• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Prognozy demograficzne dla Małopolski na 2020 rok

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  O problemach demograficznych Małopolski w 2020 roku, związanych m.in. z wydłużeniem się okresu życia mieszkańców i wzrostem liczby seniorów, mówi prognoza, opracowana przez naukowców z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

  Dodano: 06.08.2010. 07:18  Czytaj więcej

  Wydział Psychologii UW już zaprasza maturzystów na wrzesień

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Do 10 września trwa nabór na ogłoszony właśnie przez Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego "Weekend z psychologią". W programie wykłady i warsztaty, rozmowy ze studentami, szkolenia i zabawy przygotowane przez działające na Wydziale koła naukowe.

  Dodano: 04.08.2010. 05:18  Czytaj więcej

  Nowa polityka konsumencka

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Zwiększenie liczby badań socjologicznych, które dostarczą wiedzy o zachowaniach rynkowych polskich konsumentów, problemach, jakie ich spotykają na rynku i znajomości przysługujących im praw, przewiduje rządowy dokument służący kształtowaniu polityki konsumenckiej. Jednocześnie kontynuowane będą programy edukacyjne oraz informacyjne promujące prawa i obowiązki uczestników rynku.

  Dodano: 04.08.2010. 03:17  Czytaj więcej

  Zmarł prof. Zbigniew Pietrasiński, wybitny polski psycholog

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Prof. Zbigniew Pietrasiński był jednym z założycieli Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. W swojej pracy badawczej zajmował się psychologią pracy, twórczości oraz psychologią dorosłego człowieka. Zmarł 30 lipca w wieku 84 lat.

  Dodano: 03.08.2010. 15:18  Czytaj więcej

  SWPS wykształci psychologów biznesu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Psychologia biznesu to nowa specjalność dostępna w ofercie Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej (SWPS) od nowego roku akademickiego. Kandydaci będą mogli wybrać specjalizację z psychologii marketingu lub zarządzania zasobami ludzkimi. Program specjalności został opracowany przez Instytut Psychologii Ekonomicznej SWPS.

  Dodano: 28.07.2010. 01:17  Czytaj więcej

  Studenci SGH znów najlepsi w europejskim Google Online Marketing Challenge

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Zespół studentów ze Szkoły Głównej Handlowej po raz drugi wygrał w europejskim konkursie marketingu internetowego Google Online Marketing Challenge. Światowym zwycięzcą tegorocznej edycji jest Uniwersytet Zachodniej Australii.

  Dodano: 26.07.2010. 03:17  Czytaj więcej

  Badania: Polki są ambitne, ale nie dbają o zdrowie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Polki należą do najbardziej ambitnych Europejek, gdyż chciałyby pogodzić posiadanie rodziny, sukces w pracy i atrakcyjny wygląd. Jednocześnie zajmują jedno z ostatnich miejsc pod względem dbałości o zdrowie - wynika z badań przeprowadzonych w 17 krajach Europy oraz w Turcji.

  Dodano: 26.07.2010. 02:18  Czytaj więcej

  Przyjaciel mojego wroga jest rzeczywiście moim wrogiem

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Naukowcy z Austrii, USA i Wlk. Brytanii wykazali prawdziwość ważnej teorii społecznej za pomocą gry komputerowej typu MMOG (ang. massive multiplayer online game - masowa gra sieciowa) rozgrywanej przez tysiące graczy w Internecie. Odkrycia przynoszą pierwsze, ilościowe dowody na poparcie teorii równowagi strukturalnej, według której niektóre sieci relacji w społeczeństwie są bardziej stabilne od innych.

  Dodano: 23.07.2010. 20:12  Czytaj więcej

  Pilotażowa wersja Jagiellońskiej Biblioteki Cyfrowej

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Ruszyła pilotażowa wersja Jagiellońskiej Biblioteki Cyfrowej. Ma ona gromadzić i udostępniać w sieci zdigitalizowane kopie najcenniejszych i najbardziej zagrożonych zniszczeniem zbiorów Biblioteki Jagiellońskiej i Uniwersytetu Jagiellońskiego.

  Dodano: 23.07.2010. 02:17  Czytaj więcej

  Rząd będzie wspierał centra badawcze, usług i doskonałości biznesowej

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Rząd ustanowił trzy wieloletnie programy inwestycyjne wpierające centra badawcze, usług i doskonałości biznesowej - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Dzięki nim ma powstać ok. 1,2 tys. miejsc pracy, głównie dla osób z wyższym wykształceniem.

  Dodano: 22.07.2010. 15:17  Czytaj więcej

  Badanie: 43 proc. Polek uprawia seks częściej niż raz w tygodniu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  43 proc. Polek deklaruje, że uprawia seks częściej niż raz w tygodniu; 11 proc. - raz w tygodniu, a 19 proc. kilka razy w miesiącu - wynika z badania instytutu GFK. Zaś istotny wpływ na wybór metody antykoncepcyjnej mają w naszym kraju mężczyźni.

  Dodano: 22.07.2010. 06:18  Czytaj więcej

  Rada Języka Polskiego: podręczniki do nauki zawodu często niezrozumiałe

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Podręczniki do kształcenia zawodowego są często za trudne i pisane w sposób niekomunikatywny, dlatego uczniowie mogą mieć problemy z ich zrozumieniem - wynika z badań przeprowadzonych przez Radę Języka Polskiego. Językoznawcy przeanalizowali 70 polskich podręczników, z których uczniowie mają się przyuczać do zawodu.

  Dodano: 22.07.2010. 02:18  Czytaj więcej

  Model zarządzania zasobami oprogramowania w organizacjach gospodarczych

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Jak należy zarządzać zasobami oprogramowania - wprowadzać nowe technologie i rozwiązania informatyczne, dbać o legalność oprogramowania, dobierać oprogramowanie? Nowy model zarządzania proponuje organizacjom gospodarczym Sebastian Wilczewski z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego. Efekty jego pracy mogą być interesujące dla małych przedsiębiorców i potężnych korporacji; częściowo już zostały wdrożone w banku, firmie budowlanej, urzędzie i firmie finansowej.

  Dodano: 21.07.2010. 03:17  Czytaj więcej

  Dr hab. Marcinkowska nagrodzona w konkursie Komitetu Nauk o Finansach PAN

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Dr hab. Monika Marcinkowska, kierownik Zakładu Finansów i Rachunkowości Banków na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego, otrzymała nagrodę w konkursie Komitetu Nauk o Finansach PAN. Konkurs promuje wybitne osiągnięcia w zakresie finansów.

  Dodano: 13.07.2010. 03:17  Czytaj więcej

  Dominacja i uległość kobiet w kampanii reklamowej

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Reklamy, w których modelka w wysokim stopniu dominuje nad partnerem są oceniane znacznie wyżej przez kobiety niż przekazy ukazujące silną podległość. Konsumentki deklarują bardzo wysoką chęć zakupu produktów prezentowanych przez kobiety dominujące seksualnie nad mężczyzną " w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej przeanalizowano reklamy o zabarwieniu erotycznym.

  Dodano: 08.07.2010. 12:25  Czytaj więcej

  Uczeni z UW zachęcają do studiowania historii

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Prezydent elekt Bronisław Komorowski, polityk Tomasz Nałęcz oraz redaktor naczelny polskiej edycji "Playboya" Marcin Meller to absolwenci Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Uczeni z tego Instytutu opowiadali 7 lipca, dlaczego warto studiować historię.

  Dodano: 08.07.2010. 03:17  Czytaj więcej

  CBOS: ponad 70 proc. Polaków akceptuje in vitro dla małżeństw

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  73 proc. badanych akceptuje zapłodnienia in vitro w przypadku małżeństw; to o 4 punkty procentowe mniej niż w ubiegłym roku - wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS.

  Dodano: 07.07.2010. 06:18  Czytaj więcej

  Socjologowie o podziale Polski po wyborach

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Odpowiedzialność za podział Polski, rysujący się po wyborach prezydenckich, ponoszą politycy, którzy "przez 20 lat blokowali wszelkie formy decentralizacji" - uważa socjolog prof. Jacek Wódz. Dr Jarosław Flis ocenia, że podział ten jest jednak przejaskrawiany w mediach.

  Dodano: 06.07.2010. 05:18  Czytaj więcej

  Prof. Okoń-Horodyńska o paradygmcie STEM

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  O konieczności wyrównania roli kobiet w świecie technologii, nauki, matematyki i inżynierii mówi paradygmat STEM: Science, Technology, Engineering, Math. Tendencję wymuszającą zmianę miejsca i roli kapitału płci w istotnych dla rozwoju cywilizacyjnego dziedzinach bada prof. Ewa Okoń-Horodyńska z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

  Dodano: 01.07.2010. 05:18  Czytaj więcej

  Twórca psychologii pozytywnej spotka się we Wrocławiu ze studentami

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Martin Seligman, twórca teorii wyuczonej bezradności i nurtu psychologii pozytywnej, 4 lipca weźmie udział w spotkaniu ze studentami na wrocławskim wydziale Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

  Dodano: 30.06.2010. 15:18  Czytaj więcej