• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kupujesz ubrania? Najpierw je przymierz!

  08.04.2009. 18:11
  opublikowane przez: Maksymilian Gajda

  Klienci wiedzą dokładnie co robią, kiedy wnoszą naręcza ubrań do przymierzalni. Rozmiary różnią się w zależności od typu odzieży, a rozmiary mały, średni i duży nie są już tym czym były - według raportu zatytułowanego "Duży? Rozmiary ubrań i ich oznaczanie". Autorzy, naukowcy z Finlandii, Norwegii i Szwecji, ocenili na ile aktualne systemy oznaczania rozmiarów są skuteczne i bogate w informacje.

  Na podstawie sondażu konsumentów, pomiarów spodni w trzech krajach skandynawskich oraz wyczerpujących wywiadów przeprowadzonych w Norwegii, naukowcy informują o dwóch rzeczach: jaka jest relacja pomiędzy podanymi rozmiarami ubrań a ich rzeczywistymi wymiarami oraz jakie są opinie i doświadczenia klientów w tym zakresie.

  Stosowane obecnie systemy oznaczania rozmiarów są zdaniem autorów dla wielu osób dezorientujące. Ich odczucia potwierdziły się, kiedy okazało się, że wymiary spodni są różne nie tylko w zależności od rozmiaru, ale także w ramach tych samych rozmiarów. W niektórych przypadkach naukowcy stwierdzili, że spodnie oznaczone rozmiarem "duży" były tak naprawdę mniejsze od spodni oznaczonych rozmiarem "mały". Należy również zaznaczyć, że wahania rozmiarów wśród spodni damskich są większe w porównaniu ze spodniami męskimi.

  Tymczasem czytamy w raporcie, że występuje niewiele regularnych różnic między rozmiarami oraz ich oznaczeniami, na których można by się oprzeć: kraj pochodzenia marki ubrania, kraj produkcji lub ogólne różnice między Finlandią, Norwegią i Szwecją. W raporcie zaznaczono także, iż spodnie sprzedawane w sklepach nastawionych na młodsze klientki są nieco mniejsze niż te w sklepach dla kobiet dorosłych.

  Obecnie systemy oznaczania rozmiarów ubrań różnią się pod względem sposobów i zastosowań. Mając ten problem na względzie, Europejski Komitet Normalizacyjny (CEN) zamierza opracować nowy, wspólny standard oznaczania rozmiarów ubrań. CEN jest przekonany, że normalizacja rozmiarów ułatwi życie konsumentom na całym świecie, a podczas projektowania nowego standardu należy uwzględnić każdy aspekt społeczeństwa.

  Według naukowców konsumenci sądzą, że istniejący system oznaczania rozmiarów jest odpowiedni, niemniej wspólny standard metkowania postrzegają w pozytywnym świetle. Konsumenci łatwiej będą mogli znaleźć pasujące ubrania i dokonają mniej nietrafionych zakupów, jeżeli polepszy się ich zrozumienie i znajomość relacji między ciałem, ubraniami i oznaczaniem rozmiaru. Naukowcy podkreślili, że większa wiedza przyczyni się do dyskusji na temat wagi ciała i związanych z tym ideałów.

  Raport został sporządzony przez naukowców z norweskiego Państwowego Instytutu Badań Konsumenckich (SIFO) oraz przetłumaczony i opublikowany przez przedstawicieli Państwowego Centrum Badań Konsumenckich (Finlandia) i Centrum Nauk Konsumenckich przy Uniwersytecie w Gothenburgu (Szwecja).

  Źródło: CORDIS

  Więcej informacji:

  Państwowy Instytut Badań Konsumenckich (SIFO):
  http://www.sifo.no

  Europejski Komitet Normalizacyjny:
  http://www.cen.eu/cenorm

  Uniwersytet w Gothenburgu:
  http://www.gu.se

  Źródło danych: SIFO
  Referencje dokumentu: Na podstawie informacji pochodzących z SIFO

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Spodnie – wierzchnia część ubrania osłaniająca ciało od pasa w dół. Noszone są zarówno jako element dwu- lub trzyczęściowego garnituru jak i samodzielnie. Dawniej były wyłącznie elementem ubrań męskich aż do lat 20. XX w. kiedy emancypacja kobiet pociągnęła za sobą szereg przemian obyczajowych i rewolucję obyczajową. Współcześnie są elementem ubrań zarówno kobiecych jak i męskich. Wieszak do ubrań to przedmiot powszechnego użytku o kształcie odwzorowującym ludzkie ramiona. Zaprojektowany by ułatwić wieszanie, np.: kurtek, marynarek, swetrów, koszulek, bluz w sposób, który zapobiega marszczeniu ubrań. Dolna część wieszaka umożliwia wieszanie spodni. Suszarka do ubrań - urządzenie służące do suszenia ubrań, obecnie najczęściej zasilane elektrycznie. Do takiej suszarki ubrania wkłada się do bębna, podobnie jak w pralce automatycznej, najczęściej po uprzednim ich upraniu.

  Żołnierze-klony to postacie ze świata Gwiezdnych wojen. Byli żołnierzami walczącymi dla Starej Republiki, wyhodowanymi na wiecznie deszczowej, pokrytej bezkresnymi oceanami planecie Kamino na rozkaz mistrza Jedi Sifo-Dyasa. Skrzynia - rodzaj opakowania, zazwyczaj drewnianego, stosowanego do transportu towarów, szczególnie na dalekie odległości. Opakowanie w skrzynię zabezpiecza przewożone towary przed uderzeniami, na co szczególnie narażone są transporty morskie. Prostopadłościenne skrzynie wykonane są na ogół z desek połączonych ze sobą przy pomocy usztywniających listew. Mogą mieć rozmiary od kilkudziesięciu centymetrów do nawet kilku metrów. W skrzynie pakowane mogą być zarówno - zbiorczo - paczki i pudła mniejszych rozmiarów, jak i duże maszyny i urządzenia, i w zależności od zawartości i rozmiarów ważyć mogą od kilkuset gramów do kilkudziesięciu ton. Najcięższe opakowania tego rodzaju bywają wzmacniane dodatkowymi profilami stalowymi oraz wyposażane w zaczepy pozwalające na podnoszenie ich przy pomocy urządzeń dźwignicowych.

  Sieć Europejskich Centrów Konsumenckich (ang. European Consumer Centres Network ECC-Net) jest siecią UE współfinansowaną przez Komisję Europejską, państwa członkowskie, Norwegię i Islandię. Składa się z 29 centrów, po jednym w każdym z 27 państw członkowskich UE oraz w Islandii i Norwegii. Ośrodki pracują razem w celu zapewnienia konsumentom informacji na temat transgranicznych zakupów towarów i usług. Ponadto stanowią one pomoc w polubownym rozwiązywaniu sporów transgranicznych. Skala mapy (czasem używany jest również termin podziałka mapy) – stosunek wielkości liniowych rozmiarów modelu Ziemi, dla jakiego opracowano odwzorowanie kartograficzne danej mapy, do rzeczywistej wielkości tych rozmiarów.

  Brosza, broszka – rodzaj biżuterii, ozdoba, współcześnie noszona niemal wyłącznie przez kobiety. Umocowana od dołu szpilka służy przyczepianiu broszki do ubrań oraz sczepianiu poszczególnych części ubrania. Broszki mają różne kształty: od prostych, owalnych do fantastycznie powyginanych. Także wielkości tych ozdób są zróżnicowane. Systemy oznaczania zębów zostały opracowane w celu ujednolicenia i ułatwienia komunikacji pomiędzy lekarzami, dentystami, technikami dentystycznymi, higienistami stomatologicznymi i przedstawicielami innych zawodów mających do czynienia z zębami, w szczególności gdy posługują się różnymi językami. Ich zaletą jest ułatwienie zapisu i prowadzenia historii choroby w kartotece pacjenta. Każdy system stanowi zbiór zasad opisujących schemat, według którego każdemu zębowi w każdym łuku przyporządkowane jest określone i unikalne oznaczenie literowe lub liczbowe (również zęby mleczne i stałe mają odrębne oznaczenia). Przez lata rozwijały się różne systemy – od bardziej opisowych (łaciński) i wizualnych (Zsigmondy’ego, Haderupa) do czysto cyfrowych (Viohla, uniwersalny) ze względu na rozwój technologii informacyjnych oraz możliwość wprowadzania danych pacjenta do komputera.

  Palaeeudyptes – rodzaj wielkich pingwinów paleogeńskich. Przedstawiciele wszystkich znanych gatunków pod względem rozmiarów ciała nie mieli sobie równych wśród współczesnych Sphenisciformes, np. długość ciała ptaków należących do P. klekowskii (eocen Półwyspu Antarktycznego) mogła wynosić nawet 160 cm . P. antarcticus z oligocenu Nowej Zelandii był pierwszym opisanym gatunkiem kopalnych pingwinów. Pozostałe gatunki należące do Palaeeudyptes opisano z eocenu Półwyspu Antarktycznego (P. gunnari) oraz Nowej Zelandii (P. marplesi); szczątki kopalne zidentyfikowane jako Palaeeudyptes sp. są znane z eocenu południowego Chile i południowej Australii. Wyniki najnowszych badań sugerują, że rodzaj ten nie jest taksonem monofiletycznym i wskazują na bliskie pokrewieństwo antarktycznych gatunków Palaeeudyptes z Inkayacu paracasensis (eocen Peru). Pod dyskusję poddana została także możliwość istnienia tylko jednego gatunku z Półwyspu Antarktycznego, gdyż różnice pomiędzy P. klekowskii i P. gunnari (dotyczące przede wszystkim rozmiarów kości) można wytłumaczyć istnieniem dobrze wykształconego dymorfizmu płciowego.

  †Candiacervus – wymarły ssak z rodziny jeleniowatych. Żył na Krecie w plejstocenie. Spośród innych gatunków wyróżniały go specyficzne poroże oraz mała wielkość ciała. Najmniejszy gatunek, C. ropalophorus, osiągał 40 cm wysokości (osobnik dorosły). Jest to przykład ilustrujący zmniejszanie się rozmiarów osobników zamkniętych na wyspach w stosunku do ich krewnych ze stałego lądu. Co ciekawe, te niezbyt duże stworzenia były blisko spokrewnione z takimi, jak np. jeleń olbrzymi. Niektórzy naukowcy uważają nawet jednostkę Candiacervus za podrodzaj w rodzaju Megaloceras

  Dżinsy (ang. jeans) – rodzaj spodni zaprojektowanych w XIX wieku w USA przez Leviego Straussa (późniejszego założyciela firmy Levi Strauss & Co.) z myślą o górnikach i farmerach. Jest to amerykański typ spodni sportowych i roboczych uszytych z tkaniny bawełnianej wykonanej w splocie skośnym. Najczęściej koloru niebieskiego (blue jeans), gdzie barwnikiem był dawniej, pozyskiwany z liści indygowca barwierskiego pigment Indygo. Współcześnie tkanina z której szyte są spodnie o tej nazwie, barwiona jest również na wiele innych kolorów. Pierwotny wzór z XIX wieku przetrwał w niezmienionej formie do dnia dzisiejszego (istnieją jednak również wersje zmodyfikowane). Dżinsy dziś tak jak kiedyś mają 4 kieszenie – (dwie z przodu i dwie aplikowane zewnętrznie z tyłu spodni), oraz małą piątą kieszonkę umieszczoną poniżej paska, ponad kieszenią prawą przednią.

  Dodano: 08.04.2009. 18:11  


  Najnowsze