• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Naukowcy z AGH badają zmiany społeczne w krakowskiej Nowej Hucie

  21.03.2011. 00:25
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Nowa Huta, która powstała jako idealne miasto robotnicze, wciąż jest postrzegana jako gorsza, niebezpieczna dzielnica Krakowa. Mimo tego, wprowadzają się do niej nowi mieszkańcy, którzy sprawiają, że charakter tej dzielnicy zaczyna się zmieniać. Badania nad tym procesem społecznym są prowadzone na krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej w ramach projektu "I love Nowa Huta. Badanie przemian gentryfikacyjnych w starej części dzielnicy Nowa Huta".

  "Chcemy sprawdzić, czy nowi mieszkańcy tej dzielnicy mają mentalność +kolonizatorską+. Nie chodzi nam o chęć podboju nowych terenów, ale raczej zainteresowanie czymś niezwykłym, o wkraczanie na teren obcy, choć frapujący" - wyjaśnia w rozmowie z PAP kierownik projektu, dr Jacek Gądecki z Katedry Socjologii i Antropologii Społecznej Wydziału Humanistycznego AGH.

  Socjolog uważa, że proces zmian w Nowej Hucie można nazwać procesem gentryfikacji. Gentryfikacja w klasycznym rozumieniu polegała na tym, że dzielnice robotnicze zasiedlane były przez osoby z wyższych klas społecznych - w pewnym momencie osiedla osób biedniejszych stawały się dla warstw wyższych atrakcyjne, np. pod względem korzystnej lokalizacji, urbanistyki czy kwestii estetycznych.

  W przypadku gentryfikacji londyńskiej dzielnicy Islington była to np. bliskość do centrum, a nowojorskiego Brooklynu - korzystne położenie w okolicy parku. Procesy gentryfikacji zaobserwowano też na krakowskim Kazimierzu, czy warszawskiej Pradze. Jak zaznacza socjolog, w Nowej Hucie widać dopiero początki procesu wymiany warstw społecznych w ramach dzielnicy, dlatego warto proces zacząć badać już teraz.

  "Taka zmiana struktury klasowej w danej dzielnicy ma ważny wymiar ideologiczny: klasy wyższe i średnie przejmują tereny tradycyjnie robotnicze. Za falą ciekawskich przychodzi kapitał i dzielnice się mocno zmieniają. Ceny mieszkań i gruntu rosną, dzielnice stają się prestiżowe, modne i tak drogie, że przestają być dostępne dla poprzednich lokatorów. W ten sposób następuje w nich zmiana struktury klasowej" - zauważa kierownik projektu.

  Jak twierdzi Gądecki, w ramach gentryfikacji dzielnice robotnicze przejmowane są przez osoby kreatywne, np. przez artystów, dziennikarzy, nauczycieli akademickich, właścicieli kawiarń i galerii, czasem też studentów, którzy zmieniają charakter dzielnicy. "To są ludzie o wysokim kapitale kulturowym i niższym kapitale ekonomicznym. Ich styl życia i poczucie smaku odbiegają od powszechnego" - uważa badacz.

  "Z pilotażowych badań wynika, że sama cena mieszań nie jest jedynym wyznacznikiem popularności dzielnicy. Ludzie, którzy do Nowej Huty się przeprowadzili podkreślają, że tamtejsze mieszkania są bardzo fajne, w okolicy mają dużo zieleni, a poza tym mają ciszę, spokój" - opisuje Gądecki.

  Wyjaśnia, że Nowa Huta zaczyna być ciekawym miejscem, ze względu na powstającą tam infrastrukturę kulturalną i rozwijające się życie artystyczne. Drugim elementem, który przyciąga tam nowe grupy społeczne jest architektura socrealistyczna i układ urbanistyczny. Są one coraz częściej odbierane pozytywnie. Ludzie zaczynają dostrzegać, że dzielnica jest ładna, a mieszkania są wygodne i dobrze zorganizowane. Rozmówca PAP stwierdza jednak, że na razie w zakresie "ukawiarnienia", czyli nagromadzenia miejsc spotkań, Nowa Huta ma cały czas pewien deficyt.

  Po wstępnym, pilotażowym badaniu, teraz w ramach projektu "I love Nowa Huta" będą przeprowadzone internetowe ankiety wśród osób, które wprowadziły się niedawno do Nowej Huty, a w dalszej części - odbędą się pogłębione wywiady z takimi osobami.

  Gądecki zaprasza chętnych do udziału w tych badaniach. Szczegóły na temat projektu dostępne są na stronie: http://www.wh.agh.edu.pl/i-love-nh/

  PAP - Nauka w Polsce, Ludwika Tomala

  agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Osiedle Handlowe (do 1958 Osiedle D-3) - osiedle w Krakowie, w jego wschodniej części - Nowej Hucie. Obecnie wchodzi w skład Dzielnicy XVIII Nowa Huta. Nie stanowi jednostki pomocniczej niższego rzędu w ramach dzielnicy.

  Osiedle Młodości – osiedle w Krakowie wchodzące w skład Dzielnicy XVIII Nowa Huta, niestanowiące jednostki pomocniczej niższego rzędu w ramach dzielnicy. Os. Młodości leży pomiędzy al. Jana Pawła II , ul. Klasztorną , ul. W. Sieroszewskiego i os. Na Skarpie. Jest to najmniejsze osiedle Nowej Huty.

  Osiedle Teatralne – osiedle w Krakowie, w Dzielnicy XVIII Nowa Huta, niestanowiące jednostki pomocniczej niższego rzędu w ramach dzielnicy. Zbudowane zostało w latach 19501953, zgodnie z zasadami realizmu socjalistycznego. Położone jest ono w pobliżu centrum Nowej Huty. W jego otoczeniu znajdują się 3 przystanki tramwajowe oraz 2 autobusowe. Połączenie komunikacyjne z centrum Krakowa jest bardzo dobre.

  Plac Centralny – centralne miejsce Nowej Huty, w administracyjnej dzielnicy XVIII. Przeznaczony dla spacerowiczów, ale jednocześnie pełniący rolę węzła komunikacyjnego i punktu przesiadkowego.

  Plac Centralny – centralne miejsce Nowej Huty, w administracyjnej dzielnicy XVIII. Przeznaczony dla spacerowiczów, ale jednocześnie pełniący rolę węzła komunikacyjnego i punktu przesiadkowego.

  Muzeum Rozproszone Nowej Huty – ekomuzeum w Nowej Hucie zorganizowane pod auspicjami Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Działalność muzeum opiera się na współpracy różnych instytucji i osób prywatnych (zwanych Partnerami), prowadzących działalność na terenie Nowej Huty, nierzadko w zabytkowych lub istotnych dla dziejów dzielnicy budynkach. Szczególnym wydarzeniem, przygotowywanym przez Partnerów Muzeum Rozproszonego Nowej Huty, jest doroczna, dwudniowa impreza pod nazwą "Zajrzyj do Huty", podczas której turyści mogą zwiedzić nowohuckie atrakcje z przewodnikiem, również miejsca na co dzień niedostępne. Pierwsze "Zajrzyj do Huty" miało miejsce w 2009 roku, w ramach jubileuszu 60-lecia Nowej Huty.

  Wróżenice - osiedle Krakowa wchodzące w skład Dzielnicy XVIII Nowa Huta, niestanowiące jednostki pomocniczej niższego rzędu w ramach dzielnicy.

  Dodano: 21.03.2011. 00:25  


  Najnowsze