• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dr Woszczek: psychopaci - inteligentni i pozbawieni uczuć wyższych

  27.07.2011. 12:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Psychopata jest pozbawiony uczuć wyższych, posiada na ogół bardzo wysoki wskaźnik inteligencji. Nie przeżywa skutków własnych czynów, za to wie, jak nie wolno postępować, dlatego za swój czyn odpowiada jak każdy inny przestępca - powiedział PAP dr Leszek Woszczek.  "Psychopaci są z definicji wybitnymi manipulatorami, bywają chłodni i nieprawdopodobnie wyrafinowani" - powiedział PAP dr Leszek Woszczek z Uniwersytetu Śląskiego.

  Podkreślił, że z informacji podawanych w mediach wynika, że Anders Behring Breivik, który w piątek dokonał dwóch zamachów w Norwegii, był bardzo spokojny, opanowany, koleżeński i precyzyjny w pracy. "Być może właśnie w taki sposób manipulował innymi" - ocenił rozmówca PAP.

  Zauważył, że z drugiej strony zamachowiec planował i przygotowywał się do zamachu. "To z punktu wiedzy o psychopatii jest zrozumiałe, ale niewybaczalne. Psychopata jest z definicji pozbawiony uczuć wyższych, a jednocześnie często posiada bardzo wysoki wskaźnik inteligencji. Z definicji nie przeżywa skutków własnych czynów, ale wie i rozumie, jak nie wolno postępować. Dlatego nic go nie usprawiedliwia" - podkreślił dr Woszczek.

  Zdaniem dr. Woszczka, właśnie dlatego ewentualne zdiagnozowanie psychopatii nie złagodzi oceny działania Norwega. "Psychopata posiada wiedzę, inteligencję i odpowiada (przed sądem-PAP) jak każdy inny przestępca" - powiedział psycholog.

  Ale ewentualność choroby psychicznej - zdaniem dr Woszczka - też nie jest w przypadku Norwega wykluczona. "W niektórych postaciach tych chorób jednostka też potrafi planować i organizować, a dla zewnętrznego obserwatora wydaje się zupełnie normalnym osobnikiem" - dodał specjalista.

  Dr Woszczek zaznaczył jednak, że o tym czy przypadek Andersa Behringa Breivika to psychopatia, czy skutek choroby psychicznej, albo innych "zakłóconych czynności psychicznych" muszą zdecydować biegli sądowi. "Czasem ktoś zupełnie normalny zachowuje się jak psychopata czy chory psychicznie" - dodał.

  Zdaniem eksperta, osoba owładnięta jakąś ideą, by ją "sprzedać", musi zyskać popularność i wykazać się dużą inteligencją. "Jak słyszymy, Breivik jest przygotowany perfekcyjnie do składania wszelkich wyjaśnień. W taki sposób próbuje sprzedać swoją ideę przez radio i telewizję. Znamy przypadki w historii, kiedy ktoś podpala czy zabija tylko dlatego, by stać się sławną jednostką" - wyjaśnił dr Woszczek.

  Jego zdaniem współczesny świat kreuje coraz większą ilość psychopatów, co jest wynikiem m.in. braku czasu rodziców dla własnych dzieci. "Często słyszymy, że spokojny małoletni chłopiec zabił swojego dziadka siekierą. Wszyscy w zadumie mówią: to niemożliwe, przecież był opanowany. Cały dzień siedział przed telewizorem i komputerem. A przed kim miał siedzieć, skoro nie było tam ojca, ani matki?" - zaznaczył psycholog.

  Podkreślił, że dorosły człowiek już w dzieciństwie musi się nauczyć przeżywania różnego rodzaju sytuacji: zarówno dramatycznych, stresowych, kryzysowych, tak by później umieć z tych sytuacji wychodzić. Jego zdaniem ludzie stają się psychopatami, kiedy nie mają treningu uczuć, nie potrafią przeżywać emocji, ale "wiedzą, umieją i znają się na wszystkim". "Z definicji psychopatą człowiek raczej się nie rodzi, ale na psychopatę każdy ma zadatki. Psychopatą każdy może stać się najczęściej między 5. a 15. rokiem życia" - powiedział. 

  PAP - Nauka w Polsce

  ekr/ tot/ gma/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Ryzyko (ang. risk, fr. risque, niem. risiko,wł. rischio) – jest pojęciem wieloznacznym, trudnym do zdefiniowania. W różnych dziedzinach nauk jest ono różnie interpretowane, dlatego zdaniem niektórych autorów stworzenie jednej uniwersalnej definicji jest niemożliwe. Charakteropatia (gr. charakteropathia) – zmiany osobowości typu psychopatycznego, wyrażające się w odchyleniach charakterologicznych, np. skłonność do kłamstwa, nastawienia socjalne i antysocjalne itp. Termin ten używany bywa na oznaczenie zmian charakterologicznych u psychopatów, u chorych na padaczkę, u osób, które przebyły zapalenie opon mózgowych i in. jego choroby organiczne; u alkoholików, a również u chorych na psychozy endogenne. Bilikiewicz używa tego terminu jedynie na oznaczenie zmian charakterologicznych, spowodowanych przez organiczne uszkodzenie mózgu, inni zmiany tego rodzaju rozpatrują jako organiczne zmiany charakterologiczne zaliczane do tzw. pseudopsychopatii. Makiawelizm (od nazwiska włoskiego filozofa Machiavellego) – w psychopatii cecha osobowości, polegająca m.in. na braku uczuć wyższych, instrumentalnym traktowaniu innych i chłodnych relacjach interpersonalnych.

  Zaufanie wobec jakiegoś obiektu jest to wiedza lub wiara, że jego działania, przyszły stan lub własności okażą się zgodne z naszym życzeniem. Jeśli takiej pewności nie mamy, to zaufaniu towarzyszy także nadzieja. Obiekt zaufania może być dowolny, np. człowiek, zwierzę, przedmiot, substancja, instytucja, społeczeństwo, bóg. W przypadku relacji międzyludzkich zaufanie dotyczy najczęściej uczciwości drugiej strony wobec nas, co niekoniecznie oznacza uczciwość wobec innych, np. w grupie przestępczej. Zaufanie może, ale nie musi być odwzajemnione; jest jedną z podstawowych więzi międzyludzkich, zarówno w rodzinie jak i grupach społecznych, i bywa szczególnie cenne w sytuacjach kryzysowych. Wzbudzanie zaufania jest też częstą metodą działania przestępców, zwłaszcza oszustów. Emocja zaufania jest doznawana także przez bardziej inteligentne zwierzęta. COIK (clear only if know) - kwestia przejrzystości przekazu reklamowego,tylko w sytuacji gdy odbiorca dysponuje już jakąś wiedzą na temat danego produktu. Jednak bardzo często potencjalny klient nie miał wcześniej kontaktu z produktem i nie dysponuje wiedzą na jego temat. Dlatego dobrze skonstruowany przekaz reklamowy powinien być zrozumiały także dla nowych nabywców.

  Obecne zasady encykloepdyczności są o tyle kuriozalne, że nic nie mówią o dorobku naukowym. Rozumiem, że jest on kłopotliwy w jednoznacznej ocenie, a kryteria typu, rektor, prof. dr hab. są o tyle łatwe, że albo są albo ich nie ma. Jednak naukowiec ma badać i publikować wyniki badań, a nie wyłącznie robić tytuły czy brać funkcje. I to ranga tych badań, wyników, wyrażona jakością czasopism, gdzie są publikowane plus cytowalnością jest kluczowa dla oceny encyklopedyczności. Dlatego proponuję dodać zapis, że encyklopedycznym naukowcem jest osoba, która ma dajmy na to min. 7 publikacji w czasopismach międzynarodowych (tzn. anglojęzycznych, być może są też niemeickojęzyczne np. w archeologii) z listy fladelfisjkiej, lub 1 artykuł z najwyższych pism Nature, Science, lub wysoką dla danej dziedziny cytowalność lub kilka (2?) monografie naukowe autorskie. Uzasadnienie; w kwestionariuszu recenzenckim jest pytanie, a na stronach filadelfijskich pism opinia, że do publikacji przyjmuje się artykuły o ważnych dla nauki zagadnieniach i prezentujące ważne naukowe wyniki, z reguły jest zapis o ich ponadregionalności. W miarę wysoki IF oraz umieszczenie takich czasopism na liście ministerialnej, filadelf. w wyższych kategoriach niż lokalne, wskazuje, że podchodzą one na poważnie do swoich wytycznych. Skoro więc artykuł wychodzi, tzn. że zarówno 2-3-5 recenzentów specjalistów z danej branży, jak i redakcja uznała, że dany artykuł spełnia takie kryteria. Nie nam więc oceniać czy słusznie, przypomnę Wiki ma odtwarzać rzeczywistość, a nie ją naprawiać/weryfikować. Przyznaję, nie wiem jak tu umieścić humanistów - u nich chyba bardziej liczą się ksiązki, monografie niż artykuły. Może ktoś ma pomysł. Ostatnio masowe stało się zgłaszanie osób bez hab. i prof. do usunięcia tylko na tej podstawie. Moze warto przywrócić sens słowa naukowy, przez zwracanie uwagi też na dorobek --Piotr967 podyskutujmy 18:17, 29 paź 2012 (CET) Dyskusja Wikipedii:Nie przeszkadzaj w pracy Wikipedii tylko po to, aby coś udowodnić: Cel jest szczytny, ale nazwa bardzo zła (przede wszystkim brzmi trochę w stylu "nie podskakuj tylko dlatego, że masz rację") - to nie brzmi jak sposób ani na zachęcenie nowicjuszy, ani na zniechęcenie trolli ;-) Może nazwiemy taką zasadę "Współpraca przede wszystkim", i dopiero w tekście wyjaśnimy, że nie należy działać unilateralnie tylko dlatego, że zakładasz słuszność swoich poglądów, jeśli jest jakakolwiek szansa, że działania wzbudzą zasadny sprzeciw lub wątpliwości. -- (lcamtuf)° 13:00, 11 gru 2006 (CET)

  The Bell Curve – kontrowersyjny bestseller z 1994 autorstwa profesora Harvardu Richarda J. Herrnsteina i Charlesa Murraya z American Enterprise Institute. Głównym twierdzeniem jest uznanie inteligencji mierzonej testami za lepszy wskaźnik zarobków, powodzenia w pracy, niechcianej ciąży i przestępczości niż status socjoekonomiczny rodziców czy ich wykształcenie. Stwierdzone jest w niej też, że ludzie z wysoką inteligencją stają się odseparowani od reszty populacji ludzi z inteligencją średnią lub poniżej średniej i że jest to niebezpieczny trend. Największe kontrowersje wywołały rozdziały 13 i 14, w których autorzy twierdzą, że zależność inteligencji od rasy jest genetyczna i omawiają tego następstwa. Jestem ziarnkiem piasku – drugi singel zespołu Śmierć Kliniczna. Nagrań dokonano w "Studio Wawrzyszew" w Warszawie na początku 1984. Podczas sesji zarejestrowano dwa utwory: "Jestem ziarnkiem piasku" i "Psychopata". Piosenka "Psychopata" nie została dopuszczona przez cenzurę do publikacji ze względu na tekst (ukazała się dopiero w 2000 przy okazji reedycji kompilacji Jeszcze młodsza generacja). W tej sytuacji na singlu został wydany nagrany rok wcześniej (poddczas sesji do singla "Nienormalny świat") utwór "ASP".

  Odnośnie linków zewnętrznych, to moim zdaniem jest to niejasna sytuacja. W jednych artykułach zostają i mają sie dobrze, w innych są wywalane. Link usunąłem głównie dlatego, że umieściłeś go w złym miejscu, mianowicie pod szablonem chronologii, pod kategoriami i pod linkami interwiki, przez co sekcja Linki zewnętrzne znalazła się na samym dole strony. Pemo (dyskusja) 14:07, 19 paź 2009 (CEST)

  Współzależność społeczna to termin używany przez psychologów zajmujących się teorią gier opisujący sytuację, w której osiągnięcie pożądanych celów zależy nie tylko od własnych działań poszczególnych osób znajdujących się w tej sytuacji, ale także od działań pozostałych bohaterów danej sytuacji. Współzależnością społeczną jest więc każda sytuacja, w której ktoś inny – oprócz nas samych – ma wpływ na nasze wyniki.

  Byt przygodny - jest to, w odróżnieniu od bytu koniecznego, byt podlegający przyczynom oraz taki, który może nie istnieć (analogicznie byt konieczny istnieć musi). Jako że zjawiska takie jak czas dotyczą bytu przygodnego, można powiedzieć o jego początku lub końcu. Zakłada się, że bytów przygodnych może być wiele. Byt taki jest bytem złożonym, jest zniszczalny i ma on swoją przyczynę lub wyjaśnienie swojego istnienia będącą w bycie koniecznym. Inny byt przygodny nie może być przyczyną ani wyjaśniać istnienia jakiegoś bytu przygodnego. Przestępstwo umyślne - rodzaj przestępstwa dokonanego z zamiarem spowodowania określonego ustawą skutku. Ze względu na podział przestępstw wchodzi ono do grupy, w której bierze sie pod uwagę rodzaj winy sprawcy. Przed jego popełnieniem sprawca jest świadomy, że czyn, który ma zamiar dokonać jest przestępstwem, jednak godzi się na jego popełnienie (zamiar bezpośredni) - art. 9. § 1. k.k. Umyślnym jest też czyn, którego efektu sprawca nie jest pewien, ale działa w kierunku osiągnięcia zamierzonego celu. Przy przewidywaniu skutków czynu zabronionego i godzeniu się na nie jest mowa o zamiarze ewentualnym (sprawca godzi się tutaj z ewentualnością popełnienia czynu zabronionego).

  Antybohater – pierwszoplanowa postać literacka lub filmowa, niemająca jednak cech bohatera lub mająca je w niewielkim stopniu. Antybohater może mieć cechy negatywne, będące zaprzeczeniem cech heroicznych bądź może być tych ostatnich pozbawiony albo posiadać je w bardzo ograniczonym stopniu (może być fajtłapą, tchórzem, nieudacznikiem, leniem). Antybohater dokonuje czasem czynów heroicznych, jednak sposób, w jaki to robi bądź jego intencje niekoniecznie są heroiczne.

  Dodano: 27.07.2011. 12:04  


  Najnowsze