• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zmarł Lucjan Broniewicz, twórca Planetarium

  10.05.2011. 00:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl


  W wieku 50 lat zmarł Lucjan Broniewicz - twórca i dyrektor Planetarium im. Władysława Dziewulskiego w Toruniu, jednej z najpopularniejszych placówek tego typu w Europie. Pogrzeb zaplanowano na czwartek.


  Lucjan Broniewicz pochodził z Bielaw koło Inowrocławia (woj. kujawsko-pomorskie), a z Toruniem związał się dopiero podczas studiów historycznych na tutejszym uniwersytecie. Od 1 lipca 1993 r. piastował funkcję dyrektora zarządzającego Planetarium im. prof. Władysława Dziewulskiego w Toruniu, którą powierzył mu Zarząd Fundacji Przyjaciół Planetarium i Muzeum Mikołaja Kopernika w Toruniu.

  Broniewicz był twórcą sukcesu Planetarium, które stało się jedną z największych atrakcji miasta. Rozpoczynając pracę w tej instytucji, zbudował zespół astronomów i techników, z którymi realizował własną koncepcję popularyzacji astronomii w społeczeństwie.

  W latach 90. wielokrotnie odwiedzał podobne placówki w Niemczech i Holandii. Jak zaobserwował, tamtejsze instytucje, mimo iż często dotowane z budżetów samorządowych, z trudem funkcjonowały jako samodzielne, pojedyncze planetaria.

  Przyszłość tworzonej w Toruniu placówki widział w stworzeniu przy niej instytucji typu science center. W 2005 r. w budynku Planetarium została uruchomiona pierwsza wystawa interaktywna "Orbitarium", a jesienią tego roku odwiedzający skorzystają z kolejnej - "Geodium".

  "Nigdy nie dzielił ludzi na lepszych i gorszych. Szukał dobra w każdym pomyśle, a zwaśnionych zachęcał do zgody. Imponował zawsze swoją rozległą wiedzą humanistyczną i historyczną, mówiąc zwykle o sobie jako o +historyku niepraktykującym+. Dziełem jego życia było oczywiście toruńskie Planetarium, które utworzył i nadał mu rangę jednej z najważniejszych instytucji turystycznych i edukacyjnych Torunia, a zapewne i Polski" - powiedział Michał Zaleski, prezydent Torunia.

  Toruńskie Planetarium od otwarcia w lutym 1994 roku odwiedziło ponad 2,6 mln osób, a w ostatnich trzech rekordowych latach frekwencja przekraczała 186 tysięcy widzów rocznie. Dzięki takim wynikom toruńskie Planetarium stało się jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych miasta i regionu, ale także jednym z najliczniej odwiedzanych planetariów w Europie.

  Planetarium samo zarabia na swój rozwój i funkcjonowanie. "Ten sukces zawdzięczamy przede wszystkim Kopernikowi. Obok gotyku i pierników to najważniejsza marka Torunia. Rzesze turystów odwiedzających jego miasto poszukują związków z astronomią i kosmosem, a nasze toruńskie Planetarium idealnie trafia w te oczekiwania" - podkreślał wielokrotnie Lucjan Broniewicz. Zmarł w minioną sobotę.

  Pogrzeb odbędzie się w czwartek na Cmentarzu Komunalnym nr 2 w Toruniu. Uroczystości żałobne odbędą się w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego. OLZ

  PAP - Nauka w Polsce

   ls/ ura/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Orbitarium – dział Planetarium im. Władysława Dziewulskiego w Toruniu. Otwarte w 2005 roku, mieści się w jednej z sal Planetarium, tematycznie jest związane z misją sondy Cassini-Huygens.

  Lucjan Józef Broniewicz (ur. 20 kwietnia 1961 w Bielawach, zm. 7 maja 2011 w Bydgoszczy) – polski historyk, organizator i wieloletni dyrektor toruńskiego Planetarium im. Władysława Dziewulskiego.

  Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu – planetarium, którego oficjalna nazwa w momencie otwarcia brzmiała: Ludowe Obserwatorium Astronomiczne i Planetarium (LOAiP), zostało powołane w 1964 roku, uchwałą Walnego Zjazdu Delegatów Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii w Krakowie. Istniało wówczas w Polsce tylko jedno duże Planetarium Śląskie w Chorzowie.

  Planetarium Zeissa w Jenie (Niemcy), Zeiss-Planetarium – najstarsze nieprzerwanie działające planetarium na świecie. Jego budowę rozpoczęto jesienią 1924 r. Planetarium zaprojektowali Hans Schlag (1890–1970) i Johannes Schreiter (1872–1957). Kopułę stanowi żelazno-betonowa konstrukcja utworzona z blisko 8000 metalowych prętów różnej długości. Wewnętrzna średnica kopuły, będąca ekranem na którym wyświetlane są gwiazdy, ma średnicę 23 metrów. Planetarium otwarto 18 lipca 1926 roku.

  Planetarium w Kijowie – planetarium w Kijowie, na Ukrainie. Jest to jedno z największych planetariów w krajach WNP (byłego Związku Radzieckiego). Zostało otwarte w dniu 1 stycznia 1952 roku z inicjatywy naukowca-astronoma Sergija Wseichswiatskiego (1905-1984). Planetarium ma kopułę o średnicy 23,5 m średnicy i 320 miejsc.

  Planetarium w Belgradzie − jedno z dwóch serbskich planetariów. Utworzone i zarządzane przez Towarzystwo Astronomiczne imienia Ruđera Boškovića. Działa od 1969 (oficjalne otwarcie w 1970).

  Adler Planetarium (pełna oficjalna nazwa Adler Planetarium and Astronomy Museum) – planetarium i muzeum astronomiczne w Chicago, Illinois. Powstało w 1930 roku i znajduje się przy ulicy Lake Shore Drive, na brzegu jeziora Michigan. Zajmuje powierzchnę ponad 3000 .

  Dodano: 10.05.2011. 00:04  


  Najnowsze