• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Warsztaty NASA i WIML nt. lotów kosmicznych odbędą się w Warszawie

  29.08.2011. 00:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  16 i 17 września w Warszawie odbędą się warsztaty organizowane przez amerykańską Narodową Agencję Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) i polski Wojskowy Instytut Medycyny Lotniczej (WIML). Spotkanie będzie poświęcone bezpieczeństwu lotów kosmicznych.

  W konferencji wezmą udział eksperci ze Stanów Zjednoczonych, Rosji i Polski, którzy będą omawiać psychofizyczne aspekty bezpieczeństwa lotów kosmicznych.

  Zaplanowano rozmowy m.in. na temat wpływu czynników psychologicznych i neurofizycznych na działanie organizmu astronautów, wpływu niekorzystnego środowiska na zachowania członków załogi podczas lotów. Eksperci mają omówić również metody selekcji astronautów na krótsze i dłuższe misje kosmiczne.

   

  Warsztaty odbędą się pod patronatem Polskiej Akademii Nauk, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Dowództwa Polskich Sił Lotniczych.

   

  Więcej informacji o konferencji, w tym formularz rejestracyjny można znaleźć pod adresem: http://nasawiml2011.wiml.waw.pl

   

  PAP - Nauka w Polsce

   

  ast/ agt/


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  NASA (National Aeronautics and Space Administration) (pl. Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej) – agencja rządu Stanów Zjednoczonych odpowiedzialna za narodowy program lotów kosmicznych, ustanowiona 29 lipca 1958 r. na mocy National Aeronautics and Space Act, zastępując poprzednika – National Advisory Committee for Aeronautics. Jest wydziałem Departamentu Obrony USA i jest mu bezpośrednio podległa. Lista załogowych lotów kosmicznych według programów: Chronologiczny wykaz załogowych lotów kosmicznych oraz składy załóg i daty misji znajdują się na liście załogowych lotów kosmicznych. Centrum Lotów Kosmicznych imienia Lyndona B. Johnsona (Johnson Space Center, JSC) - centrum załogowych lotów kosmicznych NASA w Houston w Teksasie.

  Encyclopedia Astronautica - internetowa encyklopedia astronautyki. Rekomendowane przez NASA, Encyklopedię Britannica, gazety, sieci telewizyjne oraz historyków. Stanowi obszerne, dobrze udokumentowane źródło wiedzy na temat historii i technologii lotów kosmicznych. Zawiera obszerny katalog pojazdów, astronautów, rakiet i misji kosmicznych. Z-1 jest symbolem prototypu pozapojazdowego skafandra kosmicznego NASA w planowanej do użycia serii Z, przez astronautów w podróżach w głębokiej przestrzeni kosmicznej. Skafander nowej generacji zawiera szereg osiągnięć technologicznych umożliwiających jego wykonanie w krótkim czasie, poprawia bezpieczeństwo i zwiększa zdolność astronautów podczas spacerów kosmicznych i działań na powierzchniach ciał niebieskich.

  Program Mercury (ang. Project Mercury) – pierwszy amerykański program załogowych lotów kosmicznych mający na celu wyniesienie astronautów na orbitę okołoziemską. Program, realizowany początkowo przez NACA a następnie przez nowo powstałą NASA, trwał od 1958 do 1963 roku. Poniżej znajduje się chronologiczna lista załogowych lotów kosmicznych do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Pogrubioną czcionką wyróżnione zostały nazwiska członków stałych załóg ISS. Całkowity „czas dokowania” odnosi się do danego statku kosmicznego i nie jest zawsze zgodny z czasem pobytu poszczególnych astronautów.

  Robonaut – humanoidalny robot zaprojektowany i zbudowany przez Centrum Lotów Kosmicznych imienia Lyndona B. Johnsona. Prace nad nim rozpoczęły się w 1997 roku, gdy przed inżynierami z Centrum postawiono zadanie stworzenia robota, który pomoże ludziom w przestrzeni kosmicznej, będzie z nimi współpracował i wyręczy ich w najbardziej ryzykownych zadaniach. W roku 2006 powstał Robonaut 1, testowany następnie przez kilka lat na Ziemi. Ulepszona wersja robota – Robonaut 2 – od lutego 2011 roku znajduje się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Zdzisław Lachowski (ur. 1952) – doktor nauk humanistycznych, autor licznych publikacji na temat europejskiej polityki bezpieczeństwa, kontroli zbrojeń oraz innych zagadnień polityczno-wojskowych. 19 października 2010 Prezydent RP Bronisław Komorowski powołał go na stanowisko Zastępcy Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. 31 grudnia 2012 został odwołany ze stanowiska.

  Krzysztof Liedel (ur. 25 czerwca 1969 w Warszawie) – polski prawnik, specjalista w zakresie terroryzmu międzynarodowego i jego zwalczania, doktor nauk wojskowych. Zastępca Dyrektora Departamentu Bezpieczeństwa Pozamilitarnego Biura Bezpieczeństwa Narodowego, dyrektor Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas, kierownik Instytutu Analizy Informacji Collegium Civitas oraz pracownik naukowy Instytutu Badań nad Przestępczością Zorganizowaną i Terroryzmem Wydziału Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Administracji WSPol. Redaktor naczelny kwartalnika „Terroryzm: zagrożenia – prewencja – przeciwdziałanie”.

  Grupy i oddziały astronautów: Wykaz grup i oddziałów astronautów zawiera zestawienie nazwisk ludzi, którzy brali udział w misjach kosmicznych lub przygotowywali się do lotów w kosmos. Sporządzony został z zachowaniem chronologii poszczególnych naborów astronautów, podziałem na lata i kraje, które ich dokonywały. Poza narodowymi zespołami (astronautami zawodowymi) są tu również grupy przygotowujące się do określonych misji oraz tzw. „kosmiczni turyści”.

  Skyscanner jest wyszukiwarką lotów, która umożliwia użytkownikom szukanie lotów według ceny i lokalizacji. Dodatkowe narzędzia takie jak miesięczny wykres cen biletów pozwala użytkownikom porównać ceny lotów w każdym dniu. Można również znaleźć ceny weekendowych lotów do danego miasta. Centrum Lotów Kosmicznych imienia George’a C. Marshalla (ang. Marshall Space Flight Center, MSFC) – jeden z ośrodków badawczych NASA, zajmujący się głównie napędem rakietowym. W ośrodku tym powstały najważniejsze amerykańskie wojskowe rakiety balistyczne i rakiety amerykańskiego programu kosmicznego.

  Centrum Kosmiczne Uchinoura (jap. 内之浦宇宙空間観測所, dawniej Kagoshima) – japoński kosmodrom położony niedaleko miejscowości Kimotsuki w prefekturze Kagoshima na wyspie Kiusiu (południowy region Japonii). Jest to najstarszy istniejący japoński kosmodrom (dla porównania Centrum Lotów Kosmicznych Tanegashima zostało założone w 1969, zaś Uchinoura w 1962).

  Dodano: 29.08.2011. 00:04  


  Najnowsze