• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wykład na UW - Bohdan Paczyński - w poszukiwaniu prostoty Wszechświata

  19.04.2010. 09:17
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W poniedziałek, 19 kwietnia, w ramach Konwersatorium im. Jerzego Pniewskiego na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego prof. Michał Jaroszyński wygłosi wykład "Bohdan Paczyński - w poszukiwaniu prostoty Wszechświata". Konwersatorium odbędzie się w trzecią rocznicę śmierci prof. Paczyńskiego.

  Prof. Jaroszyński, astrofizyk z Obserwatorium Astronomicznego UW, tak w zapowiedzi swojego wykładu napisał: "Zamierzam omówić dokonania Bohdana Paczyńskiego w różnych dziedzinach astrofizyki (od ewolucji gwiazd po błyski gamma) oraz jego wpływ na rozwój badan astronomicznych w Polsce i na świecie."

  Prof. Bohdan Paczyński zmarł 19 kwietnia 2007 roku. Był uznawany za jednego z najwybitniejszych współczesnych astronomów na świecie i wymieniany jako główny polski kandydata do Nagrody Nobla z fizyki.

  Paczyński urodził się 8 lutego 1940 roku w Wilnie i zmarł 19 kwietnia 2007 roku w Princeton. Wiedzę astronomiczną zdobywał na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie obronił doktorat w 1964 roku. Tytuł profesora Paczyński otrzymał piętnaście lat później. Przez wiele lat był związany z Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN. Od roku 1982 do śmierci pracował na Uniwersytecie w Princeton w Stanach Zjednoczonych.

  Zajmował się badaniami teoretycznymi nad ewolucją gwiazd, które bardzo rozwinął. Badał także błyski gamma, które są obecnie bardzo istotnym tematem badań astrofizycznych. Paczyński był także związany z projektem ASAS, wykorzystującym automatyczny teleskop do monitorowania zmienności gwiazd.

  Prof. Paczyński interesował się także mikrosoczewkowaniem grawitacyjnym. Astronom zaproponował wykorzystanie tego zjawiska do poszukiwania małych masywnych obiektów. Metodę tę zastosowano także z powodzeniem do odkrywania planet pozasłonecznych. Profesor jest twórcą projektu OGLE, prowadzonego przez astronomów warszawskich. OGLE jest światowym liderem w dziedzinie mikrosoczewkowania grawitacyjnego, obserwuje po kilkaset tego typu zjawisk rocznie.

  Bohdan Paczyński otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in. Henry Norris Russell Lectureship - najwyższe wyróżnienie Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego, przyznawane za życiowy dorobek naukowy. Jego imię nosi od 2004 roku jedna z planetoid (o numerze 11755). Wśród dowodów uznania jest też doktorat honoris causa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

  Poniedziałkowy wykład rozpocznie się o godzinie 16.30 w Sali Dużej Doświadczalnej, w budynku Wydziału Fizyki UW przy ulicy Hożej 69. Wstęp wolny.

  PAP - Nauka w Polsce, Jan Pomierny

  agt/

  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Dodano: 19.04.2010. 09:17  


  Najnowsze