• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Luksusowy zegarek lepiej reklamować przy przy mrożonce

  02.08.2011. 00:11
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Reklama luksusowego zegarka będzie skuteczniejsza, gdy umieścimy ją obok reklamy mrożonki niż np. lodówki. Badania przeprowadzone w Instytucie Psychologii Ekonomicznej Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej pokazały, że reklamy produktów drogich i luksusowych należy umieszczać w sąsiedztwie reklam produktów niepodobnych.

  Reklama czekolady obok wycieczki last minute? A może reklama pralki obok reklamy telewizora? Gdzie najlepiej umieścić billboard, aby wyróżnić się spośród konkurencji i zainteresować konsumenta oferowanym produktem? Odpowiedzi na to pytanie poszukiwał student V roku psychologii biznesu w SWPS Filip Turowski.

  "W pogoni za liczbą nośników reklamowych nie należy zapominać o jakości ich ekspozycji" - mówi Turowski. "Ważne jest to, w jaki sposób umieszczamy billboardy reklamowe. Warto pamiętać, że reklamy konkurencyjne niosą określony przekaz informacyjny i emocjonalny, który może skutecznie zmienić lub zaburzyć odbiór naszego komunikatu" - tłumaczy.

  W przygotowanym badaniu poddał analizie zestawienia par reklam produktów należących do czterech różnych kategorii. Były to: produkty wysoko angażujące i emocjonalne (zegarek); produkty wysoko angażujące i racjonalne (lodówka); artykuły nisko angażujące i emocjonalne (batonik) oraz nisko angażujące i racjonalne (mrożonki).

  Zestawienia te miały określić, jak na odbiór danego produktu wpływa sąsiedztwo innego, mniej lub bardziej podobnego artykułu. Uzyskane wyniki pozwoliły stwierdzić, że produkt drogi i prestiżowy oceniany jest lepiej oraz wywołuje więcej pozytywnych skojarzeń, gdy w jego sąsiedztwie pojawia się reklama produktu niepodobnego, pochodzącego z zupełnie innej kategorii.

  "Zegarek i jego reklama oceniane były gorzej oraz generowano do nich mniej pozytywne skojarzenia, gdy w sąsiedztwie znajdowała się reklama produktu podobnego: lodówki, niż gdy sąsiadujący billboard pokazywał produkt niepodobny (mrożonki lub batonik) lub gdy zegarek eksponowany był samotnie" - wyjaśnił PAP autor badania.

  W badaniu sprawdzano jedynie wpływ billboardów na siebie, nie badano natomiast jak na skuteczność przekazu wpłynie umieszczenie reklamy np. na ruchliwej ulicy, czy spokojnym osiedlu. Uczestnicy badania oglądali zdjęcia przedstawiające billboardy umieszczone w realnym środowisku, które jednak ograniczono do minimum, czyli ceglanej ściany budynku.

  Badanie przeprowadzono w 2010 r. na grupie 105 osób pod kierunkiem dr Alicji Grochowskiej z Katedry Psychologii Marketingu, która działa w ramach Instytutu Psychologii Ekonomicznej SWPS.

  PAP - Nauka w Polsce

  ekr/ krf/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Reklama prasowa – forma reklamy, dla której środkiem przekazu jest szeroko rozumiana prasa. Do środków przekazu reklamy prasowej zalicza się zarówno „prasę” w tradycyjnym pojęciu, czyli słowo (bądź obraz) pisane i publikowane na papierze (charakteryzujący się statyczną formą przekazu), jak i jej multimedialny odpowiednik występujący w e-gazetach lub e-wydaniach, który obok obrazu statycznego może wykorzystywać również formy ruchome (krótkie filmy, animację), dźwiękowe i interaktywne (quizy, rebusy) angażujące adresata reklamy. Również w postaci tradycyjnej obok wizualnego środka przekazu można znaleźć środki angażujące inne zmysły np.: reklamę zapachową, bądź załączane darmowe próbki produktów (kremy, szampony, przyprawy kulinarne i inne), co wyróżnia ten rodzaj reklamy, dając reklamodawcy możliwość zaprezentowania oferowanego produktu potencjalnym klientom. Artykuł sponsorowany - jest to forma reklamy w prasie lub internecie. Artykuł sponsorowany jest zlecany przez agencję reklamową lub bezpośrednio przez reklamowaną firmę ( jednak może być pisany przez copywritera lub osobę z redakcji danego pisma). Wygląda jak normalny tekst redakcyjny, ale promuje w określony, mniej lub bardziej subtelny sposób, dany produkt lub biznes. Opłaty za artykuły sponsorowane często są bardzo podobne do cen tradycyjnych reklam. Zdarza się również, że zysk za napisanie artykułu sponsorowanego (w postaci pieniężnej lub innej) trafia wprost do autora/autorki tego typu artykułu. Pay-per-view Full Screen – model emisji reklamy wideo w Internecie, w którym użytkownik inicjuje oglądanie reklamy i potwierdza aktywne obejrzenia poprzez akcję po jej zakończeniu – np. poprzez potwierdzające klikniecie w wyznaczony obszar. Reklama jest prezentowana na całym ekranie, na czarnym tle. Nie ma możliwości obejrzenia reklamy w oknie, czy też przełączenia na inną aplikację lub robienia czegokolwiek innego na komputerze. Tym samym podczas emisji spotu nic nie rozprasza uwagi użytkownika.

  Reklama behawioralna - reklama, której zasada działania jest podobna do reklamy kontekstowej, jednak głównym kryterium doboru reklamy nie jest treść przeglądanej strony internetowej, ale preferencje internauty. Określa się je na przykład dzięki historii odwiedzanych stron WWW, czy rodzajowi zakupów, jakich dokonuje się w sieci. Dane służące do utworzenia reklamy behawioralnej mają charakter długookresowy i uwzględniają różne aspekty postępowania internauty. Polityczna reklama porównawcza – reklama stosowana najczęściej podczas kampanii wyborczych mająca na celu ukazanie kontrastu pomiędzy sponsorem reklamy a jego politycznym przeciwnikiem wskazując na jego słabości.

  Targetowanie behawioralne – odmiana targetowania polegająca na segmentowaniu grupy odbiorców reklamy w związku z ich zachowaniem. Portale internetowe oferujące usługi reklamowe dzielą obiorców na na różne kategorie. Na podstawie poprzedniej aktywności użytkownika na portalu (dzięki historii odwiedzanych stron) tworzony jest jego profil, a na podstawie jego analizy wyświetlane są odpowiednie reklamy. Reklama porównawcza – jedna z form reklamy, w której porównuje się przedmiot reklamy z przedmiotem analogicznym konkurencji.

  Reklama radiowa – forma reklamy, która wykorzystuje radio w celu dotarcia do potencjalnego klienta. Reklama radiowa ma zróżnicowany zasięg. Może być bowiem nadawana przez stacje lokalne, regionalne, ogólnokrajowe oraz międzynarodowe. Ponieważ radio nadal pozostaje popularnym środkiem komunikacji, a audycje radiowe są z reguły adresowane do wybranych segmentów rynku (określonych grup słuchaczy), ułatwia to kierowanie reklamy do właściwych odbiorców. Personicx Geo jest systemem segmentacji geodemograficznej wykorzystywanym m.in. przez największe firmy billboardowe w Polsce. Pozwala on na odnalezienie optymalnego miejsca usytuowania reklamy danego produktu lub usługi, bądź miejsca przeprowadzenia kampanii reklamowej na podstawie wykonania odpowiedniej analizy demograficznej. Innym zastosowaniem systemu Personicx Geo jest wykonywanie analizy ekonomiczno-gospodarczej wybranego obszaru geograficznego.

  Reklama wprowadzająca w błąd to rodzaj reklamy, który wywołuje mylne wrażenie, co do pochodzenia towaru, wartości czy ilości. Powoduje, że powstałe na jej podstawie wyobrażenia nie są zgodne ze stanem rzeczywistym.

  Reklama tranzytowa – rodzaj reklamy outdoorowej (zewnętrznej), której nośnikami są środki komunikacji: autobusy, busy, taksówki, samochody prywatne czy też specjalne samochody reklamowe, itd. W swej naturze reklama ta przemieszczając się ma duży zasięg. Dzięki wprowadzonej na rynek folii One Way Vision (nie zmniejszającej widoczności w pojeździe po naklejeniu na szyby) znacznie zwiększono przestrzeń dla tego typu reklamy i obecnie cały pojazd wraz z szybami może być nośnikiem reklamy.

  Krytyczna teoria reklamy – teoria, która zakłada (w przeciwieństwie do tzw. operacyjnej teorii reklamy), że reklama jest instrumentem nacisku na odbiorcę indywidualnego ze strony rynku i systemu społeczeństwa konsumpcyjnego. Reklama teaserowa - zwana też reklamą drażniącą jest to typ reklamy dokonywanej w co najmniej dwóch odsłonach. W pierwszym etapie podawany jest komunikat mający zaciekawić konsumenta, w drugim etapie podawany jest komunikat właściwy.

  Capping - określenie związane z reklamą internetową, oznaczające nałożenie limitu wyświetleń reklamy na unikalnego użytkownika (jednego adresowi IP), a więc liczby kontaktów z reklamą. Capping wyraża się w cyfrach, które są odpowiednikami liczby wyświetleń danej reklamy jednemu odbiorcy. Siatka FCB (pochodzi od nazwy agencji reklamowej: Foote, Cone & Belding) - model obrazujący, jak działa reklama w zależności od stopnia zaangażowania konsumenta w zakup oraz charakteru użytych w reklamie argumentów (racjonalne, emocjonalne); w ramach siatki FCB rozróżnia się reklamę: informacyjną, emocjonalną, tworzącą nawyk oraz dającą satysfakcję.

  Outdoor (ang. na zewnątrz) – reklama zewnętrzna, reklama uliczna, out of home, nazywany także skrótem ooh dosłownie "poza domem". Taka reklama z wykorzystaniem digital signage jest formą digital out-of-home (DOOH) advertising. Jest to wizualna elektroniczna komunikacja. Jej celem jest dostarczanie przekazu reklamy do konkretnych miejsc, w określonych porach z treścią dopasowaną do lokalizacji wyświetlacza (local advertising). Reklama społeczna to reklama mająca na celu wywołanie zmian społecznie pożądanych. W języku angielskim reklama społeczna określana jest jako social ad oraz (częściej) jako public service advertising (PSA).

  Banner, baner (z ang. sztandar, transparent) – forma reklamy, komunikatu lub innego przekazu. Najczęściej jest to wydrukowany na płachcie materiału przekaz informacyjny lub reklamowy.

  Dodano: 02.08.2011. 00:11  


  Najnowsze