• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zmarł twórca planetarium w Potarzycy

  08.03.2011. 23:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  7 marca zmarł w wieku 62 lat Andrzej Owczarek, twórca planetarium w Potarzycy koło Jarocina. Stworzona przez niego w 1993 roku placówka była pierwszym w Polsce planetarium działającym przy szkole podstawowej.
  Andrzej Owczarek ukończył Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Częstochowie i z zawodu był nauczycielem plastyki. Był jednak także miłośnikiem astronomii, a jego praca magisterska dotyczyła fotografii astronomicznej. Pasji tej poświęcił się także zawodowo - uczył astronomii na lekcjach fizyki i prowadził zajęcia pozalekcyjne z tej dziedziny.

  Podczas zajęć Szkolnego Koła Miłośników Astronomii zaczął budować pierwsze przyrządy do obserwacji nieba. W 1993 roku działalność rozpoczęła amatorskie planetarium stworzone przez Owczarka. Prace nad nim trwały kilka lat. Planetarium w Potarzycy zostało oficjalnie wpisane na listę placówek astronomicznych. Było to pierwsze w Polsce planetarium w szkole podstawowej. Później placówkę szkolną przekształcono i w 1999 roku w jej miejsce powstało gimnazjum, które w 2004 roku otrzymało imię Jana Heweliusza.

  Planetarium odwiedzali uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich, a także osoby dorosłe. Kopuła planetarium ma średnicę 5 metrów i mieści 40 widzów. Witryna planetarium ma adres planetarium.astrowww.pl.

  Andrzej Owczarek otrzymał nagrody za swoją działalność, m.in. Nagrodę Fizyków Polskich, nagrodę Ministra Edukacji oraz tytuł Jarocianina Roku. CZA

  PAP - Nauka w Polsce

  tot/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu – planetarium, którego oficjalna nazwa w momencie otwarcia brzmiała: Ludowe Obserwatorium Astronomiczne i Planetarium (LOAiP), zostało powołane w 1964 roku, uchwałą Walnego Zjazdu Delegatów Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii w Krakowie. Istniało wówczas w Polsce tylko jedno duże Planetarium Śląskie w Chorzowie.

  Planetarium Zeissa w Jenie (Niemcy), Zeiss-Planetarium – najstarsze nieprzerwanie działające planetarium na świecie. Jego budowę rozpoczęto jesienią 1924 r. Planetarium zaprojektowali Hans Schlag (1890–1970) i Johannes Schreiter (1872–1957). Kopułę stanowi żelazno-betonowa konstrukcja utworzona z blisko 8000 metalowych prętów różnej długości. Wewnętrzna średnica kopuły, będąca ekranem na którym wyświetlane są gwiazdy, ma średnicę 23 metrów. Planetarium otwarto 18 lipca 1926 roku.

  Planetarium – obiekt lub urządzenie służące do odtwarzania wyglądu nieba w różnych szerokościach geograficznych oraz ruchów ciał niebieskich, a także zespół urządzeń i obiektów przeznaczonych do nauczania i popularyzacji astronomii.

  Planetarium w Olsztynie – drugie co do wielkości planetarium w Polsce zlokalizowane przy al. Piłsudskiego w Olsztynie.

  Adler Planetarium (pełna oficjalna nazwa Adler Planetarium and Astronomy Museum) – planetarium i muzeum astronomiczne w Chicago, Illinois. Powstało w 1930 roku i znajduje się przy ulicy Lake Shore Drive, na brzegu jeziora Michigan. Zajmuje powierzchnę ponad 3000 .

  Planetarium w Belgradzie − jedno z dwóch serbskich planetariów. Utworzone i zarządzane przez Towarzystwo Astronomiczne imienia Ruđera Boškovića. Działa od 1969 (oficjalne otwarcie w 1970).

  Planetarium w Kijowie – planetarium w Kijowie, na Ukrainie. Jest to jedno z największych planetariów w krajach WNP (byłego Związku Radzieckiego). Zostało otwarte w dniu 1 stycznia 1952 roku z inicjatywy naukowca-astronoma Sergija Wseichswiatskiego (1905-1984). Planetarium ma kopułę o średnicy 23,5 m średnicy i 320 miejsc.

  Dodano: 08.03.2011. 23:04  


  Najnowsze