• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Życie - cudowne dziecko kosmosu - astronomiczny wykład w olsztyńskim planetarium

  24.01.2012. 19:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  27 stycznia o godz. 17.00 w olsztyńskim planetarium odbędzie się wykład popularnonaukowy dra hab. Macieja Mikołajewskiego, który przedstawi splot niezwykłych okoliczności, które doprowadziły do powstania życia rozumnego na Ziemi.

  Astronomowie seryjnie już odkrywają planety krążące wokół innych gwiazd - znają ich ponad 700, a to na pewno nie koniec odkryć. Niektóre z tych planet znajdują się w takich strefach wokół swoich gwiazd, w których warunki umożliwiają występowanie wody w stanie ciekłym na powierzchni planety. A woda jest czynnikiem niezbędnym do istnienia życia - takiego, jakie znamy na naszej plancie.

  Na razie wiemy o jednym potwierdzonym przypadku istnienia życia w kosmosie - na planecie Ziemia. Jednak do jego powstania i wykształcenia się istot rozumnych, potrzebna była długa droga i wiele różnych sprzyjających okoliczności wydarzających się od powstania Wszechświata.

  "Możliwość wygłoszenia tego wykładu jest splotem zupełnie niezwykłych okoliczności, które doprowadziły na Ziemi do powstania rozumnego życia. Każdy atom, z których składa się wykładowca i słuchacze, jest świadectwem jakiejś kosmicznej katastrofy. Przetrwaliśmy mimo balansowania na granicy totalnej zagłady: całkowitego zlodowacenia, wyparowania, zderzenia z wielką planetoidą etc. A zaczęło się wszystko podczas Wielkiego Wybuchu..." - zapowiada swój wykład dr Mikołajewski.

  Wykłady popularnonaukowe z astronomii odbywają się w olsztyńskim planetarium co tydzień w piątek o godzinie 17.00. Za każdym razem prelegentami są pracownicy różnych instytutów naukowych. Wykłady cieszą się dużą popularnością, frekwencja przekracza nieraz 100 osób.

  Pełen spis wykładów można znaleźć na witrynie olsztyńskiego planetarium pod adresem: http://www.planetarium.olsztyn.pl

  PAP - Nauka w Polsce

  cza/ agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Dodano: 24.01.2012. 19:19  


  Najnowsze