• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zmarł astronom Andrzej Lisicki

  04.09.2011. 09:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Pogrzeb doc. dr. hab. Andrzeja Lisickiego odbył się w czwartek 1 września w Warszawie. Astronom zmarł 24 sierpnia w wieku 84 lat.  Andrzej Lisicki ukończył studia astronomiczne w 1952 roku w Toruniu, a doktorat uzyskał w 1961 roku. Przez wiele lat był pracownikiem Akademii Morskiej w Gdyni, gdzie w Katedrze Nawigacji wykładał między innymi astronawigację i opiekował się Planetarium im. Antoniego Ledóchowskiego, którego budowy był jednym z inicjatorów.

  Lisicki był również członkiem Polskiego Towarzystwa Astronomicznego. W komunikacje wydanym przez Zarząd Główny PTA zmarły astronom wspominany jest jako "znakomity popularyzator nauki".

  Andrzej Lisicki został pochowany na Wojskowych Powązkach w Warszawie.

  PAP - Nauka w Polsce

  ast/ krf/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Andrzej Lisicki (ur. 6 czerwca 1927 w Warszawie, zm. 24 sierpnia 2011) – polski astronom i oceanograf, specjalizujący się w historii astronomii, nawigacji morskiej i oceanografii fizycznej. „Do Rzeczy” – polski tygodnik opinii wydawany od 25 stycznia 2013 w Warszawie. Redaktorem naczelnym jest Paweł Lisicki, jego zastępcami są Piotr Gabryel, Andrzej Horubała i Piotr Zychowicz. Wojciech Lisicki (ur. 25 kwietnia 1969 w Sopocie), znany również jako Transcendental Protagonist – polski muzyk, kompozytor, wokalista, producent muzyczny i multiinstrumentalista. W 1993 roku w Lisicki wraz z gitarzystą Michaelem Nicklassonem i perkusistą Peterem Anderssonem założył zespół Luciferion. Wraz z grupą nagrał dwa albumy studyjne: wydany w 1994 roku Demonication (The Manifest) oraz The Apostate z 2003 roku. Wkrótce potem Luciferion został rozwiązany. W międzyczasie występował w deathmetalowej grupie Einhorn. W 1998 roku dołączył do powermetalowej grupy Lost Horizon. W 2005 roku wystąpił gościnnie na albumie grupy Hypnos pt. Rabble Mänifesto. W latach 2005-2011 występował w amerykańskiej formacji Against the Plagues. Lisicki współpracował ponadto z zespołem Jaggernaut.

  Aleksander Schwarzenberg-Czerny – polski astronom, profesor doktor habilitowany. Syn Władysława. Ukończył studia astronomiczne na Uniwersytecie Warszawskim. Doktorat z astrofizyki, habilitacja – 1990, tytuł profesorski otrzymał w 2002 roku. Obecnie pracuje jako profesor zwyczajny w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Henryk Iwaniszewski (ur. 12 kwietnia 1922 w Grodnie, zm. 27 sierpnia 1981) – polski astronom. Studia astronomiczne ukończył w 1952 roku na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, otrzymując tytuł magistra filozofii z zakresu astronomii. W dorobku naukowym pozostawił prace z dziedzin astronomii gwiazdowej, radioastronomii oraz mechaniki nieba i fotometrii.

  Acta Astronomica – polski kwartalnik naukowy, założony w 1925 przez Tadeusza Banachiewicza. Obecnie wydawany przez Fundację Astronomii Polskiej im. Mikołaja Kopernika w Warszawie w języku angielskim. Wydawcami są profesorowie Marcin Kubiak i Andrzej Udalski z Obserwatorium Astronomicznego UW. Andrzej Bernard Sadzikowski (ur. 14 września 1952 w Puławach, zm. 29 marca 2010) – polski lekarz weterynarii, profesor doktor habilitowany nauk weterynaryjnych, specjalista parazytologii, wykładowca Wydziału Medycyny Weterynaryjnej UP w Lublinie, kierownik Zakładu Parazytologii i Chorób Inwazyjnych na tymże wydziale (następca prof. Jerzego Gundłacha. Ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. A. J. ks. Czartoryskiego w Puławach, w 1971 rozpoczął studia na Wydziale Weterynaryjnym Akademii Rolniczej w Lublinie. Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę w Katedrze Parazytologii, w 1983 uzyskał stopień doktora, w 2002 doktora habilitowanego, w 2009 uzyskał tytuł naukowy profesora. Na jego dorobek naukowy składa się 180 pozycji, w tym ponad 60 oryginalnych prac badawczych. Był współautorem podręcznika Parazytologia i parazytozy zwierząt. Był członkiem Polskiego Towarzystwa Nauk Weterynaryjnych, Lubelskiego Towarzystwa Naukowego i Polskiego Towarzystwa Parazytologicznego, w którym to pełnił funkcję wiceprezesa Oddziału Lubelskiego. Był Przewodniczącym Komisji Parazytologii Weterynaryjnej w Komitecie Parazytologii PAN. Zmarł po ciężkiej chorobie, pochowany został na cmentarzu parafialnym w Puławach-Włostowicach.

  Uważam Rze Historia – miesięcznik wydawany w Warszawie od 12 kwietnia 2012 roku przez spółkę Presspublica. Redaktorem naczelnym był do listopada 2012 roku Paweł Lisicki, jego zastępcą (również do listopada 2012 r.) Piotr Zychowicz. Pierwszy numer pisma ukazał się w nakładzie 60 tys. egzemplarzy, ale z powodu nadspodziewanie dużego zainteresowania wydawca dodrukował dodatkowe 59 tys. Trzeci numer miesięcznika ukazał się w nakładzie 143 tys. egz. Do listopada 2012 roku w piśmie publikowali m.in. Timothy Snyder, Wiktor Suworow, Ian Kershaw, Adam Zamoyski, Bogdan Musiał, Andrzej Paczkowski, Piotr Gontarczyk, Sławomir Cenckiewicz, Rafał Ziemkiewicz, Bronisław Wildstein, Ewa Siemaszko, Antoni Dudek i inni.Ostatni numer ze starą redakcją wyszedł w styczniu 2013 roku. Dziś publikują A.Talaga, J. Borkowicz i inni. Od zmiany redaktora naczelnego przez 3 numery (lutowy, marcowy i kwietniowy 2013) był A Talaga. Od numeru majowego jest nim J. Borkowicz. Cena miesięcznika wynosi 6,90 zł. Miesięcznik posiada reprodukcje starych fotografii i obrazów oraz litografie i mapy. Tematy główne dotąd wydanych numerów to: Andrzej Klusiewicz ps. "Klucha" (ur. 10 kwietnia 1926 r. w Warszawie, zm. 1 września 1944 w Warszawie) – starszy strzelec 3. kompani, batalionu Parasol. Zginął 1 września 1944 podczas walk powstańczych w Pałacu Krasińskich, osłaniając przemieszczających się kanałami powstanców. Pochowany na Powązkach Wojskowych w kwaterach żołnierzy batalionu "Parasol".

  Planetarium w Toruniu: Planetarium im. W. Dziewulskiego w Toruniu działa od 1994 r. Prezentowane są tu seanse astronomiczne z zakresu wiedzy astronomicznej.

  Iosif (Józef) Samuiłowicz Szkłowski (Ио́сиф Самуи́лович Шкло́вский, ur. 1 lipca 1916 w Głuchowie, zm. 3 marca 1985) – radziecki astronom; był członkiem-korespondentem Akademii Nauk ZSRR, członkiem zagranicznym Narodowej Akademii Nauk USA, Akademii Nauk i Sztuki USA, Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego Wielkiej Brytanii.

  Andrzej Sylwester Pilski (ur. w 1953) – polski astronom, kierownik Planetarium Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku.

  Dodano: 04.09.2011. 09:04  


  Najnowsze