• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Letnia Szkoła Przedsiębiorczości czeka na chętnych

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Naukowcy, absolwenci i studenci z całej Polski, którzy chcą założyć własną firmę mogą wziąć udział w wyjeździe Letniej Szkoły Przedsiębiorczości. Do 14 lipca trwa rekrutacja do projektu InQbatora Poznańskiego Parku Naukowo Technologicznego, dofinansowanego przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Wystarczy opisać swój pomysł na biznes, motywacje i oczekiwania, aby stanąć do rywalizacji o cykl szkoleń.

  Dodano: 30.06.2010. 01:17  Czytaj więcej

  Prof. Okoń-Horodyńska o roli kobiet w globalnej gospodarce

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Globalizacja z kobiecej perspektywy ukazuje znacznie więcej kosztów niż korzyści. Szanse na zmianę roli kobiet w globalnej gospodarce opartej na wiedzy analizuje prof. Ewa Okoń-Horodyńska z Uniwersytetu Jagiellońskiego, zwolenniczka przeprowadzenia foresightu kobiet w dłuższej perspektywie czasowej.

  Dodano: 29.06.2010. 09:18  Czytaj więcej

  Powstał portal kontaktujący naukowców z przemysłem

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Portal promujący osiągnięcia naukowe jednostek badawczo-rozwojowych, który ma być jednocześnie płaszczyzną kontaktu z firmami i stymulować podejmowanie potrzebnych na rynku badań uruchomił Główny Instytut Górnictwa w Katowicach. www.portalwiedzy.gig.eu koncentruje się na zagadnieniach z dziedziny bezpieczeństwa, przemysłu i środowiska.

  Dodano: 29.06.2010. 00:17  Czytaj więcej

  Jak postrzegamy Afrykańczyków - badanie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Polakom łatwiej jest zaakceptować Afrykańczyka jako lekarza rodzinnego, nauczyciela czy sąsiada niż jako zięcia. Jedna czwarta Polaków pozytywnie ocenia imigrację Afrykańczyków do naszego kraju - wynika z badania na temat stosunku Polaków do Afrykańczyków.

  Dodano: 27.06.2010. 01:19  Czytaj więcej

  Trwa rekrutacja do Letniej Akademii Ekonomii SGH

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Rozpoczęła się rekrutacja do II edycji Letniej Akademii Ekonomii (LAE) w warszawskiej Szkole Głównej Handlowej. Bezpłatne zajęcia - skierowane do uczniów klas I i II gimnazjów z Warszawy i okolic - odbędą się w dniach 5-9 lipca.

  Dodano: 25.06.2010. 02:17  Czytaj więcej

  Dr Ohme: Przyszłość należy do biometryki

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Nie minie pięć lat, a będziemy się mogli przekonać, że biometryka staje się powszechnie dostępna - uważa dr Rafał Krzysztof Ohme ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. O biometryce i neuromarketingowych badaniach zachowań konsumentów poddawanych reklamom mówił podczas ostatniego przed wakacjami wtorku naukowego na Wydziale Psychologii UW.

  Dodano: 24.06.2010. 02:19  Czytaj więcej

  Slowacki minister opowiada sie za gospodarka oparta na wiedzy

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Przewagą konkurencyjną Słowacji jest obecnie niskokosztowa oraz wydajna produkcja. Ale gdy gospodarka zbliży się do poziomu reszty UE to przewaga ta zostanie stracona.

  Dodano: 23.06.2010. 15:12  Czytaj więcej

  W czasie czytania osoby dwujęzyczne odnoszą się do języka ojczystego

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Osoby dwujęzyczne nadal wyszukują dźwięki w swoim języku ojczystym, nawet jeżeli sądzą, że myślą tylko w jednym języku na raz - zdaniem naukowców z Uniwersytetu w Bangor w Wlk. Brytanii. Naukowcy odkryli, że osoby dorosłe biegle posługujące się językiem angielskim, których pierwszym językiem jest chiński, nieświadomie polegają na swoim języku ojczystym w czasie czytania po angielsku. Źródłem współfinansowania badań, które kosztowały nieco poniżej 1 mln EUR, była Europejska Rada ds. Badań Naukowych (ERBN) oraz brytyjska Rada ds. Badań Ekonomiczno-Społecznych (ESRC).

  Dodano: 23.06.2010. 12:12  Czytaj więcej

  Wręczono nagrody laureatom Olimpiady Przedsiębiorczości

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  25 laureatów piątej edycji Olimpiady Przedsiębiorczości 16 czerwca w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie odebrało nagrody rzeczowe, stypendia oraz indeksy najlepszych uczelni ekonomicznych w Polsce. Olimpiadę zorganizowała Fundacja Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych wraz z pięcioma publicznymi uczelniami ekonomicznymi w Polsce: SGH w Warszawie, Akademią Ekonomiczną w Katowicach oraz Uniwersytetami Ekonomicznymi w Krakowie, Poznaniu i we Wrocławiu.

  Dodano: 22.06.2010. 03:17  Czytaj więcej

  O promocji Polski na świecie na konferencji w Warszawie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Wyzwania stojące przed marketingiem terytorialnym Polski ocenią uczestnicy konferencji "Promocja Polski - stan i perspektywy", którą 22 czerwca organizuje Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego w Instytucie Nauk Ekonomicznych PAN w Warszawie.

  Dodano: 21.06.2010. 02:18  Czytaj więcej

  Szanse na reaktywację otwockiego technikum nukleonicznego

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  List intencyjny w sprawie utworzenie w otwockim Zespole Szkół nr 2 klasy patronackiej Instytutu Problemów Jądrowych (IPJ) podpisali 17 czerwca w Świerku przedstawiciele IPJ, władz powiatu otwockiego i ZS2 - poinformował rzecznik IPJ, dr Marek Pawłowski. Kolejnym celem współpracy byłoby reaktywowane otwockiego technikum nukleonicznego.

  Dodano: 18.06.2010. 14:19  Czytaj więcej

  Ks. prof. Szostek: wybór religii lub etyki jest potrzebny

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W Polsce należy dać uczniom możliwość wyboru pomiędzy zajęciami z etyki i religii, pamiętając jednocześnie, że to wymaga odpowiedzialnego działania w sprawie programów nauczania - ocenił w rozmowie z PAP profesor etyki, b. rektor KUL, ks. prof. Andrzej Szostek.

  Dodano: 17.06.2010. 10:19  Czytaj więcej

  Ponad 400 uczniów zakończyło letni semestr na Ekonomicznym Uniwersytecie Dziecięcym

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Ponad 400 uczniów 5. i 6. klas szkoły podstawowej z Warszawy, Katowic, Białegostoku i Bełchatowa zakończyło letni semestr Ekonomicznego Uniwersytetu Dziecięcego (EUD) - poinformowała Agnieszka Orzeszkowska z Fundacji Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych. To właśnie ta instytucja, wraz ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie, Akademią Ekonomiczną w Katowicach, Uniwersytetem w Białymstoku oraz Urzędem Miasta Bełchatowa, jest inicjatorem i realizatorem projektu EUD.

  Dodano: 17.06.2010. 07:17  Czytaj więcej

  Naukowcy o światowym kryzysie finansowym

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  O światowym kryzysie finansowym dyskutowali w piątek naukowcy podczas sesji specjalnej, zorganizowanej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Spotkanie odbyło się w ramach międzynarodowej konferencji naukowej pt. "19. Europejskie Warsztaty w Teorii Równowagi Ogólnej", która po raz pierwszy została zorganizowana w Polsce.

  Dodano: 15.06.2010. 02:18  Czytaj więcej

  Konferencja o związkach religii z gospodarką

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Jaki jest zakres i charakter wzajemnych relacji między współczesną gospodarką a religią? Odpowiedzi na to pytanie będą szukać uczestnicy konferencji "Religia i gospodarka - asocjacje i opozycje w świecie współczesnym", która odbędzie się 17 i 18 czerwca w Szkole Głównej Handlowej (SGH) w Warszawie.

  Dodano: 15.06.2010. 01:17  Czytaj więcej

  W weekend dni otwarte w NBP

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Prezentacje ważących ponad 12 kg sztab złota, wystawy cennych monet, banknotów i zabytkowych maszyn liczących oraz zabawy edukacyjne dla dzieci - to niektóre z atrakcji czekających na gości odbywających się w weekend dni otwartych Narodowego Banku Polskiego.

  Dodano: 13.06.2010. 13:18  Czytaj więcej

  Dni otwarte NBP w Warszawie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Ile waży sztaba złota? Czy 100 tys. zł zmieści się w brykiecie wielkości średniej paczki kawy? Jak powstaje papier banknotowy? - odpowiedzi na te i wiele innych pytań będzie można poznać odwiedzając siedzibę Narodowego Banku Polskiego w Warszawie 12 i 13 czerwca.

  Dodano: 11.06.2010. 03:17  Czytaj więcej

  Brokerzy technologii zwierają szyki

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Powstanie nowego międzynarodowego aliansu na rzecz profesjonalizacji transferu technologii pod nazwą The Aliance for Technology Transfer Proffesionals (ATTP) zostało ogłoszone 27. maja podczas dziesiątej dorocznej konferencji Stowarzyszenia Europejskich Specjalistów Transferu Nauki i Technologii (ASTP) w Paryżu. Polskę reprezentowało stowarzyszenie IP Management.


  Dodano: 10.06.2010. 16:18  Czytaj więcej

  Menedżerowie w kryzysie - konferencja w Warszawie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Zagrożenia związane z ładem korporacyjnym omówią międzynarodowi eksperci zarządzania podczas konferencji organizowanej 10 i 11 czerwca w Warszawie przez Akademia Leona Koźmińskiego (ALK) oraz Polski Instytut Dyrektorów.

  Dodano: 10.06.2010. 13:18  Czytaj więcej

  Spotkanie z noblistą, prof. Edwardem C. Prescottem na UEK

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Prof. Edward C. Prescott, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii za 2004 r. będzie gościem Uniwersytetu Ekonomicznego Krakowie. 11 czerwca weźmie udział w otwartej sesji poświęconej światowemu kryzysowi finansowemu.

  Dodano: 09.06.2010. 04:18  Czytaj więcej