• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • W Radziejowie otwarto Astro-bazę Kopernik

  20.06.2011. 00:11
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Astro-baza Kopernik - ogólnodostępne obserwatorium astronomiczne rozpoczęło działalność w Radziejowie (woj. kujawsko-pomorskie). Program budowy 14 takich obiektów realizuje samorząd wojewódzki dzięki wsparciu funduszy unijnych.

  "Obserwatorium ulokowano przy Zespole Szkół i Placówek im. Władysława Łokietka w Radziejowie. To już druga inauguracja takiego obserwatorium astronomicznego w naszym regionie, po astro-bazie przy Gimnazjum nr 1 w Gniewkowie (powiat inowrocławski)" - poinformowała w sobotę Beata Krzemińska, rzeczniczka marszałka województwa kujawsko-pomorskiego.

  Obserwatorium w Gniewkowie odwiedził 1 czerwca Donald Tusk, który chwalił inicjatywę kujawsko-pomorskiego samorządu. Premier zapowiedział przygotowanie ogólnopolskiego programu budowy lokalnych centrów promocji nauki w każdej gminie.

  Budynki astro-baz mają kształt typowego obserwatorium astronomicznego - powstały na planie koła o średnicy około dziesięciu metrów; mają około ośmiu metrów wysokości. W obserwatorium na trzech kondygnacjach znalazły się: sterownia ze stanowiskami komputerowymi, toaleta i magazynki na sprzęt, platforma teleskopu z kopułą oraz taras obserwacyjny.

  Główny element wyposażenia to automatyczny teleskop Meade LX 200 14". Pozostałe elementy to między innymi teleskop słoneczny Coronado PST 40/400, lornetka z piętnastokrotnym powiększeniem oraz astronomiczna kamera CCD.

  Kopuła obserwatorium o średnicy czterech metrów jest w pełni zautomatyzowana, co oznacza możliwość podążania za teleskopem oraz jej zdalne zamykanie i otwieranie. Obserwacje przy użyciu mniejszych od teleskopu głównego instrumentów, będą mogły być też prowadzone na tarasie budynku. "+Astro-bazy Kopernik+ będą działać na podobnej zasadzie jak Orliki, które mimo że bardzo często powstają przy szkołach i są przez nie użytkowane, to po lekcjach są dostępne dla wszystkich mieszkańców. Każda z astro-baz będzie miała swoich opiekunów. Nauczyciele i uczniowie już teraz są dobrze przygotowani do korzystania z tego sprzętu - szkolenia dla pedagogów trwają już od dwóch lat" - dodała rzeczniczka.

  Budynki astro-baz wraz z ich specjalistycznym wyposażeniem powstały dzięki wsparciu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Koszt budowy i zakupu wyposażenia obserwatorium to 299 tys. zł, a całkowity koszt realizacji projektu to prawie 4,2 miliona złotych.

  Astro-bazy Kopernik powstają też w: Brodnicy, Dobrzyniu, Golubiu-Dobrzyniu, Gostycynie, Inowrocławiu, Jabłonowie Pomorskim, Kruszwicy, Rypinie, Świeciu nad Wisłą, Unisławiu, Złejwsi Wielkiej i Żninie.

  PAP - Nauka w Polsce

  olz/ abr/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Suzaku (początkowo Astro E-2) – japoński teleskop kosmiczny używany do obserwacji z dziedziny astronomii rentgenowskiej, powstały w celu zastąpienia utraconego w 2000 roku teleskopu Astro-E. Wystrzelony w 2005 rakietą M-5-6 stał się piątym japońskim teleskopem rentgenowskim na orbicie okołoziemskiej. Nazwa teleskopu pochodzi od mitycznego chińskiego ptaka. Astro to brydżowa konwencja licytacyjna, jedna w wielu form obrony po otwarciu 1BA przeciwnika, opracowali ją brydżyści Allinger, Stern i Rosler. Wejścia Astro wyglądają następująco: Ginga (jap. ぎんが, tłum. galaktyka, formalnie Astro-C) – japoński orbitalny teleskop kosmiczny prowadzący obserwacje z wykorzystaniem promieni X pochodzących od gwiazd i galaktyk. Wystrzelona w 1987 rakietą M-3S2-3 Ginga stała się trzecim japońskim teleskopem rentgenowskim (zaraz po teleskopach Hakucho (1979) i Tenma (1983)). Teleskop zakończył pracę 1 listopada 1991, kiedy to rozpoczął destrukcyjne wejście w atmosferę Ziemi. Misję satelity kontynuowały teleskopy ASCA (Astro-D) (1993) i Suzaku (Astro-E2) (2005).

  Astro-Physics, Inc. – jedna z największych na świecie firm produkujących teleskopy oraz montaże paralaktyczne i inne akcesoria – głównie do produkowanych przez siebie apochromatycznych teleskopów soczewkowych. Powstała w 1975 r. firma koncentruje się na wytwarzaniu sprzętu do obserwacji i fotografii. Produkowane tu teleskopy mają aperturę z zakresu od 90 mm do 250 mm. Astpro to brydżowa konwencja licytacyjna, jedna w wielu form obrony po otwarciu 1BA przeciwnika, odmiana konwencji Astro i Aspro. Wejścia Astpro wyglądają następująco:

  Astro-E – utracony w 2000 roku teleskop kosmiczny zbudowany przez ISAS we współpracy z NASA. Był piątym z kolei japońskim satelitą służącym do badań w zakresie promieniowania X. Astro-Creep: 2000 (pełny tytuł: Astro-Creep: 2000 - Songs of Love, Destruction and Other Synthetic Delusions of the Electric Head) – czwarty i ostatni album studyjny heavy-metalowego zespołu White Zombie, wydany 11 kwietnia 1995 roku. Wydano dwa single: "More Human Than Human" i "Super-Charger Heaven". Rob Zombie, wokalista i frontman zespołu, po wydaniu tego albumu rozpoczął solową karierę.

  Astro-małpy (ang. Rocket Monkeys, od 2013) – kanadyjski serial animowany stworzony przez Dana Abdo i Jasona Pattersona. Wyprodukowany przez Breakthrough Entertainment, Atomic Cartoons Inc. i Penguin Group. Va banque – teleturniej emitowany w Polsce od 1 marca 1996 roku do 2 czerwca 2003 na antenie TVP2. Prowadzącym teleturnieju był Kazimierz Kaczor. Teleturniej oparty został na pomyśle amerykańskiej telewizji, w oryginale nosi tytuł Jeopardy!. Odcinki trwały po 30 minut. Producentem programu była firma Astro.

  Astro-H (nazywany też NeXT od New X-ray Telescope, czyli Nowy Teleskop Rentgenowski) – planowany naukowo-badawczy satelita budowany przez japońską agencję kosmiczną JAXA we współpracy z Holenderskim Instytutem Badań Kosmicznych SRON oraz NASA. Umieszczenie na orbicie wokółziemskiej na wysokości 550 km ma nastąpić w 2014 roku. Będzie służył do badań Wszechświata w zakresie promieniowania rentgenowskiego.

  Takahashi Seisakusho – japońska firma produkująca sprzęt optyczny, w większości przeznaczony do amatorskich obserwacji astronomicznych, głównie teleskopów astronomicznych, montaży do nich oraz różnego osprzętu i akcesoriów. Firma powstała w 1967 roku, jest znana wśród miłośników obserwacji astronomicznych na całym świecie i cieszy się wśród nich dużą renomą jako jeden z najlepszych pod względem jakości optyki i mechaniki producentów teleskopów astronomicznych na świecie. Firma znana jest na świecie przede wszystkim z produkcji bardzo wysokiej jakości refraktorów apochromatycznych do produkcji których stosowane jest szkło fluorytowe oraz teleskopów typu Mewlon w systemie Cassegraina. Choć ceny sprzętu firmy Takahashi liczone są zwykle w tysiącach dolarów ma ona liczne grono entuzjastów a posiadaczy jej produktów można spotkać coraz częściej również w Polsce. Pod względem jakości optyki firma stawiana jest w ścisłej światowej czołówce obok takich marek jak amerykańska Astro-Physics czy niemiecka TMB.

  Teleskop Schmidta (zwany również kamerą Schmidta) – typ astronomicznego teleskopu optycznego zaprojektowany i skonstruowany po raz pierwszy w 1930 roku przez estońskiego optyka Bernharda Schmidta pracującego w obserwatorium Hamburg-Bergedorf w Bergedorfie. The Optical Gravitational Lensing Experiment (OGLE), Eksperyment Soczewkowania Grawitacyjnego – projekt naukowy mający na celu wykrywanie i obserwację zjawisk mikrosoczewkowania grawitacyjnego prowadzony za pomocą polskiego teleskopu w Las Campanas Observatory w Chile przez naukowców z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego pod kierunkiem prof. Andrzeja Udalskiego. Eksperyment prowadzony jest od kwietnia 1992 roku.

  All Sky Automated Survey (ASAS) – polski projekt automatycznych teleskopów stale monitorujących około 20 milionów gwiazd na całym niebie, jaśniejszych od 14 wielkości gwiazdowej. Zlokalizowany w Obserwatorium Las Campanas w Chile, ASAS jest obsługiwany przez Internet z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego przez Grzegorza Pojmańskiego. Vixen – japońska firma zajmująca się produkcją sprzętu do obserwacji astronomicznych, zwłaszcza teleskopów, montaży i licznych akcesoriów. Wysoko ceniona za precyzję i jakość wykonania. Marka zajmuje wysoką pozycje jeśli chodzi o prestiż i renome wśród światowych producentów amatorskiego sprzętu astronomicznego, powyżej takich popularnych firm jak Meade czy Celestron, nieco jednak niżej względem Takahashi, TMB, czy Astro-Phisyc. Podobnie jak inny japoński producent Takahashi firma znana jest głównie z wytwarzanych wysokiej klasy refraktorów, w tym również apochromatycznych.

  Palomar Observatory Sky Survey (Atlas palomarski) – fotograficzny atlas nieba. W 1949 rozpoczęto prace nad atlasem przy wsparciu National Geographic Society w obserwatorium astronomicznym na Mount Palomar. Zdjęcia do atlasu zostały zrobione teleskopem Schmidta o średnicy 1,2 metra. Mapy fotograficzne zawierały zdjęcia gwiazd do 21 w dwóch dziedzinach spektralnych, w niebieskiej i czerwonej. Atlas pokrywa obszar nieba w zakresie od δ= -33° do δ= +90°. Atlas zawiera 1872 karty i 936 zdjęć. W 1985 roku rozpoczęto prace nad ulepszoną wersją atlasu w trzech barwach oraz zasięgu do 22. Ogromnie Wielki Teleskop Europejski (European Extremely Large optical/near-infrared Telescope - E-ELT) – projekt największego na świecie teleskopu optycznego opracowany przez Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO).

  Obserwatorium Astronomiczne w Olsztynie znajduje się w zaadaptowanej wieży ciśnień, zbudowanej w 1897 na wzgórzu Świętego Andrzeja, najwyższym (143 m n.p.m.) wzniesieniu dawnego Olsztyna. Obserwatorium Astronomiczne otwarto 13 października 1979. Przy bezchmurnym niebie w Obserwatorium Astronomicznym prowadzone są pokazy nieba. Ponadto z tarasu można obejrzeć panoramę Olsztyna.

  Dodano: 20.06.2011. 00:11  


  Najnowsze