• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kobiety na najtrudniejszych stanowiskach

  12.02.2010. 19:45
  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak

  Kobiety są wybierane na stanowiska kierownicze wówczas, gdy funkcje te wiążą się ze szczególnym ryzykiem niepowodzenia. To wnioski z badań psycholożki, dr Michelle Ryan, która opublikowała je na łamach kwartalnika "Psychology of Women Quarterly", zajmującego się tematyką feministyczną.

  Dr Ryan przeanalizowała dane na temat kandydatur do parlamentu brytyjskiego w 2005 roku. Stwierdziła przy tym, że kandydatki Partii Konserwatywnej wysuwane były na miejsca, na których pozycja przeciwników z Partii Pracy była tak ugruntowana, że praktycznie kandydatki były na starcie pozbawione szans na wygraną.

  Eksperyment psychologiczny, który przeprowadziła dr Ryan wśród studentów nauk politycznych potwierdził ten mechanizm. Eksperyment miał formę gry, w której studenci przeprowadzali wybory. Ich "kandydat" ubiegał się o miejsce łatwe do zdobycia (bo już obsadzone przez ich partię) lub ryzykowne (znajdujące się w rękach silnej opozycji).

  Okazało się, że w sytuacji, gdy wygrana w wyborach wydawała się sprawą prostą, studenci wysuwali mężczyznę jako kandydata. Natomiast na nominację na stanowiska, gdzie ryzyko porażki było duże, większe szanse miały kobiety.

  "Dyskryminacja ze względu na płeć w polityce może być subtelna i trudna do zauważenia" - mówi dr Ryan, cytowana w serwisie Eurekalert. "Kobiety w dalszym ciągu nie są wystarczająco reprezentowane na stanowiskach politycznych, często stawiane są też przed nimi trudniejsze zadania polityczne, niż przed mężczyznami" -dodaje dr Ryan. Parafrazując wyrażenie "szklany sufit", używane dla określenia ograniczenia awansu zawodowego kobiet, opisała tę sytuację, jako "szklany klif".

  Źródło:
  PAP - Nauka w Polsce

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Siedem z Dziewięciu Trzecie Przyłącze Unimatrycy 01 (ang. Seven of Nine Tertiary Adjunct of Unimatrix 01; imię noszone przed asymilacją: Annika Hansen) – postać fikcyjna, bohaterka serialu Star Trek: Voyager, grana przez Jeri Ryan. Szesnaście życzeń (ang. 16 Wishes) – film z udziałem Debby Ryan, który w Stanach Zjednoczonych miał swoją premierę 25 czerwca 2010 na Disney Channel i 16 lipca 2010 na Family Channel. W Polsce zaś miał swoją premierę 24 grudnia 2010. Przyciągnął ponad 5 600 000 widzów podczas premiery. Partia Zielonych (irl. Comhaontas Glas, dosł. Zielony Sojusz, ang. Green Party) – irlandzka partia polityczna utworzona w 1981. Od 2006 ma charakter ponadgraniczny: działa zarówno w Irlandii, jak i w Irlandii Północnej. Liderem partii jest Eamon Ryan.

  Ryan X-13 Vertijet – (Ryan Model 69) amerykański eksperymentalny samolot odrzutowy pionowego startu i lądowania VTOL, zaprojektowany w latach 50. w wytwórni lotniczej Ryan Aeronautical Company. Nazwa Vertijet jest zlepkiem dwóch angielskich wyrazów Vertical (pionowy) i Jet (odrzutowiec). Celem projektu X-13 było zademonstrowanie zdolności samolotu odrzutowego do pionowego startu, zawisu, przejścia do lotu poziomego, oraz pionowego lądowania. Wybory do Parlamentu Europejskiego w Niemczech w 1989 roku zostały przeprowadzone 18 czerwca 1989. Do zdobycia było 81 mandatów, o które ubiegało się 6 partii politycznych.

  Future Love – trzeci singel promujący pierwszy studyjny album amerykańskiej wokalistki Kristinii DeBarge. Autorami tekstu są Ryan Tedder oraz Evan "Kidd" Bogart.Początkowo "Future Love" miał zostać wydany wraz z singel "Sabotage"(jako a-side). W amerykańskich stacjach radiowych singel miał premierę 21 lipca 2009. Ostatecznie podjęto decyzje o wydaniu tych dwóch utworów jako osobne single. "Sabotage" został wydany 18 października 2009 natomiast "Future Love" 2 listopada trafił do brytyjskich stacji muzycznych. Późne wydanie tego singla ( 5 miesięcy od premiery w Stanach) spowodowało powstanie nowej wersji wraz z raperem Pitbullem. Życie Ryana – amerykańskie reality show opowiadające o losach Ryana Shecklera, znanego amerykańskiego skateboardera. Ryan trenuje skateboarding od drugiego roku życia i już w wieku kilkunastu lat zajmował pierwsze miejsca w najważniejszych zawodach, pokonując wiele starszych od siebie osób. W programie przedstawiane są najważniejsze, najśmieszniejsze i najbardziej zwariowane momenty w karierze i życiu prywatnym małego mistrza.

  Szalona odwaga (Courage Under Fire) – amerykański dramat wojenny z 1996 w reżyserii Edwarda Zwicka z Denzelem Washingtonem i Meg Ryan w głównych rolach. Bracia Niland – czterech braci z Tonawanda w stanie Nowy Jork, historia których stała się inspiracją dla Stevena Spielberga, który w filmie "Szeregowiec Ryan" luźno oparł się na faktach z życia braci.

  „Counting Stars” – singel amerykańskiego zespołu pop-rockowego OneRepublic z ich trzeciego albumu studyjnego, Native. Utwór został wydany jako trzeci singel z albumu. Autorem tekstu piosenki jest Ryan Tedder, zaś producentami są Tedder oraz Noel Zancanella.

  „Reach Out” – piosenka piosenkarki Hilary Duff, pochodzi z płyty Best Of (z 2008 roku). Piosenkę napisali Ryan Benjamin Tedder, Evan "Kidd" Bogart i Mika Guillory.

  Deborah Ann Ryan, znana również jako Debby Ryan (ur. 13 maja 1993 w Huntsville, Alabama) – amerykańska aktorka i wokalistka. The Long Road Tour – trasa koncertowa kanadyjskiej formacji rockowej Nickelback, promująca czwarty studyjny album pt. "The Long Road", wydany 23 września 2003 roku. Jest to druga oficjalna trasa zespołu. Podczas trasy zespół zagrał w Północnych Stanach, Europie oraz Australii. Jest to także ostatnia trasa koncertowa, w której udział wziął perkusista Ryan Vikedal, który na początku 2005 roku został zastąpiony przez Daniela Adaira z formacji 3 Doors Down.

  Pokusa nadużycia (ang. moral hazard) - teza mówiąca o tym, że podmiot chroniony przed ryzykiem może zachowywać się inaczej, niż gdyby był w pełni eksponowany na ryzyko. Na przykład, osoba ubezpieczona może zachowywać się bardziej ryzykownie w porównaniu z sytuacją, w której nie miałaby ona ubezpieczenia. Moral hazard narasta, ponieważ poszczególni ludzie jak i instytucje nie ponoszą konsekwencji swoich działań i w związku z tym mają tendencję do zachowań mniej ostrożnych, niż miałoby to miejsce w przypadku ponoszenia pełnych skutków.

  Dodano: 12.02.2010. 19:45  


  Najnowsze