• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • W sobotę Westa w opozycji

  05.08.2011. 00:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W najbliższą sobotę w opozycji znajdzie się planetoida Westa. Dzięki temu, już od dłuższego czasu, można ją dojrzeć gołym okiem - informuje dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. Planetoida (4) Westa była czwartą z kolei odkrytą planetoidą; po raz pierwszy dojrzał ją niemiecki astronom Heinrich Wilhelm Olbers w marcu 1807 roku.

  Dziś naukowcy wiedzą, że jest to ciało o rozmiarach 560x578x458 kilometrów, poruszające się po prawie kołowej orbicie o promieniu 2,4 jednostki astronomicznej, której pełen obieg zajmuje 1325 dni. Obecnie za orbicie tej planetoidy znajduje się sonda Dawn, która przesyła na Ziemię jej obrazy o świetnej jakości.

  Chociaż Westa nie jest największym ciałem z głównego pasa planetoid, w opozycji, kiedy znajduje się najbliżej Ziemi, osiąga blask 5.5-5.6 wielkości gwiazdowej, co powoduje że bez specjalnych problemów można dojrzeć ją gołym okiem. Najsłabsze gwiazdy widoczne gołym okiem są bowiem słabsze od Westy 2-3 razy.

  Na początku sierpnia Westa przesuwa się na tle gwiazd z konstelacji Koziorożca (trochę poniżej gwiazdy oznaczonej grecką literą Chi), co pozwala obserwować ją prawie przez całą noc. Najlepsze warunki występują jednak w okolicach północy, gdy obiekt góruje niespełna 20 stopni nad horyzontem.

  Chociaż pod ciemnym niebem Westę widać gołym okiem, nasze szanse na jej odszukanie znacznie wzrosną jeśli do obserwacji użyjemy lornetki.

  PAP - Nauka w Polsce

  aol/ tot/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Rheasilvia – największy krater uderzeniowy na powierzchni planetoidy (4) Westa o średnicy 505 kilometrów, co stanowi 90% średnicy planetoidy. Zajmuje dużą część półkuli południowej Westy, sprawiając, że jej kształt odbiega od pierwotnej elipsoidy hydrostatycznej. (1002) Olbersia (1923 OB) – planetoida z pasa głównego asteroid okrążająca Słońce w ciągu 4 lat i 242 dni w średniej odległości 2,79 j.a. Została odkryta 15 sierpnia 1923 roku w Obserwatorium Simejiz na górze Koszka na Krymie przez Władimira Albickiego. Nazwa planetoidy została nadana na cześć niemieckiego astronoma Heinricha Olbersa, odkrywcy (2) Pallas oraz (4) Westa. (2) Pallas – duża planetoida krążąca w pasie planetoid w Układzie Słonecznym, druga odkryta planetoida (po Ceres), druga pod względem objętości i trzecia pod względem masy. Szacuje się, że jej masa stanowi 7% łącznej masy pasa planetoid. Ma masę o 10-30% mniejszą niż (4) Westa; jej średnica to ok. 544 km, jest zatem nieco większa od Westy. Prawdopodobnie jest to protoplaneta pozostała z okresu formowania się Układu Słonecznego.

  Dawn (ang. „Świt”) – bezzałogowa sonda kosmiczna wystrzelona we wrześniu 2007 roku przez NASA, której celem jest dotarcie na orbitę planetoidy (4) Westa, a następnie na orbitę planety karłowatej (1) Ceres. The Roost − niezależny amerykański film grozy z 2005 roku, napisany, wyreżyserowany i zmontowany przez Ti Westa. Jest to pierwszy pełnometrażowy projekt Westa. Obraz prezentowano podczas festiwali filmowych w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Argentynie, Belgii, Holandii i we Włoszech.

  (61208) Stonařov - planetoida z pasa głównego okrążająca Słońce w ciągu 4 lat i 33 dni w średniej odległości 2,56 j.a. Została odkryta 30 lipca 2000 roku w Kleť Observatory w pobliżu Czeskich Budziejowic przez Janę Tichą i Miloša Tichego. Nazwa planetoidy pochodzi od Stonařov, niewielkiej miejscowości na Morawach, gdzie 22 maja 1808 spadł metoryt z grupy achondrytów związany z planetoidą (4) Westa. Nazwa została nadana z okazji 200. rocznicy upadku meteorytu oraz odkrycia 29 marca 1807 roku Westy. Przed nadaniem nazwy planetoida nosiła oznaczenie tymczasowe (61208) 2000 OD8. Zespół Westa, napady zgięciowe – występuje u niemowląt i małych dzieci - najczęściej między 3. a 9. miesiącem życia. Pojawienie się zespołu Westa u dzieci młodszych na ogół wiąże się z gorszym rokowaniem. Zespół Westa częściej stwierdza się u chłopców. Charakteryzuje się napadami, których objawem osiowym jest skłon ku przodowi. Skłon może być szybki lub powolny, mogą dołączyć się inne napady. Rozwój psychoruchowy dzieci zostaje zahamowany. Rokowanie jest na ogół niepomyślne. Napady zgięciowe występują ok. 4 roku życia, ale przeważnie dołączają się inne napady.

  Westa (łac. Vesta) – w mitologii rzymskiej bogini ogniska domowego i państwowego, rzymski odpowiednik bogini Hestii z mitologii greckiej. Jedno z najważniejszych bóstw rzymskich. Kult Westy miał rodowód praindoeuropejski. Jest to przypuszczalnie jedno z najstarszych bóstw europejskich. Zespół Aicardiego – zespół wrodzonych wad genetycznych charakteryzujący się częściowym lub całkowitym brakiem ciała modzelowatego, obecnością zmian w siatkówce i napadów drgawkowych, przeważnie w postaci zespołu Westa. Zespół Aicardiego jest prawdopodobnie spowodowany przez wady w obrębie chromosomu X, gdyż jak dotąd obserwowano ten zespół jedynie u dziewcząt i dwóch chłopców z zespołem Klinefeltera.

  Białystok – meteoryt kamienny, który spadł w postaci deszczu meteorytowego o godzinie 9.30, 5 października 1827 roku w okolicach wsi Fasty, 7,5 km od Białegostoku. Meteoryt Białystok jest achondrytem, należącym do eukrytów. Jego gęstość wynosi 3,17 g/cm. W składzie mineralogicznym wyodrębnić można następujące minerały: augit, anortyt, bronzyt, oliwin, pigeonit i trydymit. Ocenia się, że meteoryt pochodzi z planetoidy Westa. Jedyny polski okaz znajduje się w Muzeum Ziemi w Warszawie i waży 4 g. Został on nabyty przez muzeum w 1939 roku drogą wymiany z Muzeum Uniwersytetu Humboldtów w Berlinie.

  Rodzina planetoidy Westa – jedna z rodzin planetoid z pasa głównego, w skład której wchodzą obiekty charakteryzujące się podobnymi parametrami orbit i podobną budową. Większość z nich należy do planetoid typu V.

  Stannern – meteoryt kamienny należący do eukrytów, spadły około godziny 6:00 w postaci deszczu meteorytów w okolicach wsi Stonařov w Czechach 22 maja 1808 roku. Elipsa rozsiania obejmowała obszar długości 12,5 km i szerokości 4,8 km. Zebrano 66 fragmentów meteorytu o łącznej masie 52 kg. Przypuszcza się, że meteoryt pochodzi z planetoidy Westa. Meteoryty HED – grupa (klan) meteorytów kamiennych należących do achondrytów, do której zaliczają się howardyty, eukryty i diogenity. Skrót HED pochodzi właśnie od ich nazw. Są one bardzo pospolite, ok. 3/4 achondrytów należy do meteorytów HED. Skały te zostały zidentyfikowane jako fragmenty planetoidy (4) Westa, wyrzucone przez impakty.

  Dodano: 05.08.2011. 00:04  


  Najnowsze