• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • W Warszawie seminarium inżynierskie nt. napędów plazmowych dla satelitów

  09.11.2011. 09:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  9 listopada w warszawskim Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk odbędzie się seminarium inżynierskie pt. "Elektryczne napędy plazmowe dla satelitów i sond kosmicznych: przegląd technologii i zakres zastosowań".

  Podczas spotkania wykład wygłosi dr Serge Barral, który pracuje obecnie w Instytucie Fizyki Plazmy i Mikrosyntezy Laserowej, a wcześniej ukończył studia doktorskie w innej polskiej placówce naukowej - Instytucie Podstawowych Problemów Techniki PAN.

  Barral studiował również na uczelniach francuskich - Ecole Nationale Sup,rieure de l'A,ronautique et de l'Espace w Tuluzie i Ecole Nationale Sup,rieure des Arts et M,tiers w Paryżu.

  Seminarium odbędzie się w Sali konferencyjnej (II piętro) głównej siedziby CBK PAN, przy ul. Bartyckiej 18a. Początek spotkania zaplanowano na godz. 14.00.(

  PAP - Nauka w Polsce

  ast/ agt/

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Angelika Markul (ur. w 1977 w Szczecinie) – polska artystka mieszkająca w Paryżu. Dyplom École nationale supérieure des beaux-arts w Paryżu otrzymała w 2003 roku w pracowni multimedialnej Christiana Boltanskiego. Współpracuje z paryską Galerie Frédéric Giroux i Galerią Kewing w Kolonii. Charles-Pierre-Mathieu Combes ur. 26 grudnia 1801 w Cahors, zm. 10 stycznia 1872 w Paryżu - francuski inżynier. Był inspektorem generalnym francuskich kopalń oraz dyrektorem górniczej szkoły wyższej École nationale supérieure des mines de Paris. Sezon NHL 2013/2014 będzie 96. sezonem gry National Hockey League, a 97. jej działalności. Pierwsze mecze sezonu odbędą się 1 października 2013 roku. W tym dniu odbędzie się trzy spotkania. Drugi sezon z rzędu nie odbędą się spotkania w Europie, również NHL All-Star Game nie odbędzie się w zamian zawodnicy ligi NHL będą uczestniczyć w turnieju olimpijskim w Soczi. Hokeiści wrócą na tafle w Ameryce 26 lutego. 1 stycznia odbędzie się NHL Winter Classic, który został przełożony z powodu lokautu. Dodatkowo obędzie się jeszcze pięć innych spotkań na otwartych stadionach w ramach NHL Stadium Series oraz Heritage Classic. Sezon zasadniczy zakończy się 13 kwietnia 2013 roku.

  Eleonora Syzdek z domu Salwa – historyk dziejów najnowszych i publicystka. Ukończyła studia wyższe na Uniwersytecie Warszawskim i doktoryzowała się w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk. Pracowała w Zakładzie Historii Partii przy KC PZPR oraz w Instytucie Badań Naukowych im. gen. Edwina Rozłubirskiego. Opublikowała wiele książek i artykułów publicystycznych. Pisuje do "Dziś", "Forum Klubowego", "Res Humany", "Trybuny" i innych periodyków o lewicowej orientacji. Jej mężem był historyk Bronisław Syzdek. Aristide Maillol (ur. 8 grudnia 1861 w Banyuls-sur-Mer, zm. 27 września 1944 w Perpignan) – francuski malarz i projektant tkanin, a w późniejszym okresie także rzeźbiarz, tworzący w stylu secesji, nabizmu, a także w stylu klasycznym. Studiował na École nationale supérieure des beaux-arts w Paryżu.

  Hippolyte Adolphe Taine (ur. 21 kwietnia 1828 w Vouziers, zm. 5 marca 1893 w Paryżu) – francuski filozof, psycholog, historyk sztuki i literatury oraz krytyk literacki. Od 1864 profesor École nationale supérieure des beaux-arts. Centrum Badań Kosmicznych PAN – instytut badawczy III Wydziału Polskiej Akademii Nauk z siedzibą przy ul. Bartyckiej 18 A w Warszawie. Powołany został decyzją Prezydium PAN 29 września 1976 roku, a działalność rozpoczął 1 kwietnia 1977 roku. W 2010 zatrudniał 180 osób, w tym 13 Profesorów i 15 profesorów nadzwyczajnych różnych specjalności, bardzo często technicznych. Od 1991 roku współpracuje z Europejską Agencją Kosmiczną.

  Józef Dzioba (ur. 1892, zm. 27 listopada 1950) – polski duchowny rzymskokatolicki, urzędnik kościelny różnych szczebli, wykładowca, ostatni przedwojenny rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. Irena Stasiewicz-Jasiukowa (ur. 11 lutego 1931 w Lidzie (obecnie Białoruś), zm. 21 marca 2011 w Warszawie) - historyk nauki i kultury, profesor w Instytucie Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk, wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim, w Instytucie Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych), redaktor naczelna „Kwartalnika Historii Nauki i Techniki” (w l. 1975-1987), wieloletnia przewodnicząca Komitetu Historii Nauki i Techniki PAN, znawczyni i miłośniczka Kresów, kolekcjonerka pisanek, twórczyni Muzeum Pisanki w Ciechanowcu.

  Jan Hanasz (ur. 29 lipca 1934 w Toruniu) – polski astronom, absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pracownik Centrum Badań Kosmicznych PAN w Toruniu. Członek Polskiej Akademii Nauk oraz polskich i zagranicznych organizacji astronomicznych. Były pracownik Zakładu Astronomii Polskiej Akademii Nauk (PAN) i kierownik Pracowni Astrofizyki. Opozycjonista w czasach PRL.

  Seminarium Duchowne we Lwowie (obecnie Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Lwowskiej we Lwowie-Brzuchowicach) - rzymskokatolickie seminarium duchowne założone we Lwowie w 1703 roku.

  Dodano: 09.11.2011. 09:04  


  Najnowsze