• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zaawansowana technologia ujawnia egzoplanetę potencjalnie nadającą się do zamieszkania

  20.05.2011. 16:37
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Naukowcom z Francji udało się zidentyfikować za pomocą zaawansowanego modelu obliczeniowego pierwszą egzoplanetę, która może nadawać się do zamieszkania. Zaprezentowana w czasopiśmie The Astrophysical Journal Letters planeta Gliese 581d krąży po orbicie czerwonego karła. Jej powierzchnia jest pokryta wodą w postaci płynnej, jej atmosfera jest stabilna a temperatura odpowiednia. Znajduje się w odległości zaledwie około 20 lat świetlnych od Ziemi. Badania zostały częściowo dofinansowane z projektu E3ARTHS (Badania nad atmosferą egzoplanet i Ziemi na wczesnym etapie - teorie i symulacje), który otrzymał grant Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych o wartości 720.000 EUR z budżetu Siódmego Programu Ramowego (7PR) UE.

  Astrofizycy pracowali od wielu lat nad odkryciem pierwszej planety nadającej się do zamieszkania. W zdecydowanej większości poszukiwania były prowadzone w "ekostrefach" wokół gwiazd, definiowanych przez ekspertów jako zakres odległości, w którym planety nie są ani zbyt gorące ani zbyt zimne, aby mogło na nich istnieć życie.

  Czerwony karzeł Gliese wzbudził zainteresowanie trzy lata temu, po tym jak naukowcy z USA ogłosili, że odkryli dwie planety krążące po orbicie rzekomo blisko wewnętrznej i zewnętrznej krawędzi jego ekostrefy. Planeta Gliese 581d znajdowała się najdalej, a przez to uznano ją za zbyt zimną, by kwitło na niej życie.

  Trzy lata później kolejny zespół badawczy ogłosił odkrycie nowej planety o nazwie Gliese 581g. Naukowcy byli przekonani, że masa planety jest podobna do masy Ziemi i że planeta jest położona w pobliżu środka ekostrefy. Niemniej niezależna analiza wykazała później, że tak nie jest.

  Niektórzy eksperci utrzymują, że Gliese 581g nie istnieje, sugerując że odkrycie może wynikać tylko z szumu w "ultra precyzyjnych pomiarach kołysania gwiazd", które są nieodzowne w identyfikacji egzoplanet w tym układzie.

  W ostatecznym rozrachunku Gliese 581d wydaje się być potencjalnie nadającą się do zamieszkania egzoplanetą. Robin Wordsworth i jego koledzy z Laboratoire de Météorologie Dynamique przy Institut Pierre Simon Laplace we Francji twierdzą, że planeta Gliese 581d ma masę co najmniej 7 razy większą od Ziemi i jest około dwa razy większa.

  Aby ustalić czy Gliese 581d jest dobrą kandydatką, zespół opracował model komputerowy potrafiący symulować możliwe klimaty egzoplanet. Miało to szczególnie znacznie, ponieważ nie było wiadomo, czy planeta byłaby w stanie oprzeć się globalnym zlodowaceniom i/lub załamaniu atmosferycznemu. Naukowcy twierdzą, że otrzymuje ona 35% mniej energii gwiezdnej od Marsa. Niemniej trójwymiarowe symulacje klimatyczne pokazały, że Gliese 581d posiada powierzchniową warstwę ciekłej wody i stabilną atmosferę, "przez co jest pierwszą, potwierdzoną superziemią (egzoplanetą o masie od 2 do 10-krotności Ziemi) w ekostrefie".

  Klimat planety jest nie tylko zabezpieczony przed załamaniem, ale jego odpowiednie temperatury mogą pozwalać na istnienie oceanów, chmur i opadów deszczu. Należy zauważyć, że symulacje ujawniły również, iż atmosfera sprawnie rozprowadza ciepło światła dziennego, utrzymując pod kontrolą wszelkie załamania atmosferyczne po odpowiedniej stronie lub na biegunach.

  Naukowcy twierdzą, że na podstawie promieniowania podczerwonego emitowanego w modelu, "proponują testy obserwacyjne, które umożliwią odróżnianie w przyszłości takich przypadków od innych możliwych scenariuszy".

  Podchodzą entuzjastycznie do Gliese 581d jako jednego z najbliższych galaktycznie sąsiadów Ziemi. Choć nieodzowne są dalsze prace, naukowcy uzyskają potrzebne narzędzia do pozyskiwania niezbędnych informacji o tej planecie, którą być może da się skolonizować.

  Wkład w badania wnieśli eksperci z Centre National de la Recherche Scientifique (CNRS) i Université de Bordeaux we Francji.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Gliese 876 b – planeta pozasłoneczna okrążająca gwiazdę Gliese 876. Planeta została odkryta w 1998 roku i była pierwszą znaną planetą orbitującą wokół czerwonego karła. Gliese 876 b jest częścią systemu planetarnego Gliese 876, w skład którego wchodzą również odkryte później planety Gliese 876 c, Gliese 876 d i Gliese 876 e.

  Gliese 674 b (GJ 674 b) – planeta pozasłoneczna krążąca wokół czerwonego karła Gliese 674, położonego ok. 15 lat świetlnych od Słońca. Niewielka masa tej planety (co najmniej 11,8 masy Ziemi) sugeruje, że może ona być niewielką planetą gazową – gorącym neptunem, lub też skalistą superziemią. Na korzyść tej pierwszej hipotezy przemawia niska metaliczność gwiazdy, ponieważ planety skaliste potrzebują ciężkich pierwiastków jako budulca.

  Gliese 581 c – planeta pozasłoneczna typu superziemia orbitująca wokół czerwonego karła Gliese 581. Uważa się, że planeta znajduje się w odległości od gwiazdy, gdzie temperatura powierzchni planet pozwala na istnienie wody w stanie ciekłym, a co za tym idzie istnieją na niej warunki dogodne do powstania życia tlenowego. Planeta znajduje się w gwiazdozbiorze Wagi około 20,5 lat świetlnych (~194 biliony km) od Ziemi, co astronomicznie jest odległością bardzo małą. Gliese 581 zajmuje 89. miejsce na liście najbliższych układów gwiezdnych względem Ziemi.

  Gliese 581 c – planeta pozasłoneczna typu superziemia orbitująca wokół czerwonego karła Gliese 581. Uważa się, że planeta znajduje się w odległości od gwiazdy, gdzie temperatura powierzchni planet pozwala na istnienie wody w stanie ciekłym, a co za tym idzie istnieją na niej warunki dogodne do powstania życia tlenowego. Planeta znajduje się w gwiazdozbiorze Wagi około 20,5 lat świetlnych (~194 biliony km) od Ziemi, co astronomicznie jest odległością bardzo małą. Gliese 581 zajmuje 89. miejsce na liście najbliższych układów gwiezdnych względem Ziemi.

  Gliese 832 c – planeta pozasłoneczna typu skalistego odkryta w 2014. Planeta orbituje wokół gwiazdy Gliese 832 położonej w odległości około 16 lat świetlnych od Ziemi (4,95 parseka) i jest drugą po Gliese 832 b planetą odkrytą w tym układzie planetarnym. Skala podobieństwa do Ziemi Gliese 832 c jest szacowana na 0,81 i planeta ta jest teoretycznie najlepszym znanym kandydatem na świat będący w stanie posiadać życia pozaziemskiego, ale przy jej masie może także posiadać bardzo gęstą atmosferę i panujące na niej warunki mogą bardziej przypominać Wenus niż Ziemię.

  Gliese 581 g – niepotwierdzona planeta pozasłoneczna, mająca znajdować się w odległości ok. 20 lat świetlnych od Ziemi, w Gwiazdozbiorze Wagi. Planeta ma krążyć w układzie planetarnym gwiazdy Gliese 581 jako jej czwarta planeta. Rok na Gliese 581 g trwa ok. 37 dni ziemskich. Obserwację planety rozpoczęto 11 lat temu w WM Keck Observatory na Hawajach. Współczynnik ESI, opisujący podobieństwo do Ziemi, ma dla niej wartość 0,82, co czyni ją jedną z najbardziej podobnych do Ziemi planet pozasłonecznych.

  Gliese 581 f – niepotwierdzona planeta pozasłoneczna okrążająca czerwonego karła, gwiazdę Gliese 581 w gwiazdozbiorze Wagi. Jej odkrycie zostało ogłoszone 29 września 2010 roku, równocześnie z odkryciem planety Gliese 581 g. Jednak kolejne obserwacje wykonane za pomocą spektrometru HARPS przez inny zespół naukowców poddają w wątpliwość istnienie obu tych planet.

  Dodano: 20.05.2011. 16:37  


  Najnowsze