• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Badania nie znajdują związku między depresją a samotnością u osób starszych

  21.06.2012. 16:37
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Nikt nie lubi samotności a dotyka ona najbardziej osoby starsze, które borykają się z niezliczonymi problemami zdrowotnymi i są zagrożone wyższym ryzykiem zgonu - jak pokazują wyniki nowych badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Kalifornijski w San Francisco (UCSF) w USA. Odkrycia zostały zaprezentowane w czasopiśmie Archives of Internal Medicine.

  Naukowcy z UCSF przeanalizowali dane zebrane w ramach badań reprezentatywnych dla całego kraju - zatytułowanych "Zdrowie a emerytura - studium" (ang. Health and Retirement Study) i przeprowadzonych przez National Institute on Aging w latach 2002 - 2008 - w celu sprawdzenia, jaki wpływ ma samotność na osoby starsze.

  "W typowym modelu medycznym nie myślimy o subiektywnych odczuciach, jako czynnikach wpływających na stan zdrowia" - zauważa autorka naczelna, profesor Carla Perissinotto z Wydziału Geriatrii UCSF. "To intrygujące odkryć, że samotność jest niezależnie powiązana z podwyższonym wskaźnikiem zgonów i inwolucją funkcjonalną".

  Należy zauważyć, że naukowcy ustalili, iż nie ma związku między samotnością a mieszkaniem samemu. Zaobserwowano, że na 43% badanych, którzy czuli się samotni, jedynie 18% mieszkało samodzielnie.

  "Interesuje nas identyfikacja rozmaitych czynników, które sprawiają, że dorośli stają się upośledzeni funkcjonalnie i ostatecznie stają przed groźbą trafienia do domu opieki" - wyjaśnia dr Perissinotto. "Starzenie się naszej populacji i większe trudności z umieszczaniem w domu opieki powodują, że większego znaczenia nabiera dla nas uwzględnianie wszystkich czynników, które narażają osoby starsze na niebezpieczeństwo, w tym zagrożenia społeczne i środowiskowe".

  Zespół z UCSF położył nacisk na kwestie zgonu i spadku zdolności do wykonywania rutynowych czynności, takich jak przemieszczanie się i wchodzenie po schodach.

  Wyniki pokazały, że w przypadku badanych odczuwających samotność skorygowany stosunek ryzyka wyniósł 1,59 czyli ryzyko inwolucji było w sposób istotny statystycznie wyższe o 59%. Wskaźnik zagrożenia wyniósł 1,45 czyli ryzyko zgonu było o 45% wyższe w przypadkach śmiertelnych.

  "To jeden z tych wyników, które oglądamy niechętnie, bo to okropne dowiedzieć się, że to faktycznie prawda" - podkreśla profesor Perissinotto. "Podjęliśmy analizę, licząc się z tym, że możemy nic nie znaleźć, ale ujawniła się rzeczywiście ścisła korelacja".

  Zdaniem naukowców, samotność działa na osoby starsze inaczej niż depresja. Samotność dotyka osoby w pełni sprawne, które czują się opuszczone. Ludzie cierpiący na depresję nie mają motywacji ani energii i są nieszczęśliwi.

  Zespół stwierdził, że starzejąca się populacji pokolenia powojennego wyżu demograficznego, osób urodzonych w latach 1946 - 1964 wzrośnie dwukrotnie do 2050 r., osiągając 88,5 miliona.

  Profesor Perissinotto zauważyła, że kluczowe znaczenie ma wprowadzenie kompleksowych usług medycznych i socjalnych dla starzejących się pacjentów. Równie ważne jest pamiętanie o tym, jakiego rodzaju interwencji socjalnych potrzebują - dodała.

  "Pytanie o choroby przewlekłe to za mało" - stwierdziła badaczka z UCSF. "Znacznie więcej z tego co dzieje się w domach ludzi i ich społecznościach ma wpływ na ich zdrowie. Jeżeli nie zainteresujemy się tym, to będzie nam brakować niezwykle istotnego i niezależnego czynnika ryzyka. Nie sądzimy, że możemy zmienić genetykę, ale możemy interweniować, kiedy ktoś jest samotny i pomóc ochronić go, w pewnym zakresie, przed inwolucją funkcjonalną".

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Samotność we dwoje - polski film psychologiczny z 1968 roku na podstawie opowiadania Karola Ludwika Konińskiego Straszny czwartek w domu pastora. Opowiem Wam Jej historię − trzeci singiel promujący płytę Łez pt. W związku z samotnością. Do utworu nakręcono teledysk koncertowy. Niebieska sukienka − czwarty singiel promujący drugi studyjny album Łez pt. W związku z samotnością. Utwór stał się radiowym przebojem. Nakręcono do niego teledysk, który znalazł się na koncertowym DVD zespołu.

  Nie czekaj na jutro – czwarta płyta zespołu Łzy, wydana 5 czerwca 2003 roku. Jest drugą, obok W związku z samotnością, która osiągnęła największą sprzedaż ze wszystkich wydawnictw zespołu. Samotność – zjawisko subiektywnie odczuwane, stan emocjonalny człowieka wynikający najczęściej z braku pozytywnych relacji z innymi osobami. Często ma wydźwięk negatywny.

  Instrukcja maskująca: Podczas eksperymentu prowadzonego w naukach społecznych konieczne jest niekiedy wprowadzenie osób badanych w błąd, ponieważ wiedza co do rzeczywistego celu eksperymentu mogłaby w istotny w sposób wpłynąć na zachowania badanych i zniekształcić wyniki lub zupełnie uniemożliwić przeprowadzenie badania. Na przykład gdyby osoby badane wiedziały, że eksperyment dotyczy ich posłuszeństwa, mogłyby celowo i nienaturalnie zachowywać się jak indywidualiści. Komora ciszy - komora dźwiękoszczelna wykorzystywana do badań przyszłych astronautów na odporność na klaustrofobię, samotność oraz uwięzienie. Komora ma ściany, sufit i podłogę wyłożone materiałami pochłaniającymi dźwięki.

  Podstawowe zabiegi resuscytacyjne − zespół czynności obejmujący bezprzyrządowe utrzymywanie drożności dróg oddechowych oraz podtrzymywanie oddychania i krążenia. Natychmiastowe rozpoczęcie resuscytacji przez świadków zdarzenia zwiększa przeżycie trzykrotnie, dlatego algorytm BLS został stworzony dla osób, które nie posiadają wykształcenia medycznego, ale są świadkami zdarzenia i w sposób znaczący mogą wpłynąć na zminimalizowanie ryzyka zgonu osoby poszkodowanej. Istotą BLS jest resuscytacja krążeniowo-oddechowa. System opieki zdrowotnej (również system zdrowotny) – system definiowany jako spójna całość, której liczne, powiązane między sobą części wspólnie oddziaływając wpływają pozytywnie na stan zdrowia populacji. Jest on wyodrębnioną całością złożoną z wielu różnorodnych elementów, które powiązane są różnorodnymi więziami (czyli między którymi zachodzą różnorodne relacje) i który realizuje cele związane ze zdrowiem.

  Ryzyko operacyjne jest rodzajem ryzyka związanego z realizacją swoich funkcji przez przedsiębiorstwo. Jest to szerokie pojęcie obejmujące między innymi ryzyko nadużyć finansowych, ryzyko prawne, fizyczne lub zagrożenia dla środowiska. Pojęcie ryzyka operacyjnego jest najczęściej związane z zarządzaniem ryzykiem programowym instytucji finansowych, które muszą być dostosowane do zaleceń Nowej umowy kapitałowej, znanej jako Bazylea II. W postanowieniach Bazylei II, zarządzanie ryzykiem rozdzielono na ryzyko kredytowe, rynkowe i operacyjne. W wielu przypadkach ryzyko kredytowe oraz ryzyko rynkowe jest obsługiwane przez wydziały finansowe spółek z tego względu, że zarządzanie ryzykiem operacyjnym może być koordynowane centralnie, lecz najczęściej zarządzanie wdrażane jest przez różne jednostki operacyjne.

  Tunizm - stan psychofizyczny objawiający się niechęcią, zmęczeniem oraz brakiem zdolności do podejmowania konstruktywnych decyzji. Osoba cierpiąca na tunizm stara się przebywać w odosobnieniu, z dala od ludzi i zwierząt. Występuje głównie u osób samotnych w podeszłym wieku, ale może dotyczyć również osób młodszych.

  Konstanty wraca do domu - komiks internetowy autorstwa Katarzyny "Panny N." Witerscheim, pierwotnie opowiadający historię tytułowego powrotu. W metaforyczny sposób pokazuje oderwanie od rzeczywistości, wyobcowanie, samotność i inne patologie i problemy współczesnych społeczeństw. Samotność liczb pierwszych (wł. La solitudine dei numeri primi, ang. The Solitude of Prime Numbers) – włosko-francusko-niemiecki film dramatyczny z 2010 roku w reżyserii Saverio Costanzo oraz powstały na podstawie powieści Paolo Giordano Samotność liczb pierwszych. Wyprodukowany przez włoskie studio Medusa Film. W filmie występują Alba Rohrwacher, Luca Marinelli i Isabella Rossellini. Film był nominowany do nagrody Złotego Lwa na 67. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji.

  Sound Of Solitude - dwudziesty pierwszy singel Myslovitz (pierwszy z albumu Korova Milky Bar (ang.)), wydany w kwietniu 2003. Jest to singel Długość dźwięku samotności w wersji anglojęzycznej. Inkontynencja stresowa (ang. stress incontinence), wysiłkowe nietrzymanie moczu — rodzaj inkontynencji związany z osłabieniem mięśni miednicy, czyli zewnętrznego systemu zamknięcia. Inkontynencja ta pojawia się podczas szybkiego wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej, które powoduje u chorego niekontrolowane oddanie moczu. U chorych dochodzi do tego podczas zwiększonego napięcia mięśni brzucha przy takich czynnościach jak śmiech, kichanie, kaszel, ale także przy podnoszeniu ciężkich przedmiotów. Dotknięte są tym najczęściej kobiety po wielokrotnych porodach, osoby cierpiące na nadwagę, ale także osoby starsze, ze względu na starcze osłabienie mięśni.

  Layne Staley, właśc. Layne Thomas Staley (ur. 22 sierpnia 1967 w Kirkland, zm. 5 kwietnia 2002 w Seattle) – amerykański muzyk, kompozytor, wokalista i autor tekstów. Przez niemalże cały okres swojej działalności muzycznej związany z grupą Alice in Chains, której był współzałożycielem. Znany z szerokiej skali głosu, która wynosiła do 3,5 oktawy. Teksty pisane przez Staleya często miały charakter dekadencki, melancholijny, przez co były określane mianem „mrocznych”, gdyż poruszały takie wątki jak ból, depresja, samobójstwo, samotność czy uzależnienie. Bananowa masakra - masakra pracowników firmy United Fruit Company, która miała miejsce 6 grudnia 1928 r. w mieście Ciénaga w Kolumbii. Nieznana do dziś liczba osób została zabita (przypuszczalnie od 47 do 2000), po wysłaniu przed rząd wojsk, aby zakończyć miesięczny strajk zorganizowany przez związek pracowniczy, w celu zapewnienia lepszych warunków pracy. Rząd USA zagroził zbrojną interwencją marynarki, w przypadku niewywiązania się rządu kolumbijskiego z ochrony interesów firmy United Fruit. Gabriel García Márquez napisał powieść Sto lat samotności, która luźno nawiązywała do tych tragicznych wydarzeń, podobnie jak Álvaro Cepeda Samudio w swojej powieści La casa grande.

  Wiarygodność rozpoznań wprowadza trudności w zmierzeniu względnego wpływu genów i środowiska (przykładowo, objawy w pewnym stopniu pokrywają się z chorobą dwubiegunową i wielką depresją), ale wyniki badań wskazują na to, że czynniki genetyczne w połączeniu ze środowiskowymi są ważnymi czynnikami etiologicznymi schizofrenii. Wyniki badań wykazują, że przyczyny powstania schizofrenii mają silną komponentę dziedziczną, ale początek choroby jest pod silnym wpływem czynników środowiskowych i stresorów. Hipoteza wrodzonej podatności na zranienie (diatezy) u niektórych ludzi, która może być ujawniona przez biologiczne, psychologiczne i środowiskowe stresory jest znana jako model stresu i diatezy (lub encefalopatii). Model wskazujący na istotność czynników biologicznych, psychologicznych i społecznych nosi nazwę "biopsychosocjalnego". Zdrowie środowiskowe − według WHO to dziedzina zdrowia publicznego zajmująca się aspektami zdrowia człowieka, które są determinowane przez czynniki biologiczne, chemiczne, fizyczne oraz teorią i praktyką z zakresu oceny, eliminacji i zapobiegania obecności w środowisku tych czynników, które mogą negatywnie wpływać na zdrowie ludzi.

  Dodano: 21.06.2012. 16:37  


  Najnowsze