywała "Star Academy", jest NTV. Pierwsza edycja została pokazana w 2005 roku. Reality-show jest podobne do Big Brothera i Idola. Na swojego faworyta można było głosować przez SMS-y.

  Wielkie nieba / To trop - podwójny singel Meli Koteluk wydany w czerwcu 2013 r. Pierwszy (11 czerwca) został opublikowany utwór "To trop" - w ramach projektu "OtwARTa Scena". Tydzień później ukazała się piosenka i teledysk "Wielkie nieba". Zdjęcia i projekt okładki singla wykonała Honorata Karapuda. Nagroda dla najbardziej wartościowego gracza meczu gwiazd NBA (ang. National Basketball Association All-Star Game Most Valuable Player (MVP)) odbywającego się podczas weekendu gwiazd NBA. Nagroda przyznawana jest począwszy od pierwszego meczu gwiazd rozgrywającego się w Boston Garden w 1951 roku. Podczas pierwszych dwóch meczów gwiazd o losach nagrody decydowały władze ligi. Od 1953 roku osobami decyzyjnymi są przedstawiciele mediów. Zawodnik lub zawodnicy, którzy otrzymują najwięcej głosów zdobywają tę nagrodę. W 1999 roku nie przyznawano nagrody MVP meczu gwiazd, ponieważ liga z powodu lokautu odwołała cały weekend gwiazd.

  Era Jazzu to ogólnopolski cykl koncertów klubowych i galowych z udziałem gwiazd współczesnego jazzu organizowany od 1998 roku. Pomysłodawcą oraz dyrektorem projektu jest Dionizy Piątkowski. Program Ery Jazzu obejmuje zarówno koncerty wielkich gwiazd, jak i szeroką prezentację najciekawszych jazzowych zjawisk i trendów. I to nie tylko poprzez koncerty najwybitniejszych twórców tego gatunku, ale także poprzez liczny udział entuzjastów tej muzyki w wielu koncertowych przedsięwzięciach. Klubowe koncerty, galowe recitale w prestiżowych salach oraz okolicznościowe wydawnictwa to najważniejsze propozycje cyklu Era Jazzu. Cygnus OB2 – asocjacja gwiazdowa typu OB położona w gwiazdozbiorze Łabędzia w odległości około 4700 lat świetlnych. W asocjacji Cygnus OB2 znajduje się 65 gwiazd typu O oraz blisko 500 gwiazd typu B. Wśród nich są jedne z największych i najjaśniejszych znanych gwiazd, między innymi Cyg OB2-8A i Cygnus OB2-12. Region położony jest w formacji znanej jako Cygnus X, która jest jednym z najjaśniejszych obiektów na niebie promieniującym w bardzo szerokim zakresie długości fal radiowych.

  Misja New Worlds – projekt planujący budowę dużego okultera w przestrzeni kosmicznej stworzony do blokowania światła w pobliżu gwiazd, w celu obserwowania na ich orbitach planet. Obserwacje mogłyby być podjęte z istniejącego teleskopu kosmicznego, prawdopodobnie z użyciem Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba, który jest w fazie projektu i budowy, lub specjalnie stworzonego do tego celu teleskopu światła widzialnego, mającego na celu tylko znajdowanie planet. Program w latach 2004-2008 finansowany był przez NASA Institute for Advanced Concepts (NIAC), i kierowany przez dr. Webstera Casha z University of Colorado w Boulder, we współpracy z Ball Aerospace & Technologies Corp., Northrop Grumman, Southwest Research Institute i innymi. W 2010 r. projekt szukał wsparcia finansowego w NASA i w innych źródłach w wysokości 3 mld dolarów, wskutek czego rozpoczęcie projektu mogłoby być możliwe w 2011 r. (projekt został wymieniony przez NASA w planach strategicznych na rok 2011), a teleskop mógłby zostać uruchomiony w 2019 r., a starshade w 2020 r., natomiast rozpoczęcie badań naukowych nastąpiłoby w 2020 r. Bonner Durchmusterung – atlas nieba i katalog gwiazd. Pozycje gwiazd odnoszą się do 1855 roku. Pierwszą część katalogu opracowano w obserwatorium w Bonn pod kierownictwem astronoma niemieckiego Friedricha Argelandera. Katalog Argelandera zawierał pozycję 324 188 gwiazd nieba północnego do 9,5. Zakres współrzędnych deklinacyjnych katalogu zawierał się w δ= -2° do δ= +90°. Druga część Katalogu została opracowana przez astronoma Eduarda Schönfelda, współpracownika Argelandera, zawierała pozycję 133 659 gwiazd nieba południowego w pasie δ= -2° do δ= -23°. Oznaczenia liczbowe gwiazd uszeregowano w pasach deklinacyjnych co 1°. Katalog oznacza się symbolem BD (stosowane są też SD i DM). Kontynuacją katalogu DB jest opracowanie katalogu Cordoba Durchmusterung.

  Smithsonian Astrophysical Observatory Star Catalog (SAO Star Catalog) – katalog astronomiczny opublikowany przez Smithsonian Astrophysical Observatory w 1966 roku, zawierający dane 258 997 gwiazd. Katalog obejmuje niemal wszystkie gwiazdy ziemskiego nieba do wielkości gwiazdowej 9, wybrane gwiazdy z przedziału 9-10, a także 4503 wybrane gwiazdy słabsze niż 10.

  Major League Baseball All-Century Team została wybrana w 1999 roku w głosowaniu, w którym udział wzięło ponad 2 miliony fanów. Spośród 100 baseballistów wybierano dwudziestu pięciu. Nominacje zostały przedstawione podczas Meczu Gwiazd w 1999 roku na Fenway Park w Bostonie. Głosowanie trwało od 13 lipca do 10 września 1999. W późniejszym okresie postanowiono zwiększyć listę członków do trzydziestu. Osiemnastu żyjących baseballistów wybranych do All-Century Team, wzięło udział w ceremonii przed 2. meczem World Series pomiędzy Atlanta Braves a New York Yankees.

  Najjaśniejsze gwiazdy: Poniższa lista zawiera 100 najjaśniejszych gwiazd nocnego nieba (według jasności widomej); dla porównania zamieszczono też dane dotyczące Słońca. W układach podwójnych i wielokrotnych wyróżnione zostały pojedyncze gwiazdy. Jasność układu jako całości można znaleźć w osobnej tabeli poniżej. Webmaster – szeroki termin, do niedawna oznaczający jedną osobę zajmującą się projektowaniem, kodowaniem, szatą graficzną oraz aktualizacją witryny internetowej. Witrynę WWW webmaster wykonuje na zamówienie osoby (firmy), która chce zaistnieć w sieci internetowej. Może to być jednorazowe zlecenie i wtedy praca kończy się z chwilą zaakceptowania projektu przez zamawiającego oraz umieszczenia witryny na wskazanym serwerze. Usługa może mieć też charakter ciągły – wtedy webmaster aktualizuje i rozbudowuje stronę zgodnie z bieżącym zapotrzebowaniem zleceniodawcy. Webmaster może także tworzyć witryny na własne życzenie i według własnego projektu. Profesjonalnie przygotowana strona powinna być przygotowana w zgodzie ze standardami określonymi przez W3C.

  Dodano: 29.10.2010. 00:47  


  Najnowsze