• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kibice piłki nożnej uczestniczą w testach efektu widza

  15.01.2013. 17:37
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Sympatycy futbolu wzięli udział w eksperymencie testującym jedno z najtrudniejszych zagadnień psychologii behawioralnej. Efekt widza opiera się na przekonaniu, że im większa liczba świadków nagłego wypadku, tym mniejsza istnieje szansa, że którykolwiek z nich zdecyduje się pomóc osobie w niebezpieczeństwie.

  Zjawisko to po raz pierwszy zidentyfikowano w latach 60. XX w., niemniej prowadzenie badań w tym zakresie okazało się trudne na przestrzeni lat. Większość eksperymentów opierała się na upozorowanych nagłych wypadkach lub brutalnych potyczkach z udziałem aktorów, co okazywało się niewiarygodne pod względem oceny autentyczności reakcji.

  Dr Southern wraz z kolegami z Uniwersytetu w Bournemouth, Wlk. Brytania, podjął trud przezwyciężenia trudności, obmyślając eksperymenty z wykorzystaniem technologii animacji komputerowej 3D. Wyniki zostały niedawno opublikowane w czasopiśmie Public Library of Science (PLoS) One.

  Dr Southern twierdzi: "Zdaliśmy sobie sprawę, że przeprowadzenie eksperymentów wymaga możliwe jak najlepszego odtworzenia rzeczywistości. Jeżeli w wirtualnej rzeczywistości uda się skłonić ludzi do uwierzenia, że są na miejscu, a reakcje zachodzące wokół nich w tym środowisku są wiarygodne, wówczas zaczną oni reagować naprawdę".

  Aby stworzyć wirtualny świat, dr Southern i profesor Zhang wykorzystali system znajdujący się w University College London (UCL) o nazwie "ReaCToR". Wykorzystali obrazy stereo, które zostały następnie wyświetlone na ścianach i posadzce pokoju za pomocą projektorów cyfrowych wysokiej rozdzielczości. Lekkie okulary stereo, takie jak te wykorzystywane do oglądania nowoczesnej TV 3D, sprawiają, że osoba, która wejdzie w nich do pokoju, zobaczy realny pub sportowy w 3D. Technologia śledzenia położenia głowy zapewnia widoczność obrazu z odpowiedniej perspektywy, podczas gdy ośmiogłośnikowy system wysyła dźwięk kierunkowy.

  Na potrzeby serii eksperymentów przeprowadzonych wraz z kolegami z UCL i Uniwersytetu w Lancaster, zespół zwerbował 40 kibiców klubu FC Arsenal i poprosił ich o wejście do pomieszczenia ReaCToR, aby wyszukać pamiątki związane z piłką nożną. Po wejściu do środka uczestnicy natykali się na starcie dwóch mężczyzn.

  Dr Southern wyjaśnia, co się działo dalej: "Wykorzystywaliśmy różne scenariusze, aby przekonać się, jakie czynniki mogą przeszkodzić w podjęciu przez kogoś interwencji w momencie rozpoczęcia się starcia. Zmienną była ofiara starcia: kibic Arsenalu ubrany w koszulkę klubową albo osoba nie zainteresowana zespołem, ubrana w zwyczajną, czerwoną koszulkę. Uczestnicy podejmowali interwencje zdecydowanie częściej, kiedy należeli do tej samej grupy, co ofiara".

  Przeprowadzone zostały także inne eksperymenty, w których naukowcy zaprogramowali wirtualną ofiarę tak, aby patrzyła w czasie starcia prosto na uczestnika, prosząc o pomoc. W tym przypadku uczestnicy stawali się bardziej zaniepokojeni bezpieczeństwem ofiary, a ich interwencja była raczej słowna, a nie fizyczna, oznaczająca wyższy poziom zaangażowania. Naukowcy wypełnili bar również innymi, wirtualnymi postaciami, które rozmaicie reagowały na starcie. W jednym przypadku mężczyzna przyglądający się starciu po prostu wzruszył ramionami, kiedy uczestnik spojrzał się na niego. Wirtualni obserwatorzy wydawali także okrzyki, aby zachęcić uczestnika do interwencji lub go do niej zniechęcić.

  Dr Southern jest przekonany, że badania mogą przynieść znacznie więcej, aniżeli tylko pogłębić naszą wiedzę o słabościach ludzkiego umysłu. Mogą np. przyciągnąć uwagę policji i Ministerstwa Obrony w kontekście szkolenia pracowników w łagodzeniu konfrontacyjnych sytuacji. Zasugerowano również, że technologia może być wykorzystywana pomocniczo do oceny prawdopodobieństwa ponownego popełnienia brutalnego przestępstwa przez więźnia. Badania pilotażowe już przyniosły obiecujące wyniki.

  Dr Southern podsumowuje: "To technologia wspomagająca. Otwiera drogę do stosowania scenariuszy immersyjnych we wszelkiego typu zastosowaniach".

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Brockley – stacja kolejowa na terenie London Borough of Lewisham, obsługiwana przez London Overground (które pełni także rolę administratora stacji) oraz Southern. W roku statystycznym 2008/09 skorzystały z niej niespełna 2 miliony pasażerów. Złudzenie (iluzja) – zniekształcona interpretacja istniejących bodźców zewnętrznych; występują one również u ludzi zdrowych i nie jest objawem psychopatologicznym. W przypadku ludzi zdrowych, osoba doświadczająca złudzenia jest w stanie skorygować je z rzeczywistością (np. widząc z daleka jakiegoś człowieka, który wydaje jej się być osobą, która wyjechała z miasta rozumie, że nie może to być ta osoba - w przypadku psychopatologii wiedza o tym, że dana osoba nie może znajdować się w tym miejscu nie wystarcza). USC Trojans – nazwa drużyn sportowych University of Southern California, biorących udział w akademickich rozgrywkach organizowanych przez National Collegiate Athletic Association.

  British Rail Class 377 "Electrostar" - typ elektrycznych zespołów trakcyjnych, produkowanych przez zakłady firmy Bombardier Transportation w Derby, należących do rodziny pociągów Electrostar (inne jednostki z tej rodziny to British Rail Class 357, British Rail Class 375 i British Rail Class 376). Dotychczas dostarczono 154 zestawy tego typu, zaś dodatkowych 28 powstało w wyniku przebudowy składów typu British Rail Class 357. Wszystkie eksploatuje obecnie firma Southern. Obecnie producent jest w trakcie realizacji zamówienia na kolejne 23 składy, które również trafią do Southern. Konferencja internetowa jest wykorzystywana do odbycia spotkania, przeprowadzenia szkolenia lub przedstawienia prezentacji na żywo poprzez internet. W przypadku konferencji internetowej każdy uczestnik siedzi przed swoim własnym komputerem i ma kontakt z innymi uczestnikami przez internet. Wzięcie udziału w konferencji jest możliwe, jeśli uczestnicy na swoich komputerach mają zainstalowane odpowiednie aplikacje. Może to być także aplikacja sieciowa, gdzie uczestnicy mają możliwość wzięcia udziału w spotkaniu po naciśnięciu linku rozprowadzanego pocztą e-mail (zaproszenie na spotkanie).

  Anerley - stacja kolejowa w Londynie, na terenie London Borough of Bromley, zarządzana przez London Overground jako część East London Line, ponadto obsługiwana również przez Southern w ramach kursów po Brighton Main Line. W roku statystycznym 2007/8 skorzystało z niej ok. 400 tysięcy pasażerów. British Rail Class 455 - typ elektrycznych zespołów trakcyjnych, produkowanych w latach 1982-1985 przez zakłady firmy BREL w Yorku. Łącznie dostarczono 137 zestawów. Obecnie można je spotkać głównie na trasach podmiejskich łączących Londyn z okolicznymi miejscowościami, przede wszystkim od strony południowej i południowo-zachodniej. W barwach South West Trains zaczynają bieg na dworcu Waterloo. Z kolei kursy obsługiwane przez Southern mają swój początek na London Bridge Station.

  Utrzymywanie pokoju – jeden z głównych instrumentów Organizacji Narodów Zjednoczonych, służący szeroko rozumianemu zapewnieniu pokoju i bezpieczeństwa. Jednym z celów ONZ jest utworzenie takich warunków, które zapewnią trwały pokój i bezpieczeństwo. Dla zapewnienia tego celu ONZ jest upoważniona do stosowania odpowiednich środków dla zapobiegania oraz usuwania zagrożeń i naruszeń pokoju, a także tłumienia aktów agresji. W przypadku zaistnienia sytuacji zagrożenia Rada Bezpieczeństwa ONZ decyduje o podjęciu misji pokojowej. Forest Hill - stacja kolejowa w Londynie, na terenie London Borough of Lewisham, zarządzana przez London Overground i obsługiwana przez tego przewoźnika jako część East London Line. Zatrzymują się na niej również pociągi firmy Southern, w ramach kursów po Brighton Main Line. W roku statystycznym 2008/09 ze stacji skorzystało ok. 3,024 mln pasażerów.

  Live At The Astoria, London (31.10.07) – pierwszy album koncertowy southern rockowego zespołu Black Stone Cherry. Został wydany 31 października 2007 przez Concert Live. Zawiera dwie płyty z występem zespołu w Astorii w Londynie, który był ostatnim koncertem na trasie. Wydany został w limitowanej liczbie 1000 kopii.

  Norwood Junction - stacja kolejowa w Londynie, na terenie London Borough of Croydon. Jest zarządzana przez London Overground, które obsługuje ją jako część East London Line. Ponadto na stacji zatrzymują się pociągi firmy Southern. W roku statystycznym 2007/08 ze stacji skorzystało ok. 2,81 mln pasażerów.

  Grand to naziemna stacja niebieskiej linii metra w Los Angeles znajdująca się na platformie na Washington Boulevard w pobliżu skrzyżowania z Grand Avenue. Jest to stacja położona najbliżej USC - University of Southern California (Uniwersytetu Południowej Kalifornii). Sydenham - stacja kolejowa w Londynie, na terenie London Borough of Lewisham, zarządzana i obsługiwana przez London Overground jako część East London Line. Na stacji zatrzymują się również pociągi firmy Southern. W roku statystycznym 2008/09 ze stacji skorzystało ok. 2,222 mln pasażerów.

  NCAA Division I – najwyższa z trzech dywizji, na jakie podzielona jest NCAA, główny system międzyuczelnianych rozgrywek sportowych w Stanach Zjednoczonych. Kryterium przydziału do dywizji jest budżet przeznaczany przez uczelnię na sport, w szczególności liczba oferowanych przez nią stypendiów sportowych, oraz poziom posiadanej infrastruktury. Choć uczelnie mogą wybrać, w których sportach będą wystawiać swoje reprezentacje, w Division I łączna liczba wystawionych przez nie zespołów nie może być mniejsza niż 14, w tym co najmniej siedem zespołów kobiecych i co najmniej 6 zespołów męskich. W praktyce wymogi te sprawiają, iż na udział w Division I mogą pozwolić sobie raczej duże i zamożne uczelnie, w większości o statusie uniwersytetu. Z drugiej strony, gwarantuje to wysoki poziom rozgrywek, dzięki czemu zawody międzyuczelniane cieszą się w USA bardzo dużą popularnością. Honor Oak Park - stacja kolejowa w Londynie, na terenie London Borough of Lewisham, zarządzana przez London Overground, w którego sieci stanowi część East London Line. Na stacji zatrzymują się również pociągi firmy Southern. W roku statystycznym 2008/09 ze stacji skorzystało ok. 1,462 mln pasażerów.

  Penge West - stacja kolejowa w Londynie, na terenie London Borough of Bromley, zarządzana i obsługiwana przez London Overground jako część East London Line. Na stacji zatrzymują się również pociągi firmy Southern. W roku statystycznym 2007/08 ze stacji skorzystało ok. 271 tysięcy pasażerów. Czystość substancji – procentowa zawartość wagowa głównej substancji stanowiącej dany produkt, po odjęciu od niej wszystkich zanieczyszczeń towarzyszących jej w tym produkcie. Najczęściej produktem, którego czystość określa się, jest pojedynczy związek chemiczny, ewentualnie może to być ściśle określona mieszanina związków chemicznych (np. roztwór wodny o określonym stężeniu). Stopniowana jest poprzez kolejne rzędy wielkości i służy do klasyfikacji produktów, surowców lub odczynników w celach handlowych lub technologicznych. W przypadku technologii i konkretnych procedur reakcji wymagana może być nie tylko minimalna czystość potrzebna do osiągnięcia zamierzonego efektu, ale na skalę przemysłową również maksymalna – aby nie podrażać kosztów produkcji. Zazwyczaj wraz ze wzrostem czystości substancji, jeszcze szybciej rośnie jej cena, jednak dla różnych substancji koszty uzyskania tej samej czystości mogą być bardzo różne. Np. koszt uzyskania żelaza o czystości 99,9% jest znacznie wyższy od rtęci o czystości 99,9999%.

  Cloud – niezależna komputerowa gra logiczna stworzona w 2005 roku przez zespół studentów University of Southern California. Produkcja gry Cloud rozpoczęła się w styczniu 2005 roku, gdy zespół otrzymał od uczelni stypendium o wartości 20 tysięcy dolarów amerykańskich; została ona udostępniona do bezpłatnego pobrania w październiku tego samego roku. Do lipca 2006 roku stronę projektu odwiedzono 6 milionów razy, a sama gra została pobrana 600 tysięcy razy. Thomas DeCarlo Callaway, powszechnie znany pod pseudonimem scenicznym Cee Lo Green (ur. 30 maja 1974) – amerykański wokalista, raper, producent muzyczny i autor tekstów. Działalność rozpoczął w grupie Goodie Mob, tworzącej southern hip hop. W kolejnych latach rozwinął karierę solową, a także w duecie z producentem Danger Mouse utworzył zespół Gnarls Barkley.

  Dodano: 15.01.2013. 17:37  


  Najnowsze