• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Albania pełnoprawnym uczestnikiem 7PR

  09.01.2012. 16:37
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Dnia 17 grudnia 2007 r. Albania podpisała protokół ustaleń umożliwiający jej uczestnictwo w siódmym programie ramowym (7PR) na równi z państwami członkowskimi UE.

  Nowo uzyskany status "kraju stowarzyszonego" od 1 stycznia 2008 r. daje Albanii możliwość uczestnictwa we wszystkich zaproszeniach do składania wniosków. Porozumienie uważa się za istotny krok w procesie integracji ze Wspólnotą Europejską, który pozwala naukowcom, wyższym uczelniom i przedsiębiorstwom na zacieśnienie stosunków z partnerami w całej Europie. Komisja ma nadzieję, że dzięki temu Albania będzie w stanie stworzyć własną specjalistyczną wiedzę naukową, również w dziedzinach o kluczowym znaczeniu dla wdrożenia części prawodawstwa UE.

  - Żywię głębokie przekonanie, że uczestnictwo w 7PR stanowiące element procesu przystąpienia do UE może przynieść liczne korzyści krajom regionu Zachodnich Bałkanów - powiedział Janez Potočnik, komisarz UE ds. nauki i badań naukowych. - Przyklaskuję dzisiejszej decyzji Albanii o podjęciu współpracy z nami oraz z partnerami regionalnymi.

  Porozumienie zostało podpisane w Brukseli przez Janeza Potočnika i Genca Pollo, albańskiego ministra edukacji i nauki.

  Budżet 7PR na lata 2007-2013 wynosi ponad 50 miliardów euro.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Księstwo Albanii (alb. Principata e Shqipnis) − nazwa państwa albańskiego oraz okres w historii tego kraju, obejmujący lata 1914-1925. Schrony w Albanii - kilkaset tysięcy schronów (popularnie nazywanych bunkrami) zbudowanych w Albanii głównie w latach 1972-1984. Decyzje o ufortyfikowaniu Albanii podjęto na XII Plenum KC Albańskiej Partii Pracy w marcu 1971, a jej promotorem był ówczesny premier Mehmet Shehu. Od strony technicznej projekt przygotowała grupa oficerów wojsk inżynieryjnych, na czele z Josifem Zengalim, Mero Backą i Alfredem Moisiu. Zëri i Popullit (Głos Ludu) - albański dziennik, założony w 1944 jako organ Komunistycznej Partii Albanii (na bazie wydawanego od 1942 w konspiracji pisemka o tej samej nazwie), a od 1948 Albańskiej Partii Pracy. Po przemianach ustrojowych, które dokonały się w Albanii w latach 1991-1992 dziennik nie został zlikwidowany, ani nawet nie zmienił swojej nazwy, stając się organem prasowym Socjalistycznej Partii Albanii. W 2011 jego nakład wynosił 25 tys. egzemplarzy.

  Order Naima Frashëriego (alb. Urdhëri "Naim Frashëri") – odznaczenie państwowe Ludowej Republiki Albanii i Republiki Albanii ustanowione w 1965 przez prezydium Zgromadzenia Ludowego Albanii. Uczenie się przez całe życie (ang. Lifelong Learning Programme - LLP) - program edukacyjny uruchomiony przez Komisję Europejską w 2007 r. jako kontynuacja programu Socrates II. LLP przewidziany został do realizacji w latach 2007-2013. Ma na celu jeszcze większe wzmocnienie współpracy pomiędzy krajami Unii Europejskiej oraz wspieranie wymiany studentów i nauczycieli z krajów członkowskich. Narodową Agencją programu LLP w Polsce jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji.

  Socjalistyczny Ruch Integracji (alb. Lëvizja Socialiste për Integrim, LSI) albańska partia polityczna, utworzona w wyniku rozłamu w Socjalistycznej Partii Albanii. W ostatnich wyborach w czerwcu 2009 startowała w koalicji Socjalistyczny Sojusz Integralności i zdobyła 4 miejsca w parlamencie. Partią kieruje Ilir Meta. Największe wpływy partia posiada w Tiranie oraz w południowo-zachodniej części kraju. Rada Narodowa Albanii (alb. Këshilli Kombëtar) - jednoizbowy parlament Albanii, wybierany na czteroletnią kadencję. Pod tą nazwą działał w latach 1920-1923, kiedy został zastąpiony przez Zgromadzenie Konstytucyjne Albanii (Kuvendi Kushtetues). Alternatywną nazwą dla Rady Narodowej Albanii było określenie Senat (alb. Senati), a deputowanych określano tytułem senatorów.

  Królestwo Albanii (alb. Mbretëria Shqiptare) - państwo historyczne na terenie obecnej Albanii, istniejące w latach 1943-1944. Władzę w imieniu obalonego przez Niemców króla Wiktora Emanuela III sprawowała Wysoka Rada Regencji, na czele której stał regent Mehdi Frashëri, a rządy powierzono albańskim konserwatystom. Niemcy wycofali się z Albanii w 1944 roku, a w kraju rządy przejęli albańscy komuniści. Królestwo Albanii (albański Mbretëria Shqiptare) – państwo istniejące w latach 19281939 na terenie dzisiejszej Albanii. Jedynym królem był Ahmed Zogu. Królestwo straciło suwerenność wskutek inwazji Włoch na Albanię na początku II wojny światowej.

  Aida Ndoci – albańska piosenkarka, reprezentantka Albanii w Konkursie Piosenki Eurowizji 2007, w którym razem ze swoim mężem Frederikiem Ndoci wykonała piosenkę „Balada e Gurit”.

  Order Skanderbega (alb. Urdhëri i Skënderbeut) – odznaczenie państwowe Republiki i Królestwa Albanii ustanowione w 1925 przez prezydenta Albanii Ahmeda Zogu (późniejszego króla, Zoga I).

  Order Wierności (alb. Urdhëri i Besës) – odznaczenie państwowe Republiki i Królestwa Albanii ustanowione w 1926 przez prezydenta Albanii Ahmeda Zogu (późniejszego króla, Zoga I). Order Flagi (alb. Urdhёri i Flamurit) — albańskie odznaczenie wojskowe i cywilne nadawane osobom, które wyróżniły się w budowanie Ludowej Republiki Albanii.

  Olta Boka (ur. 4 listopada 1991 w Tiranie) – albańska piosenkarka. W roku 2007 zwyciężyła w największym albańskim festiwalu piosenki organizowanym przez Telewizję Albańską (Festivali i Këngës). Reprezentantka Albanii na 53. Konkursie Piosenki Eurowizji 2008 w Belgradzie z piosenką „Zemrën lamë peng”. W finale konkursu zajęła 17 miejsce. Podział administracyjny Albanii: Albania dzieli się na 12 obwodów (alb. qark), obejmujących po kilka okręgów (alb. rreth, l.mn. rrethe).

  Mistrzostwa Albanii w piłce siatkowej mężczyzn - najwyższa w hierarchii klasa męskich ligowych rozgrywek siatkarskich w Albanii założona w 1946 roku. Rywalizacja w niej toczy się - co sezon, systemem ligowym - o tytuł mistrza Albanii, a za jej prowadzenie odpowiada Albański Związek Piłki Siatkowej. Klubi Sportiv Skënderbeu Korçë – albański klub piłkarski z miasta Korcza, założony w 1923, występujący w Kategoria Superiore. Mistrz Albanii z 1933, 2011, 2012 i 2013. Czterokrotny finalista Pucharu Albanii (1958, 1965, 1976 oraz 2012).

  Rilindja Demokratike (alb. "Demokratyczne Odrodzenie") – albański dziennik, wydawany przez Demokratyczną Partię Albanii. Pierwszy numer ukazał się 5 stycznia 1991, początkowo liczył 6 stron i kosztował 1 leka.

  Dodano: 09.01.2012. 16:37  


  Najnowsze