• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Warsztaty naukowe XMM-Newton 2010, Madryt, Hiszpania

  02.02.2010. 19:12
  opublikowane przez: Maksymilian Gajda

  W dniach 24-26 maja 2010 r. w Madrycie, Hiszpania, odbędą się trzydniowe warsztaty nt. ultrajasnych źródeł rentgenowskich i czarnych dziur masy średniej.

  Począwszy od ich odkrycia ponad 25 lat temu istota ultrajasnych źródeł rentgenowskich (ULX) pozostaje tajemnicą. Podczas warsztatów teoretycy i eksperci z dziedziny kosmologii, promieniowania rentgenowskiego, dynamiki układów gwiezdnych i AGN będą rozszyfrowywać fizyczną naturę ULX.

  Wydarzenie będzie okazją do zgłębienia zagadnień cieszących się powszechnym zainteresowaniem, przedyskutowania ostatnich osiągnięć i wyników oraz wpływu zbliżających się misji obserwacyjnych i kosmicznych na badania nad czarnymi dziurami.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Ultraintensywne źródło rentgenowskie (ULX od ang. ultraluminous X-ray source) – obiekt astronomiczny emitujący znacznie większe ilości promieniowania rentgenowskiego od jakiegokolwiek źródła pochodzenia gwiazdowego przy równocześnie mniejszej emisji od jasnych źródeł rentgenowskich powiązanych z supermasywnymi czarnymi dziurami znajdującymi się w jądrach galaktyk. Faza pucharowa rozgrywek Ligi Mistrzów UEFA 2009/2010 rozpocznie się 16 lutego 2010 i zostanie zakończona meczem finałowym, który odbędzie się 22 maja 2010 na Estadio Santiago Bernabéu w Madrycie. Röntgensatellit (ROSAT z ang. ROentgen SATellite), był sztucznym satelitą zbudowanym specjalnie do badań promieniowania rentgenowskiego (zwanego też promieniowaniem X). Został wystrzelony 1 czerwca 1990 roku. Satelita działał na kołowej niskiej orbicie okołoziemskiej odległej o 580 km od Ziemi do 12 lutego 1999. Dzięki udanym badaniom odkryto i skatalogowano około 80 tysięcy źródeł promieniowania rentgenowskiego oraz ok. 6000 źródeł skrajnego ultrafioletu. Satelita dokonał przeglądu całego nieba na falach X oraz przeprowadził badania struktury rentgenowskiego promieniowania tła.

  24. ceremonia wręczenia hiszpańskich nagród filmowych Goya za rok 2009, odbyła się 14 lutego 2010 roku w Palacio Municipal de Congresos w Madrycie. 10 stycznia 2010 roku ogłoszono nominacje do nagród. Krótka historia czasu. Od Wielkiego Wybuchu do czarnych dziur (ang. A Brief History of Time: From the Big Bang to Black Holes) – popularnonaukowa książka napisana przez angielskiego fizyka Stephena Hawkinga. Książka ma na celu przybliżenie czytelnikowi niezaznajomionemu z dokonaniami współczesnej nauki najnowszych osiągnięć z dziedziny fizyki, astronomii i kosmologii. Autor próbuje odpowiedzieć na pytania o początek i koniec Wszechświata oraz o naturę czasu, a także o ostateczne granice ludzkiego poznania. Stephen Hawking odważnie podejmuje również kwestię istnienia Boga. Wstęp do dzieła napisał amerykański astronom i popularyzator nauki Carl Sagan. W pracy autor zamieścił również notki biograficzne trzech słynnych uczonych: Einsteina, Galileusza i Newtona oraz słownik objaśniający trudniejsze pojęcia.

  5. Mistrzostwa Świata w Pływaniu pod patronatem Światowej Federacji Pływackiej (FINA) odbyły się w Madrycie (Hiszpania), w dniach 13-23 sierpnia 1986. Mint Airways – hiszpańska linia lotnicza z siedzibą w Madrycie. Oferowała wynajem samolotów oraz loty Ad-Hoc (wynajem samolotu w krótkim czasie, na zamówienie). W dniu 25 maja 2012 roku, firma ogłosiła upadłość.

  Alcorcón – miasto w Hiszpanii, we wspólnocie autonomicznej Madryt, leżące 13 km na południowy zachód od Madrytu. W 2010 liczyło 168 229 mieszkańców. Objaw powietrznego rąbka w kształcie półksiężyca – objaw radiologiczny występujący na zdjęciach rentgenowskich i obrazach w tomografii komputerowej klatki piersiowej jako półksiężycowaty obszar, przepuszczalny dla promieniowania rentgenowskiego spowodowany przez obecność okrągłej masy nieprzepuszczalnej dla promieniowania w jamie płuca wypełnionej powietrzem. Klasycznie spowodowany przez grzybniaka kropidlakowego (jedna z postaci aspergilozy) w płucu. Dochodzi do tego gdy Aspergillus skolonizuje jamę płuca (np. pogruźliczą).

  Juan Carlos Arteche Gómez (ur. 11 kwietnia 1957 w Maliaño, zm. 13 października 2010 w Madrycie) - hiszpański piłkarz, występujący na pozycji obrońcy.

  Palacio de Deportes de la Comunidad de Madrid - hala sportowa znajdująca się w stolicy Hiszpanii - Madrycie. Jej pojemność wynosi do ok. 15.000 miejsc siedzących.

  Miasta Hiszpanii: Według danych oficjalnych pochodzących z 2011 roku Hiszpania posiadała ponad 50 miast o ludności przekraczającej 100 tys. mieszkańców. Stolica kraju Madryt oraz Barcelona liczyli ponad milion mieszkańców; 4 miasta od 500 tys. do miliona mieszkańców; 51 miast z ludnością 100÷500 tys. oraz reszta miast poniżej 100 tys. mieszkańców. Carlos Suárez García-Osorio, znany także jako Carlos Suárez (ur. 23 maja 1986 roku w Madrycie) – hiszpański koszykarz, występujący od 2010 w Realu Madryt.

  Oscylacje kwaziperiodyczne – zjawisko z dziedziny astronomii rentgenowskiej polegające na zmienności emisji promieniowania ze źródeł rentgenowskich z określonymi częstotliwościami. Częstotliwości te wyznacza się badając widmo mocy szeregu czasowego sygnału emitowanego przez źródło. Jeśli zależność widma mocy od częstotliwości jest opisana funkcją potęgową, mamy do czynienia z szumem. Oscylacja uwidacznia się jako wyraźny pik w widmie mocy na określonej częstotliwości. Charakterystyczne dla niskoczętotliwościowych oscylacji kwaziperiodycznych w małomasywnych podwójnych układach rentgenowskich są: częstotliwość centroidu piku między 5 a 60 Hz, szerokość piku wynosząca około połowy wartości częstotliwości centroidu, amplituda ok. 1-10% natężenia. Oscylacje te utrzymują się przez co najmniej 10000 cykli (van der Klis M., 1989, Annual Reviews of Astronomy and Astrophysics, 27, 517). Obserwacje satelity RXTE pokazały istnienie oscylacji kwaziperiodycznych o wysokich częstotliwościach, aż do 1000 Hz. Stwierdzono też obecność podwójnych pików w przypadku oscylacji niektórych źródeł (np. Sco X-1, van der Klis M., 1997, Astrophysical Journal Letters, 481, 97). Marcelino Camacho (ur. 21 stycznia 1918, zm. 29 października 2010 w Madrycie) - hiszpański związkowiec, długoletni przywódca liczącej blisko 1 milion 200 tysięcy członków federacji związkowej Komisje Robotnicze.

  Antena 3 - jedna z głównych prywatnych stacji telewizyjnych w Hiszpanii. Jest to kanał o tematyce ogólnej, a siedziba stacji znajduje się w Madrycie. W telewizji zatrudnionych jest około 1500 osób. Stacja nadaje programy o różnej tematyce począwszy od wiadomości, po filmy, seriale telewizyjne i telenowele.

  Dodano: 02.02.2010. 19:12  


  Najnowsze