• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Matematyka nie kończy się w szkole - poznaliśmy zwycięzców konkursu

  03.12.2008. 17:43
  opublikowane przez: Maksymilian Gajda

  Konkurs "Matematyka nie kończy się w szkole" dobiegł końca. Głównym zadaniem uczestników, było udowodnienie za pomocą krótkiego filmu, iż matematyka jako dziedzina nauki przydaje się nam w codziennym życiu. W konkursie wzięło udział 130 projektów. Nagrodę główną, w postaci 10 tys. zł, otrzymał Damian Pawlikowski z Łodzi, autor filmu "Matma na Plus".

  Konkurs, którego organizatorem jest firma Zibi S.A., rozpoczął się w połowie lipca b.r. i cieszył się dużym zainteresowaniem. Celem filmowo-matematycznych zmagań, było zachęcenie dzieci i młodzieży do poszukiwania zastosowań dla królowej nauk, również poza szkolnymi murami. Liczba uczestników i zgłoszonych projektów przerosła oczekiwania organizatorów, choć zadanie konkursowe wcale nie było łatwe. Konkurs "Matematyka nie kończy się w szkole" zgromadził 130 małych projekcji filmowych. Jak się okazało twórcom nie zabrakło dobrych pomysłów, które niejednokrotnie były dla jury całkowitym zaskoczeniem. Zdarzały się zarówno filmy kontrowersyjne, jak również zabawne, zrealizowane przy wykorzystaniu aparatu, telefonu komórkowego czy profesjonalnej kamery.

  "Konkursowicze wykazali się wielką kreatywnością i pomysłowością. Każdy film prezentuje inny koncept na promocję matematyki. Jak się okazuję mamy pełen wachlarz zastosowań tej nauki poza szkołą. Udało nam się zainicjować interesującą akcję społeczną, która nie skończy się w momencie ogłoszenia wyników. Te filmy będą "żyły" w sieci i pracowały na dobry wizerunek matematyki" " powiedział Piotr Tomczak, przedstawiciel firmy Zibi S.A., organizator konkursu.

  Pierwsze miejsce i nagrodę w postaci 10 tysięcy złotych, otrzymał Damian Pawlikowski z Łodzi, autor filmu "Matma na Plus". Jury jednogłośnie oceniło jego produkcję jako najbardziej interesującą. Zwycięzca przedstawił matematykę w formie zabawnych, rysunkowych wstawek, prezentujących różne momenty w życiu człowieka, w których pojawia się temat tej dziedziny nauki. Poprzedzone były one sprytnymi a zarazem śmiesznymi wypowiedziami autora. Film ten, we wszystkich kategoriach zebrał najwyższe oceny. Drugie miejsce oraz nagrodę - wysokiej klasy aparat fotograficzny Casio Exilim F1, zdobył film pt. "Każdy liczy" nadesłany do konkursu przez Szymona Rybkę. Na podium znalazła się również projekcja zgłoszona przez Sebastiana Habeta "W czym pomaga mi matematyka?". Ten filmik, zasłużył na 3 miejsce i kalkulator graficzny CASIO ClassPad 330. Lista filmów nagrodzonych i wyróżnionych wraz z ich autorami, znajduje się na stornie konkursowej www.kalkulatory.pl

  W konkursie promującym matematykę brały udział filmy, nie krótsze niż minuta i nie dłuższe niż trzy. Praca mogła być przygotowana w dowolnej technologii. Aby zgłosić swój udział, wystarczyło zarejestrować się na stronie kalkulatory.pl, a potem za pomocą witryny lub bezpośrednio umieścić swoją propozycję na portalu YouTube.

  Jurorami w konkursie "Matematyka nie kończy się w szkole" byli dr. Agnieszka Herma, nauczycielka, metodyk, wykładowca Kolegium Nauczycielskiego w Bielsku, dr. Krzysztof Nowakowski " nauczyciel matematyki, który wykładał na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, mgr Aleksandra Wróblewska " nauczycielka z Radomia oraz przedstawiciele patronów medialnych projektu: Grzegorz Trojan ze stacji radiowej Planeta FM oraz Paweł Gąsiorski z portalu Ciemna.com.pl. Dodatkowy patronat nad konkursem objęło Stowarzyszenie Nauczycieli Matematyki oraz czasopismo "Matematyka w szkole".

  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Dodano: 03.12.2008. 17:43  


  Najnowsze