• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Prof. Tomasz Zaleśkiewicz sekretarzem IAREP

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Prof. Tomasz Zaleśkiewicz został sekretarzem International Association for Research in Economic Psychology (IAREP). Jest to największa na świecie organizacja naukowa zrzeszająca badaczy zajmujących się psychologią ekonomiczną.

  Dodano: 24.09.2010. 07:47  Czytaj więcej

  Zapewnienie partnerom dostępu do wyników badań społecznych

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Obecnie, w czasach trudności gospodarczych, europejskie rządy podejmują ważne decyzje w zakresie gospodarki i polityki społecznej. Bardziej niż kiedykolwiek decydenci potrzebują więc wiarygodnych badań ekonomicznych i społecznych, na których mogliby oprzeć kompetentne wybory. Nowy, finansowany ze środków UE projekt SCOOP ma na celu wypełnienie luk w komunikacji pomiędzy środowiskiem naukowym i rządzącymi.

  Dodano: 22.09.2010. 15:49  Czytaj więcej

  Sport niepełnosprawnych intelektualnie uczy ich i nas

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Sport osób niepełnosprawnych intelektualnie to lekcja zaradności, integracji i szlachetnej rywalizacji, nie tylko dla zawodników, ale też dla pełnosprawnych - powiedział PAP dr Radosław Piotrowicz z Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej.

  Dodano: 19.09.2010. 23:20  Czytaj więcej

  Świat w oczach dziecka

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Badania przeprowadzone ostatnio w Wielkie Brytanii dowodzą, że sposoby przetwarzania informacji wizualnych przez dzieci i osoby dorosłe świadczą o odmiennym postrzeganiu świata. Badanie przedstawione w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) wskazuje, że u dzieci do 12 roku życia nie występuje charakterystyczny dla osób dorosłych sposób przetwarzania informacji zmysłowych.

  Dodano: 15.09.2010. 17:26  Czytaj więcej

  Podyplomowe studia finansowe dla dziennikarzy ekonomicznych

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Podyplomowe studium systemu finansowego i polityki monetarnej dla dziennikarzy organizują w Warszawie Instytut Nauk Ekonomicznych PAN i Narodowy Bank Polski. Rekrutacja trwa do 15 października.

  Dodano: 13.09.2010. 08:33  Czytaj więcej

  W Krakowie rozpoczął się XIV Ogólnopolski Zjazd Socjologiczny

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  O kondycji polskiego społeczeństwa dyskutować będą w Krakowie uczestnicy XIV Ogólnopolskiego Zjazdu Socjologicznego, który w środę rozpoczął się w Krakowie. Motywem przewodnim zjazdu jest pytanie: "Co się dzieje ze społeczeństwem?".

  Dodano: 09.09.2010. 09:34  Czytaj więcej

  Neurobiolog o halucynacjach i niezwykłych właściwościach mózgu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Halucynacje to doznania wytworzone przez mózg bez udziału bodźców zewnętrznych. Czy zdarzają się także zdrowym osobom i czy zawsze możemy wierzyć temu, co "widzi" mózg? Na te pytania odpowiada PAP neurobiolog dr Grzegorz Juszczak z Zakładu Zachowania się Zwierząt Instytutu Genetyki i Hodowli Zwierząt PAN - laureat stypendium MNiSW dla wybitnych młodych naukowców. Jak podkreśla Juszczak, w odróżnieniu od snów, halucynacje pojawiają się w stanie czuwania czyli wówczas, kiedy osoba jest zdolna do odbierania bodźców zewnętrznych i jest świadoma swojego otoczenia. Naukowiec zapewnia, że pojawienie się halucynacji nie zawsze musi oznaczać chorobę neurologiczną.

  Dodano: 08.09.2010. 07:34  Czytaj więcej

  10 lat po likwidacji kopalń wielu b. górników wciąż wykluczonych

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Choć od likwidacji kopalń minęło ok. 10 lat, na Śląsku wciąż są rodziny byłych górników, które znalazły się w grupie wykluczonych społecznie. Największym problemem jest jednak nie skala tego zjawiska, ale jego charakter i długotrwałość - wynika z badań przeprowadzonych w dwóch śląskich gminach. Naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa (GIG), w ramach projektu współfinansowanego z unijnych środków, zbadali problem wykluczenia społecznego w gminach: Czerwionka-Leszczynach, gdzie mieściła się zamknięta w 2000 r. kopalnia "Dębieńsko", i Wodzisław Śląski, gdzie do 2001 r. działała kopalnia "1 Maja".

  Dodano: 06.09.2010. 08:06  Czytaj więcej

  Ruszają zapisy na zajęcia dla najmłodszych ekonomistów

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjaliści kilku miast Polski mogą wziąć udział w zajęciach Ekonomicznego Uniwersytetu Dziecięcego (EUD) lub Akademii Młodego Ekonomisty (AME). Zapisy na obydwa rodzaje warsztatów rozpoczynają się 6 września o godz. 15.

  Dodano: 04.09.2010. 14:33  Czytaj więcej

  Nowy Rok Szkolny

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  W dniu dzisiejszym rozpoczyna się nowy rok szkolny - 2010/2011. Jakich zmian mają spodziewać się uczniowie? Bardzo istotnych nie będzie - co nie znaczy, że Ministerstwo Edukacji nie wprowadziło kilku...

  Dodano: 01.09.2010. 04:57  Czytaj więcej

  Decyzje, decyzje... co dwie głowy to nie jedna

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Czy dwie głowy są lepsze niż jedna, kiedy przychodzi do rozwiązywania problemów i podejmowania decyzji? Odpowiedź brzmi twierdząco według dofinansowywanego ze środków unijnych zespołu naukowców z Danii i Wlk. Brytanii, którzy odkryli, że dwie głowy są rzeczywiście lepsze, ale jedynie wtedy kiedy obaj partnerzy są równie kompetentni i zdolni do osiągnięcia porozumienia po gruntownym przedyskutowaniu problemu.

  Dodano: 31.08.2010. 15:17  Czytaj więcej

  Eksperyment studentów SWPS: Celebryci są oceniani inaczej niż osoby nieznane

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Ludzie inaczej mogą oceniać ten sam czyn, jeśli popełni go osoba znana, a inaczej, jeśli nieznana - wykazał eksperyment przeprowadzony przez studentów wrocławskiego wydziału Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

  Dodano: 23.08.2010. 08:34  Czytaj więcej

  Konkurs NBP na projekty badawcze

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  O wsparcie badań przez Narodowy Bank Polski mogą starać się doktoranci, pracownicy naukowo-dydaktyczni i instytutów naukowo-badawczych, studenci, a także pracownicy NBP. Badania te powinny być powiązane z tematyką poruszaną w "Ramowym Programie Badań Ekonomicznych". Zgłoszenia można wysyłać do 30 września.

  Dodano: 23.08.2010. 00:46  Czytaj więcej

  Chcesz być szczęśliwy? Inwestuj w doświadczenia!

  opublikowane przez: Jakub Juranek
  Czy inwestując wolne środki finansowe w dobra materialne tracimy szanse na uczynienie naszego życia bardziej szczęśliwym? Wyniki badań prowadzonych w ostatnim dziesięcioleciu przez profesora Thomasa Gilovicha z Uniwersytetu Cornella i współpracowników sugerują, że w istocie może tak być.

  Dodano: 18.08.2010. 16:11  Czytaj więcej

  Warsztaty z pozyskiwania kapitału na biznes

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Interaktywne warsztaty dla osób, które chcę zdobyć wiedzę o zakładaniu własnego biznesu odbędą się 23 i 24 sierpnia na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Ich organizatorem jest Trinity Capital Business Network (TCBN). W późniejszych terminach zajęcia będą się odbywać również w Krakowie i Warszawie.

  Dodano: 17.08.2010. 02:17  Czytaj więcej

  Global Startup Challenge 2010

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Wraz z końcem sierpnia zakończą się, dwumiesięczne warsztaty programu Global Startup Challenge 2010, skierowanego do twórców projektów internetowych. Spośród blisko 100 zgłoszeń organizatorzy zakwalifikowali do udziału w warsztatach 8 najciekawszych projektów, które mają szansę osiągnąć sukces w Polsce i na świecie. We wrześniu zostanie podjęta decyzja, z kim spośród uczestników warsztatów organizatorzy utworzą spółkę i w co zainwestują do 200 tys. euro.

  Dodano: 17.08.2010. 01:17  Czytaj więcej

  Jakie sa bioetyczne konsekwencje globalizacji?

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Rozprzestrzenianie się HIV/AIDS, dyskusje toczące się wokół organizmów zmodyfikowanych genetycznie oraz potencjalne zagrożenie międzynarodowym bioterroryzmem to przykłady świadczące o tym, że biotechnologia i biomedycyna nabierają coraz bardziej ogólnoświatowego charakteru.

  Dodano: 16.08.2010. 21:12  Czytaj więcej

  Telewizja i małe dzieci - niezdrowa kombinacja

  opublikowane przez: Jakub Juranek
  Wyniki analiz przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Montrealu, potwierdzają przypuszczenia, że umożliwienie dzieciom długotrwałego oglądania telewizji w okresie wczesnego dzieciństwa, prowadzi do wytworzenia się u nich niezdrowych nawyków, mogących owocować negatywnymi dla nich konsekwencjami zdrowotnymi w przyszłości.

  Dodano: 13.08.2010. 14:50  Czytaj więcej

  Studentki pracują nad nowoczesnym interfejsem mózg-komputer

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Trzy studentki neurokognitywistyki ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej (SWPS) usprawnią działanie interfejsu mózg-komputer - najnowszej technologii umożliwiającej bezpośrednią komunikację człowieka z urządzeniami zewnętrznymi bez zaangażowania mięśni. Na prowadzenie badań otrzymały właśnie grant w ramach programu "Ventures" Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

  Dodano: 13.08.2010. 04:18  Czytaj więcej

  Kolejne dotacje na innowacyjne e-usługi

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Ruszył kolejny nabór wniosków o dotacje na wysoko innowacyjne usługi cyfrowe. Projekty oparte rokujące osiągnięcie sukcesu rynkowego mają szansę na uzyskanie wsparcia z PARP. Do 30 września przedsiębiorcy mogą wnioskować o dofinansowanie w ramach działania 8.1 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka "Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej".

  Dodano: 10.08.2010. 00:17  Czytaj więcej