• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wkrótce otwarcie planetarium w Koperniku

  08.06.2011. 00:25
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  "Niebo Kopernika", jedno z najnowocześniejdszych planetariów w Europie, udostępnione będzie publiczności 19 czerwca w Centrum Nauki Kopernik. Widzowie będą mogli oglądać w nim aż 20 milionów gwiazd.

  "Planetarium dzisiaj znaczy znacznie więcej niż dawniej. Dzisiaj planetarium jest czymś w rodzaju cyfrowego teatru, cyfrowego kina, tyle, że jesteśmy zanurzeni w projekcji. (...) Projekcja odbywa się wokoło nas, w związku z czym czujemy się jej częścią" - mówił dyrektor CNK Robert Firmhofer we wtorek podczas konferencji prasowej.

  Firmhofer, że w planetarium będzie można obcować z niebem jeszcze doskonalej widocznym niż np. na pustyni czy w górach. Dyrektor CNK powołał się na rozmowę z japońskim astronautą i pasjonatem planetariów, Mamoru Mori. Astronauta stwierdził, że "Niebo Kopernika" daje możliwość uzyskania najwierniejszego obrazu nocnego nieba, jakie człowiek może zobaczyć na Ziemi.

  Otwarciu planetarium towarzyszy ogólnopolska akcja "Spójrz w niebo, policz gwiazdy". Dzięki przeprowadzonym przez internautów obserwacjom nocnego nieba, będzie można stworzyć "gwiezdną mapę Polski". Akcja liczenia gwiazd trwa od 7 do 13 czerwca. Organizatorzy zachęcają, aby ok. godz. 23 wyjść na otwartą przestrzeń i znaleźć tzw. Trójkąt Letni. Należy oszacować liczbę widocznych w nim gwiazd i porównać ją z mapkami zamieszczonymi na stronie planetarium. "W ten sposób dowiemy się, gdzie najlepiej obserwować nocne niebo" - zapowiada Karol Wójcicki z "Nieba Kopernika".

  W planetarium podczas trwających ok. godzinę pokazów prezentowany będzie seans "Niebo nad Warszawą", podczas którego widzowie zobaczą układ ciał niebieskich na nieboskłonie w danym dniu. Na życzenie publiczności można będzie np. przybliżać gwiazdozbiory, +odbyć podróż+ na Księżyc czy do granic galaktyki. W drugiej części pokazu odbywa się projekcja filmu. Na razie dostępnych jest 6 tytułów, w tym m.in. o doborze naturalnym, czarnych dziurach, czy o Ziemi, Księżycu i Słońcu.

  Podczas uroczystego otwarcia planetarium zaplanowano jest koncert improwizowany Urszuli Dudziak "Niebo dźwięków", malowanie światłem, prezentacje pasjonatów astronomii, a także iluminację "Nieba Kopernika".

  "To planetarium nie jest kolejną atrakcją Centrum Nauki Kopernik. To jest miejsce o odrębnej tożsamości, mogłoby istnieć jako osobna instytucja" - podkreślił Robert Firmhofer.

  Jednorazowo na widowni planetarium zasiądzie ok. 140 osób. Za wejście na pokaz nieba będzie trzeba kupić jednak oddzielny bilet.

  W przykrytym kopułą o średnicy 16 metrów zainstalowany jest ekran sferyczny ważący ok. 3 ton. Pośrodku sali znajduje się gwiazdowy projektor wyświetlający 20 mln gwiazd. CNK zwraca uwagę, że w większości planetariów widać 100 - 200 tys. gwiazd.

  Wewnątrz sali planetarium jest proscenium, czyli wolny obszar, który służyć może np. do ustawienia instrumentów muzycznych podczas koncertu. W planetarium znajdą się też kolejne eksponaty artystyczne i edukacyjne, z których będzie można korzystać, czekając na wybraną projekcję.

  Szczegóły na temat planetarium i akcji liczenia gwiazd dostępne będą na stronie http://www.niebokopernika.pl/

  PAP - Nauka w Polsce, Ludwika Tomala

  tot/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Dodano: 08.06.2011. 00:25  


  Najnowsze