• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zadaj pytanie i porozmawiaj z orbitującymi astronautami

  14.11.2011. 14:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl


  Rozmowa na żywo z astronautami przebywającymi na stacji kosmicznej czeka osoby, które wymyślą najciekawsze pytania dla członków załogi. Konkurs organizują Muzeum Historyczne Miasta Gdańska oraz portal Kosmonauta.net.


  Przekaz na żywo będzie możliwy dzięki projektowi ARISS - Amateur Radio on the International Space Station. Jest to międzynarodowy związek organizacji i stowarzyszeń radioamatorskich mający na celu umożliwienie nawiązania kontaktu radiowego radioamatorom oraz szkołom z całego świata. Jednym z głównych celów projektu jest zachęcenie młodzieży do kształtowania się w kierunkach ścisłych.

  Międzynarodowa Stacja Kosmiczna to obiekt o wielkości boiska piłkarskiego, który krąży 400 km nad Ziemią. Na jej pokładzie pracuje wiele osób, z których większość posiada licencję krótkofalarską. Projekt ARISS umożliwia zastosowanie łączności radiowej i nawiązanie kontaktu, dając każdej zainteresowanej osobie niesamowitą okazję na bezpośrednie zadanie pytania astronautom, którzy pracują na orbicie wokółziemskiej w tym zbudowanym wysiłkiem całej ludzkości wielkim kompleksie laboratoryjnym.

  Aby wziąć udział w rozmowie z kosmonautami należy najpierw przesłać na adres [email protected] swoje pytanie (najlepiej w języku angielskim). Autorzy najciekawszych propozycji wezmą udział w spotkaniu ,,na żywo". Czas nadsyłania pytań upływa 14 listopada. W zgłoszeniu należy podać imię, nazwisko i wiek autora pytania oraz, ewentualnie, dane kontaktowe do jego opiekunów.

  Połączenie ze Stacją Kosmiczną będzie miało miejsce pomiędzy 26 grudnia 2011 a 1 stycznia 2012. Dokładny termin NASA poda na miesiąc przed wydarzeniem.

  PAP - Nauka w Polsce

  lt/ ls/


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  ARISS (Amateur Radio on the International Space Station) - międzynarodowy związek organizacji i stowarzyszeń radioamatorskich mający na celu umożliwienie nawiązania kontaktu radiowego radioamatorom oraz szkołom z całego świata. Jednym z głównych celów projektu jest zachęcenie młodzieży do kształtowania się w kierunkach ścisłych. Pytanie alternatywne - rodzaj pytania kwestionariuszowego. Pytania alternatywne są najprostsze i najłatwiejsze w odbiorze. Istota tych pytań polega na tym, że respondent ma do wyboru tylko jedną z dwóch wzajemnie wykluczających się odpowiedzi. Przykładem może być pytanie o płeć. Pytanie filtrujące – rodzaj pytania kwestionariuszowego umieszczane (w kwestionariuszu) jako poprzedzające w stosunku do następnego (następnych). Najczęściej nazwę tę stosuje się wobec pytań stawianych na samym początku wywiadu i mających ustalić, czy respondent spełnia wymogi określone przez twórcę badania. Zazwyczaj jest to przynależność do populacji podlegającej badaniu (ewentualnie jednej z wielu, jeśli poszczególnym grupom przyznane zostały parytety). Wśród najczęstszych pytań tego typu są pytania o wiek, płeć, przedział dochodu, profile zachowań itp. Bardzo częste jest pytanie o badania ankietowe, w których respondent brał udział – badacze wolą unikać "zawodowych respondentów" jako mniej wiarygodnych.

  Pytanie – może być rozumiane jako lingwistyczne wyrażenie będące prośbą uzyskania informacji lub jako sama ta prośba. Celem pytania jest otrzymanie odpowiedzi, choć istnieją pytania na które nie trzeba jej udzielać (np. pytania retoryczne). X-38 "Statek Powrotny Załogi" (ang. Crew Return Vehicle, CRV) - jest to autonomiczny pojazd ratunkowy, który miał służyć przebywającym na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej astronautom jako rodzaj szalupy ratunkowej, wykorzystywanej w razie wystąpienia poważnej awarii na stacji i powstania zagrożenia życia dla jej załogantów (np. ciężka choroba bądź poważne obrażenia astronautów wskutek wypadku na stacji - wymagające natychmiastowego leczenia szpitalnego). NASA przerwała realizację tego projektu w kwietniu 2002.

  Pytanie sprawdzające - rodzaj pytania kwestionariuszowego. Pytania te służą do sprawdzenia odpowiedzi udzielonych przez respondentów na pytania zawarte w kwestionariuszu. Space Shuttle/International Space Station Extravehicular Mobility Unit (EMU) to samodzielny, antropomorficzny system, który zapewnia ochronę środowiskową, mobilność, podtrzymywanie życia i komunikację dla członków załogi wahadłowców kosmicznych lub Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, wykonujących spacery kosmiczne. Jest to dwuczęściowy półsztywny skafander i obecnie jeden z dwóch skafandrów kosmicznych używanych przez załogę Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, drugim jest rosyjski skafander Orłan.

  Ekspedycja 30 – zmiana załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Pierwsi członkowie zmiany: Dan Burbank, Anton Szkaplerow i Anatolij Iwaniszyn przybyli na pokład 16 listopada 2011 statkiem Sojuz TMA-22. Formalnie ekspedycja zaczęła się wraz z odlotem statku Sojuz TMA-02M 21 listopada 2011 z astronautami 29 ekspedycji. 23 grudnia 2011 do zmiany dołączyli astronauci z przyszłej Ekspedycji 31. 27 kwietnia 2012 r. załoga Sojuza TMA-22 powróciła na Ziemię. Pomoc Google – nowy serwis Google, który jest niemoderowanym forum dla użytkowników produktów i usług Google. Można za jego pośrednictwem zadawać pytania jak i odpowiadać na pytania zadane przez innych użytkowników.

  Pytanie otwarte to rodzaj pytania kwestionariuszowego, na które respondent może udzielić swobodnej odpowiedzi (przeciwieństwo: pytanie zamknięte).

  Ekspedycja 13 – trzynasta stała załoga Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), przebywała na pokładzie stacji w 2006 roku.

  Pytanie projekcyjne rodzaj pytania kwestionariuszowego. Istotą tych pytań jest to, że próbują one dotrzeć do wiedzy o respondencie poza jego świadomością. Uruchamia się tu proces projekcji. STS-115 (ang. Space Transportation System) - to misja promu Atlantis, której celem była rozbudowa ISS. Wahadłowiec dostarczył moduły kratownicy P3 i P4 oraz baterie słoneczne, które zostały podłączone do stacji. Był to 27. lot Atlantisa i jego pierwszy start od blisko 4 lat. Prom przycumował 8. raz do ISS i 14. do stacji kosmicznej (6 razy cumował do rosyjskiej stacji Mir). Wahadłowiec wystartował 9 września 2006 r. o godzinie 15:14:55 UTC (17:14:55 czasu polskiego) i wylądował po 12 dniach. Był to dopiero trzeci lot amerykańskiego promu kosmicznego po katastrofie Columbii (pierwsza misja konstrukcyjna ISS od 3 lat). Astronauci przeprowadzili 3 spacery kosmiczne, podczas których zainstalowali dwie nowe baterie słoneczne. Dodatkowo dostarczyli na orbitę i dołączyli do ISS dwa segmenty kratownicy, które umożliwią wózkowi MT poruszanie się na zewnątrz stacji. Była to 116. misja programu lotów wahadłowców.

  Sojuz TM-33 (Союз ТМ-33) – rosyjska załogowa misja kosmiczna, stanowiąca czternastą załogową misję na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Lot stanowił prostą misję dostawczą, miał na celu dostarczenie na stację świeżej kapsuły sojuz w miejsce kapsuły Sojuz TM-32. Załoga spędziła na pokładzie stacji osiem dni. Sojuz TM-31 (Союз ТМ-31) – rosyjska załogowa misja kosmiczna, stanowiąca szóstą załogową wizytę na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Załoga kapsuły stanowiła pierwszą długoterminową załogę stacji ISS. Astronauci spędzili na pokładzie stacji ponad 3 miesiące i powrócili na Ziemię na pokładzie amerykańskiego wahadłowca w ramach misji STS-102.

  Ekspedycja 17 – siedemnasta ekspedycja na Międzynarodową Stację Kosmiczną, która rozpoczęła się w kwietniu, a zakończyła się w październiku 2008. Załoga składała się z czterech osób, ale na stacji jednocześnie przebywały trzy osoby. Siergiej Wołkow i Oleg Kononienko dotarli na stację za pośrednictwem statku Sojuz TMA-12, natomiast Garrett Reisman podobnie jak w przyszłości Sandra Magnus został dostarczony na pokładzie amerykańskiego wahadłowca. Podchwytliwe pytanie, także złożone pytanie, pytanie z przypuszczeniem, pytanie tendencyjne (lat. plurium interrogationum, ang. loaded question, trick question) to jeden z sofizmatów (błędów logicznych), popełniany przy zadawaniu pytania, które zakłada (przypuszcza) coś, co nie zostało udowodnione lub zaakceptowane.

  Dodano: 14.11.2011. 14:04  


  Najnowsze