• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Badanie SWPS: mężczyźni zależni od kobiet mniej szczęśliwi

  18.01.2012. 12:33
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Mężczyźni zależni finansowo od kobiet są mniej szczęśliwi, natomiast dla kobiet zależność finansowa nie jest istotna dla szczęścia - wynika z badań przeprowadzonych przez studentki Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

  Studentki SWPS - Roksana Pałucka i Kamila Rykaczewska - pod kierunkiem dr Joanny Roszak przeanalizowały, jak oceniana jest satysfakcja życiowa osób zależnych i niezależnych finansowo w związku. O badaniach poinformowała PAP rzeczniczka prasowa uczelni, Natalia Osica.

  Badanie pokazało, że choć stereotyp "kobiecości" ulega przemianom, to "męskość" jest ciągle ujmowana raczej tradycyjnie. Wyniki zrealizowanego eksperymentu z jednej strony potwierdzają utrwalony kulturowo schemat postrzegania mężczyzn w społeczeństwie - jako osób utrzymujących rodzinę i dom, a z drugiej - pokazują przemiany zachodzące w sposobie myślenia o kobietach.

  W eksperymencie przedstawiano badanym historyjki o osobie zależnej lub niezależnej finansowo od swojej drugiej połówki i proszono o ocenę życiowej satysfakcji prezentowanych postaci. Badaczki przyjęły, że wyrazem akceptacji dla danego stylu życia, może być przyznawanie przez osoby badane wyższej oceny. Podczas eksperymentu panie dokonywały oceny kobiet, zaś panowie - mężczyzn.

  Zdaniem badanych mężczyźni niezależni finansowo od swojej partnerki są dużo bardziej zadowoleni z życia niż ich koledzy, którzy muszą liczyć na materialne wsparcie kobiety.

  Z kolei w odpowiedziach respondentek nie było wyraźnych różnic w ocenie kobiet zależnych i niezależnych finansowo. Zatem według badanych kobiet, poziom zadowolenia z życia może być u pań wysoki niezależnie od tego, w którą z tych dwóch opcji się wpisują.

  Dr Joanna Roszak, psycholożka społeczna z SWPS, kierowniczka badania, twierdzi, że wyniki te mogą pośrednio świadczyć o wolniejszych przemianach stereotypu "męskości" wśród przebadanych mężczyzn. Postrzeganie "męskości" w sposób tradycyjny przełożyło się prawdopodobnie na niską ocenę zadowolenia z życia mężczyzn zależnych finansowo od swoich partnerek.

  Zdaniem Roszak uzyskane rezultaty mogą też świadczyć o rozszerzeniu stereotypu "kobiecości", w ramach którego zarówno kobieta tradycyjna, jak i ta niestereotypowa, otrzymały, w ocenie respondentek, równe szanse na bycie zadowolonymi z życia.

  Badanie wykazało też, że im bardziej egalitarne podejście do ról płciowych mają osoby badane, tym wyższa jest ich ocena satysfakcji życiowej osób niewpisujących się tradycyjne role społeczne.

  Eksperyment zrealizowano w grudniu 2010 r. w grupie 80 studentek i studentów. Wyniki badań ukażą się wiosną 2012 roku w książce "Podróże między kobiecością a męskością".

  PAP - Nauka w Polsce

  lt/ agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Dodano: 18.01.2012. 12:33  


  Najnowsze