• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mamo, Tato już wiem jak główka pracuje!

  15.09.2008. 12:18
  opublikowane przez: Maksymilian Gajda

  W połowie września w szkołach pojawi się projekt edukacyjny "Mamo, Tato już wiem jak główka pracuje". Jest on odpowiedzią na potrzebę społeczną szybkiej i efektywnej nauki. Patronat nad projektem objął Instytut Badań Edukacyjnych przy Ministerstwie Edukacji Narodowej.

  Nadszedł początek roku szkolnego. Dzieci zasiądą do książek i ćwiczeń. Czy są odpowiednio przygotowane do nauki? Czy wyprawka szkolna i biurko w domu to jedyne elementy potrzebne dzieciom do zdobywania wiedzy? Otóż nie. Należy przygotować nie tylko zewnętrzne otoczenie, ale i umysł i ciało. Jak to zrobić? Odpowiedzią na to pytanie jest projekt edukacyjny "Mamo, Tato już wiem jak główka pracuje".

  Jest to program edukacyjny skierowany do dzieci klas I - III oraz ich rodziców i nauczycieli. Jego celem jest podniesienie poziomu wiedzy dzieci, nauczycieli i rodziców o technikach wspomagających naukę, które pomogą zrównoważyć czas spędzony przy książkach
  z czasem przeznaczonym na relaks. Dzięki temu nauka będzie trwała krócej, ale będzie bardziej efektywna niż wielogodzinne "siedzenie nad książką". W myśl przysłowia "Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci" organizatorzy programu postawili na naukę dzieci rozpoczynających przygodę z edukacją. Dzięki temu dzieci już na samym początku szkolnej drogi nabiorą pozytywnych nawyków.

  Bardzo ważnym elementem projektu jest zaangażowanie rodziców. Dzieci wspólnie
  z rodzicami będą wykonywały zadania rodzinne i eksperymenty, mające na celu utrwalenie wiadomości zdobytych w szkole oraz pokazanie rodzicom technik szybkiej i efektywnej nauki. Dzięki temu rodzice będą mogli dostosować omawiane techniki również do swoich potrzeb
  i wykorzystywać w swojej pracy zawodowej.

  Materiał dydaktyczny opracowała pani Jagoda Wąsowska - ekspert w zakresie metod efektywnego uczenia się oraz trener Szybkiego Czytania i Technik Pamięciowych. Materiały edukacyjne trafią do szkół nieodpłatnie. Na paczkę składają się: zeszyty ćwiczeń dla dzieci, plakaty edukacyjne do powieszenia w klasach, plakat informujący o organizowanym konkursie, konspekt dla nauczyciela, broszura informacyjna dla rodziców. Każda szkoła otrzyma jeden zestaw na 6 klas (po 2 klasy z każdego rocznika I - III). Materiały zostały wpisane na listę środków dydaktycznych zalecanych do użytku szkolnego MEN.

  W programie bierze udział 600 szkół podstawowych z piętnastu miast całej Polski. Realizacja projektu rozpocznie się 22 września. Projekt zakończy się konkursem plastycznym dla klas i nauczycieli. Tematem konkursu będzie praca plastyczna nt. "Co lubi mózg?". Dla laureatów konkursu przewidziane są nagrody: zestawy multimedialne dla dzieci oraz laptopy dla nauczycieli.

  Dla wszystkich zainteresowanych technikami szybkiej i efektywnej nauki powstał serwis internetowy, w którym znajdują się artykuły dotyczące projektu, sondy, forum z ekspertem oraz przykładowe ćwiczenia.

  Sponsorem projektu jest firma Merck producent marki Kidabion. Za opracowanie i realizację projektu odpowiada Instytut Kreatywnej Edukacji Kids’Lab.

  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Dodano: 15.09.2008. 12:18  


  Najnowsze