• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Autorzy najlepszych książek psychologicznych odebrali Nagrody Teofrasta

  18.10.2011. 12:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Prof. Wiesław Łukaszewski, prof. Bogdan Wojciszke, prof. Piotr K. Oleś i Dorota Zawadzka zostali laureatami Nagrody Teofrasta, przyznawanej przez redakcję magazynu psychologicznego "Charaktery" za najlepszą książkę psychologiczną roku. Laureatów ogłoszono 17 października w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie.

  Jednym z patronów medialnych wydarzenia był serwis Nauka w Polsce - Polskiej Agencji Prasowej.

   

  "Przyznawana dzisiaj statuetka Nagrody Teofrasta honoruje wysiłek i literackie umiejętności tych właśnie autorów, którzy sprostali wyzwaniu językowej oprawy bogatych relacji i pojęć psychicznego życia. Serdecznie im gratuluję i dziękuję za znakomite świadectwo wzbogacania wartości polskiej książki psychologicznej. Wyrazy uznania kieruję także ku redakcji miesięcznika +Charaktery+, pomysłodawcy tej Nagrody (...). To dzięki Państwa zaangażowaniu tworzy się na naszych oczach historia prestiżowego wyróżnienia i lista wyjątkowych publikacji, po które sięgnąć może każdy z nas" - napisał w liście skierowanym do uczestników uroczystości szef Kancelarii Prezydenta RP Jacek Michałowski.

  W kategorii książka naukowa dwie równorzędne nagrody zdobyli: prof. Wiesław Łukaszewski za książkę "Udręka życia. Jak ludzie radzą sobie z lękiem przed śmiercią" i prof. Bogdan Wojciszke autor książki "Sprawczość i wspólnotowość. Podstawowe wymiary spostrzegania społecznego".

  "Kiedy otrzymałam książkę w formie manuskryptu, było jasne, że ludzie będą czytać tę książkę i ją doceniać" - powiedziała o książce prof. Łukaszewskiego dyrektor Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Małgorzata Kossowska.

  Podczas laudacji na cześć laureatów pogratulowała również prof. Wojciszke drugiego już wyróżnienia Nagroda Teofrasta. "Sposób komentowania świata, taki jak robi to profesor Wojciszke to jest to, czego ludzie potrzebują. Potrzebujemy rozumieć świat społeczny i ten sposób komentarza jest dla nas, czytelników, ważny" - powiedziała.

  W tym roku nie przyznano nagrody w kategorii książka popularnonaukowa. Redaktor naczelny magazynu "Charaktery" Bogdan Białek przyznał natomiast wyróżnienie specjalne" dla prof. Piotra K. Olesia za książkę "Psychologia człowieka dorosłego". "Książka prof. Olesia dotyczy obszaru, który psychologia ignorowała. Prof. Oleś obszar dorosłości odkrywa na nowo, pokazuje, że to okres ogromnych zmian" - powiedziała w laudacji prof. Małgorzata Kossowska.

  Tegoroczna nagroda za najpopularniejszą książkę psychologiczną, przyznawana w plebiscycie czytelników, trafiła w ręce Doroty Zawadzkiej za książkę "Moje dziecko, cz. II". Laudację na cześć laureatki wygłosiła redaktor działu "Latarnik" magazynu "Charaktery" Magda Brzezińska.

  Nagrodę Teofrasta redakcja "Charakterów" ustanowiła i przyznała po raz pierwszy w 2009 roku. Postanowiła wyróżniać nią książki naukowe i popularnonaukowe poświęcone psychologii (podręczniki, monografie) polskich autorów, wnoszące istotny wkład w rozwój i promocję psychologii.

  Nagroda przyznawana jest w trzech kategoriach: najlepsza psychologiczna książka naukowa, najlepsza psychologiczna książka popularnonaukowa, a w plebiscycie czytelników najpopularniejsza książka psychologiczna.

  PAP - Nauka w Polsce

   

  ekr/ agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Magnesia Litera - czeska nagroda literacka przyznawana od 2002 r. dla najlepszej książki we wszystkich kategoriach: proza, poezja, książka dla dzieci i młodzieży (od 2004), książka naukowa, publicystyka, przekład, wydarzenie wydawnicze, debiut (objawienie roku), oraz główna nagroda: Książka Roku. Nagrodę przyznają: Stowarzyszenie Litera, Akademia Nauk Republiki Czeskiej, Czeski PEN Club, Stowarzyszenie Tłumaczy, Pisarzy, Wydawców, Księgarzy, czeska sekcja IBBY oraz Fundacja Czeskiej Literatury. Wysokość głównej nagrody Najlepsza Czeska Książka Roku wynosi 200.000 Kč. Książka broszurowa – blok książki zszyty maszynowo lub klejony, najczęściej z miękką okładką nakładową. Książka taka nie posiada materiału grzbietowego, jest wklejona w okładki kartonowe. Książki broszurowe są nietrwałe. Kryzys sumienia – biograficzna książka Raymonda Franza, najważniejsza książka tego autora. Autor tej książki były Świadek Jehowy w swojej książce opierając się na niedostępnych dokumentach przedstawia oblicze organizacji oczami byłego członka. Książka ta jest uważana za jedną z najważniejszych książek o tej grupie religijnej, jest dostępna w 13 językach.

  Książka blokowa (lub książka ksylograficzna z greckiego ksylon + grapho, drewno + piszę) – forma książki, która powstaje w wyniku odbijania jednostronnie stron (tekstu oraz rysunków) z klocków drzeworytowych. Bibliologia, zwana też księgoznawstwem – nauka humanistyczna, której przedmiotem badań jest książka we wszystkich jej aspektach, czyli jako obiekt materialny, nośnik treści a także społeczne narzędzie kultury. Zajmuje się ona zarówno książką dawną jak i współczesną, oraz instytucjami z nią związanymi tj. wydawnictwa, drukarnie, księgarnie, biblioteki, ośrodki informacji.

  Kodeks – jedna z form książki. Jest to zbiór kart złączonych (szytych, klejonych) na jednym z brzegów nazywanym grzbietem książki. Karty kodeksu są z papirusu, pergaminu, albo papieru. Forma ta, stosowana od końca I wieku n.e., jest obecnie najpopularniejszą formą książki, do innych zaliczmy: zwój, leporello, książkę mówioną, książkę elektroniczną. 21:37 – powieść kryminalna polskiego pisarza Mariusza Czubaja, pierwsza część przygód profilera Rudolfa Heinza. Akcja książki toczy się wiosną 2007 roku w Warszawie oraz na Śląsku. Pierwsze wydanie książki ukazało się nakładem wydawnictwa W.A.B w 2008 roku. Autor otrzymał w 2009 roku za tę książkę Nagrodę Wielkiego Kalibru.

  Bibliologia, zwana też księgoznawstwem – nauka humanistyczna, której przedmiotem badań jest książka we wszystkich jej aspektach, czyli jako obiekt materialny, nośnik treści, a także społeczne narzędzie kultury. Zajmuje się ona zarówno książką dawną, jak i współczesną, oraz instytucjami z nią związanymi, tj. wydawnictwa, drukarnie, księgarnie, biblioteki, ośrodki informacji. Ostatni Żydzi Kerali – to książka Edny Fernandes, brytyjskiej pisarki, pochodzenia indyjskiego. Książka w oryginale (w angielskim) została wydana w 2008 roku, w Polsce w 2010 (tłumaczenie Sebastian Musielak). Pozycja należąca do literatury faktu, została wydana przez Wydawnictwo Cyklady, w formacie A5, zawiera 228 stron. Książka ta w 2009 roku otrzymała indyjską nagrodę Vodafone Crossword Literary. Sunday Times uznał ją za najlepszą podróżniczą książkę roku.

  Historia książki – dziedzina wiedzy badająca książkę od początków jej istnienia. Historia ta dzieli się na dwa okresy: książkę rękopiśmienną – sprzed ery druku, tworzoną do 1500 roku (zalicza się tu też inkunabuły), oraz na epokę książki drukowanej, której rozwój zawdzięczamy Janowi Gutenbergowi.

  Podróżnik WC – książka przygodowa i podróżnicza Wojciecha Cejrowskiego wydana w 1997 przez wydawnictwo W.Cejrowski Ltd. Jest to pierwsza książka autora, opisująca historie z wypraw do krajów tropikalnych. Poprawiona i wznowiona w 2010. W założeniu autora książka miała być początkiem serii, stąd podtytuł TOM 1.W 2010 roku powstała książka "Podróżnik WC Wydanie II Poprawione".

  Rozwój książki japońskiej jest ściśle powiązany z książką chińską, to z Chin pochodziły tak: sposób wytwarzania papieru, pierwsze formy książki, system pisma oraz metody druku, jak i najczęściej buddyjskie treści pierwszych książek. Kontynenty – seria wydawnicza, publikowana przy współpracy z miesięcznikiem "Kontynenty" przez Wydawnictwo "Książka i Wiedza" oraz RSW Prasa-Książka-Ruch. Wydawana od lat 70. do 80. XX w. Autorem projektu i opracowania graficznego serii był Andrzej Korybut-Daszkiewicz. Znalazły się w niej reportaże polskich autorów, z wypraw do krajów całego świata. Wydawana w formacie kieszonkowym.

  Pozłacana rybka – powieść dla młodzieży autorstwa Barbary Kosmowskiej. Książka ta zajęła I miejsce w kategorii książek dla młodzieży w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren zorganizowanym przez Fundację ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom oraz zdobyła nagrodę literacką Książka Roku 2007 przyznaną przez Stowarzyszenie Przyjaciół Książki dla Młodych – Polska Sekcja IBBY. Sąsiedzi: Historia zagłady żydowskiego miasteczka – książka z 2000 roku Jana Tomasza Grossa na temat pogromu w Jedwabnem. Książka ta w dużej mierze przyczyniła się do wzrostu zainteresowania tą masakrą; wywoła także dużą dyskusję w mediach i w środowisku naukowym.

  Dodano: 18.10.2011. 12:04  


  Najnowsze