• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mobilny świat oczami dzieci, czyli „Moja Pierwsza Komórka” w szkołach

  28.11.2008. 13:45
  opublikowane przez: Maksymilian Gajda

  W jednej z warszawskich szkół odbyła się pierwsza pokazowa lekcja, podczas której dzieci zapoznały się z zasadami bezpiecznego użytkowania telefonu komórkowego. A wszystko to w ramach prospołecznej akcji "Moja Pierwsza Komórka".

  Podczas lekcji dziewięciolatki poznały Fonia, bohatera akcji, który przedstawił zasady bezpiecznego i racjonalnego korzystania z telefonu komórkowego. Maluchy poprzez rozwiązywanie krzyżówek, odgadywanie haseł oraz dyskusję miały okazję zapoznać się z 7 radami Fonia, propagującymi rozsądne używanie telefonów. Dzieci dowiedziały się również w jakich sytuacjach korzystać z numerów alarmowych oraz dlaczego nie wolno robić sobie żartów dzwoniąc na nie.

  Na koniec uczniowie wykazywali się odpowiadając na pytania do czego przydaje się telefon, o czym należy pamiętać dzwoniąc do kogoś oraz w jakich sytuacjach należy wyłączać komórkę.

  Była to pierwsza tego typu lekcja zorganizowana w ramach akcji "Moja Pierwsza Komórka", której organizatorem jest CenterNet S.A. Jej celem było zwrócenie uwagi i zachęcenie do edukowania dzieci w kierunku rozsądnego użytkowania z telefonii komórkowej.

  Organizatorzy planują kolejne edycje w innych szkołach. Wszystkie chętne placówki zainteresowane przeprowadzeniem niekonwencjonalnej lekcji, mogą przyłączyć się do akcji.

  Wkrótce na stronie internetowej poświęconej akcji www.mojapierwszakomorka.pl, zostaną udostępnione materiały dydaktyczne oraz krótki film instruktażowy do lekcji, który z pewnością będzie pomocny w przeprowadzeniu zajęć.

  Akcja "Moja Pierwsza Komórka" trwa od września 2008. Jej celem jest rozpropagowanie zasad bezpiecznego i racjonalnego korzystania z telefonu komórkowego przez dzieci. Organizatorem jest CenterNet S.A. nowy operator telefonii mobilnej w Polsce.


  Kontakt dla zainteresowanych szkół:
  [email protected]

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Poznań za pół ceny – nazwa corocznej akcji, której celem jest promocja turystycznych walorów Poznania i okolic. Organizatorem akcji jest Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna. Po raz pierwszy akcję zorganizowano maju 2008 roku. Akcja przyciąga do poznańskich hoteli, restauracji, kawiarni, pubów i muzeów tłumy poznaniaków i gości. W roku 2013 w akcji "Poznań za pól ceny" wzięło udział ponad 180 partnerów oferujących swoje usługi z 50% rabatem. Informacje oraz okolicznościowe mapy są dostępne dla turystów w biurach Centrum Informacji Miejskiej (CIM.) Lekcja utrwalająca (doskonaląca) – typ lekcji służący utrwaleniu wiadomości, umiejętności i nawyków oraz sprawności motorycznej (w lekcji WF). Praca domowa – jedna z form organizacji procesu kształcenia, szeroko stosowana zarówno w lekcji problemowej, jak i lekcji podającej. Polega na wykonywaniu w domu zajęć, które zleca uczniowi nauczyciel w toku trwającej lekcji.

  Dino Jelusić (ur. 4 czerwca 1992 roku w Požedze) - chorwacki piosenkarz. Zwycięzca podczas pierwszego w historii Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci, który odbył się w duńskiej Kopenhadze w 2003 roku. Reprezentował Chorwację z piosenką "Ti Si Moja Prva Ljubav", która zdobyła w sumie 134 punkty. Była to pierwsza i, jak na razie, jedyna wygrana Chorwacji na tym konkursie. Polski Komitet Pomocy Społecznej − polskie stowarzyszenie charytatywne, powstałe 7 maja 1958 r. Statutowym celem działania PKPS jest udzielanie wsparcia materialnego oraz pomocy organizacyjnej osobom będącym w trudnej sytuacji życiowej. Stowarzyszenie jest także organizatorem koncertów charytatywnych, największy z nich, Jesień radość niesie odbywa się corocznie w Warszawie, począwszy od 1974 r. Opiekuje się osobami samotnymi i starszymi, organizując dla nich okolicznościowe spotkania z poczęstunkiem z okazji świąt − Wigilii czy Wielkanocy. Jest organizatorem akcji O uśmiech dziecka, w której pozyskuje zabawki, odzież, obuwie i przybory szkolne, by przekazać je dzieciom z uboższych rodzin. Uczestniczy w akcji "zielone Szkoły", dofinansowując pobyt dzieci z ubogich rodzin. Aktualnym (marzec 2009 r.) prezesem PKPS jest Anna Ekiert.

  Tryb samolotowy - ustawienie w telefonie komórkowym, które blokuje połączenie aparatu. Nazwa nawiązuje do nakazu wyłączania telefonu komórkowego podczas podróży samolotem. W trybie samolotowym można korzystać z niektórych funkcji telefonu takich jak aplikacje biurowe czy odtwarzacze muzyki, które nie wymagają połączenia komórkowego. Akcja na okaziciela - akcja, z której uprawnionym jest każda osoba będąca w posiadaniu dokumentu akcji. W przeciwieństwie do akcji imiennych, cechą charakterystyczną akcji na okaziciela jest to, że nie są związane z konkretną osobą, a dane osobowe akcjonariusza nie są uwidocznione na dokumencie akcji.

  Lekcja problemowa, której twórcą był John Dewey, w przeciwieństwie do lekcji podającej nie polega na biernym podawaniu przez nauczyciela suchych treści, lecz poprzez sytuacje problemowe, które należy rozwiązać, uczniowie sami dochodzą do wiedzy. CenterNet jest operatorem telefonii komórkowej działającym w Polsce od połowy roku 2008. CenterNet to piąty operator infrastrukturalny na polskim rynku, który na rynkach światowych współpracuje między innymi z firmą T-Mobile. Firma planuje utworzyć dwie różne marki telefonii cyfrowej, z których jedną ma być Extreme Mobile - marka skierowana do ludzi młodych. Druga natomiast do środowiska Radia Maryja i Telewizji Trwam.

  Pierwsza Komunia Święta – uroczystość katolicka związana z mszą świętą podczas której wierni, przeważnie 9-letnie (2. klasa szkoły podstawowej) dzieci, po raz pierwszy przyjmują sakrament Eucharystii pod postacią Hostii. Dzieci ubierają się w specjalne stroje (dziewczynki w białe sukienki, chłopcy w garnitury lub w alby komunijne). Dzieci do tego dnia przygotowują się cały rok.

  Dodano: 28.11.2008. 13:45  


  Najnowsze