• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Prof. Olivier Blanchard doktorem honoris causa UEK

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Prof. Olivier Blanchard - doradca ekonomiczny i dyrektor Departamentu Badań Międzynarodowego Funduszu Walutowego - otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Ceremonia, która odbyła się 1 czerwca, kończy tydzień obchodów centralnych jubileuszu 85-lecia UEK.


  Dodano: 02.06.2010. 04:18  Czytaj więcej

  Eksperci: grupą najbardziej dotkniętą ubóstwem są dzieci

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Dzieci stanowią w Polsce największą grupę społeczną dotkniętą ubóstwem. W naszym kraju problem ten dotyczy 22 proc. z nich, a w całej Unii Europejskiej - 20 proc. Pomóc takim dzieciom może edukacja, jednak dorastanie w biedzie utrudnia do niej dostęp - uważają eksperci.

  Dodano: 28.05.2010. 08:18  Czytaj więcej

  OBOP: tragedia smoleńska bez wpływu na świadomość historyczną Polaków

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Tragedia smoleńska nie zwiększyła wśród Polaków popularności poglądu o martyrologii narodu polskiego - wynika z sondażu TNS OBOP, przeprowadzonego w miesiąc po katastrofie prezydenckiego samolotu.

  Dodano: 28.05.2010. 07:18  Czytaj więcej

  Dr Katarzyna Palus zbadała, jakie osoby żyją w pojedynkę

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  To, czy ma się chłopaka lub dziewczynę w okresie dorastania, płeć rówieśników, którymi się ktoś otacza, poziom lęku przed odrzuceniem czy kompetencje relacyjne - m.in. od tych czynników zależy to, czy dana osoba będzie w dorosłym życiu żyła w związku czy w pojedynkę - wynika z badań dr Katarzyny Palus z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza.

  Dodano: 27.05.2010. 05:19  Czytaj więcej

  Warsztaty o zakładaniu własnego biznesu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Jakie błędy popełniają młode spółki, które szukają kapitału na start i na co zwracają uwagę inwestorzy, inwestując w start-upy - m.in. tego dowiedzą się uczestnicy spotkania Akademii Innowacji CambridgePYTHON. Całodniowe warsztaty z inwestorami odbędą się 29 maja w Warszawie.

  Dodano: 27.05.2010. 02:18  Czytaj więcej

  Konkurs NBP na prace z zakresu nauk ekonomicznych

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  50 tys. złotych za najlepszą habilitację, 25 tys. zł za najciekawszy doktorat i 10 tys. dla autora najbardziej interesującej pracy magisterskiej - to główne nagrody w konkursach o Nagrodę Prezesa Narodowego Banku Polskiego organizowanych we współpracy z prezesem PAN oraz Akademickimi Inkubatorami Przedsiębiorczości. Do 30 czerwca autorzy oraz uczelnie i promotorzy za zgodą autorów mogą nadsyłać prace.

  Dodano: 26.05.2010. 01:18  Czytaj więcej

  Psycholog: katastrofy łączą, ale potem każdy zostaje sam

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Sąsiedzka pomoc w trakcie powodzi to normalne zjawisko - oceniła w rozmowie z PAP psycholog ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej dr Magdalena Kaczmarek. Jak zastrzegła, więzi te zanikają jednak, kiedy każdego z osobna przytłoczy proza życia.

  Dodano: 25.05.2010. 06:19  Czytaj więcej

  Młodzi w biznesie - konkurs na Mazowszu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Studenci i absolwenci wyższych uczelni, do 25. roku życia, którzy chcą rozpocząć działalność gospodarczą na terenie Mazowsza mogą wziąć udział w projekcie "Młodzi w biznesie", prowadzonym przez Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Do 31 maja wydział prowadzi rekrutację do konkursu o dotację inwestycyjną, nawet do 40 tys. zł.

  Dodano: 24.05.2010. 02:18  Czytaj więcej

  Kreator Innowacyjności - warsztaty w Warszawie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Bezpłatne warsztaty, poświęcone, tworzeniu nowoczesnej firmy i konkursowi na innowacyjny pomysł na biznes odbędą się 19 maja w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW) w Warszawie. Autorzy 40 najlepszych pomysłów, w finale konkursu, będą mogli liczyć na szkolenia, doradztwo oraz możliwość wsparcia kapitałowego. Dofinansowanie z kapitału zalążkowego Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości (AIP) może wynosić nawet 200 tys. zł. Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są do 30 czerwca.

  Dodano: 18.05.2010. 16:17  Czytaj więcej

  Prof. Vetulani o tym, jak mózg odbiera sztukę

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  O tym, że mózg potrafi odróżnić piękno od brzydoty i że zajęcia artystyczne zwiększają skuteczność nauki w innych dziedzinach, opowiadał prof. Jerzy Vetulani - neurobiolog z Instytutu Farmakologii Polskiej Akademii Nauk. Jego wykład o relacjach między mózgiem a sztuką odbył się w Warszawie w ramach festiwalu "Science & Art in Europe".

  Dodano: 17.05.2010. 10:19  Czytaj więcej

  Bezpłatne szkolenia z przedsiębiorczości dla pracowników i studentów UJ

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Studenci, doktoranci i pracownicy Uniwersytetu Jagiellońskiego mogą skorzystać bezpłatnych szkoleń poświęconych procedurze zakładania działalności gospodarczej. Spotkania z przedstawicielami Punktu Obsługi Przedsiębiorcy Urzędu Miasta Krakowa (UMK) organizuje Centrum Innowacji, Transferu Technologii i Rozwoju Uniwersytetu (CITTRU). Najbliższe otwarte szkolenie - 20 maja.

  Dodano: 13.05.2010. 01:18  Czytaj więcej

  Zaktualizowane prognozy dla Polski - debata w Polskim Towarzystwie Ekonomicznym

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Przyszłość społeczna i gospodarcza Polski - aktualizacja prognoz makroekonomicznych - to temat debaty, która odbędzie się 13 maja o godz. 11.00 w siedzibie Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego w Warszawie, w ramach konwersatorium ,,Czwartki u ekonomistów".

  Dodano: 11.05.2010. 00:18  Czytaj więcej

  Konferencja: prawa kobiet i mężczyzn powinny być równe

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Prawa kobiet i mężczyzn powinny być równe, nie oznacza to jednak, że mają być takie same - podkreślano na konferencji pt. "Ochrona praw kobiet we współczesnym świecie", zorganizowanej w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Przedstawiono też sytuację w tej kwestii w krajach nordyckich i Hiszpanii.

  Dodano: 10.05.2010. 03:19  Czytaj więcej

  Miedwiediew: Katyń to przykład fałszowania historii

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew oświadczył, że Katyń to przykład fałszowania historii. Opowiedział się też za przedstawieniem prawdy o zbrodni katyńskiej Rosjanom i zagranicznym obywatelom, którzy są tym zainteresowani.

  Dodano: 07.05.2010. 21:18  Czytaj więcej

  Polski lekarz - niemowa

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Polski lekarz ma większe problemy w porozumiewaniu się z otoczeniem niż przeciętny obywatel, wynika z badań wrocławskich naukowców, na które powołuje się "Dziennik Polski".

  Dodano: 06.05.2010. 06:19  Czytaj więcej

  Wiosenna Szkoła Leszka Balcerowicza czeka na chętnych

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Studenci, doktoranci i tegoroczni absolwenci interesujący się współczesną gospodarką mogą wziąć udział w zajęciach Wiosennej Szkoły Leszka Balcerowicza. Bezpłatne zajęcia odbędą się między 21 a 23 maja. Zgłoszenia można przesyłać do 13 maja.

  Dodano: 05.05.2010. 02:17  Czytaj więcej

  Rozpoczął się konkurs dla studentów Młody Ekonomista

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Studenci mogą się już zgłaszać się do konkursu "Młody Ekonomista". Na autora najlepszej pracy na temat "Państwo i rynek - co wynika z obecnego kryzysu?" czeka 5 tys. złotych oraz możliwość spotkania z cenionymi ekonomistami. Termin nadsyłania prac mija 15 czerwca.

  Dodano: 05.05.2010. 01:18  Czytaj więcej

  Europejski Tydzień Małych i Średnich Przedsiębiorstw

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Od 25 maja do 1 czerwca trwa w tym roku Europejski Tydzień Małych i Średnich Przedsiębiorstw. W ramach jego obchodów 26 maja w Warszawie odbędzie się konferencja pt. "Wsparcie dla innowacyjnych przedsiębiorstw - nowe perspektywy", pod patronatem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, organizowana przez Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE (KPK) oraz Związek Banków Polskich.

  Dodano: 05.05.2010. 00:18  Czytaj więcej

  Święto Konstytucji 3 maja

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  3 maja 1791 roku Sejm Czteroletni, nazywany też Wielkim uchwalił pierwszą w Europie, a drugą w świecie - po amerykańskiej z 1787 r. - konstytucję. Najważniejszym zadaniem Sejmu było uporządkowanie spraw ustrojowych Rzeczypospolitej. Ustawa regulowała prawa i obowiązki mieszkańców Rzeczypospolitej i zasady władzy państwowej. Jak napisano we wstępie, została ona uchwalona "dla dobra powszechnego, dla ugruntowania wolności, dla ocalenia ojczyzny naszej i jej granic".

  Dodano: 03.05.2010. 05:18  Czytaj więcej

  2 maja - Dzień Flagi

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Biel i czerwień - barwy polskiej flagi - wywodzą się od barw, jakie od stuleci wiązano z Polską. Pochodzą od sięgającego średniowiecza herbu Polski - czyli białego orła, umieszczonego na czerwonej tarczy. 2 maja obchodzimy Dzień Flagi Państwowej Rzeczpospolitej Polskiej. Ustanowione w 2004 roku święto ma popularyzować wiedzę o polskiej tożsamości i symbolach narodowych.

  Dodano: 02.05.2010. 07:18  Czytaj więcej