• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Badanie: 43 proc. Polek uprawia seks częściej niż raz w tygodniu

  22.07.2010. 06:18
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  43 proc. Polek deklaruje, że uprawia seks częściej niż raz w tygodniu; 11 proc. - raz w tygodniu, a 19 proc. kilka razy w miesiącu - wynika z badania instytutu GFK. Zaś istotny wpływ na wybór metody antykoncepcyjnej mają w naszym kraju mężczyźni.

  Badanie zrealizowano na zlecenie firmy Bayer Schering Pharma w listopadzie i grudniu 2009 r. w 18 krajach Europy oraz w Kanadzie. Wzięło w nim udział ponad 25,5 tys. kobiet w wieku 15-49 lat, w tym ponad tysiąc Polek.

  37 proc. Europejek podało w ankietach, że uprawia seks częściej niż raz w tygodniu. Jeden stosunek tygodniowo zadeklarowało 17 proc. respondentek; 15 proc. twierdzi, że robi to kilka razy w miesiącu, a 9 proc. - okazjonalnie.

  Najczęściej seks uprawiają Rosjanki - 49 proc. robi to częściej niż raz w tygodniu; najrzadziej - Turczynki, Dunki i Portugalki, gdzie 12 proc. ankietowanych deklaruje, że w ogóle nie odbywa stosunków seksualnych.

  Wpływ mężczyzn na dobór metody antykoncepcyjnej jest zróżnicowany. Największy mają Hiszpanie - 37 proc. ankietowanych tam kobiet powiedziało, że partnerzy mają "pewny" wpływ, a 49 proc., że wpływ ten jest "silny". Niewiele odbiegają od tego wskaźnika Polacy - 40 proc. Polek deklaruje, że partner ma "pewien" wpływ na dobór antykoncepcji, a 36 proc. mówi o "silnym" wpływie.

  Na drugim biegunie znaleźli się Francuzi, Czesi i Portugalczycy. 68 proc. Francuzek, 64 proc. Czeszek i 56 proc. Portugalek podało bowiem, że partner nie ma wpływu na wybór środków antykoncepcyjnych.

  Dwie najbardziej popularne metody antykoncepcyjne wśród kobiet w Europie to prezerwatywy i pigułki; mieszkanki 11 spośród 18 objętych badaniem krajów Europy częściej stosują tą drugą opcję. Najdłużej doustnych środków hormonalnych używają Holenderki - średnio 151 miesięcy, Niemki - 134 miesiące oraz Austriaczki, Portugalki i Dunki - po 127 miesięcy.

  O konieczności brania pigułek kobiety pamiętają, starając się przyjmować je o określonej godzinie (średnio 68 proc.); średnio 25-proc. przypomina o tym alarm w telefonie komórkowym.

  Przy okazji badania dotyczącego aktywności seksualnej, kobiety pytano także o styl ich życia i wartości.

  Większość badanych Europejek deklaruje, że jest bardzo prorodzinna (średnia w Europie 93 proc.), ważny jest dla nich wygląd i poczucie bycia atrakcyjną (średnia 90 proc.) oraz osiągniecie sukcesu zawodowego (średnia 82 proc.) Najmniej istotna spośród wybieranych opcji okazała się aktywność fizyczna (średnia 38 proc.) oraz religia (średnia 44 proc.).

  Badanie wykazało, że Europejki nie są zadowolone ze swojej wagi; odpowiedź taką wskazało średnio 58 proc. respondentek. Najwięcej badanych kobiet oceniło swoją masę ciała w przedziałach od 51 do 60 kg (33 proc.) oraz od 61 do 70 kg (28 proc.). 10 proc. Europejek twierdzi, że waży mniej niż 50 kilogramów. Średnio 32 proc. badanych kobiet z Europy nie ćwiczy wcale, 19 proc. robi to raz w tygodniu, a 13 proc. - trzy razy w tygodniu. KTL

  PAP - Nauka w Polsce

  kap


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Trix i Flix – oficjalne maskotki Euro 2008. O wyborze zdecydowali kibice obu alpejskich krajów. W głosowaniu wzięło udział ponad 67 tys. Austriaków i Szwajcarów. Trix i Flix uzyskali 36,3 proc. głosów, wyprzedzając Flitza i Blitza oraz Zagiego i Zigiego. YLE Radio Suomi program radiowy publicznego nadawcy fińskiego Yleisradio, mutowany w poszczególnych częściach kraju. Program przygotowywany jest przez 20 rozgłośni regionalnych. Jest najpopularniejszym programem w Finlandii a jego słuchalność wynosi 38 proc. Sveriges Radio P3 – ogólnokrajowy program Szwedzkiego Radia, nadawany na terytorium Szwecji i Wysp Alandzkich. Nadawanie programu rozpoczęto w r. 1964. Jego słuchalność w r. 2009 wynosiła 11.4 proc.

  Sveriges Radio P1 – ogólnokrajowy program Szwedzkiego Radia, nadawany na terytorium Szwecji i Wysp Alandzkich. Jest najstarszym programem a jego emisję rozpoczęto w 1925 jako program mówiony. Jego słuchalność w r. 2009 wynosiła 11.9 proc. Sveriges Radio P3 – ogólnokrajowy program Szwedzkiego Radia, nadawany na terytorium Szwecji i Wysp Alandzkich. Nadawanie programu rozpoczęto w r. 1955. Jego słuchalność w r. 2009 wynosiła 11.4 proc. Do czasu uruchomienia programu trzeciego, "dwójka" nadawała muzykę rozrywkową i popularną.

  Annise Danette Parker (ur. 17 maja 1956 w Houston) – amerykańska działaczka polityczna, w 2013 roku objęła stanowisko burmistrza Houston. Jest lesbijką. Houston to pierwsze z dużych miast USA, które wybrało burmistrzem osobę otwarcie homoseksualną. Parker otrzymała 53 proc. głosów. Jest członkiem Partii Demokratycznej i była radną rady miejskiej. Hot Fuzz - Ostre psy – brytyjska surrealistyczna komedia policyjna nakręcona w roku 2007 przez reżysera Edgara Wright. Film miał swoją premierę 14 lutego 2007 roku, zdobywając przychylne noty - 90 proc. na Rotten Tomatoes i 81/100 na Metacritic.

  Procedura współdecydowania – (uregulowana dawnym art. 251 TWE) w okresie przed Traktatem z Lizbony była jedną z najczęściej stosowanych procedur stanowienia prawa we Wspólnocie Europejskiej, która jako jedyna z pozostałych (proc. zgody, współdecydowania, współpracy, konsultacji) nadawała Parlamentowi Europejskiemu kompetencje prawodawcze równe Radzie Unii Europejskiej. Procedura ta była wykorzystywana zwykle we wszystkich obszarach ustawodawstwa z wyjątkiem rolnictwa, rybołówstwa, podatków, polityki handlowej, pomocy państwa, polityki gospodarczej, konkurencji i Unii Gospodarczej i Walutowej. Star-Typ Sport Sp. z o.o. (STS) - spółka handlowa z siedzibą w Katowicach prowadząca działalność bukmacherską na terenie Polski. Założona w 1997 roku. Aktualnie zatrudnia ponad 1000 osób pracujących w blisko 400 punktach przyjmowania zakładów. Od 2000 roku STS jest drugą największą firmą bukmacherską w Polsce. Obecnie jej udział w rynku ocenia się na ok. 35 proc. Co roku firma przyjmuje kilkadziesiąt milionów zakładów, a liczbę jej stałych klientów szacuje się na ponad 200 tys. osób.

  Uproszczone pismo chińskie (chin. upr. 简体字; chin. trad. 簡體字; pinyin jiǎntǐzì) to odmiana pisma chińskiego. Uproszczenia dokonano w Chińskiej Republice Ludowej w latach 50. XX wieku. Celem reformy było ułatwienie nauki pisma i walka z analfabetyzmem. Modyfikując ok. 50 proc. najbardziej skomplikowanych z używanych dotąd znaków cel ten osiągnięto. Pismo uproszczone używane jest także w Singapurze.

  Białko C – jedno z białek hamujących proces krzepnięcia krwi. Należy do białek zależnych od witaminy K. Kodowane jest przez gen PROC zlokalizowany na chromosomie (2q13-q14). Pod względem biochemicznym jest proteazą serynową, która w formie aktywnej degraduje aktywny czynnik V (przy współudziale heparyny) oraz VIII (przy współudziale białka S). Mutacja Leiden genu czynnika V prowadzi do powstania białka odpornego na działanie białka C.

  procfs (od ang. process file system, system plików procesów) to wirtualny system plików, który pozwala na komunikację z jądrem uniksowego systemu operacyjnego poprzez interfejs wirtualnego systemu plików. Jego struktura plików i katalogów nie jest związana z żadnym nośnikiem danych, a występuje jedynie w pamięci operacyjnej komputera. Area of Outstanding Natural Beauty (ang. "Obszar o wybitnym pięknie naturalnym") – obszar typu wiejskiego w Anglii, Walii lub Irlandii Północnej, którego elementy uznano za cenne dla krajobrazu. Kwalifikacji terenów dokonuje agencja Natural England działająca na zlecenie rządu Wielkiej Brytanii. Na terenie Walii w imieniu parlamentu walijskiego działa Countryside Council for Wales. W Anglii znajduje się 36 takich obszarów, zajmujących 15 proc. jej powierzchni. Najmniejszym są wyspy Scilly, największym Cotswolds.

  Dodano: 22.07.2010. 06:18  


  Najnowsze