• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Antropolog: w płodnej fazie cyklu kobieta jest najatrakcyjniejsza

  28.02.2012. 07:47
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W płodnej fazie cyklu kobieta jest najatrakcyjniejsza, a jeśli szuka partnera na krótko, to bardziej podobają jej się wtedy panowie o cechach typowo męskich - mówił prof. Bogusław Pawłowski z katedry Antropologii Uniwersytetu Wrocławskiego podczas "Horyzontów Poznania" w warszawskiej Szkole Wyższej Psychologii Społecznej.

  Antropolog powiedział, że chociaż w ciągu cyklu miesiączkowego u kobiety zmienia się poziom hormonów płciowych, to faza płodna jest częściowo utajona. Kobiety - w przeciwieństwie do większości samic ssaków - nie przechodzą rui, ale w czasie fazy płodnej w organizmie pań zachodzą wtedy pewne zmiany, które mają poprawić atrakcyjność.

  I tak naukowcy zaobserwowali, że w fazie płodnej delikatnie spada wartość WHR, a więc stosunek obwodu talii do obwodu bioder. Im taki współczynnik niższy - co oznacza, że kobieta ma wąską talię i szerokie biodra - tym kobieta wydaje się atrakcyjniejsza. Tak więc sylwetka kobiety staje się w fazie płodnej troszkę atrakcyjniejsze.

  Poza tym, kiedy kobieta ma dni płodne, spada poziom jej asymetrii fluktuacyjnej - a więc twarz staje się nieco bardziej symetryczna, a co za tym idzie - atrakcyjniejsza. W badaniach, na które powoływał się Pawłowski - spośród zdjęć kobiety zrobionych w różnych dniach cyklu, za najatrakcyjniejsze uważano te zdjęcia, na których sfotografowano ją w fazie płodnej. Jak zaznaczył badacz, zależność ta nie była jednak bardzo mocna.

  Ponadto w płodnej fazie cyklu atrakcyjniejszy staje się kobiecy głos, a także zapach. Prof. Pawłowski wyjaśnił, że mężczyźni, którzy dostawali do powąchania koszulki kobiet w fazie płodnej, częściej niż inni badani myśleli o seksie - poproszeni o uzupełnienie brakujących liter w wyrazach - częściej dobierali słowa związane z prokreacją.

  Z badań wynika też, że kobiety w fazie płodnej chcą się seksowniej ubierać. Poproszone o narysowanie stroju, w którym wyszłyby do klubu, rysowały ubrania bardziej odkrywające ciało niż kobiety, które w fazie płodnej nie były.

  Poza tym w jednym z eksperymentów, o których mówił prelegent okazało się, że tancerki z klubu nocnego dostawały większe napiwki, kiedy były w fazie płodnej, a zarabiały więcej niż tancerki, które stosowały antykoncepcję hormonalną. Jak zaznaczył prof. Pawłowski, zmiany atrakcyjności w obrębie cyklu nie dotyczą kobiet, które stosują antykoncepcję hormonalną.

  W zależności od fazy cyklu, zmieniają się również preferencje kobiet co do wyboru mężczyzn. Jak wyjaśnił naukowiec, dotyczy to jednak tych pań, które szukają związków krótkoterminowych. Z badań wynika, że takim paniom w fazie płodnej bardziej podobają się mężczyźni o cechach typowo męskich.

  I tak badane poszukujące tylko przelotnych związków w fazie płodnej bardziej interesowały się panami znacznie wyższymi od siebie. Większe znaczenie miało też dla nich to, by głos mężczyzny był odpowiednio niski. U badanych w fazie niepłodnej takie preferencje nie były już tak wyraźne. Okazało się też, że w fazie płodnej kobiety reagowały mniejszą awersją na zapach męskiego potu.

  Jak wyjaśnił Pawłowski, fakt, że kobieca faza płodna nie jest całkowicie utajona, jest ważny z ewolucyjnego punktu widzenia. Całkowite utajenie fazy płodnej mogłoby być dla człowieka zbyt kosztowne.

  Prof. Bogusław Pawłowski kieruje Katedrą Antropologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Bada ewolucyjne uwarunkowania ludzkich zachowań i preferencji. Na swoim koncie ma artykuły w prestiżowych pismach naukowych m.in. "Nature", "Current Anthropology", "Evolutionary Human Behavior", "Biological Psychology". Pod jego redakcją ukazała się monografia pt. "Biologia atrakcyjności człowieka". Spotkanie z badaczem w ramach "Horyzontów poznania" odbyło się 23 lutego.

  Celem projektu "Horyzonty poznania" jest stworzenie otwartego forum wymiany wolnej myśli o zasięgu międzynarodowym, promującego nowe odkrycia i myślenie naukowe, odważny, niezależny sposób patrzenia na świat oraz rozwój nowatorskich - a nawet rewolucyjnych - koncepcji naukowych i badawczych.

  PAP - Nauka w Polsce

  lt/ agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Kamienica Markowskiego – zabytkowa kamienica znajdująca się w Warszawie w pobliżu skrzyżowania ulic Chłodnej z Żelazną, na terenie dzielnicy Wola. Sąsiaduje z przedwojennął Kamienicą przy ul. Chłodnej 25. Kamienica przy ul. Chłodnej 25 – kamienica znajdująca się w Warszawie przy skrzyżowaniu ulic Chłodnej z Żelazną, na terenie dzielnicy Wola. Liga Mistrzów UEFA (2008/2009)/Faza grupowa: W fazie grupowej zmierzyło się 16 zwycięzców rundy eliminacyjnej i 16 drużyn, które zapewniły sobie udział w tej fazie Ligi Mistrzów dzięki pozycjom zajętym w rozgrywkach ligowych.

  Dom Kereta (pełna nazwa: Ermitaż – Dom Kereta) – instalacja artystyczna zaprojektowana przez architekta Jakuba Szczęsnego i grupę projektową Centrala, zbudowana w 2012 w pobliżu skrzyżowania ulic Chłodnej i Żelaznej na warszawskiej dzielnicy Wola. Obiekt został otwarty 20 października 2012. Znajduje się on w 152-centymetrowej szczelinie pomiędzy powojennym blokiem mieszkalnym przy ul. Chłodnej 22 i przedwojenną kamienicą przy ul. Żelaznej 74. Instalacja posiada wewnątrz trzy poziomy i zaprojektowana jest jako obiekt mieszkalny. Mors – potoczne określenie osoby uprawiającej zimowe kąpiele w lodowatej wodzie odkrytych zbiorników wodnych. Celem tych kąpieli jest utrzymanie ogólnej dobrej sprawności ciała i zdrowia, oraz dostosowanie organizmu do chłodnej pory roku.

  FMEA (ang. Failure mode and effects analysis) - analiza rodzajów i skutków możliwych błędów. Metoda ta ma na celu zapobieganie skutkom wad, które mogą wystąpić w fazie projektowania oraz w fazie wytwarzania. Świadome macierzyństwo - idea, zgodnie z którą kobieta, wraz ze swoim partnerem, powinni w sposób całkowicie racjonalny sterować swą płodnością, decydując się na posiadanie dzieci w liczbie adekwatnej do warunków materialnych, w momencie niezakłócającym ich funkcjonowania w społeczeństwie (np. nie w fazie pobierania nauki lecz już po osiągnięciu dojrzałości umysłowej, emocjonalnej i społecznej), w okresie optymalnym fizjologicznie (dla kobiety jest to wiek mniej więcej od 18 do 33-35 lat), a kolejne ciąże nie powinny następować zbyt szybko po sobie, zaś ciąża od samego początku powinna odbywać się pod kontrolą lekarza - by maksymalnie zmniejszyć możliwość urodzenia się dziecka niepełnosprawnego.

  Derby Małopolski 2008: Rzeszowska Stal i tarnowska Unia w sezonie 2008 rozegrały między sobą cztery mecze: dwa w fazie zasadniczej i dwa o 7. miejsce w fazie play-off. Wszystkie cztery spotkania zakończyły się zwycięstwem Stali Rzeszów. Technika LAIR – (Listen, Acknowledge, Identify objection, Recerse it) podkreśla znaczenie umiejętności słuchania. Omawiana przez psychologię zachowań konsumenckich, jest jedną z technik wspierających sprzedaż. W pierwszej fazie sprzedawca powinien poznać i uważnie wysłuchać uwag, obiekcji klienta i jego wątpliwości. W fazie drugiej zaleca się potwierdzanie wcześniejszych wypowiedzi klienta. Nierzadko skłania to klienta do doprecyzowania swojej wypowiedzi. Faza trzecia obejmuje identyfikację zastrzeżeń, podsumowanie ich i sprawdzenie, czy to wszystkie argumenty uniemożliwiające dokonanie zakupu. Jeżeli sprzedawca dojdzie do wniosku, że usuwając wymienione przeszkody, klient będzie skłonny do zakupu, to w ostatniej fazie powinien postarać się obrócić obiekcje w taki sposób, by pokazać, że tak naprawdę uwagi klienta są w istocie "na tak", a nie "na nie".

  Pelomyxa gruberi – gatunek pełzaka należącego do supergrupy Amoebozoa. Występuje na dnie zbiorników wodnych. Kształtu owalnego w fazie spoczynku lub wydłużonego z lobopodium w fazie ruchu. Osiąga wielkość od 50 μm do 350 μm.

  Koszykówka na Letniej Uniwersjadzie 2009 odbyła się w dniach 1 - 12 lipca 2009. Do rozdania były dwa komplety medali, po jednym w turnieju dla mężczyzn i kobiet. W turnieju panów wystąpiły 24 zespoły, podzielone w pierwszej fazie na osiem grup po trzy zespoły zespoły. W turnieju pań wystąpiło 16 zespołów, podzielonych w pierwszej fazie na cztery grupy po cztery zespoły.

  Katalizotory przeniesienia fazowego (z ang. phase transfer catalyst, PTC), to grupa związków chemicznych, które bezpośrednio nie katalizują reakcji chemicznej lecz ułatwiają lub umożliwiają przechodzenie poszczególnych reagentów z jednej fazy termodynamicznej do drugiej. Ma to decydujące znaczenie na przebieg reakcji gdy zachodzi ona w środowisku, w którym występuje więcej niż jedna faza termodynamiczna, zaś jeden lub więcej reagentów jest rozpuszczalnych w jednej fazie a nierozpuszczalnych w drugiej. Turniej olimpijski w hokeju na lodzie kobiet podczas XXII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi będzie piątą edycją w historii i odbędzie się w dniach od 8 do 20 lutego 2014 roku. Do rywalizacji przystąpi 8 drużyn, podzielonych na dwie grupy. Turniej obejmować będzie dwadzieścia dwa spotkania: 12 w fazie grupowej, 4 w spotkaniach o miejsca 5-8, dwa ćwierćfinały, dwa półfinały oraz po jednym meczu o brązowy oraz złoty medal. W fazie grupowej zmagania toczyły się systemem kołowym (tj. każdy z każdym, po jednym meczu). Po zakończeniu tego poziomu rozgrywek rozpocznie się decydująca faza pucharowa. W ćwierćfinałach zagrają ze sobą zespoły z miejsc 3-4 grupy A oraz 1-2 grupy B. Zwycięzcy tych spotkań spotkają się w półfinałach z dwoma najlepszymi zespołami z grupy A. W spotkaniach decydujących o kolejnych miejscach uczestniczyć będą dwa najgorsze zespoły grupy B oraz drużyny, które przegrają w ćwierćfinale.

  Liga Mistrzów UEFA (2007/2008)/Faza grupowa: W fazie grupowej zmierzą się 16 zwycięzców fazy kwalifikacyjnej i 16 drużyn, które zapewniły sobie udział w Lidze Mistrzów dzięki pozycjom zajętym w rozgrywkach ligowych.

  Dodano: 28.02.2012. 07:47  


  Najnowsze