• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • 111 minut na pomyślny początek kariery

  17.04.2012. 00:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Jak nie podpaść szefowi zdjęciami zamieszczonymi na Facebooku, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej i na jakie pytania nie trzeba odpowiadać - tego dowiedzą się studenci, którzy wezmą udział w kampanii edukacyjnej "111 minut do kariery". Bezpłatną kampanię, która obejmie tysiąc studentów z całej Polski, organizuje agencja pracy tymczasowej Work Express.

  Warsztaty mają pomóc żakom w poruszaniu się na rynku pracy. Projekt będzie realizowany na terenie całego kraju. Pierwsze warsztaty odbędą się już 23 kwietnia w Katowicach.

  Jak twierdzą specjaliści, studenci starający się o pracę popełniają wiele błędów, od wysyłania maili z adresu typu wladcyciemnoś[email protected], przez nerwowe drapanie się na spotkaniu z pracodawcą, po przeklinanie na rozmowie kwalifikacyjnej. Młodzi ludzie także często na rozmowach podają informacje o ciążach, orientacji seksualnej, a nawet preferencjach politycznych, nie wiedząc, że nie powinni tego robić.

  Podczas warsztatów "111 minut do kariery", studenci dowiedzą się m.in., na jakie pytania nie muszą odpowiadać na rozmowie kwalifikacyjnej, poznają także kulisy rozmowy kwalifikacyjnej oraz triki, które stosują rekruterzy z extreme- i stress interview włącznie.

  "To nie będą wykłady czy pogadanki, a konkretne sytuacje. Pokażemy studentom, jak wygląda ekstremalna rozmowa kwalifikacyjna, przepytamy ich z niedozwolonych pytań, pokażemy także przykłady +CV-kwiatów+. Żacy poznają także tajniki personel brandingu i dress code. Będziemy także +strzelać+ do studentów nietypowymi pytaniami" - mówi rzecznik prasowy organizatora kampanii Artur Ragan. "Wbrew pozorom, zwykła rozmowa z przyszłym szefem może być spotkaniem z piekła rodem i na to trzeba się przygotować" - dodaje.

  Debiutantom zwykle nie wychodzą rozmowy kwalifikacyjne. Aż 6 na 10 rozmów rekrutera ze studentem kończy się całkowitą klapą. Młodzi ludzie nie wiedzą, jak zachować się na takim spotkaniu i jak się do niego przygotować. W efekcie większość żaków już na wstępie jest skreślana z listy potencjalnych pracowników.

  "Dzięki współpracy z uczelniami i ich biurami karier wiemy, że studenci i absolwenci popełniają podstawowe błędy. Począwszy od wysłania maila z adresu w domenie buziaczek, a skończywszy na postawie na rozmowie kwalifikacyjnej. Ta ostatnia może być różna, zdarzają się obrażone Kleopatry, przeżuwacze, drapacze, ponurzy i z dzwoniącym telefonem. A to wszystko jest oceniane i skrzętnie notowane przez rekrutera. Warsztatami +111 minut do kariery+, chcemy pokazać te błędy, a tym samym dać wskazówkę, czego nie robić. W ramach ogólnopolskiego projektu specjaliści rynku pracy oraz doradcy personalni będą spotykać się ze studentami z całej Polski, pokazując na warsztatach obraz ich samych" - mówi Ragan.

  Projekt wychodzi jednak poza CV i rozmowę, wkracza także na social media. Studenci i absolwenci "żyją" w mediach społecznościowych. Jednak mało który z nich wie, że to życie obserwują rekruterzy i potencjalni pracodawcy. Wbrew pozorom jeśli student nie pogrąży się na rozmowie, może to za niego zrobić profil na Facebooku. Zwłaszcza jeśli ubiega się o pracę, w której wizerunek jest na wagę złota.

  "Zdjęcie z imprezy, w stanie wskazującym na brak umiaru, ustawione jako profilowe, może pogrążyć przyszłego managera. Pokażemy więc studentom, jak uporządkować swoje fan page, co usunąć, jak się uchronić przed wścibstwem HR-owca, zwłaszcza w okresie, kiedy poszukujemy pracy. Dziś aż 70 proc. aplikujących odrzucanych jest właśnie z powodu treści zamieszczonych w social mediach. 42 proc. pracodawców nas sprawdza" - mówi Ragan.

  Najważniejszymi punktami warsztatów będą ćwiczenia praktyczne. Ochotnicy będą mogli sprawdzić się w rozmowie z rekruterem. Organizatorzy zapewniają jednak, że nie będą to sztampowe rozmowy, studenci będą mieli do czynienia z ekstremalnymi przypadkami.

  Pierwsze warsztaty w ramach kampanii "111 minut do Kariery" odbędą się na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, 23 kwietnia o godz. 11. Więcej informacji studenci mogą znaleźć na stronie: www.111minut.pl

  PAP - Nauka w Polsce

  ekr/ agt/


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Wzmocniona współpraca – mechanizm pozwalający grupie co najmniej dziewięciu państw członkowskich Unii Europejskiej na pogłębienie współpracy w ramach kompetencji niewyłącznych Unii. Celem wzmocnionej współpracy jest "sprzyjanie realizacji celów Unii, ochrona jej interesów oraz wzmocnienie procesu jej integracji". Współpraca ma charakter otwarty - może w niej brać udział każde państwo członkowskie spełniające warunki określone w decyzji ustanawiającej współpracę oraz zobowiązujące się przestrzegać akty prawne już przyjęte w ramach tej współpracy. Współpraca nie może naruszać rynku wewnętrznego ani spójności gospodarczej, społecznej i terytorialnej Unii, a także nie może wprowadzać dyskryminacji żadnego państwa członkowskiego w zakresie handlu ani naruszać zasad konkurencji. Uniwersytet Grenlandzki (znany też jako Ilisimatusarfik) znajduje się w Nuuk i jest jedyną tego typu instytucją na Grenlandii. Większość kursów odbywa się w języku duńskim, rzadziej po angielsku i grenlandzku. Począwszy od 2007 roku, uniwersytet ma w przybliżeniu 100 studentów, prawie wszyscy to miejscowi mieszkańcy. Pracuje tam także 14 wykładowców i 5 pracowników techniczno – administracyjnych. Niewielka studencka populacja spowodowana jest w dużej mierze tym, że rząd umożliwia studentom wybór dowolnej szkoły w Europie bądź Ameryce Północnej. Jednak ci, którzy nie wyjeżdżają i decydują się studiować na Grenlandii, otrzymują co miesiąc stypendium w wysokości 4200 koron duńskich. Pieniądze te starczają na utrzymanie i opłacenie akademika, czesnego za studia nie ma. Stypendium przeznaczone jest jednak tylko dla miejscowych, przyjezdni studenci muszą sami zadbać o swoje utrzymanie. Outplacement - jest to program aktywizacji zawodowej osób (określany również jako zwolnienie monitorowane), u których doszło do rozwiązanie stosunku pracy z przyczyn zakładu pracy tj. na rzecz pracowników będących w stanie rozwiązania umowy o pracę lub zagrożonych wypowiedzeniem. Zgodnie z Ustawą o promocji zatrudnienia pracodawca, który zamierza zwolnić co najmniej 50 pracowników w ciągu 3 miesięcy zobowiązany jest do zorganizowania zwalnianym osobom programu pomocy oraz zgłosić to odpowiednim instytucjom. Pracodawca zobowiązany jest do zorganizowania zwalnianym osobom usług rynku pracy w formie programu. Program ten może być realizowany przez urząd pracy, agencje zatrudnienia lub wyspecjalizowane firmy. Program ten finansowany jest głównie przez pracodawcę lub w porozumieniu pracodawcy z odpowiednimi jednostkami. Celem prowadzonego programu outplacement jest także skrócenie okresu poszukiwań nowej pracy.

  Pogadanka – należy do dialogowych metod nauczania i polega na rozmowie nauczyciela z uczniami, przy czym nauczyciel jest w tej rozmowie osobą kierującą. Nauczyciel stawia uczniom kolejne pytania, na które otrzymuje od nich odpowiedzi. Informacje – serwis informacyjny emitowany na żywo codziennie w telewizji Polsat News. W godzinach 6:00 - 10:00 nadawany jest co 15 minut (6:00, 6:15, 6:30, 6:45 itd.). W późniejszych godzinach nowe wydanie pojawia się co 30 minut (10:00, 10:30...). Ostatnie wydanie tego programu nadawane jest o godz. 18:00. W programie prezentowane są aktualne wiadomości z kraju i ze świata. Częste są relacje na żywo, łączenia z reporterami. W ramach Informacji prowadzone są również rozmowy z gośćmi w studiu.

  IV władza- cotygodniowy program publicystyczny nadawany na antenie TV 4. Jest autorskim programem Jarosława Gugały. Polega on na rozmowie z zaproszonym gościem, którym jest zawsze znany polityk. W pierwszej części programu pytania zadają mu zaproszeni trzej dziennikarze lub publicyści z różnych gazet, co służyć ma jak najszerszemu ukazaniu pluralizmu opinii mediów. Każdy z 3 dziennikarzy ma po 8 minut na rozmowę w cztery oczy z politykiem. W drugiej części programu, wszyscy dziennikarze razem, łącznie z prowadzącym audycję rozmawiają z politykiem, co ma służyć podsumowaniu wywiadu i prezentacji najważniejszych poglądów gościa. Tytuł programu nawiązuję do rosnącego wpływu mediów na współczesny świat. Audycja nadawana jest we wtorki o godz. 21 (powtórki w środy o 20) i trwa ok. 50-55 minut. Świat na dłoni – ilustrowany magazyn popularnonaukowy wydawany w Polsce od 10 lipca 2013 roku. Pismo jest opracowywane we współpracy z czytelnikami, którzy w mediach społecznościowych mają możliwość proponowania tematów, komentowania tekstów, zadawania pytań oraz tworzenia własnych tekstów i zdjęć, które mogą znaleźć się w papierowym wydaniu. Dostępna jest także wersja elektroniczna.

  Leasing pracowniczy – wynajem pracowników, z którymi został zawarty stosunek pracy na rzecz innych podmiotów gospodarczych. Pracownicy pracują zgodnie z ustawą o pracy tymczasowej. Podmiot zatrudniający pracownika nazywany jest agencją pracy tymczasowej, pracownik oddelegowany do innego pracodawcy nazywany jest pracownikiem tymczasowym, natomiast pracodawca, na rzecz którego i pod którego kierownictwem świadczona jest praca zwany jest pracodawcą-użytkownikiem. "Media Student" to inicjatywa powstała w 2004 roku, mająca na celu zintegrowanie środowiska polskich mediów studenckich. Zamierzeniem projektu jest stworzenie warunków i zasad współpracy młodych dziennikarzy oraz doskonalenie umiejętności. Jest to realizowane poprzez organizowanie corocznych konferencji oraz warsztatów, podczas których uczestnicy mają możliwość dyskusji na interesujące ich tematy oraz spotykają się i uczą od znanych i cenionych profesjonalistów. Do tej pory zawsze odbywały się zimowe Warsztaty Prasowe Media Student oraz wiosenna Ogólnopolska Konferencja Media Student, która jest większym wydarzeniem i uczestniczą w niej również stacje radiowe. Wszystkie edycje Media Studenta to imprezy darmowe, odbywające się dzięki sponsorom i dofinansowaniu uczelni warszawskich.

  Rozmowa Polaka z Włochem o wolnościach i prawach polskich (funkcjonuje także pod tytułami: Rozmowa Polaka z Włochem, Rozmowy o elekcjej, o wolności, o prawie o obyczajach polskich, Rozmowy o elekcji) – dialog polityczny powstały ok. 1588-1598, napisany przez Łukasza Górnickiego. Jedna wersja utworu została wydana w 1616, po śmierci autora, przez pisarza grodzkiego Jędrzeja Suskiego. Wydał jednak utwór jako tekst własny, co skłoniło synów Górnickiego do opublikowania w tym samym roku Rozmowy z innego rękopisu, z podaniem rzeczywistego twórcy, pt. Rozmowy o elekcjej, o wolności, o prawie o obyczajach polskich.

  Spór zbiorowy może być sporem o prawa lub sporem o interesy, może dotyczyć warunków pracy, płac lub świadczeń socjalnych oraz także praw i wolności związkowych pracowników. Stronami sporu zbiorowego jest pracodawca i pracownicy, reprezentowani przez związki zawodowe. Prawa i interesy pracodawców mogą być także reprezentowane przez organizację pracodawców.

  Projektowanie partycypacyjne – wykorzystuje w trakcie poszczególnych faz procesu projektowania wiedzę potencjalnych użytkowników. Projektowanie partycypacyjne jest szczególnie używane w projektowaniu środowiska pracy, zwłaszcza w sytuacji budowania habitatów izolowanych. W ergonomii pracy projektowanie tego rodzaju wymaga udziału pracowników. Twórcą teorii projektowania partycypacyjnego jest Henry Sanoff, wykładowca North Carolina State University, a także profesor wizytujący Polskiego Instytutu Architektury i Sztuki. Polityka pełnego zatrudnienia – polityka o różnorodnej interpretacji ekonomicznej. Innymi spotykanymi pojęciami są: polityka zatrudnienia optymalnego lub polityka zatrudnienia racjonalnego. Pełne zatrudnienie występuje wówczas, gdy każdy człowiek zdolny do pracy może znaleźć pracę w stosunkowo krótkim okresie. Część ekonomistów uważa, że istotna jest nie tylko możliwość otrzymania pracy, lecz także wybór zawodu i miejsca pracy.

  Nowa mikroekonomia bezrobocia - powstała w latach siedemdziesiątych XX wieku teoria wyjaśniająca funkcjonowanie rynku pracy. Swą analizą obejmuje ona zespół instrumentów, które mają zapewnić lepsze funkcjonowanie tego rynku oraz redukcję bezrobocia w poszczególnych grupach siły roboczej. Dzięki selektywnemu charakterowi występujących tu narzędzi ( adresowane są do konkretnych grup siły roboczej ) możliwe jest skuteczne zwalczanie bezrobocia strukturalnego i frykcyjnego. Istotne jest tu także zastosowanie tych instrumentów w redukcji bezrobocia występującego w warunkach nierównowagi na rynku pracy. Zakaz konkurencji – zawarte w umowie o pracę zobowiązanie pracownika do niepodejmowania działalności konkurencyjnej w stosunku do pracodawcy oraz niepodejmowania pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie w podmiotach konkurencyjnych. Umowa może również określić okres po rozwiązaniu umowy o pracę i ustaniu stosunku pracy, gdy pracownik nie może podejmować wymienionych działań. Za powyższy okres pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości minimum 25% jego wynagrodzenia.

  Doradca zawodowy - udziela pomocy w wyborze zawodu i kierunku kształcenia w formie grupowych i indywidualnych porad zawodowych uwzględniając możliwości psychofizyczne i sytuację życiową klientów, a także potrzeby rynku pracy oraz możliwości systemu edukacyjnego. Doradca pomaga nie tylko w wyborze zawodu i szkoły, ale także przy zmianie zawodu, wybraniu drugiego kierunku studiów, samozatrudnieniu czy poszukiwaniu pracy. Doradca poprzez współpracę w klientem, zaznajamia go z nowymi sposobami kontaktowania się z pracodawcą, sposobami poszukiwania pracy oraz możliwościami zawodowymi na rynku pracy.

  Dodano: 17.04.2012. 00:04  


  Najnowsze