• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dariusz Nowak zwycięzcą konkursu na najlepsze prace o zastosowaniach IT w biznesie

  31.01.2011. 00:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Dariusz Nowak z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie jest zwycięzcą ogólnopolski konkurs firmy e-point SA na najlepsze prace dyplomowe poświęcone zastosowaniom IT w biznesie. W nagrodę za pracę magisterską pt. "Business Intelligence we wspieraniu decyzji biznesowych przedsiębiorstw" laureat otrzymał 7 tys. zł.

  Konkurs miał zainteresować studentów możliwościami wykorzystywania najnowszych rozwiązań technologii informatycznych dla przedsiębiorstw, zwrócić uwagę na narzędzia informatyczne, które wspomagają pracę firm, podnoszą ich konkurencyjność i automatyzują wiele czynności. Mogli wziąć w nim udział studenci i absolwenci kierunków ekonomicznych i informatycznych.

  Jak wyjaśniają organizatorzy konkursu, zwycięska praca kompleksowo i dogłębnie przedstawia rozwiązania Business Intelligence. W sposób przystępny, ale pełny opisuje koncepcje, narzędzia, techniki i technologie wykorzystywane przy tworzeniu tego typu rozwiązań oraz najczęstsze przykłady zastosowań Business Intelligence.

  "Wielkim atutem pracy jest opisanie zagadnień Business Intelligence w kontekście całokształtu architektury informatycznej przedsiębiorstw. Z tą pracę w ręku można się pokusić o wdrożenie systemu Business Intelligence w konkretnej firmie" - podsumowuje przewodniczący jury i prezes firmy Marcin Żuchowicz.

  Drugie miejsce i 5 tys. zł. przyznano Bartłomiejowi Jagodzińskiemu z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu za pracę magisterską pt. "Customer Relationship Management in the Software as a Service Model".

  Praca porusza temat udostępniania oprogramowania w modelu SaaS. Zagadnienie jest opisane na przykładzie aplikacji CRM, co jest atutem pracy, ze względu na możliwość praktycznego wykorzystania takich aplikacji przez większość firm.

  3 tys. zł. i trzecie miejsce jury przyznało Mateuszowi Poślednikowi z Wydziału Elektrotechniki, Informatyki i Telekomunikacji Uniwersytetu Zielonogórskiego za pracę magisterską pt. "System planowania logistycznego z wykorzystaniem algorytmów ewolucyjnych".

  "Praca w ciekawy i wyczerpujący sposób przedstawia zastosowanie w biznesie niedocenianych w ostatnich latach algorytmów ewolucyjnych. Zastosowanie z sukcesem algorytmów ewolucyjnych do optymalizacji złożonego procesu, jakim jest logistyka, daje nadzieję na wykorzystanie tej metody również do optymalizacji innych procesów w przedsiębiorstwie" - podsumował członek jury Jarosław Błąd.

  PAP - Nauka w Polsce

  ekr/ agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Sage ERP X3 – zintegrowany, sieciowy system ERP firmy Sage Group. Łączy w sobie narzędzia analityczne i sprawozdawcze, narzędzia do kontroli finansowej, księgowej i zarządczej oraz do zarządzania działalnością (produkcja, zakupy, sprzedaż i magazyny). Usprawnia wymianę informacji pomiędzy partnerami w biznesie, w tym między innymi klientami, dostawcami i podwykonawcami. System przeznaczony jest dla średnich i dużych przedsiębiorstw, zatrudniających od 50 do 5000 pracowników. Skierowany do firm o rozproszonych lokalnych strukturach organizacyjnych oraz firm rozległych z międzynarodowymi centralami. Ma szeroki zakres funkcjonalności wsparty systemem obiegu dokumentów i narzędziami Business Intelligence.

  Business Objects – przedsiębiorstwo informatyczne z siedzibą w San José (Kalifornia) i w Paryżu, jeden z czołowych producentów oprogramowania business intelligence obsługującego procesy decyzyjne.

  QlikView – narzędzie business intelligence firmy QlikTech pozwalające na zbudowanie całościowego systemu BI w przedsiębiorstwie. W odróżnieniu od innych narzędzi bazujących na technologii OLAP, QlikView nie korzysta z żadnych preagregatów. Dane z systemów źródłowych ładowane są do natywnego formatu .qvw który stanowi bezpośrednie źródło danych dla warstwy prezentacyjnej i analitycznej. Dane podczas ładowania poddawane są silnej kompresji, co redukuje rozmiar danych do 5-10% w stosunku do wielkości RDB. Podczas pracy z narzędziem cały plik z danym ładowany jest do pamięci RAM i bezpośrednio w niej liczone są potrzebne sumowania w zależności od zadanej selekcji. Zaletą tego podejścia jest niespotykana w innych narzędziach interaktywność i szybkość działania.

  Asseco Business Solutions (Asseco BS) – producent systemów informatycznych do zarządzania przedsiębiorstwem. Oferta firmy obejmuje indywidualnie dostosowywane systemy klasy ERP, gotowe programy dla małych i średnich spółek (MŚP), rozwiązania mobilne oraz outsourcing IT i konsulting informatyczny.

  Asseco Business Solutions (Asseco BS) – producent systemów informatycznych do zarządzania przedsiębiorstwem. Oferta firmy obejmuje indywidualnie dostosowywane systemy klasy ERP, gotowe programy dla małych i średnich spółek (MŚP), rozwiązania mobilne oraz outsourcing IT i konsulting informatyczny.

  Popyt na pracę - jest to zapotrzebowanie na pracę zgłaszane przez pracodawców (przedsiębiorstwa). Przedmiotem transakcji jest praca, za którą pracownik otrzymuje określoną płacę.

  QlikTech – producent oprogramowania Business Discovery, systemów Business Intelligence umożliwiających kontrolę nad analizą danych użytkownikom biznesowym, producent platformy QlikView. Siedziba przedsiębiorstwa znajduje się w Radnor, w Pensylwanii (USA). QlikView łączy cechy dynamicznej prezentacji, natychmiastowego operowania danymi oraz analizy danych w czasie rzeczywistym.

  Dodano: 31.01.2011. 00:19  


  Najnowsze