• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wystawa w Gdańsku - astronomia i kosmos na znaczkach pocztowych

  12.09.2011. 00:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Do 30 września w gdańskim Muzeum Poczty Polskiej można oglądać wystawę "Heweliusz 400. Astronomia i kosmos na znakach pocztowych". Ekspozycja jest jednym z wydarzeń Roku Heweliusza 2011 obchodzonego czterysta lat po urodzinach astronoma.

  Wystawa zorganizowana przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska i Polskie Towarzystwo Filatelistyczne (PTF) nawiązuje do projektu "Heweliusz 300", który PTF realizowało w 1987 roku, w trzechsetną rocznicę śmierci słynnego astronoma.

   

  Ekspozycja składa się z pięciu specjalistycznie opracowanych prezentacji walorów filatelistycznych pochodzących z lat 1989-2006 i udostępnionych przez członków Okręgu Pomorskiego PZF. Każdy z znajdujących się na wystawie znaczków jest związany z astronomią i eksploracją kosmosu - ukazuje ciała Układu Słonecznego, pierwsze lądowanie na Księżycu czy misje sond międzyplanetarnych.

  Poza znaczkami pocztowymi prezentowane są również kartki, datowniki i koperty FDC (ang. First Day Cover - Pierwszego Dnia Obiegu).

  Wystawę można oglądać w siedzibie muzeum, przy ul. Obrońców Poczty Gdańskiej 1/2, w poniedziałki między godziną 11.00 a 15.00 oraz od wtorku do piątku, między 10.00 a 16.00.

  PAP - Nauka w Polsce

  ast/ agt/bsz


  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)
  Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku – muzeum powstałe w 1979 poświęcone byłej Poczcie Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku, obecnie jeden z oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Gdańska (do 2003 Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu). Muzeum Historyczne Miasta Gdańska – do 2000 r. istniejące pod nazwą Muzeum Historii Miasta Gdańska. Instytucja gromadząca zbiory dokumentujące historię Gdańska od średniowiecza do XX wieku. Muzeum zostało utworzone 31 marca 1970 uchwałą Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej jako oddział Muzeum Pomorskiego w Gdańsku. Peryskop – przyrząd optyczny służący do obserwacji przedmiotów znajdujących się poza polem widzenia obserwatora lub zakrytych przeszkodami. Pierwotna koncepcja opierała się na systemie luster umocowanych na wysięgniku, później lustra lub pryzmaty umieszczano w obudowie. Wynalazcą peryskopu był gdański astronom Jan Heweliusz.

  Panienka z okienka – fikcyjna postać gdańskiej mieszczanki odwołująca się do popularnej powieści historycznej Jadwigi Łuszczewskiej (Deotymy). W ostatnich latach postać "Panienki z okienka" jest wykorzystywana w charakterze oficjalnej promocji miasta Gdańska. W castingu na "Panienkę z Okienka" (organizowanym przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska) mogą brać udział wszystkie gdańszczanki od 18 do 23 roku życia. Zwyciężczyni castingu reprezentuje w stylowym ubiorze z XVII wieku miasto Gdańsk na najważniejszych uroczystościach miejskich. W letnim sezonie turystycznym w Gdańsku można ją spotkać na ulicy Długiej, przy Długim Targu i przede wszystkim w Sieni Gdańskiej Nowego Domu Ławy, siedzibie gdańskich patrycjuszy. Strefa Historyczna Wolnego Miasta Gdańska – placówka edukacyjno-muzealna o charakterze historycznym, prezentująca eksponaty z okresu Wolnego Miasta Gdańska; oddział Towarzystwa Przyjaciół Gdańska. Ekspozycję wzbogacają akcenty multimedialne – stare filmy dokumentalne pokazujące Gdańsk; odtwarzany jest także oryginalny hymn Wolnego Miasta Gdańska z lat 30. "Für Danzig" autorstwa Paula Enderlinga.

  Pomnik Obrońców Poczty Polskiej – pomnik na cześć uczestników obrony 1 września 1939 Poczty Polskiej w Gdańsku, według projektu Wincentego Kućmy, odsłonięty 1 września 1979 (w czterdziestą rocznicę wybuchu II wojny światowej) na placu Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku. Pomnik przedstawia umierającego pocztowca, któremu bogini zwycięstwa Nike podaje karabin, a z otwartej torby pocztowej wysypują się listy. Muzeum Bursztynu w Gdańsku – muzeum rzemiosła w Gdańsku, założone w 2000, oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska; dokumentuje historię bursztyniarstwa w Polsce.

  Muzeum Polskiego Rocka – ekspozycja muzealna, z tymczasową siedzibą w pubie Gazeta Rock Cafe, przy ul. Tkackiej 7/8 w Gdańsku. Galeria Na wieży w Gdańsku – wystawiennicza galeria sztuki, mieszcząca w wieży Kościoła św. Katarzyny w Gdańsku przy Muzeum Zegarów Wieżowych, oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Powstała 2000 roku z inicjatywy Grzegorza Szychlińskiego , Romana Gajewskiego i Zbigniewa Wąsiela oraz artystów z Stowarzyszenia Artystycznej Inicjatywy w Gdańsku. Program placówki prezentował takie dziedziny sztuk plastycznych, jak malarstwo, grafika, rysunek, rzeźba, fotografia. Galeria powadziła działalność do pożaru kościoła 22 maja 2006 r.

  Areopag Młodych - impreza w formie kongresu społecznego wspartego wydarzeniami kulturalnymi, wzorująca się na Areopagu Gdańskim, skierowana do młodych ludzi (głównie uczniów liceów i techników w trójmieście), organizowana przez uczniów Zespołu Szkół Łączności im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku od kwietnia 2006 roku.

  Pomniki Jana Heweliusza – dwa pomniki polskiego astronoma Jana Heweliusza na gdańskim Starym Mieście i jeden na osiedlu Przymorze Małe.

  Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku – jedno z pierwszych starć zbrojnych II wojny światowej, obrona gmachu Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku przez zorganizowaną grupę polskich pocztowców. Trwała od rana do wieczora 1 września 1939. Piotr Krüger (1580-1639) – gdański astronom i matematyk. Urodził się w Królewcu i tam pobierał pierwsze nauki. Następnie kontynuował je w Gdańsku. W 1600 roku wyjechał do Pragi celem nawiązania kontaktów z Tychonem Brahem. Tam spotkał się z Keplerem, z którym prowadził korespondencję. Kolejne studia odbył w Lipsku i Wittenberdze. W 1606 roku uzyskał tytuł magistra filozofii. Po powrocie w 1609 roku nauczał matematyki i poetyki w Gdańskim Gimnazjum Akademickim; nauczyciel Jana Heweliusza. Autor rozpraw z astronomii i trygonometrii i konstruktor przyrządów astronomicznych. Był jednym z pierwszych astronomów w Polsce, którzy otwarcie opowiedzieli się za heliocentryczną teorią Kopernika.

  Zespół Szkół Łączności im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku: Zespół Szkół Łączności im. Obrońców Poczty Polskiej to powstała w 1951 r. szkoła średnia prowadzona obecnie przez Gminę Miasta Gdańsk. Siedziba placówki mieści się w Gdańsku przy ulicy Podwale Staromiejskie 51/52 – część laboratoriów technikum ulokowana jest w historycznym budynku Poczty Polskiej, w miejscu bohaterskiej obrony przed hitlerowskim atakiem 1.09.1939 r. Plac Obrońców Poczty Polskiej (niem. Heveliusplatz) – plac w Gdańsku na Starym Mieście, w jednostce terytorialnej Osiek. Znajduje się on przy budynku Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku, słynnym z bohaterskiej obrony 1 września 1939.

  Dodano: 12.09.2011. 00:04  


  Najnowsze