• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Widmo jasnego bolidu

  05.08.2010. 03:17
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Po raz pierwszy w historii polskich badań nad meteorami udało się zarejestrować widmo bardzo jasnego meteoru - poinformował Przemysław Żołądek Prezes Pracowni Komet i Meteorów (PKiM). W nocy z 2 na 3 sierpnia 2010 roku, o godzinie 2:28 naszego czasu, nad centralną Polską pojawił się jasny bolid, porównywalny jasnością do Księżyca w pierwszej kwadrze. Bolidy takie pojawiają się nad naszym krajem stosunkowo często, ten akurat jest jednak wyjątkowy ze względu na fakt, że po raz pierwszy w historii badań prowadzonych przez PKiM uzyskano dobrej jakości widmo meteoru.

  Na fotografii uzyskanej w stacji PFN 28 Warszawa zarejestrowano spektrum, w którym wstępnie rozpoznano 19 linii widmowych należących do różnych pierwiastków. Najsilniejsze zarejestrowane linie należą do metali lekkich - sodu i magnezu. Bardzo licznie reprezentowane są linie jednego z powszechniej występujących we Wszechświecie pierwiastków - żelaza.

  Bolid zarejestrowany został dodatkowo przez stacje bolidowe w Otwocku oraz Chełmie, co w najbliższych dniach pozwoli na precyzyjne określenie trajektorii i pierwotnej orbity.

  Polska Sieć Bolidowa (ang. Polish Fireball Network - PFN) jest projektem realizowanym przez polską Pracownię Komet i Meteorów przy współpracy instytucji takich jak: Centrum Astronomiczne PAN w Warszawie, Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Warszawskiego oraz Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu w Zielonej Górze. Jego głównym celem jest rejestracja jasnych meteorów nad terytorium naszego kraju, wyznaczanie ich trajektorii, orbit i miejsc potencjalnych spadków. Przez wiele lat sieć działa dzięki wsparciu finansowemu Siemens Building Technologies. AOL

  PAP - Nauka w Polsce

  krf/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Pracownia Komet i Meteorów (PKiM) to organizacja astronomiczna zrzeszająca miłośników astronomii z całej Polski. PKiM zajmuje się badaniem małych ciał Układu Słonecznego, głównie aktywnością rojów metorowych. Prowadzona działalność obejmuje obserwacje wizualne, teleskopowe, fotograficzne, video oraz radiowe. Maciej Bielicki (ur. 18 września 1906 w Warszawie, zm. 27 listopada 1988 tamże) – polski astronom, dr hab., wieloletni współpracownik Briana Marsdena. Docent Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego, wychowawca wielu pokoleń studentów astronomii. Specjalizował się w obliczaniu orbit komet, meteorów i sztucznych satelitów Ziemi. Współtwórca Katalogu orbit komet jednopojawieniowych. Aktywny obserwator nieba, stworzył w Warszawie stację wizualnych obserwacji sztucznych satelitów. Członek Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii od 1922 roku. Widmo liniowe lub dyskretne - widmo emisyjne składające się z oddzielnych linii widmowych. Widmo takie jest typowe dla nieoddziałujących ze sobą atomów, czyli pierwiastków w stanie gazowym, jeżeli gaz ten pozostaje pod niezbyt dużym ciśnieniem. Dlatego widmo tego typu nazywane jest również widmem atomowym. Układ linii widmowych zależy od układu poziomów energetycznych elektronów w atomie, który jest różny dla atomów różnych pierwiastków. Z tego powodu również układ linii widmowych jest niepowtarzalny i charakterystyczny dla danego pierwiastka. Dzięki temu analiza widmowa światła pochodzącego nawet z bardzo odległych źródeł pozwala na identyfikację pierwiastków wchodzących w skład świecącego gazu.

  Warszawska szkoła astronomiczna – określenie stosowane w odniesieniu do grupy astronomów warszawskich, będących wychowankami profesorów Stefana Piotrowskiego (1910-1985) i Włodzimierza Zonna (1905-1975), pracujących w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Warszawskiego i Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN. Doktoranci Stefana Piotrowskiego do dziś kierują zakładami mechaniki nieba i astrofizyki w warszawskim Centrum Badań Kosmicznych PAN. Najwybitniejszym przedstawicielem tej szkoły był Bohdan Paczyński (1940-2007). Desert Eagle Observatory (IAU kod 333) – prywatne, amatorskie obserwatorium astronomiczne, położone w pobliżu Benson w Arizonie. Obsługiwane jest przez Williama Kwong Yu Yeunga. Podstawowym celem obserwatorium jest obserwacja oraz odkrywanie planetoid, a także komet, w tym również planetoid bliskich Ziemi (Near Earth Asteroids). Do tej pory obserwatorium odkryło 1732 nowych planetoid, jednak nie wszystkie zostały już skatalogowane.

  The Nautical Almanac jest popularnym tytułem dla serii oficjalnych brytyjskich almanachów opublikowanych pod różnymi tytułami od pierwszego wydania Nautical Almanac i Astronomical Ephemeris w 1767. Był to pierwszy w historii almanach morski zawierający dane ułatwiające określenie długości geograficznej na morzu. Pierwotnie był publikowany przez Królewskie Obserwatorium Astronomiczne w Greenwich (Royal Observatory Greenwich) pod Londynem. Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - obserwatorium astronomiczne należące do Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, zlokalizowane w Poznaniu przy ul. Słonecznej 36 (Grunwald).

  Południowe delta Akwarydy, (Południowe δ Akwarydy, SDA) – rój meteorów aktywny od 12 lipca do 19 sierpnia. Jego radiant znajduje się w gwiazdozbiorze Wodnika 4° na zachód od gwiazdy δ Wodnika. Maksimum roju przypada na 28 lipca, jego aktywność jest wysoka, a obfitość roju wynosi 20 meteorów/h. Prędkość meteorów z roju wynosi 41 km/s. Południowe delta Akwarydy są rojem związanym z grupą komet muskających Słońce należących do rodziny Krachta lub Machholza. All Sky Automated Survey (ASAS) – polski projekt automatycznych teleskopów stale monitorujących około 20 milionów gwiazd na całym niebie, jaśniejszych od 14 wielkości gwiazdowej. Zlokalizowany w Obserwatorium Las Campanas w Chile, ASAS jest obsługiwany przez Internet z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego przez Grzegorza Pojmańskiego.

  Kazimierz Szczepan Stępień (ur. 1940 w Częstochowie) – polski astronom, profesor dr hab. Uniwersytetu Warszawskiego, wieloletni pracownik i dyrektor Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego, obecnie kierownik Katedry Astrofizyki Teoretycznej w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Warszawskiego.

  Krajowa Sieć Informacji o Bioróżnorodności (KSIB) – polska organizacja gromadząca dane przyrodnicze. Działa od 2003 w ramach międzynarodowego systemu GBIF, w którym Polska ma status członka stowarzyszonego. KSIB to sieć naukowa skupiająca większość wiodących polskich ośrodków naukowych, w tym 21 instytucji członkowskich (samodzielne instytuty naukowe oraz uczelnie) oraz współpracujące z siecią 4 instytucje i jedną organizację pozarządową. Pracami Sieci kieruje Rada Koordynacyjna. Węzeł koordynujący pracę sieci mieści się na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.

  Wrześniowe Perseidy (SPE) – rój meteorów aktywny od 5 do 17 września. Jego radiant znajduje się w gwiazdozbiorze Perseusza. Maksimum roju przypada na 9 września. Jego aktywność jest określana jako średnia, a obfitość roju wynosi 5 meteorów/h. Prędkość w atmosferze meteorów tego roju jest bardzo duża (64 km/s). Radiant – niewielki obszar lub punkt na sferze niebieskiej, w którym przecinają się przedłużone wstecz pozorne drogi meteorów (z którego "rozbiegają się" drogi meteorów) należących do danego roju. Radiant jest efektem skrótu perspektywicznego, któremu ulega strumień meteorów widziany z Ziemi.

  Obserwatorium Słoneczne Solaris – pierwsze na świecie powszechnie dostępne obserwatorium astronomiczne, znajdujące się w opolskim centrum handlowym Solaris Center (plac Kopernika 16), umożliwia bez żadnych opłat, w godzinach otwarcia obiektu prowadzenie ciągłych obserwacji tarczy Słońca oraz chromosfery w linii wodoru H-alfa, Księżyca, a w niedalekiej przyszłości również planet. Obserwatorium dostarcza treści multimedialne dotyczące Słońca, aktywności słonecznej, układu planetarnego oraz wszechświata. W ten sposób obiekt pełni funkcję popularyzatorską i edukacyjną. Obserwatorium na Łomnicy (słow. Observatórium na Lomnickom štíte, observatórium Lomnický štít) – obserwatorium astronomiczne na szczycie Łomnicy, położone na wysokości 2632 m n.p.m. Jest to najwyżej położone miejsce na Słowacji, w którym stale pracują ludzie. Wierzchołek Łomnicy w Tatrach Wysokich jest idealnym miejscem do meteorologicznych oraz astronomicznych badań i pomiarów.

  Dodano: 05.08.2010. 03:17  


  Najnowsze