• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Życie na Marsie? Zbyt sucho, mówią naukowcy

  07.02.2012. 17:37
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Międzynarodowy zespół naukowców doszedł do wniosku, że Mars może być od setek milionów lat suchy, co oznacza zbyt nieprzyjazne warunki dla przetrwania przez taki okres jakiejkolwiek formy życia na jego powierzchni.

  Od trzech lat lata naukowcy z Danii, Holandii, Niemiec, Szwajcarii, USA i Wlk. Brytanii analizują pojedyncze drobiny gleby marsjańskiej zebrane w czasie misji NASA Phoenix na Marsa w 2008 r. Zaprezentowali swoje odkrycia w czasopiśmie Geophysical Research Letters.

  Phoenix, zautomatyzowana sonda wysłana w celu badania Marsa przez międzynarodowe konsorcjum naukowców, któremu przewodzi NASA, wylądowała na Marsie w maju 2008 r. Sterując statkiem z Ziemi, z bazy misji przy Uniwersytecie Arizony w USA, naukowcy wykorzystywali instrumenty pokładowe do poszukiwania jakichkolwiek śladów życia mikrobiologicznego. Sonda Phoenix wylądowała w północnym, arktycznym regionie planety w celu poszukiwania śladów wskazujących na warunki pozwalające niegdyś na zamieszkanie oraz przeanalizowania lodu i gleby na powierzchni.

  Zespół zbadał próbki gleby wykopane przez ramię robotyczne z wykorzystaniem mikroskopu optycznego do powiększania obrazów większych drobin wielkości ziarna piasku oraz mikroskopu sił atomowych do wygenerowania zdjęć 3D powierzchni drobin o przekroju zaledwie 100 mikronów.

  Wyniki analizy gleby sugerują, że Mars jest wyjątkowo suchy od ponad 600 lat. Odkrycia te wpisują się we wcześniejsze badania, w ramach których odkryto lód wskazujący na to, że Mars mógł przechodzić 3 mld lat temu cieplejszy i wilgotniejszy okres.

  Zespół był w stanie wyciągnąć wnioski na podstawie poszukiwania mikroskopijnych drobin gliny, które powstają w następstwie rozmywania skały przez wodę. Tego typu drobiny są ważnym markerem kontaktu między wodą w postaci płynnej a glebą, gdyż tworzą odrębną zbiorowość w glebie, ale naukowcy nie doszukali się żadnego takiego markera. Nawet jeżeli kilka drobin, które naukowcy dojrzeli w tym przedziale wielkości byłoby rzeczywiście gliną, to stanowiłaby ona mniej niż 0,1% gleby w próbkach, podczas gdy na Ziemi glina może stanowić 50% i więcej zawartości gleby.

  Wyniki uzyskane przez zespół pokazały również, że gleba na Marsie była wystawiona na działanie wody w postaci płynnej przez co najwyżej 5.000 lat od jego powstania miliardy lat temu.

  Naczelny autor raportu z badań, dr Pike z Imperial College London wypowiedział się na temat odkryć: "Odkryliśmy, że mimo obfitości lodu, na Marsie panuje wyjątkowa susza, która może się utrzymywać od setek milionów lat. Sądzimy, że Mars w znanej nam dzisiaj postaci zdecydowanie kontrastuje ze swoją wcześniejszą historią, w której były cieplejsze i wilgotniejsze okresy, być może odpowiedniejsze dla życia. Przyszłe, zaplanowane misje NASA i ESA na Marsa będą musiały kopać głębiej w poszukiwaniu śladów życia, które nadal mogą się chować pod warstwą gruntu."

  Mimo iż odkrycia zespołu opierają się na analizie jednego regionu planety, wyniki wcześniejszych badań potwierdziły, że gleba na Marsie jest dosyć jednorodna na całej planecie, co oznacza, że wyniki mogą w stopniu więcej niż prawdopodobnym odzwierciedlać obraz całej planety.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Mars Reconnaissance Orbiter – amerykańska naukowo-telekomunikacyjna sonda kosmiczna, wystrzelona przez NASA w kierunku Marsa przy pomocy rakiety Atlas V 12 sierpnia 2005 roku. Na orbitę planety sonda weszła 10 marca 2006 roku. Początkowo była to wydłużona orbita eliptyczna, którą zacieśniła korzystając z tzw. hamowania atmosferycznego. Celem misji MRO jest poszukiwanie podziemnych złóż wody, badanie obecnego klimatu oraz odnajdywanie wskazówek, które pomogłyby w rekonstrukcji modelu klimatycznego planety sprzed milionów lat. Ponadto sonda ma wytypować miejsca do lądowania przyszłych misji automatycznych oraz planowanych wypraw załogowych na Czerwoną Planetę. Sonda MRO jest najnowocześniejszym pojazdem kosmicznym, jaki kiedykolwiek został wysłany z Ziemi na orbitę Czerwonej Planety. Naukowcy oczekują, że sonda zbierze więcej informacji niż wszystkie poprzednie misje marsjańskie razem wzięte. Zakończenie misji nastąpi w latach 2016–2026. Całkowity koszt misji szacowano na ok. 720 milionów USD. Mars 2 (ros. Марс 2) – radziecka sonda kosmiczna wysłana na Marsa w ramach programu Mars, 9 dni przed bliźniaczą misją Mars 3. Lądownik sondy wbrew planom rozbił się na powierzchni Marsa, niemniej był pierwszą ziemską sondą, która osiągnęła powierzchnię planety. Misja orbitera przebiegała pomyślnie, ale warunki atmosferyczne na Marsie uniemożliwiły przesłanie bardziej wartościowych danych. Mars Odyssey 2001 Orbiter – sonda kosmiczna wysłana 7 kwietnia 2001 w kierunku Marsa przez NASA w ramach programu Mars Exploration Program. Pojazd wszedł na orbitę wokół planety 24 października 2001 roku. Główną misją Odyssey jest poszukiwanie śladów wody i lodu wodnego na i pod powierzchnią Marsa oraz badanie aktywności wulkanicznej. Po osiągnięciu głównych celów, NASA zaaprobowała wydłużenie misji do sierpnia 2006 roku. Obecnie statek kontynuuje badania naukowe oraz utrzymuje łączność między Ziemią a łazikami Opportunity i Curiosity.


  Curiosity Rover – zautomatyzowane i autonomiczne laboratorium naukowo-badawcze wysłane na Marsa, w ramach programu badawczego Mars Science Laboratory (MSL) w celu oceny możliwości występowania potencjalnych warunków do życia w przeszłości, zbadania możliwości utrzymania się życia organicznego na Marsie, wykonania pomiarów meteorologicznych, poszukiwania pierwiastków biogennych, badania stopnia wilgotności gleby oraz poszukiwanie wody i związków mineralnych z nią związanych, przeprowadzenia pomiarów widma wysokoenergetycznego promieniowania naturalnego, zbadania składu skał i gleby oraz określenia charakterystyki możliwych cyklów hydrologicznych na badanej planecie. Mars Pathfinder – sonda kosmiczna NASA przeznaczona do badań Marsa. Sonda składała się z dwóch części: lądownika i łazika – sześciokołowego pojazdu o nazwie Sojourner. Był to trzeci amerykański lądownik marsjański, ponadto znajdował się na nim łazik będący pierwszym w historii pojazdem sterowanym z Ziemi poruszającym się po powierzchni innej planety. Przejechał łącznie ok. 100 m. Pathfinder przesłał 16 500 zdjęć z lądownika i 550 zdjęć z łazika. Dokonał także 15 analiz chemicznych skał i zebrał wiele informacji o czynnikach pogodowych panujących na Marsie.

  Mars Exploration Rover-B (MER-B) (znana również pod nazwą "Opportunity" ) – bezzałogowa misja na Marsa, której celem jest przeprowadzenie badań geologicznych planety. Misja jest realizowana przez JPL NASA. Misja rozpoczęła się w dniu lądowania pojazdu na Marsie, czyli 25 stycznia 2004 roku i została zaplanowana na 90 marsjańskich dni. Została ona wielokrotnie przedłużona i trwa nadal. Do 19 marca 2013 roku pojazd spędził na powierzchni Marsa 3253 marsjańskie dni i przebył dystans 35 625,03 metra. Załogowa wyprawa na Marsa – element programu eksploracji planety Mars, polegający na wysłaniu na nią ludzi w celu lepszego jej zbadania. Wyjątkowość tej misji będzie polegać na tym, iż Mars jest odległy od Ziemi od 55 do nawet 400 milionów kilometrów.

  Phoenix – bezzałogowy lądownik, będący częścią programu NASA Mars Scout Program, wysłany 4 sierpnia 2007 w kierunku Marsa. 26 maja 2008 wylądował w okolicach okołobiegunowych, w rejonie Vastitas Borealis, na półkuli północnej. Jego celem były obszary, które podejrzewane były o istnienie dużych ilości lodu wodnego tuż pod powierzchnią gruntu. Mars Global Surveyor (MGS) − bezzałogowa sonda kosmiczna wysłana na Marsa. Zaprojektowana i wykonana przez NASA i Jet Propulsion Laboratory. Wystrzelona w 1996, stała się początkiem ponownych badań tej planety po ponad 20-letniej przerwie. Z powodu problemów z jednym z paneli słonecznych badania Marsa rozpoczęto dopiero w 1999. Główna misja została zakończona w styczniu 2001, czyli po jednym roku marsjańskim. Najważniejszym instrumentem sondy jest Mars Orbiter Camera (MOC), umożliwiająca robienie zdjęć z rozdzielczością od 1,5 do 12 m/piksel. W czasie swojej misji kamera wykonała ponad 240 tysięcy zdjęć. Na początku listopada 2006 po blisko 10 latach owocnej pracy kontakt z sondą ustał. Dochodzenie wskazało, że najbardziej prawdopodobną przyczyną awarii sondy był błąd w oprogramowaniu.

  Beagle 2 – brytyjski lądownik, który w roku 2003 miał wylądować na powierzchni Marsa. Jego misja zakończyła się niepowodzeniem. Lądowanie pojazdu na Marsie było częścią misji Mars Express, prowadzonej przez Europejską Agencję Kosmiczną, która poza tą porażką okazała się udana.

  Dodano: 07.02.2012. 17:37  


  Najnowsze