• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wykłady o gnomonach i astronomii w Hamlecie we Wrocławiu

  21.01.2011. 12:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  O powstaniu i zasadzie działania gnomonu na Wieży Matematycznej Uniwersytetu Wrocławskiego opowie 22 stycznia Jarosław Włodarczyk z Instytutu Historii Nauki PAN i UMCS w Lublinie. Prelegent spotka się też z nauczycielami i przybliży im popularyzację nauk ścisłych, analizując szekspirowskiego "Hamleta" pod kątem astronomii.

  "Gnomony wraz z wytyczoną linią lokalnego południka służyły dawnym astronomom do określania momentu południa astronomicznego - informuje na swojej stronie UWr. - W Wieży Matematycznej, gdzie niegdyś znajdowało się obserwatorium astronomiczne i meteorologiczne, a dziś mieści się Muzeum UWr, nie ma już w ścianie otworu, przez który do wnętrza wpadała wiązka słonecznego światła, ale po przekątnej podłogi biegnie rowek wyznaczający linię południka 17 stopni, 2 minut i 5 sekund długości geograficznej wschodniej. Jest to pozostałość po jedynym gnomonie na terenie obecnej Polski i jednym z ośmiu zachowanych w Europie. Najbliższe tego typu urządzenie znajduje się w wieży astronomicznej dawnego kolegium jezuitów Klementinum w Pradze, skąd obserwacje nieba prowadził m.in. Johannes Kepler."

  Po wykładzie Włodarczyk spotka się z nauczycielami w ramach seminarium "I3 = Inspiracja * Indywidualizacja * Interdyscyplinarność", aby przedstawić im swoje pomysły na przybliżenie nauk ścisłych humanistom. Będzie mówił m.in. o związkach nauki i kultury na przykładzie astronomicznej reinterpretacji "Hamleta" Szekspira.

  Jarosław Włodarczyk, absolwent astronomii UWr, jest popularyzatorem nauki, autorem m.in. książek "Sherlock Holmes i kod wszechświata" oraz "Astronomia w dawnym Wrocławiu". O gnomonie opowie na najbliższym Wrocławskim Spotkaniu Matematycznym, prowadzonych od ponad 20 lat cyklu otwartych odczytów popularnonaukowych w Instytucie Matematycznym UWr.

  Oba spotkania odbędą się w Instytucie Matematycznym UWr przy pl. Grunwaldzkim 2/4 w sali HS. Początek wykładu o gnomonie - godz. 10.15, seminarium dla nauczycieli -godz. 12.00.

  Szczegóły na temat spotkania można znaleźć tutaj.

  PAP - Nauka w Polsce

  lt/ agt/ bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego – jeden z 10. wydziałów Uniwersytetu Wrocławskiego powstały w 1996 roku w wyniku reorganizacji Wydziału Matematyki i Fizyki i podzielenia go na wyżej wymieniony oraz Wydział Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Kształci studentów na dwóch podstawowych kierunkach zaliczanych do nauk ścisłych, na studiach stacjonarnych oraz niestacjonarnych.

  Ewa Grażyna Demczuk-Włodarczyk (ur. 1958 r. we Wrocławiu) – polska doktor habilitowana nauk kultury fizycznej, specjalizująca się w fizjoterapii oraz rehabilitacji ruchowej; nauczycielka akademicka związana z uczelniami we Wrocławiu, Jeleniej Górze i Opolu.

  Jerzy Dobrzycki (ur. 8 kwietnia 1927, zm. 1 lutego 2004) – historyk nauki, specjalizował się w dziejach astronomii, profesor w Instytucie Historii Nauki PAN. Był jednym z jego twórców i pierwszym z wyboru dyrektorem (w latach 1989-1995). Od 1983 roku aktywnie działał w Towarzystwie Naukowym Warszawskim (w latach 1992-1995 jako sekretarz generalny, po 1995 roku jako sekretarz Wydziału III i członek Komisji Rewizyjnej). Był pochodzącym z wyboru członkiem Międzynarodowej Akademii Historii Nauki (Académie Internationale d’Histoire des Sciences), Międzynarodowej Unii Historii i Filozofii Nauki (International Union of the History and Philosophy of Science) oraz Międzynarodowej Unii Astronomicznej (International Astronomical Union). Jako członek komitetów redakcyjnych „Studi Galileani” (Castel Gandolfo) i „Journal for the History of Astronomy” (Cambridge) przyczynił się do trwałej obecności polskich badań z zakresu historii nauki w kręgu zachodnioeuropejskim. Przez wiele lat (1976-1997) wykładał historię nauki w Instytucie Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Był członkiem licznych komitetów naukowych: Komitetu Historii Nauki i Techniki, Komisji Neolatynistycznej Komitetu Nauk o Kulturze Antycznej, następnie Komitetu Nauk o Kulturze PAN, Komitetu Astronomii, a także rad naukowych: Instytutu Historii Nauki, Archiwum i Muzeum Ziemi PAN.

  Muzeum Geologiczne im. Henryka Teisseyre we Wrocławiu – jednostka Instytutu Nauk Geologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego, przy ulicy Cybulskiego 30.

  Mieczysław Zlat (ur. 1927) - emerytowany profesor historii sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego, członek Komitetu Nauk o Sztuce PAN, specjalizujący się w historii sztuki XV-XVII wieku. Studiował na Uniwersytecie Wrocławskim u Władysława Podlachy. Od roku 1948 pracował w Muzeum Śląskim we Wrocławiu, od 1956 - na Uniwersytecie Wrocławskim.

  Muzeum Mineralogiczne im. Kazimierza Maślankiewicza we Wrocławiu – jednostka Instytutu Nauk Geologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego, przy ulicy Cybulskiego 30 z oddziałem przy ulicy Kuźniczej 22.

  Szymon Wrzesiński (ur. 1976 we Wrocławiu) – polski historyk i publicysta, autor książek o tematyce historycznej. Absolwent Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Wydziału Nauk Społecznych na Uniwersytecie Wrocławskim. Autor artykułów w czasopismach: „Focus”, „Spotkania z Zabytkami”, „Gazeta Rycerska”, „Karkonosze”, „Turysta Dolnośląski”, „Psy Myśliwskie”. Organizator wystaw w lwóweckiej Placówce Historyczno Muzealnej. W 2009 roku został uhonorowany tytułem Familiare Templi, nadanym przez Przeorat im. Księcia Henryka Brodatego OSMTH w Polsce.

  Dodano: 21.01.2011. 12:04  


  Najnowsze