• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Global Startup Challenge 2010

  17.08.2010. 01:17
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Wraz z końcem sierpnia zakończą się, dwumiesięczne warsztaty programu Global Startup Challenge 2010, skierowanego do twórców projektów internetowych. Spośród blisko 100 zgłoszeń organizatorzy zakwalifikowali do udziału w warsztatach 8 najciekawszych projektów, które mają szansę osiągnąć sukces w Polsce i na świecie. We wrześniu zostanie podjęta decyzja, z kim spośród uczestników warsztatów organizatorzy utworzą spółkę i w co zainwestują do 200 tys. euro.

  Global Startup Challenge 2010 zorganizowała firma RedSky, która utworzyła FilesTube.com (wyszukiwarkę plików do ściągnięcia o międzynarodowej popularności) oraz Polska Fundacja Przedsiębiorczości, jej Fundusz Zalążkowy POMERANUS SEED i Sieć Aniołów Biznesu AMBER. Inicjatywę wspiera również Szczeciński Park Naukowo-Technologiczny, Urząd Miasta Szczecin.EU, Xevin Lab, NetCamp i Agencja Personal PR.

  ,,GSC 2010 kierujemy do ludzi zajmujących się tworzeniem projektów internetowych o zasięgu międzynarodowym" - powiedział PAP Tomasz Łasecki, Menedżer ds. Projektów Inwestycyjnych Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości. - ,,Jego uczestnicy to ludzie młodzi - studiujący lub już po studiach, również tacy, którzy prowadzą własne firmy."

  W konkursie o udział w warsztatach brało udział blisko 100 zespołów z Polski i z zagranicy, a w finałowej ósemce, która zakwalifikowała się na szkolenie znalazła się grupa z Litwy.

  Global Startup Challenge 2010 ma pomóc w zdobyciu wiedzy z zakresu zarządzania innowacyjnym e-projektem, tak w Polsce jak i za granicą, z nastawieniem na osiągnięcie światowego sukcesu.

  Co tydzień organizowane są spotkania sprawozdawcze, gdzie wyjaśniane są kolejne pytania uczestników.

  ,,Uczestnicy warsztatów poznają tematykę rozwoju projektów internetowych, dowiadują się jak przeliczać ruch na stronie internetowej na konkretne pieniądze i jak wygląda funkcjonowanie spółek" - opowiada Tomasz Łasecki - ,,Spotykają się ze specjalistami IT, e-marketingu i rynku kapitałowego. Z problemem dotyczącym strony programistycznej mogą zwrócić się w każdej chwili do ekspertów z RedSky."

  We wrześniu na stronie projektu (www.globstar2010.com) pojawi się informacja, z kim będą prowadzone rozmowy w sprawie utworzenia spółki, zaś do momentu jej utworzenia uczestnicy Global Startup Challenge 2010 pozostają właścicielami swoich projektów. Rozmowy o podziale przyszłych zysków odbędą się w momencie podpisywania umowy.

  Łasecki zdradza, że decyzja o wyborze zwycięzcy nie będzie łatwa. Na pewno kryterium wyboru będzie znajomość narzędzi i takie zaprezentowanie swojego pomysłu na e-projekt by można było go przetestować na rynku. Ważny też jest człowiek i jego znajomość branży oraz determinacja do osiągnięcia sukcesu.

  PAP - Nauka w Polsce, Małgorzata Nowak

  bsz


  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)
  StartUp Magazine – ogólnopolski dwumiesięcznik skierowany do młodych przedsiębiorców zaczynających przygodę z biznesem. Główną tematykę magazynu stanowią innowacje i przedsiębiorczość. Pismo wprowadza w świat biznesu, rozmawia z ludźmi sukcesu, koncentruje się na ideach i pomysłach zmieniających świat. Global Management Challenge (GMC) to największy na świecie konkurs oparty na symulacji biznesowej. Konkurs ten znany jest również pod nazwami Euromamanger, Gestion, Global Management, World-wide Management (w zależności od kraju, w którym się odbywa). Idea konkursu zrodziła się w Portugalii. Po raz pierwszy konkurs GMC odbył się w 1980 roku. Obecnie bierze w nim udział 28 państw. Celem symulacji jest osiągnięcie jak najwyższej wartości akcji zarządzanego przedsiębiorstwa na wirtualnej giełdzie. Sieć aniołów biznesu (ang. business angels network) to organizacja tworząca platformę, w ramach której przedsiębiorca szukający finansowania dla swojego projektu, ma szansę znaleźć anioła biznesu, który wesprze go kapitałowo. Pełni ona rolę pośrednika między aniołami biznesu a pomysłodawcami, niwelując barierę informacyjną. Inwestorom zapewnia anonimowość i dostęp do najlepszych projektów (prowadzi ich selekcję) oraz profesjonalnych szkoleń, a przedsiębiorcom - wsparcie w przygotowaniu pomysłu, dopracowaniu koncepcji i dokumentacji oraz możliwość zaprezentowania projektu aniołom biznesu. Efektywność ich działania w znacznej mierze opiera się na rozbudowanym środowisku, do którego powinno należeć wielu inwestorów i pomysłodawców reprezentujących różne branże. Znaczna część sieci aniołów biznesu to instytucje non-profit, choć coraz więcej tego typu organizacji prowadzi działalność komercyjną. W Polsce sieci aniołów biznesu poszukują projektów, których potrzeby kapitałowe mieszczą się w przedziale 50 tys. – 5 mln zł. Obecnie (2011) w Polsce funkcjonuje 10 tego typu sieci:

  Yandex – firma IT, która jest właścicielem największej rosyjskiej wyszukiwarki internetowej (ok. 64% rynku wyszukiwarek , ósma największa wyszukiwarka świata). Firma została założona w 1997 roku przez Arkadija Wołoża i Ilyę Segalovicha. Działa też na Białorusi, w Turcji, Ukrainie i w Kazachstanie. W 2001 r. twórcy portalu uruchomili polską wersję wyszukiwarki, która jednak nie zdobyła satysfakcjonującego udziału w rynku i wkrótce została zamknięta. Wiosną 2010 roku Yandex rozpoczął indeksowanie zagranicznych zasobów internetowych i uruchomił wyszukiwarkę Yandex.com. W 2009 i 2010 r. firma m.in. wykupiła udziały w izraelskiej spółce Vizi Information Labs rozwijającej technologię rozpoznawania twarzy, a także rosyjskie firmy zajmujące się cyfrowymi mapami (GIS Technology), sprzedażą reklam w sieci (Mediaselling) oraz gromadzeniem informacji o korkach (Smilink). Moon Zoo – jeden z ogólnodostępnych internetowych projektów astronomicznych, zapoczątkowanych projektem Galaxy Zoo. Z tego projektu wywodzi się zakrojona na szeroką skalę inicjatywa nazwana "Zooniverse", do której należą również takie zoo-projekty jak: Galaxy Zoo Mergers, Galaxy Zoo Supernovae, Solar Stormwatch, Galaxy Zoo Hubble i inne. Celem "Zooniverse" jest stworzenie miejsca dla całego pakietu projektów, które pozwolą każdemu, kto ma dostęp do internetu, przyczynić się do rozwoju nauki. Wszystkie z nich wykorzystują możliwości internetu poprzez udział internautów w badaniach naukowych, wspierających projekty badawcze opracowane przez astronomów, a które wymagają udziału dużej liczby uczestników. Są to badania, które wymagają szczególnie inteligencji oraz spostrzegawczości człowieka (wykorzystanie komputerów nie daje w tych badaniach oczekiwanych rezultatów).

  oikos International - międzynarodowa organizacja studencka inspirowana ideą zrównoważonego rozwoju, która powstała by wspierać przedsiębiorczość przyjazną środowisku naturalnemu oraz uwrażliwiać studentów kierunków ekonomicznych na problem zrównoważonego wzrostu gospodarczego. oikos International posiada obecnie ponad 50 000 członków, zrzeszonych w 39 oddziałach lokalnych w 20 państwach świata. Działalność oikosu obejmuje organizację wykładów, konferencji i warsztatów o tematyce prospołecznej i proekologicznej oraz realizację projektów mających na celu praktyczne zastosowanie zasad zrównoważonego rozwoju w gospodarce. Większość działań to oddolne inicjatywy dopasowane do potrzeb lokalnego środowiska danego oddziału. Niemniej jednak, oikos International realizuje również szereg projektów o skali globalnej, które mają przybliżać międzynarodowej społeczności ideę zrównoważonego rozwoju oraz prowokować do dyskusji na temat szans i zagrożeń globalnej gospodarki, której przyszło rozwijać się w granicach wytyczonych przez naturę. Część projektów ma charakter typowo edukacyjny, służy wzrostowi wiedzy i zdobywaniu nowych umiejętności przez członków oikos International, dzięki czemu możliwy jest wzrost oddziaływania samej organizacji. Puchar Challenge w sezonie 2009/2010 (oficjalna nazwa GM Capital Challenge Cup 2009/2010) – międzynarodowe rozgrywki organizowane przez Europejską Konfederację Piłki Siatkowej (CEV) – w ramach europejskich pucharów – dla 38 żeńskich klubowych zespołów siatkarskich „starego kontynentu”.

  Puchar Challenge w sezonie 2010/2011 (oficjalna nazwa 2011 GM Capital Challenge Cup Women) – międzynarodowe rozgrywki organizowane przez Europejską Konfederację Piłki Siatkowej (CEV) - w ramach europejskich pucharów - dla żeńskich klubowych zespołów siatkarskich "starego kontynentu". Losowanie poszczególnych par tej edycji pucharu odbyło się 19 czerwca 2010 roku w Luksemburgu. Puchar Challenge w sezonie 2009/2010 (oficjalna nazwa GM Capital Challenge Cup 2009/2010) – 3. edycja międzynarodowych rozgrywek organizowanych przez Europejską Konfederację Piłki Siatkowej (CEV) – w ramach europejskich pucharów – dla 33 męskich klubowych zespołów siatkarskich "starego kontynentu".

  Venture Capital – termin oznaczający inwestycje na niepublicznym rynku kapitałowym znajdujących się we wczesnych fazach rozwoju. Jest to forma finansowania innowacyjnych, a przez to obarczonych ryzykiem, projektów inwestycyjnych. Celem inwestowania venture capital jest zysk wynikający z wartości przedsiębiorstwa, a nie z samej działalności produkcyjnej bądź usługowej. Przybiera ona specyficzną formę. Polega ona na zasileniu kapitałowym powstającej spółki poprzez objęcie akcji lub udziałów. Działania te powodują że kapitał do firmy nie jest wprowadzany w formie kredytu, ale w formie właścicielskiej. Inwestor oferujący finansowanie typu venture capital staje się współwłaścicielem spółki, którą finansuje. Forma i ilość akcji bądź udziałów, jaką otrzyma dostawca kapitału, wynika z wcześniejszych ustaleń pomiędzy nim a właścicielami, lub pomysłodawcami nowego rozwiązania. Inwestor przedsięwzięcia podejmuje takie same ryzyko jak pozostali udziałowcy przedsięwzięcia. W przypadku powodzenia przedsięwzięcia, razem z założycielami czy pomysłodawcami uczestniczy w jego sukcesie. Występuje pomoc menadżerska, jaką otrzymuje przedsiębiorca od inwestora, który na bieżąco uczestniczy w działaniach na rzecz rozwoju przedsięwzięcia i w praktyce staje się on partnerem przedsiębiorcy. Współpracę reguluje umowa inwestycyjna, zawierająca postanowienia dotyczące wzajemnych praw i obowiązków stron. Zakres ingerencji w działalność spółki jest większy niż w przypadku większości typów inwestycji i polegają na wzajemnym zaufaniu stron.

  Kwalifikacje do AFC Challenge Cup 2010 były drugimi eliminacjami do tego turnieju dla najmniej rozwiniętych piłkarskich państw AFC, tak zwanej "grupy powstającej" i składały się z dwóch rund eliminacyjnych.

  E-Podatki- program rozumiany jako zespół działań organizacyjnych, legislacyjnych i informatycznych mających na celu wyposażenie administracji podatkowej w nowoczesne narzędzia zarządzania informacją. Wspierają one realizację jej ustawowych zadań poprzez zwiększenie stopnia realizacji wpływów podatkowych, podniesienie efektywności oraz poprawę jej wizerunku społecznego. Program e-Podatki będzie wypełnieniem umowy dotyczącej realizacji projektów indywidualnych w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007–2013, Priorytet VII Społeczeństwo informacyjne – Budowa elektronicznej administracji: e-Deklaracje 2, e-Podatki, e-Rejestracja zawartej w Warszawie w dniu 22 września 2008 r. pomiędzy: Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji a Ministrem Finansów. Wartość projektów wchodzących w skład programu e-Podatki została określona na około 281 milionów złotych. Lewiatan Business Angels (LBA) jest największą w Polsce siecią Aniołów Biznesu, działającą przy Konfederacji Lewiatan. Zajmuje się kojarzeniem atrakcyjnych projektów inwestycyjnych z inwestorami poszukującymi nowych, ciekawych projektów, mających duży potencjał wzrostu.

  Puchar Challenge siatkarzy 2010/2011 (oficjalna nazwa: GM Capital Challenge Cup 2010/2011) - 4. sezon Puchar Challenge rozgrywanego od 2007 roku (31. turniej ogólnie, wliczając Puchar CEV), organizowanej przez Europejską Konfederację Piłki Siatkowej (CEV) w ramach europejskich pucharów dla 64 męskich klubowych zespołów siatkarskich "starego kontynentu". Crowdfunding – forma finansowania różnego rodzaju projektów przez społeczności, które są wokół tych projektów zorganizowane. Przedsięwzięcie jest w takim przypadku finansowane poprzez dużą liczbę drobnych, jednorazowych wpłat dokonywanych przez osoby zainteresowane projektem. Upowszechnienie się internetu pozwala na łatwe informowanie o projektach i tworzenie wokół nich społeczności, co przyczyniło się do rozwoju zjawiska crowdfundingu. Określenie to jest zwykle używane w odniesieniu do zbiórek prowadzonych na stworzonych w tym celu platformach internetowych, rzadziej także przy pomocy serwisów społecznościowych lub blogów.

  Gratka Technologie - przedsiębiorstwo zajmujące się tworzeniem i obsługą infrastruktury informatycznej dla firm oraz realizowaniem zaawansowanych projektów w oparciu o technologie internetowe. Specjalizacją firmy jest tworzenie serwisów społecznościowych, ogłoszeniowych, informacyjnych i e-commerce, aplikacji typu CMS, DMS i CRM oraz usługi SEO i SEM. Gratka Technologie posiada zaplecze w postaci własnego data center w Gdańsku, którego zasoby udostępniane są w ramach świadczonych usług. Firma oferuje również usługi hostingowe, kolokacji serwerów własnych oraz serwerów dedykowanych. Komitet sterujący – jest organem wspierającym kierownictwo przedsiębiorstwa w jego działaniu. Dotyczy to głównie podejmowania strategicznych decyzji w zakresie przyszłej realizacji projektów inwestycyjnych podmiotu. Podejmuje on decyzje o tym, który z przedstawionych w danym momencie projektów ma być wcielony w życie, a który nie. Jest odpowiedzialny za długoterminowe zarządzanie projektem i jego monitoring. Oznacza to kontrolę realizacji projektu na poziomie strategicznym, weryfikacji zgodności projektu z przyjętymi wcześniej celami i utrzymaniem założonych ram: zakresu, kosztów i terminów czasowych. W przypadku jakichkolwiek zmian w projekcie, muszą one być najpierw przedstawione komitetowi, a potem przez niego zatwierdzone. Tylko wtedy można je uwzględnić w projekcie. Komitet sterujący ocenia i akceptuje, na zasadzie konsensusu, zaproponowane przez zespół projektowy działania dla realizacji projektu. Zajmuje się także ich koordynacją i spójnością z innymi realizowanymi projektami. Komitet sterujący powołuje grupy robocze i wybiera ekspertów, z którymi przedsiębiorstwo będzie współpracować przy projekcie. Przed komitetem odpowiada kierownik projektu (bądź dyrektor – w zależności od wielkości i działalności jednostki gospodarczej).

  Ringier Axel Springer Polska Sp. z o.o. – spółka prawa handlowego, wydawca prasy. Istnieje od 1994 roku (do 2010 r. jako Axel Springer Polska Sp. z o.o.) i należy do grona największych wydawców prasy w Polsce. Od 2010 roku firma jest częścią międzynarodowej spółki mediowej Ringier Axel Springer Media AG (z siedzibą w Zurychu), która oprócz Polski działa również w Czechach, na Słowacji i w Serbii. Właścicielami Ringier Springer Media AG są: niemiecki koncern mediowy Axel Springer AG (50% udziałów) i szwajcarska spółka mediowa Ringier AG (50% udziałów).

  Dodano: 17.08.2010. 01:17  


  Najnowsze