• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • W środę warszawiacy utworzą żywą mapę nieba

  31.05.2011. 10:33
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Każdy, kto znajdzie się w środowy wieczór w Warszawie, będzie miał okazję zostać gwiazdą. Wystarczy przyjść na Plac Zamkowy i wziąć udział w akcji tworzenia żywej mapy nieba, organizowanej przez Centrum Nauki Kopernik (CNK).

  "Po zajęciu odpowiednich pozycji, wszyscy ochotnicy zapalą latarki. Obserwowani z góry utworzą obraz rozgwieżdżonego nieba - identyczny z tym, jaki towarzyszyć nam będzie nadchodzącej nocy" - zapowiada Katarzyna Nowicka z "Kopernika".

  Dodaje, że na stworzonej w ten sposób mapie znajdzie się 140 gwiazd, takich jak Altair, Denebola czy Spika. Stworzą one konstelacje charakterystyczne dla obrazu wiosennego nieba - odnajdziemy wśród nich Lwa, Pannę oraz wschodzący Trójkąt Letni. Inna grupa osób utworzy gwiezdne tło w postaci Drogi Mlecznej. Znajdzie się również miejsce dla jednej z planet widocznych na naszym niebie - Saturna.

  Osoby, które chcą wziąć udział w akcji powinny przyjść na Plac Zamkowy (między Kolumną Zygmunta a kościołem św. Anny). o godzinie 20.30. Nie trzeba mieć własnej latarki (organizatorzy będą je rozdawać), ale warto mieć telefon komórkowy - to właśnie świecące komórki utworzą Drogę Mleczną.

  Środowe przedsięwzięcie jest częścią kampanii przed otwarciem planetarium "Niebo Kopernika" w CNK, które odbędzie się 19 czerwca. Pięć osób ze wszystkich biorących udział w akcji otrzyma podwójne zaproszenia na to otwarcie.

  W planetarium znajdzie się m.in. nowoczesny projektor gwiazdowy, dzięki któremu będzie można oglądać nawet 20 milionów gwiazd. Sporą atrakcją będą także projekcje filmów popularnonaukowych, bo dzięki zainstalowanemu wewnątrz kopuły ekranowi sferycznemu widzowie odniosą wrażenie zanurzenia w obserwowanym świecie. CNK chce też organizować w planetarium koncerty muzyki klasycznej i popularnej.

  Z badań przeprowadzonych przed i po otwarciu CNK, wynika, że planetarium jest najbardziej oczekiwaną atrakcją Centrum. 70-75 proc. badanych właśnie planetarium wskazało jako główną atrakcję placówki.

  PAP - Nauka w Polsce

  ekr/ agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Projektor gwiazdowy, projektor planetaryjny – urządzenie służące do pokazu ciał niebieskich i ich ruchu na kopule planetarium. Projektor także bywa nazywany planetarium. Mniejsze projektory służą do wyświetlania na kopule ruchów gwiazd, Słońca, Księżyca, planet i różnych mgławic. Większe projektory mogą pokazywać ruchy większych ilości gwiazd i i komet. Pierwotnie do pracy na sufitach planetariów wykorzystywano ekran OMNIMAX MOVIE (znany także jako IMAX DOME). Planetarium projektor – urządzenie służące do pokazu ciał niebieskich i ich ruchu na kopule planetarium. Projektor także bywa nazywany planetarium. Mniejsze projektory służą do wyświetlania na kopule ruchów gwiazd, Słońca, Księżyca, planet i różnych mgławic. Większe projektory mogą pokazywać ruchy większych ilości gwiazd i i komet. Pierwotnie do pracy na sufitach planetariów wykorzystywano ekran OMNIMAX MOVIE (znany także jako IMAX DOME). Zeiss projektor – jeden z projektorów planetarium produkowany przez firmę Carl Zeiss. Stosowany do wyświetlania gwiazd i innych obiektów astronomicznych podczas seansów na kopule planetarium. Z reguły jest on duży i skomplikowany.

  Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu – planetarium, którego oficjalna nazwa w momencie otwarcia brzmiała: Ludowe Obserwatorium Astronomiczne i Planetarium (LOAiP), zostało powołane w 1964 roku, uchwałą Walnego Zjazdu Delegatów Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii w Krakowie. Istniało wówczas w Polsce tylko jedno duże Planetarium Śląskie w Chorzowie. Planetarium Zeissa w Jenie (Niemcy), Zeiss-Planetarium – najstarsze nieprzerwanie działające planetarium na świecie. Jego budowę rozpoczęto jesienią 1924 r. Planetarium zaprojektowali Hans Schlag (1890–1970) i Johannes Schreiter (1872–1957). Kopułę stanowi żelazno-betonowa konstrukcja utworzona z blisko 8000 metalowych prętów różnej długości. Wewnętrzna średnica kopuły, będąca ekranem na którym wyświetlane są gwiazdy, ma średnicę 23 metrów. Planetarium otwarto 18 lipca 1926 roku.

  Planetarium – obiekt lub urządzenie służące do odtwarzania wyglądu nieba w różnych szerokościach geograficznych oraz ruchów ciał niebieskich, a także zespół urządzeń i obiektów przeznaczonych do nauczania i popularyzacji astronomii. Narodowe Centrum Kosmiczne (ang. National Space Centre) - muzeum kosmiczne położone w Wielkiej Brytanii w mieście Leicester. Otwarte 30 czerwca 2001 r. Jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych Wielkiej Brytanii. Muzeum poświęcone nauce o kosmosie i astronomii. Centrum składa się z sześciu głównych galerii i wystaw. Atrakcją muzeum jest DIGISTAR 3 kino, planetarium. W środku znajduje się sklep z pamiątkami oraz restauracja, która znajduje się pod dwoma dyszami rakiet Blue Streak i PGM-17 Thor.

  Planetarium w Belgradzie − jedno z dwóch serbskich planetariów. Utworzone i zarządzane przez Towarzystwo Astronomiczne imienia Ruđera Boškovića. Działa od 1969 (oficjalne otwarcie w 1970). Planetarium w Kijowie – planetarium w Kijowie, na Ukrainie. Jest to jedno z największych planetariów w krajach WNP (byłego Związku Radzieckiego). Zostało otwarte w dniu 1 stycznia 1952 roku z inicjatywy naukowca-astronoma Sergija Wseichswiatskiego (1905-1984). Planetarium ma kopułę o średnicy 23,5 m średnicy i 320 miejsc.

  Planetarium w Olsztynie – drugie co do wielkości planetarium w Polsce zlokalizowane przy al. Piłsudskiego w Olsztynie.

  Łabędź (łac. Cygnus, dop. Cygni, skrot Cyg) – jeden z bardziej wyrazistych gwiazdozbiorów nieba północnego, znany już w starożytności. Liczba gwiazd dostrzegalnych nieuzbrojonym okiem: około 150. W Polsce widoczny od wiosny do jesieni. Ze względu na to, że jego najjaśniejsze gwiazdy układają się na niebie w kształt krzyża, czasem nazywany jest Krzyżem Północy (analogia do Krzyża Południa). Gwiazdozbiór znajduje się w obrębie Drogi Mlecznej. Najjaśniejsza gwiazda Łabędzia, Deneb tworzy, wraz z Altairem z Orła oraz Wegą z Lutni, charakterystyczną formację nieba letniego – trójkąt letni.

  Orbitarium – dział Planetarium im. Władysława Dziewulskiego w Toruniu. Otwarte w 2005 roku, mieści się w jednej z sal Planetarium, tematycznie jest związane z misją sondy Cassini-Huygens. Adler Planetarium (pełna oficjalna nazwa Adler Planetarium and Astronomy Museum) – planetarium i muzeum astronomiczne w Chicago, Illinois. Powstało w 1930 roku i znajduje się przy ulicy Lake Shore Drive, na brzegu jeziora Michigan. Zajmuje powierzchnę ponad 3000 .

  TIT Budapesti Planetàrium - planetarium w Budapeszcie, mieszczące się w Népliget, założone w 1977. W latach 1980–2010 mieścił się w nim Lasertheater. TIT Budapesti Planetàrium - planetarium w Budapeszcie, mieszczące się w Népliget, założone w 1977. W latach 1980–2010 mieścił się w nim Lasertheater.

  C2A (Computer Aided Astronomy) – symulator planetarium dla systemu Microsoft Windows. Program pozwala na sterowanie teleskopem za pomocą sterownika ASCOM.

  Dodano: 31.05.2011. 10:33  


  Najnowsze