• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zmarł prof. Benoit B. Mandelbrot

  18.10.2010. 07:48
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W wieku 85 lat zmarł w czwartek w Cambridge w stanie Massachusetts Benoit B. Mandelbrot, wybitny i nowatorski matematyk pochodzący z Polski - poinformowały w niedzielę amerykańskie media. Był on twórcą tzw. geometrii fraktalnej, opisującej nieregularne kształty występujące w przyrodzie, takie jak linia brzegowa, zbocza górskie, i systemy komórkowe. Fraktale w najogólniejszym znaczeniu to interpretacja graficzna równań i ciągów uchodzących poprzednio za całkowicie abstrakcyjne i nie mające odniesień do rzeczywistości.

  Jak wykazał Mandelbrot, powinny one być przedmiotem badań i mają zastosowania w wielu dziedzinach praktycznych. Jedną z nich była m.in. grafika komputerowa.

  Benoit Mandelbrot urodził się w Warszawie 20 listopada 1924 roku w rodzinie litewskich Żydów. W 1936 roku wyemigrował z rodzicami do Francji, gdzie studiował w Ecole Polytechnique w Paryżu. Po wojnie wyjechał do USA. Pracował w centrum badawczym im. Watsona w Nowym Jorku, wykładał na Uniwersytecie Harvarda, w Massachusetts Institute of Technology, a od 1987 roku był profesorem na Uniwersytecie Yale.

  "Jeśli mówimy o wpływie w matematyce i jej zastosowaniach w naukach ścisłych, Mandelbrot był jedną z najważniejszych postaci ostatnich 50 lat" - powiedział o zmarłym profesor matematyki z Uniwersytetu w Bremie, Heinz-Otto Peitgen, cytowany w artykule wspomnieniowym w niedzielnym "New York Timesie".

  PAP - Nauka w Polsce, Tomasz Zalewski 

  ap/bsz

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Trójkąt Sierpińskiego (znany też jako uszczelka Sierpińskiego) – jeden z najprostszych fraktali. Znany był na długo przed powstaniem tego pojęcia (patrz Benoit Mandelbrot). Konstrukcja tego zbioru była podana przez polskiego matematyka Wacława Sierpińskiego w 1915. Benoît B. Mandelbrot (ur. 20 listopada 1924 w Warszawie, zm. 14 października 2010 w Cambridge) – francuski matematyk. Zbiór Mandelbrota (żuk Mandelbrota) – podzbiór płaszczyzny zespolonej, którego brzeg jest jednym ze sławniejszych fraktali. Nazwa tego obiektu została wprowadzona dla uhonorowania jego odkrywcy, francuskiego matematyka Benoit Mandelbrota.

  William Dawbney "Bill" Nordhaus (ur. 31 maja 1941 w Albuquerque w Nowym Meksyku) – profesor ekonomii na Uniwersytecie Yale w Connecticut. Obronił licencjat na Yale w 1963 roku, a następnie otrzymał tytuł profesora ekonomii w 1967 roku na Massachusetts Institute of Technology (MIT) w Cambridge. Rektor Uniwersytetu Yale w latach 1986-1988, a w latach 1992-1993 wiceprezydent ds. finansów i administracji tejże uczelni. Wspólnie z Jamesem Tobinem opracował w 1972 r. Miernik dobrobytu ekonomicznego. Gilbert Newton Lewis (ur.23 października 1875 w Weymouth, w Massachusetts, zm. 23 marca 1946) – amerykański fizykochemik, profesor. W 1899 roku uzyskał doktorat na Uniwersytecie Harvarda, pracował w Massachusetts Institute of Technology oraz na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley.

  Elias James Corey (ur. 12 lipca 1928 w Methuen, Massachusetts) - amerykański chemik libańskiego pochodzenia. Zajmuje się chemią organiczną. W Massachusetts Institute of Technology w 1948 roku otrzymał tytuł magistra, a w 1950 doktorat. Później pracował na uniwersytecie w Illinois. Od 1959 do chwili obecnej pracuje na Uniwersytecie Harvarda. Richard Siegmund Lindzen (ur. 8 lutego, 1940) jest fizykiem atmosfery i profesorem meteorologii w MIT znanym z prac o dynamice atmosfery i falach atmosferycznych. Jest członkiem Amerykańskiej Akademii Nauk (National Academy of Sciences). Pracował na Harvardzie, Uniwersytecie Chicago i w Massachusetts Institute of Technology.

  Isadore Manual Singer (ur. 24 kwietnia 1924 w Detroit) – amerykański matematyk. Obecnie jest profesorem Departamentu Matematyki na Massachusetts Institute of Technology (MIT). Eric Heinz Lenneberg (ur. 1921, zm. 1975) – amerykański językoznawca, twórca przełomowych tez w dziedzinie psychologii kognitywnej i przyswajania języka, w szczególności dotyczących pojęcia wrodzoności. Urodził się w Düsseldorfie, w Niemczech. Będąc z pochodzenia Żydem, opuścił nazistowskie Niemcy z powodu narastającej fali prześladowań. Początkowo przeniósł się do Brazylii, a następnie do Stanów Zjednoczonych, gdzie studiował na Uniwersytecie Chicagowskim i na Uniwersytecie Harvarda. Jako profesor psychologii i neurobiologii wykładał na Harvard Medical School, Uniwersytecie Michigan w Ann Arbor oraz Uniwersytecie Cornell. Zmarł w 1975.

  George David Birkhoff (ur. 21 marca 1884 w Overisel, zm. 12 listopada 1944 w Cambridge) – amerykański matematyk. Autor prac z zakresu między innymi teorii ergodycznej, teorii układów dynamicznych, liniowych równań różniczkowych. Był profesorem Uniwersytetu Harvarda oraz członkiem wielu akademii naukowych.

  Daniel Bell (ur. 10 maja 1919 w Nowym Jorku, zm. 25 stycznia 2011 w Cambridge, Massachusetts), amerykański socjolog, profesor Columbia University w Nowym Jorku (1959–69) oraz Harvard University w Cambridge (od 1969). Jest jednym z twórców koncepcji społeczeństwa poprzemysłowego oraz "końca wieku ideologii".

  William Gilbert Strang (znany jako Gilbert Strang) - amerykański matematyk, rozwinął rachunek wariacyjny oraz analitykę fali. Profesor matematyki na uczelni Massachusetts Institute of Technology (MIT). Ihor Ševčenko (ur. 1922 w Radości k. Warszawy, zm. 26 grudnia 2009 w Cambridge, w stanie Massachusetts) – profesor Uniwersytetu Harvarda, historyk i filolog, znawca kultury, literatury i sztuki bizantyjskiej.

  Lawrence Joseph Henderson (ur. 3 czerwca 1878 w Lynn, Massachusetts, zm. 10 lutego 1942 w Cambridge, Massachusetts), amerykański biochemik, wieloletni profesor Uniwersytetu Harvarda. Zajmował się m.in. biochemicznymi badaniami krwi i przyczynił się do opracowania równania Hendersona-Hasselbacha. Ogłosił m.in. Fitness of the Environment. Walle Jetze Harinx Nauta (ur. 8 czerwca 1916 w Medanie, zm. 24 marca 1994 w Cambridge) – amerykański neurobiolog, Institute Professor na Massachusetts Institute of Technology. Razem z Paulem Gygaxem opracował nową metodę impregnacji srebrem degenerujących włókien nerwowych (metoda Nauty-Gygaxa).

  Dodano: 18.10.2010. 07:48  


  Najnowsze