• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • W poniedziałek wystartuje pierwszy polski satelita

  10.02.2012. 19:33
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Pierwszy polski satelita - PW-SatW zostanie wystrzelony w kosmos w poniedziałek 13 lutego.  Zbudowali go studenci Politechniki Warszawskiej wspierani przez specjalistów z Centrum Badań Kosmicznych PAN. Pierwotnie start był zapowiadany na 9 lutego.  Start ma nastąpić w godz. 11.00-13.00 z kosmodromu w Gujanie Francuskiej, należącego do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

  Satelita należy do kategorii zwanej nanosatelitami, czyli satelitów o masach od 1 do 10 kg. Polski satelita jest elementem projektu CubeSat, kierowanego przez California Polytechnic State University. Grupą docelową projektu są studenci politechnik. Prace nad nim rozpoczęto w 2005 roku.

  PW-Sat zbudowany jest z aluminiowego szkieletu, do którego przymocowane są wszystkie pozostałe elementy. Źródłem zasilania są fotoogniwa w liczbie ośmiu, umieszczone na ścianach satelity. Zapewniają one prąd o mocy minimum 2 W.

  Do komunikacji z Ziemią satelita będzie używał modułu antenowego złożonego z czterech anten o długości 55 cm oraz modułu komunikacyjnego. Łączność będzie prowadzona na częstotliwościach 435,032 MHz (odbiór przez satelitę) oraz 145,902 MHz (nadawanie przez satelitę). Całością działania satelity będzie sterować komputer pokładowy.

  Po znalezieniu się na orbicie, w ciągu pół godziny od oddzielenia się od rakiety nośnej, PW-Sat ma rozłożyć anteny komunikacyjne. Satelita będzie przesyłał na Ziemię dane telemetryczne, natomiast nie będzie wykonywał żadnych zdjęć - nie jest wyposażony w kamery, a jego celem jest test technologiczny.

  Satelita zawiera eksperymentalne fotoogniwa, jednak podstawowym testem, który ma wykonać PW-Sat, jest sprawdzenie nowego systemu kontrolowanego opuszczenia orbity. System ten będzie mógł być stosowany przez satelity, które już zakończyły pracę, aby jako ,,kosmiczne śmiecie" nie stanowiły zagrożenia dla innych obiektów znajdujących się na orbicie okołoziemskiej. Do tej pory nie została opracowana skuteczna metoda na pozbywanie się zużytych satelitów, a zapowiadane są regulacje prawne wymuszające na operatorach satelitów bezpieczne ich wycofywanie z użytku po okresie eksploatacji.

  Opracowany przez Polaków system ma niewielkie rozmiary i polega na tym, że satelita rozwija specjalny metrowy ,,ogon", który powoduje jego kontrolowaną deorbitację, czyli wejście obiektu w atmosferę, co skutkuje jego zniszczeniem. Przed rozłożeniem mechanizm mieści się w kostce sześciennej o wymiarach 10x10x11,3 cm i nie przekracza masy 1 kg.

  PW-Sat został zaprojektowany i zbudowany przez studentów Politechniki Warszawskiej zrzeszonych w dwóch kołach naukowych: Studenckim Kole Astronautycznym na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa oraz Studenckim Kole Inżynierii Kosmicznej na Wydziale Elektronicznym i Technik Informacyjnych. Studentów wspierali pracownicy Centrum Badań Kosmicznych PAN, mający doświadczenie w konstruowaniu aparatury do misji kosmicznych.

  Polski satelita zostanie wyniesiony na orbitę dzięki Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), wraz z sześcioma innymi satelitami z serii CubeSat oraz z dwoma włoskimi satelitami przez nową rakietę nośną - Vega. Cała procedura przygotowań do startu rozpoczęła się w listopadzie ubiegłego roku zamontowaniem pierwszego członu P80 na platformie startowej. Potem domontowano drugi i trzeci człon (na paliwo stałe) oraz górny czwarty człon (na paliwo ciekłe).

  PAP - Nauka w Polsce, Krzysztof Czart

  bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  MaSat-1 (wym. po węgiersku Maszat 1) - satelita technologiczny typu CubeSat, pierwszy węgierski sztuczny satelita na orbicie okołoziemskiej. Został wystrzelony 13 lutego 2012 z kosmodromu w Gujanie Francuskiej przy użyciu włoskiej rakiety Vega, wraz z włoskimi satelitami LARES i AlmaSat-1 oraz 6 innymi satelitami typu CubeSat budowanymi na europejskich uczelniach, w tym z polskim satelitą PW-Sat. Zadaniem MaSat-1 jest przeprowadzanie obserwacji Ziemi za pomocą kamery VGA i przesył zdjęć na częstotliwości 437,345 MHz. Po udanym starcie Węgry stały się 47 państwem, którego satelita po raz pierwszy znalazł się na orbicie. PW-Sat – polski sztuczny satelita typu CubeSat zbudowany przez studentów Politechniki Warszawskiej (członków Studenckiego Koła Astronautycznego działającego na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa i Studenckiego Kola Inżynierii Kosmicznej działającego na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych) przy wsparciu Centrum Badań Kosmicznych PAN. Pikosatelita, pico-satelita, picosat – rodzaj miniaturowego sztucznego satelity. Typ urządzeń o wadze od 0,1 do 1 kg. Do tej kategorii zalicza się również satelity określane jako CubeSat, czyli urządzenia w formie sześcianu o pojemności 1 decymetra sześciennego i wadze około 1 kg. Pikosatelitami są np.: chiński satelita technologiczny Zheda Pixing 1, amerykański satelita Hermes, wietnamski satelita edukacyjny F-1, czy zaprojektowany i zbudowany w Polsce, w ramach współpracy studentów Politechniki Warszawskiej i Centrum Badań Kosmicznych PANPW-Sat.

  MetOp-A (ang. Meteorogical Operation A) – międzynarodowy satelita meteorologiczny. Pierwszy satelita meteorologiczny Europejskiej Agencji Kosmicznej wystrzelony na orbitę polarną. Służy zbieraniu danych potrzebnych do prognozowania pogody oraz monitoruje klimat. Wraz z dwoma innymi satelitami serii Metop (Metop-B wystrzelony 17 września 2012 i Metop-C, którego start zaplanowano na 2016 rok), tworzy międzynarodową sieć satelitów pogodowych służących agencji EUMETSAT i NOAA. Jest drugim dużym obserwatorium Ziemi, po satelicie Envisat, zbudowanym przez ESA. Orbita cmentarna – rodzaj orbity, na którą kierowane są statki kosmiczne, które osiągnęły kres swojego resursu. Zużyte satelity oraz rakiety nośne, nawet jeśli nie są uszkodzone, stanowią kosmiczne śmieci, które zagrażają obiektom pracującym na niskiej orbicie okołoziemskiej lub orbicie geostacjonarnej. Zgodnie z postanowieniem Europejskiej Agencji Kosmicznej z 2002 roku, każdy statek kosmiczny, po upływie 25 lat od zakończenia swojej misji, powinien zostać deorbitowany i spłonąć w atmosferze lub zostać wyniesiony 300 kilometrów powyżej pierścienia orbity geostacjonarnej i pozostawiony na orbicie cmentarnej.

  Explorer 1 Prime – satelita naukowy typu CubeSat wystrzelony w 2011 przez rakietę Taurus 3110 wraz z satelitami Glory, KySat-1 i Hermes. Nie dostał się na orbitę z powodu awarii rakiety. Insat 3E – satelita komunikacyjny zbudowany przez Indyjską Organizację Badań Kosmicznych (ISRO), czwarty z serii Insat-3. Wystrzelony został 27 września 2003 z należącego do Europejskiej Agencji Kosmicznej kompleksu startowego ELA-3 w Gujańskim Centrum Kosmicznym (Kourou, Gujana Francuska) na pokładzie rakiety nośnej Ariane 5G V162 wraz z satelitą Eurobird 3 zbudowanym przez Eutelsat oraz sondą księżycową SMART-1 należącą do ESA. Konfiguracja startowa tej rakiety była następująca: bezpośrednio na drugim stopniu rakiety umieszczono sondę SMART-1, Eurobird 3 umieszczony był na adapterze ACU, pod którym ukryto SMART-1, później dodany został adapter SYLDA wraz z Insatem 3E.

  Tansei (jap. たんせい, nazwa kodowa MS-T1) - japoński satelita technologiczny, drugi wystrzelony przez Japonię. Wystrzelony drugą rakietą M-4S (pierwszy start tej rakiety z satelitą MS-F1 w 1970 zakończył się klęską wskutek braku zapłonu członu czwartego) 16 lutego 1971 miał na celu test tej rakiety, a potem testował technologie, kóre zastosowano przy budowie kolejnych satelitów. Funkcjonował do 23 lutego 1971, kiedy to wyczerpał się akumulator. COS-B (akronim od Cosmic Ray Satellite – satelita promieni kosmicznych) – satelita naukowy. Ósma misja agencji CERS/ESRO, pierwszy satelita Europejskiej Agencji Kosmicznej, wraz z SAS-2 prowadził pierwsze dokładne obserwacje Wszechświata w promieniach gamma. COS-B miał na pokładzie jeden duży eksperyment: Gamma-Ray Telescope (teleskop promieni gamma), który był dokonaniem grupy europejskich laboratoriów naukowych, znanej jako Caravane Collaboration. Misja COS-B była pierwotnie zaplanowana na dwa lata. Jednak trwała pomyślnie przez 6 lat i 8 miesięcy. COS-B wykonał pierwszą kompletną mapę Galaktyki w promieniach gamma.

  Lem − pierwszy naukowy sztuczny satelita w całości zbudowany (ściślej: zintegrowany) w Polsce; część międzynarodowej konstelacji satelitów astronomicznych BRITE. Nazwa „Lem” pochodzi od nazwiska pisarza Stanisława Lema . We wrześniu 2012 roku nieoficjalnie zapowiadano wystrzelenie satelity w roku 2013 z kosmodromu Dombarowskij na rakiecie Dniepr, wraz z satelitami Dubai-Sat 2 i STSAT-3. W 2012 roku pojawiła się też oficjalna informacja, według której planowany termin wyniesienia satelity na orbitę to II kwartał 2013.

  Waseda-SAT2 – japoński technologiczny sztuczny satelita typu CubeSat, zbudowany przez studentów z Uniwersytetu Waseda. Został wystrzelony 20 maja 2010 rakietą H-IIA F17, wraz z sondami Akatsuki, IKAROS i UNITEC-1 oraz satelitami Hayato i Negai. Po wypuszczeniu na orbitę nie otrzymano sygnału od satelity.

  Nanosatelita, nano-satelita, nanosat – rodzaj bardzo małego sztucznego satelity. Do tej kategorii należą urządzenia o wadze od 1 do 10 kg. Nanosatelitami są np.: NanoSail-D2, O/OREOS, czy pierwszy, zaprojektowany i zbudowany w Polsce, sztuczny satelita naukowy Lem. BiełKA-2 (znany również pod nazwą BKA, biał. Беларускі касмічны апарат (biełaruski kasmiczny aparat), ros. Белорусский космический аппарат (biełaruskij kasmiczeskij aparat)) - satelita budowany przez Narodową Akademię Nauki Białorusi, pierwszy białoruski sztuczny satelita na orbicie okołoziemskiej, powstały w celu zastąpienia utraconego satelity BiełKA. Został wystrzelony z kompleksu nr 31 w kazachskim kosmodromie Bajkonur na pokładzie rakiety Sojuz-FG/Fregat, wraz z rosyjskimi satelitami Kanopus W-1 i Zond-PP oraz niemieckim TET-1 i kanadyjskim ExcactView-1. W przyszłości satelita ma być częścią grupy satelitów wykonujących zadania opracowywane przez Związek Rosji i Białorusi.

  WINDS (Wideband InterNetworking engineering test and Demonstration Satellite, znany również jako Kizuna) – japoński satelita telekomunikacyjny, wyniesiony na orbitę okołoziemską 23 lutego 2008 za pomocą rakiety nośnej H-IIA z Centrum Lotów Kosmicznych Tanegashima. Jego zadaniem będzie umożliwienie superszybkiego dostępu do Internetu dla japońskich użytkowników prywatnych i biznesowych, za pomocą sygnałów pasma Ka. Ma również pomóc w rozwoju przyszłościowych technologii komunikacyjnych. Jest częścią japońskiego programu i-Space, kierowanego przez JAXA i NICT. POPPY 1 – pierwszy zespół amerykańskich wojskowych satelitów wywiadowczych i technologicznych, wchodzących w skład odtajnionego w 2005 programu Poppy. Satelity zostały zbudowane przez Naval Research Laboratory, a odtajnienia dokonało amerykańskie Narodowe Biuro Rozpoznania, NRO.

  Kosmos 2251 – rosyjski wojskowy satelita telekomunikacyjny; przedostatni satelita serii Strzała-2M i jeden z trzech satelitów ostatniej działającej konstelacji satelitów Strzała-2M (pozostałe dwa: Kosmos 2208, Kosmos 2298). ARTEMIS (ang. Advanced data Relay and TEchnology MIssion Satellite – satelita zaawansowanego przesyłu danych i technologii; dosłownie „Artemida”) – europejski satelita technologiczny i komunikacyjny, wyniesiony w przestrzeń kosmiczną przez agencję kosmiczną ESA. Jako pierwszy w historii nawiązał laserowe połączenie między dwoma satelitami.

  Courier 1B (pol. kurier, posłaniec) – amerykański wojskowy satelita technologiczny. Pierwszy aktywny satelita telekomunikacyjny. Courier 1B odbierał i retransmitował dane i nagrania głosowe. Powstał jako kontynuacja projektu związanego z satelitą SCORE. Statek przestał funkcjonować na skutek awarii elektronicznej. Przestał akceptować komendy z Ziemi. Satelita pozostaje na orbicie, której żywotność jest szacowana na 1000 lat. VesselSat1 – sztuczny satelita wystrzelony w 2011, zbudowany w Luksemburgu - pierwszy satelita tego kraju; pierwszy satelita konstelacji VesselSat do śledzenia żeglugi morskiej poprzez odbiór sygnałów systemu (Automatic Identification System). Wraz z następcą, wynajęty firmie Orbcomm, gdzie uzupełniły system OG2, konstelację 18 satelitów z odbiornikami systemu AIS.

  Dodano: 10.02.2012. 19:33  


  Najnowsze