• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Badanie: I jest ostre, a U obłe

  29.07.2011. 00:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Ludzki mózg w sposób naturalny łączy niektóre nazwy z konkretnymi kształtami. Literę "I" postrzega jako "ostrą", a "U" utożsamia z figurami obłymi - wynika z badań przeprowadzonych przez Bartosza Mozyrko z firmy Cogision.

  Zgodnie ze zjawiskiem synestezji, ludzie mogą nieświadomie reagować na pojedynczy bodziec kilkoma zmysłami równocześnie. Właśnie dlatego Franciszek Liszt pouczał orkiestrę, aby grała "bardziej niebiesko", a Marilyn Monroe słysząc dźwięki widziała wibracje.

  Wyniki badań pokazały, że w określonych warunkach, ludzie preferują łączenie pewnych nazw z konkretnymi kształtami. Ponad 75 proc. przebadanych osób przyporządkowało nazwę "Kiki" do kształtu o ostrych krawędziach, a 70 proc. obły kształt nazwało "Bubu".

  Jak wyjaśnia autor badania, mózg w sposób naturalny łączy literę "I" z kształtami ostrymi, a "U" z obłymi. Podobną zależność wykazano w stosunku do spółgłosek, gdzie R,K,Z,T zostały uznane za najostrzejsze, a M,B,S,T za najbardziej obłe.

  "Wniosek jest jeszcze jeden - szybciej i lepiej zapamiętujemy pasujące do siebie pary bodźców" - ocenia Bartosz Mozyrko.

  Badania pokazują na czym polega zdolność synestezji czyli nieświadomej reakcji mózgu na pojedynczy bodziec kilkoma zmysłami równocześnie. Często spotykamy się z określeniami odnoszącymi się do "pomieszania zmysłów" typu: ciepły kolor, czy słodki zapach. Dlaczego nasze zmysły mogą się mieszać?

  Rzecznik Cogision Michał Majewski tłumaczy, że zdaniem części badaczy do pewnego okresu w naszym życiu nie jesteśmy w stanie odróżnić od siebie napływających do nas sygnałów. Z tego powodu kolor wywołuje u noworodków nie tylko wrażenie wzrokowe, ale też słuchowe, smakowe, zapachowe czy dotykowe. W procesie biologicznego rozwoju tracimy część zbędnych połączeń w naszym mózgu, ucząc się rozdzielać informacje płynące z poszczególnych zmysłów. Osoby, które zachowały te dodatkowe połączenia w dorosłym życiu, nazywane są właśnie synestetykami.

  Jednak zarówno wśród synestetyków jak i u pozostałych osób działają podobne skojarzenia, takie jak np. łączenie wysokich czy też głośnych dźwięków z jasnymi kolorami, a niskich i cichych z ciemnymi barwami, czy też negatywnymi emocjami. Dużo bardziej powszechne niż może się wydawać jest również łączenie nazw z obrazem.

  Synestetyczne odbieranie rzeczywistości potrafią skutecznie wykorzystać specjaliści od marketingu. Według fonologicznych badań firmy Lexicon nazwa "BlackBerry" sugeruje dostępność. Wyraz "berry" (ang. jagoda) kojarzy się również z czymś mniejszym w odniesieniu do konkurencyjnych urządzeń. Respondenci przepytani podczas wspomnianego badania fonologicznego oceniali dźwięk "b" jako najbardziej sugerujący stan relaksacji.

  Dzięki odpowiedniemu doborowi nazwy, koloru, dźwięku, a nawet interfejsu producenci potrafią wywoływać w konsumentach oczekiwane emocje. Dlatego producenci urządzeń wymagających od użytkownika kreatywności zadbają, aby jego głównymi cechami były jasne kolory i spokojne dźwięki. Z kolei barwy jaskrawe i wysokie tony zmuszą odbiorców do skupienia.

  Japońscy naukowcy - Masaaki Kurosu i Kaori Kashimura - dowiedli, że przedmioty, które wydają się atrakcyjniejsze, są zarazem uważane za bardziej wygodne w użyciu. Przyczyną tego jest samo nastawienie, które ma wpływ na postrzeganą użyteczność produktu, która nie zawsze zgadza się z "faktyczną" użytecznością.

  "Jeśli produkt wywołuje w nas pozytywne uczucia, automatycznie stajemy się również bardziej kreatywni podczas jego użytkowania. To sprawia, że będziemy skłonni spędzić o wiele więcej czasu ucząc się korzystania z nowego oprogramowania, jeśli wywołuje u nas pozytywne doznania na poziomie estetycznym. W sytuacji, gdy interfejs zniechęci nas swoim +look & feel+ bardzo możliwe, że po kilku minutach poddamy się i powiemy, że jest nieużyteczny" - wyjaśnia Majewski.

  PAP - Nauka w Polsce

  ekr/ tot/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Dodano: 29.07.2011. 00:04  


  Najnowsze